Partizan Cene:Lopa dhe pula ...

Shko poshtë

Partizan Cene:Lopa dhe pula ...

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Dec 26, 2010 10:01 pm


Partizan Cene:Lopa dhe pula ...

Lopa kuqa loshe ,
gjithë natën rënkoi ,
por shumë avash ..
Askush s' e dëgjoi

Në mëngje e arta ,
kishte sjellë në dynja
Një viç larosh
për marshalla ..

Por dhimbjet akoma ,
nuk u mbaruan
sa, nga pullazi
brimtat u shtuan ..

Një poteeere e madhe
me kakarima ...si ato.!
pra , pula njoftonte ,
kishte pjellë , dhe ajo ..

Dhe poterja u shtua
u bë veç bezdi ,
sa lopa e gjorë
nuk mbyllte dot sy

Ndaj doli te pragu
dhe deshi ta qetsojë
, pules i tha
që të dëgjojë :

- Avash moj pulë se
një vezkë ke bërë
dhe ngtite nga gjumi
një fshat të tërë ..

Pa na shiko dhe ne
kendej moj e uruar ,
një viç të tërë bëmë ,
asnjë nuk kemi zgjuar ...


Por pula nuk dëgjon
kur flitet për berihaj
do të tregojë çdo hërë
për bëmat e saj

Kështu ndodh gjithmon
me mendtë sa një pulë ,
një vezë që bëjnë
e tjerrin tërkuzë ..

Partizan Cene dhjetor 2010 ..

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi