Skënder Zogaj:Shurdhmemecit Gjergj Dedaj i erdhi goja

Shko poshtë

Skënder Zogaj:Shurdhmemecit Gjergj Dedaj i erdhi goja

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Dec 23, 2011 10:55 pm

Shurdhmemecit Gjergj Dedaj i erdhi gojaSkënder Zogaj
Opinione

Për dilengjinjtë, burracakët, llokmagjinjtë, zhvatësit…, populli e ka një fjalë të artë: “ Mos e pvet, të tregon vet!” Vet foli dhe vet tregoi edhe Gjergj Dedaj, pas heshtjes 13 vjecare, të qëndrimit nën qetullat e Hashim Thacit, ku me shumë lezet hëngri bukën e ngjyer në qelbin e plagëve të trupit të vet. Por, kur iu ndal kjo taxhi, i ra në mend hatri për ngjarjen e ndodhur gjatë kohës së luftës në Drenicë, kur Dedaj me një delegacion të deputetëve të Parlamentit të Kosovës, po marshonte në drejtim të disa fshatrave të Kosovës, që në marsin e 1998-të po atakoheshin barbarisht nga forcat serbe. Gjatë udhtimit delegacioni bie në pritën e Hashim Thacit, i cili pa hezitim, i arreston dhe në shkollën e fshatit Qires, shumicën e deputetëve i torturon në mënyrën më vullgare. Ndodhja e ngjarjes është e shënuar nga shtypi i kohës, mirëpo, tashti kemi rastin të mësojmë dëshmi të reja, të gjalla, detaje më të sakta të përdorimit të hurit të pelës dhe shkallmimit deri në alivanosje të deputetëve, sidomos të Gjergj Dedajt dhe Agim Krasniqit, i cili, sipas një dëshmitari të gjallë, në castin e fundit I ka shpëtuar shkrepjes së patllakes së Hashim Thacit, falë ndërmjetësimit të njërit nga të pranishmit, që ka arritur t’ia zbus inatin Gjarpërit dhe, Agim Krasniqi, brithyer dhe I lidhur për një lisi, del me fat, sepse atë ditë e sot, merr frymë ndër të gjallët, dhe bashkë me bashkëvuajtësin Dedaj, heroikisht 13 vjet kanë qëndruar gojëmbyllur, me gjentilesë duke ruajtur sekretin e zavallisë së përjetuar.

2.

Tash Gjergji doli e foli:


“Në vitin 1998 Thaçi e ka ndalur delegacionin e shtetit të Kosovës. Unë isha nënkryetar i Kuvendit. Ishim në vizitë në zonat e luftës. Na ka ndalu Hashim Thaçi me njerëzit e tij. Tha, jeni të arrestuar. Arsyeja, thjesht, sepse jeni parti që e përkrahni Ibrahim Rugovën. Ka pas maltretim fizik, psikik, moral... Disa anëtarë të delegacionit janë torturu fizikisht. Edhe unë jam maltretu fizikisht. Thaci na ka marrë në pyetje, na ka bërë presion. Është një krim, e jo një incident.”
Po pse Gjergji ia prishi besën Bajlozit të Zi, dhe vendosi me fol për krimet e padronit të tij, që me vite i ka shërby me devotshmëri miradie të pashoqe, duke I thurë hymne në kuadër të kabinetit qeveritar, ku e kishte futur vet Kryeministri Thaci, duke ia dhuruar postin e Ish-zëvendësministrit të Punës dhe Mirëqenies Sociale, e më pas edhe zëvendësministër i Transportit.
Opinioni i gjerë kosovar besojmë se i ka të freskëta sjelljet, qëndrimet, deklarimet plancarake të Gjergj Dedajt, që për Qeverin Thaci ka kërkuar edhe cmimin Nobël! (padyshim pë paqe). Mirëpo, në kulmin e idilit dashuror dhe të fërkim –lëpirjeve reciproke, ndodhi neveria dhe, padroni e përzë Gjergjin nga Kabineti qeveritar si një klysh. Këtu prishet puna dhe zë fillin rikthimi në armiqësi…
Gjergj Dedaj ka vendos seriozisht të flas dhe po thot se
Kur flet Gjergj Dedaj diçka duhet të lëviz në Kosovë”. Në skenën e akulltë kosovare rreshqitja është gjëja më e rëndontë, prandaj, nuk është për t’u habitur që të ketë thyrje këmbësh! Shërbëtoi Jernej duke kërkuar të drejtën e tij, mund të ndodh që t’I nxjerrë telashe (jo të vogla) Kryeminsitrit të Kosovës, sepse, janë të pritshme daljet në skenë edhe të viktimave të tjera, si Agim Krasniqi e ndonjë tjetër. Sidomos puna do të hardallset nëse lakohet emri I veprimtarit dhe intelektualit të shquar atdhetar, dr. Jusuf Telaku, fjala e të cilit është gur mulliri! Nëse pasqyrohet vënia dorë mbi kurrizin e këtij burri, borxhi bëhet tepër i rëndë, sepse dr. Jusuf Telakun është symbol i burrërisë së pastër.
Ndryshe qëndron puna me Dedajn, i cili pasi e ka zhvatur kompenzimin për vuajtjet e tij fizike dhe psiqike, iu ka ëmbëlsuar goja dhe, tashti është duke kërkuar kompenzimin për maltretimin moral, që sipas dëshmitarëve, e meriton, sepse e ka fituar me bythë. Dëshmitë okulare mungojnë, ngase ngjarja është zhvilluar pas derës së mbyllur të një klase të shkollës së Qirezit, mirëpo, ekzistojnë dëshmitë e dëgjuara me vesh, gërvallja e Gjergj Dedajt në aktin e spastrimit moral, pas të cilit tek shokët është kthyer me bythët pleh! Prandaj, kësaj radhe Gjergj Dedaj është tepër kategorik, nuk do të hesht, sepse, prekja është bërë në vend të keq dhe, është tepër i fyese.
3.
Duke qenë se gjithcka është në fillim, është vështirë të parashikohen zhvillimet e mëtutjeshme, mirëpo, duke u bazuar në karakteret e kryeperzonazheve të këtij akti të dramës, gjergji-thaci, mund të konstatojmë se, Gjergji e ka zënë pick Thacin, mirëpo, edhe ky e ka mundësinë manovruese, nëse nuk nuk vepron zanzibarce. Kompromisi është mundësia më e mirë dhe më e lehtë e pajtimit.
Merakun për poste e ka të zjarrtë Gjergji. Këtë duhet ta këtë mirë në vemendje Thaci, i cili pas ngjarjeve aventurore të Gjergjit nëpër ministri, nëse nuk ka mundësi që sërish t’ia ofrojë ndonjë post ministror, atëherë Hashim Thacit ia preferojmë që, ta emërojë këshilltar për cështje morale pranë ndonjerës së ambasadave të Kosovës, si për shembull në Itali, ku, thuhet se operojnë mbi 10 mijë prostituta,homoseksualë, drogmenë, falsifikatorë dhe kontrabandistë të ndryshëm me prejardhje shqiptare, të cilët kanë shumë nevojë për një misionar leburos, të kalibrit të Gjergj Dedajt, me përvojë të gjatë e me afinitete të shkëlqyeshme lëbyrëse në skenën politiko-kontrabandiste kosovare.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi