Fatos Ashiku:'BASHKEJETESE'!

Shko poshtë

Fatos Ashiku:'BASHKEJETESE'!

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue May 24, 2011 1:30 am
Fatos Ashiku:'BASHKEJETESE'!

Sot me teper se kurre , bashkejetesa behet domozdoshmeri historike dhe jetike! Nje komb i vjeter si yni perthyer nder kalvare te mjerimit pergjate renjeve dhe ringritjeve, bashkejetesa mbase edhe me te huajt pushtues ne nje pike takim njerezore e ka parashtruar mbijetesen!
Etashme!Te gjetur ne kurthe te mbetyra pas kalvaresh te tille , qe lane pas sa gjurme lavdie aq edhe gjurme te nje 'kermilli' qe shkelqen ne drite te diellit baskejetesa eshtei vetmi mjet qe e ben aresye nje gjendje tashme krize.
Krize! Dhe kriza nuk eshte nje edhe e vetme dhe e rastesishme.Per individe dhe personalitete qe i jetuan kohet me koshience, pervijime te saj datojne , tejet thelle nder kohra qe u munduam ti vejme, sikur kapakun tenxheres por qe vlimi vijoi te mebetet.
Prapambetja jone e mbrujtur nder shekuj skllaverije pushtuese sa dhe koloniale, te perthyer ne 2000 e ca vjet me pare me kapercime sporadike e bejne historine e Shqipetareve nje 'alibi' me vete, per te rrumbullakosurzerot ne prag te moteve te rinj, qe te gjindeshim sa koherente dhe aq te desherueshem ne rreshtimin e popujve !
Na mbeten pas shume dilema, ndersa prej kohesh u be modelim human nder kurme qe perthyheshin sic ende ndodh!
Ndersa endemi ne vorbullte saj kriza duhet te marre zgjidhje prej brezash qe kapluan dekada permes dy shekujsh mijevjecarete cilet u ndeshen permes dy qyteterimesh dhe menyra jetese. Brez i tille sot unik ne aspiraten per bashkim, ne nje union Euro-atlantik si dhe nje unioni qe synon te arrije per te oparen here ta preke aspiraten shume shekullore per bashkim kombetare ne njesi te vetme shtetformuese, mbart per shkaqet e lartepermendura ne linja teresore endet permes dilemash kundrathenese qe e mbajne peng pas te opranguar ne te shkuaren!
Keshtu! te tere ish: bajraktare, bejlere, agallare zoterinj te hereshem,komuniste, puniste, demokratikas, socialiste , repuplikane, e tjere, nacionaliste, balliste, legaliste, dhe monarkiste etj , te tere jemi unik per nje komb , per nje gjuhe, per nje atedhe dhe flamur ne nje shtet te vetem, perjashtuar pacifiste qe mbeten ne minornce!
Por çfare ndodh!sa jemi keshtu unike porsa mbetet gjithkush ne mevetesine e tij nis e rremon , ne llageme te se shkuares gati per ti bere biografine njeri tjetrit ashtu en-bloc! Apoduke hapur senduket ku ata qe shkuan te paret tane te gjetur ne kurthe te historise , lane pas kujtime dhe difinicione nder dilema sfilitese dher ne asgjesim!
Te shumte!qene qe nxorren gjuhe pas rregjimit monarkistpor, po te njejte vrapojne duke kerkuar pronesite te ratifikuara me firmen e 'Sulltanatit' duke i pranuar reformat e pushtuesit si te ligjeshme.
Te shumte, nxituan te ngrene dy gishta perpjete si antikomuniste te thekur ndersa i sherbyen jo pa zell nje diktature burokratesh por askush prej tyre nuk del te hedhe poshte :gradat, titujt, dhe shkollat qe i bene !
Te shumte , qe thurin tirada demokracie ndersa mbulojne te keqen qe shoqeroi procesin e transformoimeve, nuk bejne harakiri mbi ate perfitim te paligjeshem qe beri permes nje procesi kriminal privatizimi dhe ti thote 'Jo'.
Askush nuk doli as pardje, as dje dhe as sot, te kerkoje falje dhe te perulet para te vertetave historike, askush nuk don te behet pale e mjerimin sfilites qe ka praguar ne shtresa te gjera te popullsise.
...Te terepaskeshim pas qene'bashkefajtore dhe bashkevuajtes' parulle qe i parapriu nje shkaterrimi total vlerash duke fshehur ne thelb metoden e mbrapshte ne qeverisje e cila u trashegua e pacenuar,Ne njefare mase para opinionit te tere mbetemte perfolur, te tere kemi mbetur 'ishe' i edhe ata qe na pasojne mbeten trashegimtare te 'isheve'.
Ndersa demokracia eshte: sistem vlerash ku morali njerezore synon kahje krejt tjera, ku njeriu shihet si nje krijese universale, te cilit nuk i kerkohet te rende e galopoje nder starte te tilla ku patjeter duhet te jeshe : ose nje 'ujk' i uritur ose nje manare me kembore e tufes...!'
E pra! Si i behet te bashkejetojme?Para nje populli dhe kombi ka nje sere udhesh dhe zgjidhjesh. Ne para se gjithash e kemi si puna e 'biberit mbi pilaf' ceshtjen e 'bashkimit kombetare'! Eshte pikerisht ky prioritet qe shpesh ketej dhe andej na a bere te 'heshtim ' dhe te bejme 'sikur', si nje prioritet qe na detyron te mbetemi me mendje te kthjellet.
Tashme tere Ata qe e kane vetedijen te formesuar, kuptojne se aspirata per bashkim kombetare tej peshes nacionaliste qe e mbart ne thelbin e vet ajo mbetet nje domozdoshmeri sa historike aq edhe jetike. Pasi kjo eshte zgjidhja me adekuate qe e mbart nje mentalitet dhe siguri per nje qeverisje te drejte, te qendrueshme, dhe , per tere Shqipetaret!
Pikerisht pse kjo mbetet prioritet dhe domozdoshmeri , politikanet e koruptuar qarqet qe e mbajne te ndezur gjenerimin e krizave si ne ballkan dhe nder ne ,nxitojne te bejne çeshte e mundur te fitojne kohe sa edhe po i pershpejtojne ritmet e perfitimeve dhe pasurimin e familjeve, klaneve te tyre qe e nesermja ti gjeje 'dikushi' apo qe ta menaxhojne ne kuader te 'patriotizmit !
Kjo veprimtari kriminale pa vetedije po e çon situaten te njejte sikur vete 'loja shoviniste' i solli popullit dhe kombit shqipetare nder dekada e shekuj deme te pallogariteshme ! Tashme sikur 'shkjau' qeveritare magrull jane turrur te paepur per te ndalur marshimin e historise drejt nje trendi te ri .Ndersa per vete kane vila lusoze dhe bizneze pa hesape nder popull varferia dhe mjerimi ka prekur kufinjte shejkullore.Eshte kthyer 'ngujimi' , po behen vrasje per nje vije uji, per nje cope truall! shteti mbett i paralizuar .Kjo situate e ka kthyer ndergjegjen e nje pjese jo te paket te popullit ne kufinjte e mesjetes se larget ku shoqeria ishte e konturuar ne ato rrethana historike nje loje e pa denje mes'zoterinjeve dhe 'plebenjve'.
Sakaq per te fshehur dhe ruajtur te pacenuara domenet e tyre, bejne lojra me 'zgjedhje' te cilat dalin prej binaresh dhe marreveshjesh kur lobingjet brenda klanit i tejkalojne caqet, kjo nderkohe kerkon hapjen e herepashereshme te kutise se 'pandores' ku njera pale 'fashiste, balliste duhet te gjinden te anatemuar mes tyre me 'komuniste' te pa ndrequr!
Fashistet e vertete si dhe bashkepunetoret e pushtuesit, mbeten tejet larg ne histori!Komunistet e vertete qe e kishin ideal lirine dhe barazine e popullit teksa gjindeshin perkrah popullit edhe ata kane mbetur tejet larg ne histori! Pasi nevoja per ndryshim e para pare dekada me pare ne hapjen ndaj 'botes' solli nevojen e lindjes se 'punizmit' nje amalgame ideshe dhe praktikash ne forme dhe prermbajtje bajraktare por ne kushte te reja, qe mori persiper , sebashku me jashte qitjen e shtreses se vjeter politike te shkermoqin'pushtetin popullore'. Ate pushtet gjithsesi ne permbajtje te vet ne thelb beri aqe shume per nje shtrese te gjere te popullit, arritje qe kapluan shekuj ngaku performimi njerezore kishte mbetur tejet larg , ndersa e afroi me dekadat qe do pasonin oer te hyre ne statin e ardheshem aktual!
Natyreshem nje kapercim i tille , shenderrimi i bajraktarit, i beut , i agait i 'zoterinjve' pati rriskun e vet dhe dramen deri tragjike! Por ! te marresh nje njeri tashme te prere si me nje gershere saç u perftua permes 'njeriut te ri' te thjeshte , me te pa aftin, me servilin, me delenxhiun dhe ta veshe ne krye te qoshes dhe ta besh" kapitalist" brenda opak kohesh duke i dhene asete te nje populli qe punoi per 5 dekada ,kjo vertet duhet gjykuar se ka sjelle nje tragjikomedi te permasave qe nuk ishin pare kurre me pare!
Ky pasurim i tyre qe e mbart pasurimin e 'agallareve' ne pas skene solli nje ragjedi per shumicen e popullit, ketej dhe andej , ne kosove dhe ne treva te tjere ku 'socializmi' endesh ne tere ballkanin!
E pra ! te nderuar bashkekombas, ngado gjindemi, ky eshte thelbi i gjenerimit te krizave mes shqipetaresh, te cilet te ndare ne klane permes nje pseudo pluralizmi galopojne ne skemen mashtruese ku demokracia mbetet nje alibi! kjo i ben te jene te ndare partite politike te shqipetareve ne Maqedoni te cilet nuk behen bashke edhe kur i injorojne , ashtu edhe ne mal te zi apo kjo situate qe i ben politikanet ne shtetiname te shkojne deri aty sa te rrezikojne interesat e shqipetareve derisa sa bejne radhasi farsa elektorale djhe nuk ja dalin te plotesojne standarte normale per zgjedhje te lira dhe te ndereshme.
Epra cila mund te ishte rrugedalje? Nje dhe vetem nje do te ishte e tille !: Per kalimin sa me te shpejte ne nje situate zgjedhore te parakoheshme dhe te jashtezakoneshme , e njejte sikur rikuperon pluralizmin politik ne nje shine ku treni i demokrascise ka shkare qe ne nisje!
Ne kalimin per nje periudhe te aresyeshme permes nje qeverisje te perkoheshme , ku te perzgjidheshin intelektuale pa parti , te afte dhe te devoteshem, te cilet nuk i mungojne vendit brenda dhe jashte kufijve te atedheut Nje situate qe duhej menazhuar nen instituticionin e Presidentit te Republikes. Gjithashtu kjo periudhe te merrte persiper berjen e zgjedhjeve per deputete si dhe permiresimet ne kushtetute dhe kod zgjedhor , nderkohe te realizoheshin zgjedhje jo me komisionere te zgjedhur prej partish!
Kjo e pare si nje ndeshkim ka sjelle ate qe te anashkalohet si nje 'zgjidhje' para zgjedhjesh! Por e pare ne syrn e madh ate te bashkeatedhetareve qe mbeten ne ankth te nje stabiliteti sa me te shpejte kjo perben zgjidhjen me te drejte , me te shpejte, qe siguron transparence ,dhe hedh themele per bashkimin e kombit ne nje qeverisje unike . apo se paku nje model qeverises qe mund te sherbeje per ardhemerine ne treva te tjere ne momentin aktual ku stabiliteti perkon me nje kerkese unike si rajon !
Ndryeshe mbetem pesimist se çdo rruge tjeter veçse do sillte stabilitet te 'klaneve' ne parti te ndryeshme por jo per vete pluralizmin dhe demokracine pare si vlera shoqerore ne nje stad te percaktuar zhvillimi! 'zgjidhje' para zgjedhjesh qe tashme kane marre etiketimin e pa kontestueshem 'farsa elektorale'!
Kush do qe e merr 'bashkine e Tiranes kjo nuk ka lidhje me ardhemerine as te nje stabiliteti afat gjate por as edhe te shihet sikur po kerkohet te shitet si magjia e zbritur prej qiejsh! Nje popull dhe nje komb duhet te ushtojne peshen e vet dhe trysnine politike ndaj situatave te tilla nese nuk don te endet gjate nen 'pretektorate' te pa fund ! DHE ZGJIDHJA NUK MUND TE OFROHET PERMES THIRRJESH PATETIKE PER TE NDERSYER NJEREN PALE KUNDREJT TJETERES, AS EDHE ME THIRRJE PER TE PERSHPEJTUAR REALIZIMIN E ASPIRATES PERMES KETIJ MOMENTI! nJE KOMB QE E PERFTON KLASEN E VET POLITIKE NDER HULLI TE TILLA MBETET I DESTINUAR TE SHKOJE NE HUMBJE TE SIGURTE!aSPIRATA PER BASHKIM DO TE VIJE PERMES USHTIMIT TE TE DREJTES NDERKOMBETARE TE TE DREJTAVE DHE LIRIVE TE POPJVE PER VETVENDOSJE, KOHET DO PUNOJNE NE FAVORIN TONE POR ME MEND DHE MATURI POLITIKE , SE PARI NE KRIJIMIN E NJE KLIME TE FAVORESHME MES VETES TONE ! nje ndergjegjesim i tille duhet te paraprije nje veprim mbarekombetare ndryeshe ata qe do perfitojne doi jene 'shovinizmi' dhe klanet e tij qe kane mundur nder shekuj te depertojne deri ne gjoshe te vatrave tona!
Fatos Ashiku Kruje
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi