Kadri Veseli, kryetari i ardhshëm i PDK- së

Shko poshtë

Kadri Veseli, kryetari i ardhshëm i PDK- së

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jan 10, 2012 5:43 pm

Kadri Veseli, kryetari i ardhshëm i PDK- së

Shkruan: Gazmend ISLAMI
Debate politke

Është për keqardhje që garnitura e PDK-së e dalur nga lufta ka humbur fuqin nga struktura ilegale e ngjashme me ‘’Sigurimin e shtetit’’ të Enver Hoxhës., eliminimi për të ardhur vetë në krye të shtetit. Ndërrimi I amandamenteve kushtetuese për Presidentin po behet vetem sa per ti hapur rrugë Thacit që me të gjitha mjetet ta marrë atë post dhe pasardhësi i tijë të jetë vetë enigma e qindra vrasjeve të pa zbuluara në Kosovën e pasluftës

Njëra nga goditjet më të rënda sot që po pëson populli shqiptar është mbajtja nënë kontrollë të çdo institucioni si të varur dhe të pa varur, kjo vjen si pasojë e mos organizimit dhe kjo mund të përsërit ngjarjet e viteve 1997 në Shqipëri, lus zotin që populli t’i ikë vëllavrasjes por unë besoj se intuita gjeniale e popullit i dallon konstruktorët e atyre që bëjnë krim të madh, dallojnë veglat, lajkat, pabesitë dhe intrigat dhe heshtin. Kurse këta që po sillen në emër të luftës në këtë heshtje tallëse të historisë po dënojnë pa mëshirë me gjuhën politike të gjithë ata qe nuk janë me të , të tmerruar po mundohen t’ua heqin thikat nga goja shokëve të tij, dhe t’ua ngulin në shpinë, por prapë nuk do te mund ti shpëtojnë dot gjyqit të rreptë.
‘’Sigurimi i shtetit’’ qëndron mbi të gjitha. Ai bënte edhe erën, edhe shiun edhe borën ne Kosovë . Ai është maja e diktaturës moderne që përbuz edhe jetën,. Këta mund edhe te thonë se janë " Perëndi!, Por populli do ta thotë më në fund fjalën e fundit se kush është zot shtëpie, në vendin e Shqiponjave, a do të jenë despotët, apo populli që është i lodhur dhe i rrezuar për toke nga politika destruktive


1 .Me rastin e daljes publike të njërit nga njerëzit më misterioz që nga pas lufta, Nazim Bllaca i cili është thirrur në emër te ShIK-ut, që ka vepruar që nga pas lufta dhe marrja e drejtpërdrejt e tijë në vrasje, torturime dhe plagosje, tronditi opinionin në Kosovë dhe më gjerë por kësaj kur ti shtohen edhe emrat Azem Syla një ish komandanti i UÇK-së e bënë punën edhe më tl ndërlikuar. Pra që nga ky rast unë këtu shoh për herë të parë lëkundjen e themeleve të SHIK-ut të cilët deklarativisht ishin shprehur se që nga shpallja e Pavarësisë së Kosovës kishin pushuar së ekzistuari por kjo nuk përket me realitetin. Kjo lëkundje e themeleve bëri që të mendohet mirë se si të dilet nga kjo situatë e krijuar.

2. Siç dihet edhe nga shumë analist se SHIK-u që nga pas lufta ka kontrolluar të gjithë sistemin komplet të instirucioneve brenda Kosovës siç ishin, Policia,Gjyqësia, Prokuroria dhe diktonte politikat partiake të PDK-së pra me një fjalë ishte para politika e PDK-se, emrat e Azem Syles dhe Kadri Veselit të cilët mbanin nën kontrollë të gjitha politikat shtetërore të Kosovës pra ishin vetë shteti po lëkundeshin dhe po humbiste fuqia e tyre politike dhe këta e diktuan me kohe për ketë edhe filluan qe mendojnë për veten e tyre.

3 .Kur bashkësia ndërkombëtare me të vërtet fillojë te merret me rastin Bllaca, aty filluan te lëkundjet edhe themelet e instucioneve të Kosovës kur dihet që SHIK- u kontrollon edhe gjykatën kushtetuese .Kryetarin e kësaj gjykate Enver Hasani është një ‘’pion’’ i vogël i politikes se PDK- së. Tash kur po shihet se do të fillojnë edhe proceset gjyqësore kur të merren parasysh Korrupsioni,,shpëlarja e parave, pasurimi i pushtetarëve, patjetër do ngrihen në bankën e të akuzuarave edhe njerëzit kryesor të SHIK-ut,,këtu edhe fillon lufta brenda klasave në PDK ,që të shpëtoj veten ju duhet një imunitet i shpejt politik dhe për te marr kontrollin legal mbi shtetin mënyra e vetëm ishte që ata të futen brenda institucioneve që të vazhdojnë veprimtarinë e tyre të lënë në gjysmë, mirëpo tash nën petkun e deputetit ku se pari do të merret kontrolli mbi sigurinë kombëtare e më vonë AIK- un.
5. A nuk është rastësi qe 3 vite AIK- u, që vepron vetëm si ‘’emër’’ ndërsa në realitet nuk vrehen sukseset e saj kur dihet se kjo e fundit i duhet t’i përgadit politkat e sigurisë dhe qeveria t’i ketë të gatëshme në tavolinë duke I zbatuar rekomanidimet e AKI- së
Njerëzit e SHIK-ut që ishin kandidat për deputete brenda PDK-se kanë marr mandatin e deputetit sepse struktura e tyre ishte komplet e angazhuar për ketë u bënë edhe manipulime të shumta brendapërbrenda PDK-së… e kjo më së miri shihet me rastin e sms- it që dërgoj Jakup Krasniqi ku ai anashkalohet nga vetë bashkë- partiakët e thotë hapur që po shantzhohet nga njerëzit e vet…. shih me se miri kurthën e përgatitur për Fatmir Limajn, pra këtu konkludojmë se SHIK-u bëri të gjitha përgatitjet e veta që njeriu më i mistershëm Kadri Veseli të jetë pasrdhës I denjë i Hashim Thacit me gjithë strukturën e vetë që e kishte .


Diagrami I konstruktuar i shërbimit informativë të Kosovës në rehabilimitin e punëtorëve operativë në përfaqsues të popullit si deputet është arritja ma e madhe e Kadri Veselit me gjithë stafin e tijë. Tash dihet se krerët e SHIK- ut janë deputet në parlamentin e Kosovës dhe vetëm ‘’ Shefi ‘’ ka mbet jashtë strukturave shtetërore. Shih absurdin? Kjo tingëllon quditshëm por tani me intervistën e dhënë të Kadri Veselit të një gazetari gjerman, lenë të kuptohet se skema e përgaditur për të ardhur në krye të PDK- së dhe në krye të qeverisë është duke funksionura dhe vetëm pritet finalizimi I sajë.

Autori është analist politikë dhe gazetar
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi