Gjergj Kabashi: Revoltë shqiptare apo “protesta arabe” kundër aksionit policor “Monstrum” në Shkup

Shko poshtë

Gjergj Kabashi: Revoltë shqiptare apo “protesta arabe” kundër aksionit policor “Monstrum” në Shkup

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue May 08, 2012 7:27 am

Gjergj Kabashi: Revoltë shqiptare apo “protesta arabe” kundër aksionit policor “Monstrum” në Shkup
Kjo foto flet vet, madje kjo flet ma shumë dhe ma fort se i gjithë arsenali propagandistik i politikës antishqiptare sllavomaqedonase, e cila gjatë këtyre ditëve bëri të pamundshmen që shqiptarët e atjeshëm t’i paraqes para botës si fundamentalist islamik, apo islamik radikal. Në të vërtetë, rrjedha e gjithë kësaj propagande mizore antishqiptare del të mos jetë e tillë si e kishin menduar dhe prezentuar qarqet shtetërore maqedonase, pasi shumica e të arrerstuarëve u liruan në mungesë provash që do t’i lidhnin me veprimtari antishtetërore e antinjerëzore dhe mbeti ajo pakicë për të cilën hetimet dhe vendimet gjyqësore do të tregojnë se kush ishin dhe se cka bënë apo nuk bënë. Mirëpo, e keqja është se disa mjedise shqiptare anësore, ashtu sikur edhe disa mjedise të tjera të etnikumit shqiptar, i janë nënshtruar edukimit enorm fetar Islam, të nxitur e stimuluar nga qarqe antishqiptare, duke i sjellë deri në atë gjendje sa të deklarohen se janë “shqiptar musliman” e edhe më keq e më zi, duke protestuar ndaj dhunës antishqiptare nga pozita panislamiste e jo shqiptare, që përgjasojnë me “protesta arabe” nga Lindja e Mesme, me “Allahu Ekbar”etj.

Islamizimi i vetëdijes-ndërgjegjës shqiptare në hapësirën shqiptare në Maqedoni ka marrë përmasën më të rrezikshme të mundshme, që mund të shpie deri tek shkatërrimi përfundimtar i cështjes kombëtare shqiptare atje, nëse kësaj të keqeje nuk i dilet përpara sa më parë dhe sa më me vendosmëri shqiptare. Po të ekzistonte një politikë e ndërgjegjshme, e vetëdijshme dhe moderne shqiptare në Tiranë dhe Prishtinë, ndikimi i saj pozitiv do të ishte parë me kohë dhe jo vetëm tek shqiptarët e Maqedonisë por edhe gjetiu në hapësirat e tjera të skajshme të etnikumit shqiptar, ku qarqet antishqiptare janë duke e orientuar një popull të tërë drejt islamizimit, do të thotë drejt shkatërrimit të vetvetës.
Këta “shqiptar” që Sot i shohim në këtë foto nga Shkupi, derdhën në protestë jo si qytetarë shqiptarë që duhet të luftojnë për realizimin e të drejtave të veta qytetare e nacionale, por si ”xhemat’ i xhamive”dhe si “musliman” krenar, si e vetmja perspektive nga korridori i ngushtë i “të drejtave dhe jetës sociale” që ua lejon pushteti maqedonas që, edhe me fajin e të tillëve, sillet si pushtues me ta. Dhe, këta njerëz të dehur me Muslimanizëm, e të mburrur deri në dhimbje me “Kur’anin” e tyre të shenjtë, njëherit aq të pavetëdijshëm kombëtarisht për shkak të kësaj dehjeje fetare, këtë e kan si të vetmin libër ndaj të cilit Maqedonia sllave tregon liberalizëm të skajshëm dhe mirëkuptim enorm ndaj “nevojave të tyre”, që njëherit janë edhe nevoja dhe strategjia shtetërore e politikës së Maqedonisë. Këta shqipfolës të sotshëm që nesër me aq lehtësi mund të rrëshqasin në identitetin turk-o-arab, nuk kan mundësi ta vërejnë gjendjen e tyre tejet të mjerë tokësore si shqiptarë të mohuar, ata nuk janë në gjendje ta kuptojnë se janë të pushtuar si shqiptar, por pandehin gabimisht se janë të keqtrajtuar e pa të drejta njerëzore, pasi një pjesë e tyre praktikojnë besimin islam. Këta protestues tragjikomik paraqesin një shembull dramatik se cilat mund të jenë efektet e një trushpërlarjeje të planifikuar ndaj tyre nga politika e një kombi tjetër, e cila i shpie përpara planet e veta antishqiptare me seriozitetin dhe rigorozitetin e duhur shtetëror, me duartë e viktimës së tyre së cilës ia lënë në duar flamujt arab, flamujt turk apo cdo flamur tjetër përmes të cilit do ta paraqisnin si jovendës, që lufton e përpiqet për të drejta të huaja, në një dhe të huaj?!…
Fotoja e tillë flet tepër shumë dhe flet zi e terr për theqafjen e cështjes shqiptare në Maqedoni. Kësi shqiptarësh të dehur nga feja e “tyre” deri në çmenduri, i duhen ç’do armiku të kombit tonë të lënduar nga pushtimet e gjata, të jashtme e të brendshme.
Po të kishin fytyrë, politikanët shqiptarë nga Maqedonia do të duhej të ndjeheshin pafundësisht të turpëruar, se këta flamuj të ngritur në ajër janë njëherit edhe shenja të qarta të gjurmëve të tyre si politikan, të punës së tyre të mbrapsht, pothuaj antishqiptare me popullin e vet.
Jo feja Islame, por virusi i islamizimit tragjik të pjesës së kombit shqiptar në Maqedoni dhe shndërrimi i tyre në misionarë turko-arab në këtë pjesë të hapësirës shqiptare-evropiane, do të duhej ndaluar me ç’do kusht e mjet, jo për shkak se na dalin krijesa të tilla të shfytyruara që identifikohen ma nacionalizmin turk apo arab, por për shkak se na dhimbet e nuk e lëmë tjetërsimin e tokës sonë shqiptare në Maqedoninë e sotshme. Pa këta armiq të vetvetës, të cilët shihet hapur se e kan gabuar kohën dhe hapësirën e veprimit,- mundemi,- se për këto hijena me pamje njerëzore nuk mëzitet askush; por nuk mundemi në asnjë mënyrë pa atë tokë të shtrenjtë e të shenjtë shqiptare.Këta njerëz të shfytyruar kanë harruar se janë shqiptarë ose shqiptarizmi i tyre është formal, një fjalë goje, pasi këtyre nuk është ofruar asgjë nga perspektiva shqiptare, as puna, as jeta e sigurtë, as kultura kombëtare shqiptare; nuk u është ofruar edukimi shqiptar, propaganda shqiptare, arsimimi i mirëfilltë kombëtar shqiptar etj,etj . Për këta njerëz nuk ka autoritet tjetër përveç hoxhës, i cili i lidhë me të drejtat “qiellore” që u takojnë… Këtyre njerëzve hoxha i mbrapsht e trushpërlarë nga ndërgjegja kombetare shqiptare,- i edukuar e arsimuar me rrënjë në kulturën arabo-turke,u ka thënë me mijëra herë se “ne jemi Musliman” dhe keta, siç shihet në këtë foto tragjike të dhimbjes sonë, në fund edhe e kan besuar efektin e persëritjes së tillë propagandistike antishqiptare.
Nëse profecia e Faik Konicës se, “armiku më i madh i shqiptarit, është vet shqiptari” ka nxitë të mendojnë Shqip gjenerata të tëra shqiptarësh, në këtë rast ajo vërtetohet në tërësinë e saj kuptimore, madje në kohën kur keta njerëz pa minimumin e të drejtave në Atdheun e vet, i drejtohen një fuqie tjetër, hyjnores, joreales dhe të kobshme për ta, një “çështjeje” religjioze që nuk është e tyre, por është e shtypësve të tyre, maqedonasve!
Këta njerëz të pa identitet të qartë kombëtar, kan rënë në grackën e iluzioneve të veta, në kurthin e mashtrimit nga qarqe joshqiptare, të religjiozitetit të tyre antishqiptar, andaj ata njëherit duhen ndihmuar, por edhe duhet të pengohen që dehjes së tyre antishqiptare Islame mos t’ua shoh sherrin Dheu i Arbërisë sonë.
Dhuna dhe terrori i policisë speciale maqedonase ndaj shqiptarëve në Maqedoni, i ka kaluar të gjitha përmasat e luftimit të veprimtarisë kriminale që e ushtron cdo shtet brenda territorit të vet, pasi ajo dhunë tashmë është plotësisht e identifikueshme si dhunë ndaj shqiptarëve të atyshëm dhe, tërthorazi, është edhe provokim luftarak ndaj gjithë kombit shqiptar. Dhe, ky nuk është provokimi i vetëm ndaj shqiptarëve. Ajo nuk mund të jetë dhunë ndaj shqiptarëve që e praktikojnë Islamin si fe, pasi kombi shqiptar atje nuk ka asnjë ”çështje islame të pazgjidhur” pasi për “zgjidhjen” e saj janë kujdesur në vazhdimësi politikanët maqedonas e të tjerë që nga krijimi i këtij shteti, qoftë nga periudha e ish-fedetratës jugosllave apo ajo e ish Mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene; por e ka të pa zgjidhur vetëm cështjen kombëtare shqiptare,të cilën janë duke e dekompozuar si çështje e si brengë shqiptare Islamistët e shfytyruar “shqiptar”, mu ashtu si e duan armiqtë e këtij kombi me aksionin “Monstrum”, duke e shndërruar në një jonjeri, një “monstër” njerëzore që lufton për cështje e qëllime të huaja në Atdheun Shqiptar(!?), pikërisht në atë frymë përmalluese të miletit turko-osman, si ua përkujtoj me nostalgji dhe pretendime të pafshehura të ringjalljes së një fantazme të shekujve të shkuar, vitin e kaluar tek “Xhamia e Larme” në Tetovë, kryeminstri aktual i Turqisë, Rexhep Tayp Erdogan, në fjalimin që e mbajti përpara popullit të tubuar; përpara masës së entuziazmuar, të rinjve, burrave dhe grave me dimi, i cili pati thënë se : “Në sytë e juv i shoh pasardhësit e osmanëve…”
Dhe, e gjithë ajo masë delirante duartrokiste nga kënaqesia e këtij identifikimi poshtërues për shqiptarët…
Duhet thënë hapur, pa e fshehur fare shqetësimin dhe brengën vëllazërore, se disa shqiptarë nga Maqedonia,- qoftë edhe pa qenë të vetëdijshëm, janë shndërruar në ca dele të zeza përbrenda kombit shqiptar; në dofarë “namuzlishë” me mendje “shehitësh” që nuk u shqiten dyerve të xhamive, këtyre “fabrikave për prodhimin e turqve”(vr.ime:Teki Dervishi) dhe të arabëve, do të shtoja une, të cilët po ia “zbardhin fytyrën” botës arabo-turkoislamike, dhe po ia nxijnë për ditë e më shumë fytyrën dhe ardhmërinë shqiptare të kombit tonë.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi