Adem Zaplluzha:MIKU PA SHAMI

Shko poshtë

Adem Zaplluzha:MIKU PA SHAMI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Nov 12, 2010 1:53 pm


Adem Zaplluzha:MIKU PA SHAMI

Derdhen shirat
Nga shtambat e urrejtjes
Poçari disi me lot përkujton
Mallin e lumit
Atë shterje të lashtë
Që në fillim të burimit
Mendueshëm përgjon

Nuk më than asnjë fjalë
Kur m’i vodhën hajdutët sytë
Mbeta si lisi i shtangur në mal
Sikurse etja që të mbytë

Kur nga dhembja pikon
Një mall i pashuar
Loti i poetit ndizet flakë
Se miku i tij
Nga smira është trenuar
Dhe i ka mbetur
Tenxherja pa kapak

Më përshëndetën miqtë
Dhe ikën hajnisht
Nuk deshën që të lakuriqësohet
E vërteta
Më lehtë e kanë
Të ta ngjitin një bisht
Që i ka rrënjët
Te kokat e shkreta

Vetëm mikun tim Bedri
Nuk e mundon kjo flamë e ligë
Shpeshherë i përsërit fjalët
obobo
Nuk mban as shami xhepi
Për t’i fshirë hundët
Si të tjerët që i fusin kudo

**Miku i poetit
Bedri Neziri , poet

Nga përmbledhja me pozi satirike /Kafshimi i Mikut /
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi