Nga autorë e forume të ndryshme

Shko poshtë

Nga autorë e forume të ndryshme

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Nov 18, 2008 2:45 am

Kryetar Suxhuku

Syrgjyn gjallë e syrgjyn vdekur,
ne po hajmë suxhuk të pjekur.

Me bagëti e me bujqësi
krejt n’suxhuk i kemi shti.

Ku e lam e ku na mbeti
Pa suxhuk po kris qameti

Vaj vatani e mjer mileti,
edhe komshive I ka hy lezeti.

Do të shkrihem e venitem,
për një copë po shkaravitem.

Kem lidhe besën me kroatin,
për suxhuk e kem lidhë fatin.

N ilem të madhe ka ra shpija,
për sa kila, t’bëhet porosia?

Ti Fatmir O faqe bardhë,
morre namë O atdhetarë.

Nuk të harron kur shoqnia,
midis gjumi t’përmend fëmija.

Për suxhuk ti s’kurseve gje,
s’të harron komuna me.

O te djeks O të pa djeks,
ke suxhuk për çdo oreks.

Era e tij po na trullon,
edhe atdheun po na kujton.

Jemi ç’mendur ashiqare,
O nuk lodhem për Abetare

Kush po lodhet për atdhe e shqip,
veç suxhuku t’jet me krip.

Jemi popull me tradita,
me suxhuk, O u kalita.

Vetëm ai na bashkon,
lezeti i tij na afron

Atdhetarë a po ndëgjoni,
kryetar SUXHUKUN ta votoni.

Vetëm ky na bashkon,
lezeti i tij na afron.

Syrgjyn gjallë e syrgjyn vdekur,
nuk jetohet pa suxhuk të pjekur……


marrë nga www.zemrashqiptare.net
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Nga autorë e forume të ndryshme

Mesazh nga Admin prej Tue Nov 18, 2008 2:48 am

hahahahahahahahahahhaahaa Very Happy Very Happy shume fantastike
Admin
Admin

Numri i postimeve : 20
Registration date : 16/11/2008

Shiko profilin e anëtarit http://www.nasergashi.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Nga autorë e forume të ndryshme

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Nov 18, 2008 2:53 am

Poezi e pa botuar e A.Z. Çajupit

Kënga e kandarit

Lere grua se c‘me gjeti
Nuk me bindet me laneti
Ky bandill qe cante rete
Me s‘i ngre kryet perpjete

Vjet si kale turfullonte
Grate e fshatit kur shikonte
Sa i shihte ***** zbuluar
Sulej si qen i terbuar

I pushtonte vete te tera
Zgavra,shpella,guva,verra
Fryhej si nje patllixhan
Kur shkonte nen fustan

Sa i vinte mend zanatit
E uronin grate e fshatit
Po sot c‘ka qe eshte merzitur
Trup e shpirt i raskapitur

Shikon cupat siseplota
Me shale te buta e te ngrohta
Nuset e bardha si debora
Qe s‘i shpetonin nga dora

Grate e reja sisemedhate
Qe i nderronte pernate
Dhe s‘leviz te behet burre
Te mbeti vetem per shurre

Ah moj grua moj e grate
Te mbeti burri kaq thate
Megjithese me s‘te ngop dot
Por dikur s‘kam qene si sot

Ishe trim dhe djale i hedhur
Pak usta per te zgjedhur
Buzeqeshja me te tera
Mjaftonte qe tu hante verra

Por me shume doja grate
Vithe gjera sise medhate
Por dhe cupat shume i desha
Nuk i lija virgjeresha

Mazallah mbetcin me barre
I therrja i beja varre
Nuset e reja me naze
Thoja si qofte taze

I ndukja me buze e dhembe
Sa ngrihej fshati ne kembe
Isha bej me mall me toka
Po beja dhe c‘me thosh koka

Ne Zagori dore e pare
Me sejmere e hyzmeqare
Kisha kuaj lope e dhen
Edhe gra me shume se qen

Vete i ujdisja te tera
C‘me tha koka e s‘e bera
Ne Europe s‘lashe vend pa pare
Kuplarate i mora mbare

Shijova bionde gjeramane
Meskeputurat persiane
Rreth e qark iu solla botes
Por ne France lash mendt e kokes

Kush te doje le ta provoje
Ta marre mikun ne goje
Ne Stamboll mos shkofsha kurre
Bashkohet burri me burre

Thone se eshte ves i shemtuar
Mos vdeksha pa e provuar
Por tani kjo pune e pati
U plaka me ra takati.

A.Z. Çajupi


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Fri Feb 14, 2014 10:07 pm, edituar 1 herë gjithsej
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Nga autorë e forume të ndryshme

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Nov 18, 2008 3:06 am

Në dheun ku jetojmë

Ku jetojmë aq të gëzuar,
xhepat bosh, deren blinduar?
Në Kosovë e Shqipëri!

Ku ka vlerë më shumë gomari,
se shkencëtari apo shkrimtari?
Në Kosovë e Shqipëri!

Ku ka ''rend'', ''paqë'', ''qetësi''
ku ujku për ujkun është njeri?
Në Kosovë e Shqipëri!

Ku s'punojne hiç kombinatet,
ku hajdutët po ngrejnë pallatet?
Në Kosovë e Shqipëri!

Ku ta vrasin deputetin,
Ku s'e pysin presidentin?
Në Kosovë e Shqipëri!

Ku qeveria punon me banda,
Ku na mban gjallë veç kontrabanda?
Në Kosovë e Shqipëri!

Ku të hedhin më shumë baltë
dhe ku fajdet ti ngrijnë paratë?
Në Kosovë e Shqipëri

Ku ka bakër, krom e ar
Por s'ka uje për tu larë?
Në Kosovë e Shqipëri!

Ku i veshin në kokë çorapet
dhe kallashi i lan hesapet?
Në Kosovë e Shqipëri!


Ku pëlcet, kërcet dyfeku,
ku pa djersë fitohet leku
Në Kosovë e Shqipëri!

Ku spiuni bën transparentin,
ku vampirët përbëjnë parlamentin?
Në Kosovë e Shqipëri

Ku qeveria bën Nastradinin,
ku sigurimi t'vjedh përsekutimin?
Në Kosovë e Shqipëri!


Ku vishet gjithë populli ''më trim'' i botës
me tesha t'vdekunish të gjithë Europes?
Në Kosovë e Shqipëri

Në ç'vend kemi lerë,
krenarë dhe të dhjerë?
Në Kosovë e Shqipëri
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Nga autorë e forume të ndryshme

Mesazh nga hasime prej Thu Nov 20, 2008 5:57 pm

Nuk e di a te .................apo te qajme??

hasime

Numri i postimeve : 11
Registration date : 18/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Nga autorë e forume të ndryshme

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi