Si u festua Pavarësia- Si do të festohet njëvjetori!?

Shko poshtë

Si u festua Pavarësia- Si do të festohet njëvjetori!?

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Dec 15, 2008 1:14 am

Mbremje festive, ne Aschaffenburg te GjermaniseNga Alma Papamihali -  Zemra Shqiptare

 

Ne valen e festimeve te Pavarsise se Kosoves, nuk kishte si te mbeteshin pas dhe shqiptaret e qytetit te Aschaffenburgut ne Gjermani. Ne nje atmosfere festive me pjesmarrjen e mese 600 shqiptareve, deri ne oret e vona te se shtunes, u recitua dhe kendua ne shenje respekti dhe nderimi, per deshmoret e luftes, per familjen Jashari dhe ne mirenjohjeje te thelle ndaj presidenit Rugova.

Programi nisi me disa referate mbajtur nga kryetari i shoqates se shqiptareve, zoti Niman Mulliqi, i cili beri nje historik te shkurter te padrejtesive te bera nder vite dhe kurorezimin perfundimtar me 17 shkurt 2008.

Nder te ftuarit e tjere ishin dhe rapsodi i njohur, artisti i popullit z. Agim Gashi, i cili kendoi per te pranishmit kengen me te re krijuar prej tij, me rastin e Pavarsise.

 Rapsodi i popullit, Agim Gashi

 

Programi vazhdoi i larmishem me kengetare te tjere si Naim Hetemi, Alfred Mezini etj.

 Rapsodi Gashi & Naim Hetemi

 

Nje kenaqesi e vecante per pjesemarresit, ishte dhe prezantimi i femijeve te shkolles shqipe "Xixellonjat" te cilet me nje deshire te vecante kishin pregatitur vjersha dhe recitime me temen me te re " Gezuar Pavarsine Kosove". Per mua ishte mbase kenaqesi e dyfishte tek i degjoja te recitonin me aq dashuri dhe krenari, pasi kam kenaqesine te jem mesusesja e tyre.Jane pikerisht keta femije, ky brez i ri, qe do ta percjellin 17 shkurtin vit pas viti, duke i dhene atij freski nga freskia e tyre. Ndersa ne do vazhdojme te mbetemi krenare qe perjetuam te parin 17 shkurt...ate te vitit 2008!

 

 

 

 Lulzim Arapaj dhe Bekim Brestovci

Lulzim Arapaj & Bekim Brestovci

 

Nje ndihmese te madhe ne kete feste, dha dhe sponzori kryesor i saj, zoti Bekim Brestovci, i cili duke u karakterizuar nga shpirti nacionalist dhe patriot, mundesoi per te gjithe te pranishmit dhe te artistet e ftuar gjithcka, qe mundesoi realizimin e kesaj mbremjeje festive. Gjithashtu vlen te permenden dhe kontributi i vellezerve Xhaferi. Mbremja zgjati deri ne oret e vona, duke defryer nen tinguj muzikore shqiptare.

 

Duke defryer ne

 

Dollia e vetme qe karakterizoi mbremjen ishte:

 "Ta gezojme Pavarsine"!

 

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi