Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Shko poshtë

Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Nov 18, 2008 3:37 am

Po hapim këtë temë që të postojmë fjalë të urta popullore dhe t'u japim nuanca humori, dmth. t'jua shtojme kuptimin humoresk!

Po filloj unë me disa:

* "Punën e sotme mos e lër për nesër...shtyje sa të mundesh"...
* ''Qente le te lehin, ti futja vrapit'' ...
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Nov 18, 2008 3:40 am

Ishte në kohrat e shkuara: Pyll pa derra nuk ka!
E sotmja e ka bërë: Pyll pa prerë nuk ka!
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Nov 18, 2008 3:40 am

-Ai që sheh përpjetë, rrëzohet përtokë.

-Kur s`ke pulën do hash sorrën.

-Macja largohet, minjtë hedhin valle.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Nov 18, 2008 3:55 am

-Ç'është Politika?

Një fëmijë pyet babanë:
-Baba çfar është politika?
Babai mendohet pak dhe pastaj i shpejgon.
-Po ta tregoj me një shembull biri im: unë që punoj dhe sjell
në shtëpi para jam kapitalisti, nëna jote meqë i administron paratë e mija
është qeveria, gruaja që na fshin shtëpinë është klasa punetore, ti biri im që
ke të drejtat e tua mbi këtë kapital je populli, motra jote që porsa na ka
lindur është e ardhmja!
Djali i nguliti mirë në mendje këto thënie të babait të vet dhe shkoi të
flejë duke menduar përsa i tha i ati. Pas orës dy të natës, djali ishte akoma
zgjuare dhe mendohej, ndërkohë qan motra e tij e vogel dhe ai shkon ti flas
dikujt që të perkujdesej për motren. Shkon tek babai por nuk e gjeti, shikon
nënën në një gjumë të thellë, shkon tek pastruesja dhe atje gjen edhe të jatin
që ishin mbërthyer keq...
Atëherë djali kthehet tek motra e vogel që qante dhe i thotë:
-Motra ime mos qaj më se unë e kam kuptuar mirë se çfar është politika. Kapitalisti rri sipër klasës puntore ndërsa qeveria fle gjumë per shtatë palë qefe dhe popullin e
shkrete nuk e dëgjon askush, ndërsa e ardhmja dhihet në brekë!
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga Rrebele prej Tue Jun 16, 2009 12:07 am

Agim Drenica

MAKSIMA POPULLORE - BASHKËKOHORE


Qeni i keq , ta sjell ujkun ne torishtë !
-Dhe nuk skuqët hiç thotë unë s'kam pas gishtë!


* * *

Me një lule nuk vjen pranvera !
- Por edhe një luleje i vie era !


* * *

Mos i hy tjetrit ne hak !
- Se qellon në dike qe të çkoqë dajak !


* * *

Nuk je ndeshë ende ne hundlesht !
- Se t'shtin me ia rru hunden edhe vesh't !


* * *


Seni i huaj kurrë nuk behet i yti!
- Se vjenë i zoti e ta ngjetë për fyti !


* * *


Mos ua qitë njerëzve yndyrën !
- Se e humb fytyrën !


* * *


Me fjalë kërkush nuk ka lind !
- Por pa fjalë femrën s'mund e bind !


* * *


Më mirë me ditë se sa me pas !
- Kush ia vlerëson diturinë fukaras !


* * *


Paraja e bardhë , për ditë te zezë !
- Paratë po na duhen për çdo ditë për besë !


* * *


Qingji i butë i thithë dy nana !
- Qingji i egër i thithë tana !


Morschwiller le bas , Francë
avatar
Rrebele
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 484
Registration date : 06/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga myvela dervishaj prej Tue Jun 01, 2010 5:28 am

AGIM GASHI ,TE LUMTE DORA!
SHUME TE BUKURA KETO PROVERBA TE PERPUNUARA.

myvela dervishaj

Numri i postimeve : 58
Registration date : 17/11/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga myvela dervishaj prej Tue Jun 01, 2010 5:31 am

Po shkruaj dhe une nje proverb te perpunuar !

TE BESH NJERI, ESHTE E LEHTE,
TE BEHESH NJERI, ESHTE E VESHTIRE .

myvela dervishaj

Numri i postimeve : 58
Registration date : 17/11/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga myvela dervishaj prej Sun Jun 20, 2010 2:23 am

-Me mire i pasur injorant, se sa i varfer intelektual!

-Njeriu pa moral , i ben moral njeriut me moral !

myvela dervishaj

Numri i postimeve : 58
Registration date : 17/11/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Fjalë të urta e të përpunuara për të qeshur

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi