Ditëlindja e të madhit Dr. Ibrahim Rugova

Shko poshtë

Ditëlindja e të madhit Dr. Ibrahim Rugova

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Dec 02, 2008 6:24 pm
Hysen Ibrahimi dhe Kryetari i Kosovës Dr. Ibrahim Rugova
DITËLINDJA E TË MADHIT DR. IBRAHIM RUGOVA
ME RASTIN E DITËLINDJES 64 VJETORIT TË ISH-KRYETARIT TË PARË TË KOSOVËS DR. IBRAHIM RUGOVA.
Vlerën e lindjes – e dëshmoi vdekja .
Ai u shëndrua në:
”PERSONAZHIN KRYESOR TË ZGJEDHJES SË NYES DARDANE ANTIKE”.
”Jemi krenarë që të patëm, jemi krenarë që i takojmë epokës tënde, jemi krenarë që ishim bashkëpuntorë tuaj të idealit për Pavarësinë e Republikës së Kosovës nën udhëheqjen tënde, e gjithë kjo na bënë me dije për një gjendje zbrazëtie, për një boshllëk i cili është krijuar në zemrat e popullit Shqiptar ” tha z. Hysen Ibrahimi, kryetar i LDD-së – Dega në Suedi, në Akademinë Përkujtimore mbajtur në Bostad të Suedisë, me rastin e tre vjetorit të vdekjes së Kryetarit Dr. Ibrahim Rugova .
Nga Hysen Ibrahimi
2 dhjetori 1944, ishte ditëlindja e jote i nderuari President Rugova. Linde në rrethana dhe kushte tejet të ndërlikuara, duke mos e ditur se ka lindur një djal i cili do ta udhëheq Kosovën, do t’a shpëtoi nga shfarosja e barbarëve sllav. Linde për të mosvdekur kurr o President Rugova. Kjo lindje arriti deri në vitin 21 janar 2006, kur në ora 11.38 minuta, ra një heshtje kobshme! Lindja e jote dalloi me kohën e vdekjes. Kur linde ti nuk ditëm se kush lindi, por ama vdekja jote e dëshmoi se kush ishe. Televizioni dhe mediat e botës hapën lajmin: ”Vdiç Dr. Ibrahim Rugova, President i parë i Republikës së Kosovës”! Populli Shqiptar anekëndë botës, ra në zi. Ne u bëmë me die se së bashku me vdekjen shkuan shumë funksione, por prap ne u bëmë me die se la shumë ideale, paqen, dashurinë e patjetërsueshme në raportin ndërnjerëzor dhe në njëfar mënyre na u bë me dije se ishte viktimë e rrethanave duke qenë në shërbimin e së mirës, kurse në anën tjetër na u bë me die se po flijohet nga e keqja!
Vdekja jote, shumë njerëzve u’a mësoi edhe lindjen tënde se si linde dhe në ç’far rrethanash u rrite dhe u shkollove.
Pati shumë prej nesh, që më shumë ja deshten funksionet, deshten të ja marrin edhe meritat edhe gjithëçka që ishte ndërtue në funksion të idealit të tij nga mbrendësia e shpirtit që askush deri në at kohë nuk kishin pasur guximin të dalin hapur para botës për Liri, Paqë dhe Pavarësi. Por pati edhe shumë prej nesh që me gjithë zemër mbajtëm amanetin e tij të idealit për paqen, lirinë, pavarësinë. Autoriteti i tij i madhërishëm, me vdekjen e tij, u shëndrua në:
”PERSONAZHIN KRYESOR TË ZGJEDHJES SË NYES DARDANE ANTIKE”.
OOO lum Kombi që të pat i President Rugova.
Shkalla e lartë e ndjeshmërisë për vdekjen tënde ka hyrë thellë në zemrat tona, përjetimi i momenteve të kësaj kohe është kufizuar me ironinë e fatit që na ndodhi.
Tragjikën e vdekjes tënde e shofim vetëm mbrenda sëmundjes personale, por si të keqe dhe shumë të dëmshme më tepër se Kombëtare, pra është vdekje Universale. Prania e juaj në këtë botë theu edhe mite, konkludojmë se e ndryshove botën shqiptare të Dardanisë Antike dhe më gjërë. U preokupove me shumë të këqija, me shumë shëmti që ti nuk ishe i prirë të shohë vetëm e vetëm të këqija. Këtu çfaqej ai shpirti yt i çiltër dhe dinjitoz me një moral njerëzor, që arrite t’i kap lartësit më të mëdhaja që sot ende askush nuk po mund t’i arrinë ato lartësi me ato vlera tua njerëzore, intelektuale, ideale, filozofike, shkencore dhe shpirtërore e humane.
Mendoi se i dashuri President i ynë, pati arsyeshmëri që të mbaj qëndrimin prej udhëheqësit, liderit shpirtëror dhe t’u dal Zot ndaj të gjitha atyre çështjeve që kishin të bënin me Dardaninë Antike për t’i zgjedhur shtruar në rrafshin Kombëtar, pa përjashtuar askend, përkundrazi u’a ofroi mundësinë secilit që të jap konceptin e zgjedhjes. Fatkeqësisht nuk paten guximin, e as dijen, duke qenë skeptik. Për ata që nuk patën as guximin as aftësit, shtrohet pyetja për pastërtinë e qenies së tyre njerëzore e që për një moment të caktuar dalin nga toka si përbindësha që don të gllabërojnë gjithëçka që është fituar me mund, ndjersë dhe gjak, por në fund mbeten të sfiduar nga vet vepra e Presidenti Dr. Ibrahim Rugova.
Ne sot, duhet ditur se jemi duke folur për njeriun i cili është ndër figuratë më të mëdhaja të Kombit Shqiptar, duhet ditur se kemi hapur një temë që ka ide e të vetëdishëm se do të mbeten pa u prekur shumë e shumë çështje madhore Kombëtare që lidhen drejtëpërsëdrejti me personalitetin e të madhërishmit Dr. Ibrahim Rugova, që kanë vlera patriotike, të cilat vet ai i ndërtoi me idetë e tija të cilat shumicën prej tyre na i ka lënë me amanet. Një amanet prej tyre po e them që ma pat thënë vet presidenti i ndjerë, po e citoi: ”E keqja që i vije Kombit duhet neotralizuar me ndjenjen atdhetare, duhet larguar sa më larg sepse ajo e keqe nuk mund të jet vetëm personale por shoqërore dhe Kombëtare, bile edhe për rajonin” përfundon citati.
Vdekja e madhe nuk mund të shprehet me gjuhë te letë, vdekja e madhe rëndon gjuhën por e ndihmon lotin, emocioni zen vendin e tij ulur këmbëkryq. Sa ma e madhe vdekja, aq ma i madh burimi i lotit, trishtimi troket derën e hyrjes së shpirtit. Kjo vdekje asesi nuk po mund të largohet nga rrethi ynë shoqëror, herresa nuk po mund të gjej vend, kurse mungesa sa vjen dhe shtohet dita ditës duke synuar që Presidenti ynë i dashur të jenë pranë nesh për të zgjedhur çdo problem që has Dardania Antike në ditët e sotme.
Mbresat e tua njerëzore, humane, intelektuale dhe kombëtare, janë shkas i dashurisë që kishim për ty o President, janë mbresa që i kishim, i kemi dhe do t’i kemi sa të jet jeta e Dardanisë Antike mbi këtë tokë të bekuar. E kaluara e jote, sot është dëshmi e shkruar me shkronja të arta e cila mundëson ruajtjen e frymës Kombëtare Shqiptare për Pavarësinë e Dardanisë Antike, që dikur e qujte edhe vet, Republika e Kosovës.
E sotmja është ajo që ti dje e kërkove.
Dhimbshurinë që ndjejmë për Ty President Rugova, është edhe ajo kur kujtojmë se u rrite pa përkdheljen e babait tëndë, pa përqafimin e tij atëror, por gjatë jetës tënde u rrite me vaj në buzë dhe nuk pate asnjëherë rast që të thirrësh Babë, në vend tij e zgjodhe Dardaninë Antike, si shenjë dashurie për të kryer amanetin e babait tëndë pikërisht për arsye se ai u flijua për idealin të cilin ti e bëre realitet.
Përsëritja e shpeshtë e qëndrimeve tua për Pavarësinë e Kosovës si zgjidhje që stabilizon rajonin, forcoi, bindi boten demokratike si një mesazh me esencë të qartë të synimit tuaj për Pavarësi. Zëri yt i arsyes ngriti botën shqiptare dhe botën demokratike duke e forcuar në bindjen tuaj filozofike për zgjedhjen problemit të Dardanisë, në të njejten kohë zëri yt mbyti anmiqt shekullor të Kombit dhe kundërshtarët tuaj që nuk të kuptuan me kohë dhe nuk kishin aftësi për të kuptuar, e që pas vdekjes tënde erdhen tek varri yt dhe u përkulen para teje dhe veprës tënde.
Jemi krenarë që të patëm, jemi krenarë që i takojmë epokës tënde, jemi krenarë që ishim bashkëpuntorë tuaj të idealit për Pavarësinë e Republikës së Kosovës nën udhëheqjen tënde, e gjithë kjo na bënë me dije për një gjendje zbrazëtie, për një boshllëk i cili është krijuar në zemrat e popullit Shqiptar.
Me këtë rast, në emër të Lidhjes Demokratike të Dardanisë – Dega në Suedi, në amër të antarësisë së gjërë të saj dhe në emrin tim personal, t’iu dërgojmë ngushëllimet tona më të sinçerta zonjës Fanë Rugova dhe familjes së ngushtë Rugova dhe gjithë bashkëpunëtorëve të tijë.
Zoti pastë mëshirë në shpirtin e tij, sikurse që pat mëshirë në lindjen e tij.
Zoti e bekoft veprën e Dr. Ibrahim Rugova, sikurse që e bekoi me Pavarësinë e Kosovës.
Zoti e bekoft familjen Rugova.
Hysen Ibrahimi, kryetar i LDD-së – Dega në Suedi.
2 dhjetor 2008
Förslöv-Suedi
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi