Halil Xani:SHETI NEPER TOPONIME E POLACIT

Shko poshtë

Halil Xani:SHETI NEPER TOPONIME E POLACIT

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Oct 12, 2010 3:53 pmHalil Xani:SHETI NEPER TOPONIME TE POLACIT


Tremba një lepur
Në Lug të Vushtrrisë
Më iku nga zagari
Kah Lugu i Lejthisë.

Pasatj mori vrapin
Arave të Stanit
Lugut të Zabelit
Kah Lugu i Xanit.

E ndoqa bishtcubelin
Kah Lugu i Kaprollit
Ai e mori vrapin
Në Lug të Roshkodolit.

U lodha unë
Dhe zagari i mikut
Duke vrapuar
Kah Arat e Sadikut.


Më doli në Kopshtije
Në Ara te Kroni
Kah Lluga e Keqe
Mbërriu Te Betoni.

Në Lug të Behlulit
Pas tij kah mesi i drekës
Arrita pastaj
Në Lug të Hasan Lekës.

Te L`keni i Polacit
Lepuri më bëri leqe
Unë tërë i djerësitur
Ai u fsheh n`Llugë t' Keqe.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi