DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Shko poshtë

DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Jul 04, 2014 7:50 pm

DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE!


Tre protestues përfundojnë në Spitalin e qytetit


(E plotësuar)- Kaos në rrugët në Shkup, policët janë treguar shumë brutal ndaj protestuesve shqiptar duke përdorur dhunë dhe shok bomba me të cilat gjuanin pandërprerë.
Në fotografitë e mëposhtme shihet edhe brutaliteti i policëve maqedonas duke rrahur dhe arrestuar shqiptarët të cilët po protestonin për rastin Monstra.
Policia ka përdorur gaz lotsjellës, shok bomba dhe ujë me presion për të ndaluar protestuesit. Bëhet editur se janë lënduar disa protestues shqiptar, poashtu edhe dy policë.
Numër i madh i protestuesve aktualisht janë drejtuar nga xhamia Jahja Pasha, nga ku edhe filloi protesta.
Protestuesit janë tërhequr kah xhamia Jahja Pasha, dhe policia pa pushim po përdor shok bomba dhe gaz lotësjellës për të shpërndarë protestuesit.
Policia ka përdorur dhunë ndaj protestuesve madje edhe ka arrestuar disa prej tyre.
Sipas burimeve jo zyrtare bëhet e ditur se ka disa protestues të lënduar edhe dy policë.

Ambulanca disa herë gjatë protestave të sotme ka lëvizur ku ishte masa e protestuesve dhe shumë herë ambulanca ka ardhur në Qendrën Klinike dhe përsëri ka shkuar në vendngjarje.
Tani për tani nuk mund të japim informacion se sa të lënduar ka në mesin e protestuesve.
Ministria e Punëve të Brendshme, teksa vazhdon aksioni dhe protesta, nuk do të dalë me një numër zyrtar të policëve të plagosur.
Kaos para gjykatës, ka edhe të arrestuar, intervenon edhe ndihma e shpejtë
Tre protestues të lënduar fillimisht janë dërguar në ambulanten e Bit Pazarit, mirëpo për shkak të zhvillimeve menjëherë me vetura private janë transferuar në Spitalin e qytetit.
Për më shumë se një orë po zgjat përplasja mes policisë dhe protestuesve përgjatë tregut të Bit Pazarit. Policia ka arrestuar dhjetëra persona…Protesta po mbahet në shenjë pakënaqësia ndaj dënimit të përjetshëm javën e kaluar të gjashtë shqiptarëve për rastin “Monstra”.
Policia ndaj protestuesve ka përdorur edhe hedhës uji për të tentuar të largojë masën e protestuesve që ata të pengohen pastaj të kthehen para Gjykatës penale.
Në terren kanë intervenuar edhe Ndihma e shpejtë tek Q.T. “Mavrovasja” ndërsa tek gjykatat ka qenë kaos i vërtetë- në gjitha anët është gjuajtur me gurrë, ndërsa janë rrokullisur edhe kontejnerë.
Janë arrestuar disa nga protestuesit, ndërsa ka disa policisë të lënduar po dhe nga ana e protestuesve. Vetura të Ndihmës së shpejtë kanë arritur në Qendrën klinike.
Policia është përleshur me protestuesit duke i gjuajtur me gazlotesjelles dhe topa uji. Ndjekja ka vazhduar edhe tek qendra tregtare ”Mavrovka” me ç`rast si rezultat i gjuajtjes me topa uji jane thyer disa xhama ne qendren tregtare ”Mavrovasja”. Gjatë këtyre përleshjeve janë rrëzuar kontejner të shumtë.
Qindra e mijëra qytetarë nisen marshimin nga Çairçanja për të shprehur revoltën e tyre kundër padrejtësive.Revolta e tyre lidhet me dënimin me "burg përjetë" për 6 shqiptarë, edhe pse ndaj tyre nuk ka patur prova.

Protestues e policë, mbajeni qetësinë!
Sot pritet të mbahen protesta kundër vendimit gjyqësor në rastin "Monstra", ndërkohë që po diskutohet për atë se kush po qëndron prapa organizimit të tyre dhe si të mbahen nën kontroll për të mos lejuar eskalimin e situatës.
Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) raporton se politikanët kryesorë në Maqedoni janë duke heshtur plotësisht për këto protesta. Një burim nga Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka thënë për BIRN se pakënaqësitë në radhët e qytetarëve shqiptarë janë shumë të larta, prandaj duhet pasur shumë kujdes që gjërat të mos dalin nga kontrolli.
Ndërkohë, edhe organizata joqeveritare "Civil", ka bërë thirrje për qetësi edhe nga protestuesit edhe nga qytetarët.
“Tashmë kur protesta është shpallur ne bëjmë thirrje për të respektuar të drejtën e protestave paqësore", ka deklaruar Xhabir Deralla nga "Civil".

Në anën tjetër, një porosi me SMS ka filluar t’iu arrijë qytetarëve të Shkupit mëngjesin e sotëm me përmbajtje që të mos dalin në protestën e sotme që është paralajmëruar kundër padrejtësive, diskriminimit dhe dënimeve pa dëshmi ndaj shqiptarëve.

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Jul 04, 2014 8:21 pm


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jul 05, 2014 12:05 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jul 05, 2014 12:09 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jul 05, 2014 12:29 pm


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jul 05, 2014 1:08 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Jul 13, 2014 12:12 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Policia maqedone masakron shqiptaret ne burgje!

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Jul 31, 2014 9:29 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: DHUNA SLLAVO-MAQEDONASE NDAJ SHQIPTARËVE-FOTO DHE VIDEO

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi