Asllan Dibrani:Nikolla Gruevski nxitë konfliktin ukrainas në Ballkan- imponon ri-bashkimin e shqiptarëve!

Shko poshtë

Asllan Dibrani:Nikolla Gruevski nxitë konfliktin ukrainas në Ballkan- imponon ri-bashkimin e shqiptarëve!

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jul 09, 2014 12:39 am

Asllan Dibrani:Nikolla Gruevski nxitë konfliktin ukrainas në Ballkan- imponon ri-bashkimin e shqiptarëve!


Ribashkimi i shqiptarëve  akt i domosdoshëm për shpëtimin e shqiptarëve  të Maqedonisë nga një gjenocid i ëndërruar nga klasa politike  e Maqedonisë dhe argatëve të tyre  shqiptar. Politika aktuale nga Moska  po përpiqet ta binarizoj  trekëndëshin  antishqiptar   Moskë-Beograd-Athinë  për ta tërhequr vëmendjen nga   terrori rus  kundër  popullit ukrainas!!!
 
Ribashkimin e gjithë kombit shqiptar  me forcat e tij politike dhe të “Shqipërisë Etnike” ua kemi borxh fëmijëve tanë, sot dhe nesër. Kjo sfide donë vullnet punë dhe obligim kombëtar , pa çka,  kjo çështje madhore dhe e shenjtë nuk mund të arrihet, para se  të krijohet  uniteti paraprakisht i parimeve  dhe  synimeve tona  historike.  Pra të ulemi  të gjithë në “një sofër mbarëkombëtare” . Kjo  alternativë  e vetme na  sugjeron  pavarësisht nga ambiciet politike karrieriste dhe përplasjen  pas  kultit të interesit individual,që është një nga mikrobet më të rrezikshme  tek shqiptarët, që dëmton  kauzën kombëtare  që përforcon  përçarjen  në  kornizën  e veprimtarisë  për lirinë e popullit shqiptar  edhe në pjesët e banuara me  shqiptarë në Maqedoninë  artificiale  dhe falce. Pa krijimin dhe forcimin e   aktiviteteve  tona  nën  vorbullën shqiptare  do t’i  realizojmë   vetvetes një vëllavrasjeqe do ti zgjasim vetvetes robërinë nga sllavo-maqedonët. Si fund do të qon  ujë në mullirin e një  populli asnjanës në Maqedoni , në një popull sllav qe u krijua  tek mbas luftës së dytë botërore me ndihmën e programeve serboçetnike nga trekëndëshi Beograd-Moske dhe Athinë, nga frika se shqiptarët do të jenë rrezik potencial për popujt sllav  të ardhur  në tokat tona po edhe  per Greqinë qe e kemi  Çamërinë si peng aktual  i politikës greke. Mos të hezitohet,  ma në kërkesat politike , mos te minimizohet vetme kërkesa për   6  të burgosur politik me ç’rast   u  krijuar drama  dhe terrori   sllavo-maqedon  i këtyre  ditëve  kundër  vëllezërve tanë në Maqedoni,po të dalin në skenë liria e shqiptarëve në Maqedoni. Le të  kërkohet që shqiptarët  duan të jenë të lirë , pos atyre   gjashte të burgosurve  , se edhe  këta që janë jashtë   konsiderohen te robëruar, kur s’ka   liri,  s’ka    të drejta  qe të jetë  i barabartë  në një shtet që ma së tepërmi shqiptarët me  dije apo pa vetëdije e kanë  ruajt deri me tash .


Çështja strategjike e ribashkimit kombëtar nuk është “çështje private” vetëm e kryeliderëve dhe liderëve të subjekteve politike në Shqipëri , Kosovë,Greqi ,Mal të Zi, Serbi dhe Maqedoni qe edhe nuk po dinë ta pasqyrojnë   gjendjen  pran  faktorëve ndërkombëtar.

Të  formohet grupi i punës për shpërbërjen e Maqedonisë nga të dy nacionalitet.

Mos të ruhet ma as të bëhet kërkesë  për  ndërtim, apo ruajtjen e Maqedonisë  si shtet . Në përputhshmëri me kohën të  formohet grupi i punës për shpërbërjen e Maqedonisë, pa lufte në formë paqësore. Kjo   detyrë është qe ti rrekemi   ndryshmit  politik në hapësirat etnike shqiptare, ne Shqipëri  dhe Kosovë  e gjetiu që rrinë si  spektator   mbi ngjarjet dhe dhunën  kundër shqiptarëve   në Maqedoni. Mos të heshtet ma , po tu tregohet  gjithë botës se ne  jemi vëllezër   të një gjaku, gjuhe, flamuri  dhe një kombi .Pa drejtësisht  të ndare ne 6 shtet të Ballkanit nga politika  e trekendeshit  Beograg-Moskë dhe Atinë .Koha është ta përmirësojmë  gabimin historik dhe ta merr se cili hisen e vet  nga Maqedonia artificiale. Hise ne te ka Shqipëria , Bullgaria dhe Greqia nëse i takon diçka te merremi vesh  ne mes veti . Gabimi i shqiptarëve mos të përsëritet ma me parulla  komuniste ta ruajmë vëllazërim bashkimin  si pjelle e ish  jugosllavëve , po të   zotohem në  ndarjen e  Maqedonisë për ta shpetuar  popullin tonë shqiptar  .Pse  them kështu? Sepse  me marr se cili hisen e vet    do te ndalet  gjaku  dhe   dhuna kundër popullit tonë , po edhe të atij sllavo-maqedon që ankohen për vrasjen e  5  të rinjve  të tyre.
-Çka kërkon  situata politike  ma e re në Maqedoni ? Sigurisht të ndalet dora vrastare e pushtuesve tanë shqiptar mercenar  si aleat të Gruevskit qe donë ta sjell një konflikt të ri në    trojet shqiptare  në Ballkan .Nikolla Gruevski nuhat  një konflikt ukrahias në Ballkan imponon  ri-bashkimin  e  shqiptarëve! Ribashkimi i shqiptarëve është  akt i domosdoshëm për shpëtimin e shqiptarëve  të Maqedonisë nga një gjenocid i ëndërruar nga klasa politike  e Maqedonisë dhe argatëve të tyre  shqiptar. Politika aktuale nga Moska  po përpiqet ta binarizoj  trekëndëshin  antishqiptar   Moskë-Beograd-Athinë  për ta tërhequr vëmendjen nga   terrori rus  kundër  popullit ukrainas prandaj të jemi syçelë shqiptarë ,akoma  jemi në amulli dhe gjysmë të fjetur pran sllavëve të vegjël maqedonas!!!

Politika  aktuale në Maqedoni  donë  të ndërhyhet nga një staf i  vetëdijshëm    nga intelektual  që të ndalohen partitë klanore  qe shfrytëzojnë kombin tonë dhe popullin tonë për interesa vetanake  në Maqedoni.
Vetëm “RI-BASHKIMI” i  forcave  shqiptare për brenda  Maqedonisë  nga  forumi i  njerëzve të  devotshëm do të krijoj një shpresë tëk shqiptaret se janë me zot shtëpie në trojet e veta autoktone, jo si  Menduh Thaçi dhe Ali Ahmeti  që grinden si gjelat ne mes veti për interesat personale apo partiake . Duhet të krijojnë një ekip   pune i   qartë mbi kërkesat e shqiptarëve që mos të mbesin nën hijen e askujt, po të qartësohen kërkesat dhe dialogu mbi të drejtat e vetëvendosjes për shkëputje nga Maqedonia. Ka ardhë koha  që shqiptarët t’ja kthejnë shpinën    Maqedonisë  si kusht për shpëtimin e  vetvetes nga një gjenocid  i ngjashëm  i  Sllobodan Millosheviqit, që  e bëri në Kosovë ! Si të arrihet deri në këtë pikë të  ndarjes, lind pyetja ? Pa vështirësi mund të realizohet  me një akt solemn me një simpoziumin tre ditor që  të gjitha klanet të shpallen të pa vlera, apo banda sahanlëpirëseve  përfituese në kurrizin e Kombit tonë: Ata  janë  ma shumë në    shërbim të maqedonasve që naivisht klasa politike shqiptare nuk  dha kurrfarë shenje    qe t’i  behet stop  kësaj dhune dhe këtij terrori të pa parë. Ky akt i ndarjes realizohet meqë  gjeografikisht  edhe është e ndarë . Ne shqiptarët analizën duhet ta fillojmë nga vetja dhe të mbajmë përgjegjësitë tona, për luhatjet e rrezikëshme që i kemi shkaktuar, me ose pa dashje, ardhmërisë tonë kombëtare, po edhe të drejtave  të shqiptarëve në Maqedoni, qe deri me tash janë bërë përpjekje  maksimale që të jenë shqiptarët  pjese e shtetformimit të Maqedonisë , po ajo në praktikë nuk u lejuar nga  Klasa  shoviniste e Maqedonisë ,prandaj ma s’ka çka të pritet pos   shkapërderdhjes së saj si shtet dhe   të luhet loja “shkeptas” se cili në vendin e vet .
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi