Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Faqja 5 e 18 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Next

Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 8:35 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 10, 2014 9:55 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jun 16, 2014 1:17 am

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jun 16, 2014 10:49 amAgim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jun 16, 2014 11:09 amAgim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Jun 16, 2014 6:02 pm


Nga filmi gjerman i Roman Mengon e vitit 1928 me motiv shqiptar "Hakmarrja ose ligji i Malit te zi"

Film artistik gjerman i vitit 1928 i regjisorit Romano Megon ,mbi hakmarrjen e shqiptareve
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 17, 2014 4:00 pm
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 17, 2014 4:04 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 17, 2014 8:05 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 17, 2014 9:53 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Jun 17, 2014 10:08 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 18, 2014 11:06 am


Nipi i Adem Jasharit
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 18, 2014 11:47 am

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 18, 2014 12:53 pmSERBIA DUKE DEBUAR SHQIPTARET NGA NISHIN NE VITIN 1912…

Eksodi, debime tapo ne kartet e OKB siq nihjen si spastiem etnike, ndaj shqipatrev nuk jane sot as dje, nuk jane as në vitin 1999, apo ne vitet 1974, apo 1947 nga marrveshja e fundit mes Beogradit dhe Truqisë..por shumë, shume me të hershme madje edhe paar 101 vjteve, nga viti 1912, ka shkruar sot agjecina e lajmeve “Presheva jonë” duke sjellur nje foto ekskluzive nga ky eskod masovik i shqiptareve nga viti 1912, mu ne diten kur shtetit ynë shqipar fitoi pammavrësinë enjohur edhe dnekrombëtarisht.
Kjo është një fotografi lart, që dëshmon dhunën dhe represionin serb mbi shqiptarët qe u zvllua fillimsiht me stastrimet etnike keshut duke tkurru tokat shqiptare nga Nishin deri ne Mevegjë, qytet ky shqipzare qe dikur ishte i banuar me shumuci shqiptare ndërsa aktualisht jane pakicë, as 500 shqiptarë?! Ketu duke mosharrur edhe debimin e mbi 100.000 shqipatrev tejre nga kryeqayteit i Serbisë, nga Beogradi qe aktualisht kane mbetur vetem 5.200 ?!
Në jte foto lart  shihen shqiptarë, të cilët të diktuar nga politika represive e Beogradit, detyrohen të lënë qytetin e Nishit. Nishi sot ndodhet në shtetin serb. Fotografia është realizuar më 31 dhjetor të vitit 1912-të.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 18, 2014 1:30 pm


Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

DJEMTE E NENES…..

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 18, 2014 1:31 pmDJEMTE E NENES…..

Oh, moj verë, jam e vetmuar, mezi prisja që të vije
të kthehen zogjtë tek klloçka dhe fëmijët e fëmijëve
oh,moj verë mesi të prisja, por më mirë mos të kishe ardhë
erdhën e ikën fëmija e me ta s’ndrrova një fjalë.


Nipi i madh nga Amerika murmëriste fjalë plotë
unë e zeza përveç”plis”,asnjë fjalë s’kuptova dot
e pyes djalin,”biri i nënës, ku punon në bujqësi?
se yt bir fjalën”plis”e shqipëton për mrekulli.”

Tjertri erdhi nga Greqia,doja në gjoks ta shtrëngoja
“kalimera”,me thosh ai,e zeza …kalin ç’e doja?
me ç’ta mbaj, ç’ti ngarkoja, s’kam as misër e as grurë
bosh shtëpia në çdo qoshe,kalon miu e thyen hundë.

Tjetri më erdhi nga Italia, i këndova”bir , mjalt bir”
“muta, muta”, ai më tha,ngela me sy shqyer ngrirë
Ç’eshte kjo fjalë,qe i thuhet nenes e më dolën pika lotë
“ai me thotë,…”hesht”…italisht”,kthehet djali rëndë, më thotë.

Ah,moj verë,ç’më thanë djemtë,do ta them s’e nuk duroj
po desha të shof fëmijët,gjuhët e huaja të mësoj,
ata janë “modernizuar”,”gjuha shqipe”, thonë, ”s’ka vlerë”
janë tre gjuhë, ti si më thua,a do ti mësoj moj verë?

S’mjaftojnë lotë,por ulurima,të ngjitem në një majë mali
shkulet zemra nga kraherori, nëna nuk e njef më djalin
ngelën si pemët pa rrënjë,si gjethja mbi ujë të lehtë
s’trashegojnë gjuhën e nënës e nuk njofin fjalën “vlerë
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 18, 2014 1:36 pm

Syri Kaltër 


Struga 
[size=13]Valbona[/size]
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 18, 2014 1:38 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Jun 20, 2014 11:42 am

Kulla e Mic Sokolit, 
Lindi në Shkup, të Shqipërisë te pushtuar prej Perandorisë osmane, sot Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë, më datë 26 gusht 1910.

Vetem sipas te dhenave te vitit 1980, ajo ishte kujdestare e 7 500 femijeve ne 60 shkolla, mjekonte 960 000 te semure ne 213 spitale, ishte e vetmja ne bote qe trajtonte 47 000 viktima te lebrozes ne 54 klinika, kujdesej per 3 400 pleq te braktisur e te lene rrugeve ne 20 shtepi pleqsh dhe kishte biresuar 160 femije jetime.

Nder titujt qe i jane dhene Nënë Terezes permenden: Pamada Shir; Gjoni XXIII per Paqe, te cilen ja dorezoi personalisht Papa Pali VI; Samaritani i Mire, ne Boston; Shperblimi Nderkombetar John Kennedy, ne Uashington; Nena e te Gjitha Nenave, Balzan; Çmimi Nobel per Paqen; Medalja e Lirise, shperblimi me i larte amerikan; Medalja e Paqes, shperblimi me i larte i Rusise; etj.

Jane shkruar e shkruhen edhe sot e kesaj dite me qindra vepra per te madhen Nena Tereze, por te gjitha flasin ne te verteten se ajo ishte shqiptare, siç e ka deklaruar edhe vete. Nena Tereze vdiq me 12 shtator te vitit 1997, tani ne vitin e 100 te lindjes se saj krenohemi per jeten dhe vepren e saj.
Përkrenarja përbëhet prej çeliku dhe rrethohet nga një rrip i larë me ar. Në majë të saj është vendosur si simbol koka e dhisë me brirë. Thuhet se përkrenarja iu dhurua Skënderbeut nga Papa Pio II në pritjen zyrtare që i bëri Skënderbeut natën e Krishtlindjes së vitit 1466.Eshte per tu admiruar kurajua civile i peshkopit arberesh te Argjentines arbereshiin e mire z Arzobispo Aleksander ku dhe perse large ne kontinentin latin ai mbane gjalle simbolin e Kastriotit ,, e kunderta me Kryepeshkopin gek Janullatos ku shfaq sibolet helene ne Kishen te cilen ai e quan shqipetare !!!! Nje foto historike e vitit 1968
Perkujtohej ne Vatikan 500 vjetori Kastriotian ! 1468-1968,
Pikeishte ato vite ku regjimi ateist i Tiranes kishte hape fushaten me barbare kundra istitucioneve fetare, shkatrimin e kishave dhe xhamive !
Jane nacionalistet qe kurr nuk ju larguan tabanit kombetar
Sot ! Ish pinjollet e atyre qe ato vite ngriten doren perdoren kazmen dhe dinamitin kunder ketyre kulteve , jane duke u pergatit per pritjen e atit te shenjte me 21 shtator !
C fare hipokrizie , 
Ish ateistet ne gare se kush eshte me katolik se Papa !Kohe rrogash!
Gjithe kete mirqenje socialiste !
Gezonte populli nen udheheqjen largpamse te nje grupi banditesh ordiner qe e kish emrin Partia e Punes 
Gjithe ky fukarallek dhe nga zorri te shkretet i "Uronin " marce nga ditet tona Xhahilit ,,!
 [size=13]Jete baritore! 
Larg metropolit dhe ketu ka jete 
[/size]

[size=13][/size]

[size=13][size=13]Sa e vertet eshte kjo per ne shqipetaret ?
Serbet urejne francezet !
Kroatet i duan kroatet , por urejne serbet!
Bullgaret, i duan ruset , por urejne greket,turqit dhe serbet !
Shqipetaret ! I urejne te gjithe , biles dhe disa prej vete shqipetareve ??
Ballkan hesapi !!!
[/size][/size]


[size=13]Kisha Shen Merise ne Mborje Drenove Korce 
Ndertuar shekullit 13 perpara se te hynin osmanet
Nje trashegimni jona kulturore e lene ne meshire te fatit per faqe te zeze
Ministra e kryeministra njerz te pushtetit te gjithe koherave pas 92 vec makinat ju kushtojne mbi 100,000$ dhe askush nuk i del zot ketyre visareve qe po zhduken 
A thua ndonje vile ne Gjirin e Lalzit ka me shume vlere se sa ky ndertim qindra vjecar,,
Vyrtyte te nje skllavi do shkruante Konica ,,,
[/size]
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Jun 20, 2014 11:44 am


Pas pretendimeve per ndarjen e Himares Zone me vete administrative 


Dhimiter Berati ,Imzot Bumci dhe At Gjergj Fishta ,,ne Konferencen e Paqes ..ne Paris - 1919Logoja 
70-vjetori i pushtimit sllavo-komunist itrojeve shqipetare
1944-2014
Kjo do te jete Stema e indetifikimit te kesaj Zone 
Logua e perdorur nga qarqe antishqipetare per aneksim te teritoreve shqipetar ,,
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Jun 20, 2014 7:52 pm


Mitrovice 1909
Ura mbi Iber ku sot serbet bejne mure 2 m te larte ,per ta mbyllur ate!
http://albanianphotography.net/louis-jaray/index.html
Robert Elsie
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jun 21, 2014 11:47 am


Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jun 21, 2014 12:34 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jun 21, 2014 10:14 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Jun 22, 2014 11:37 am

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Djepat shqiptar dhe ritet tjera dhe foto historike

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 5 e 18 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 11 ... 18  Next

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi