VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtë

VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Sep 15, 2014 8:23 pm

VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Sep 19, 2014 12:21 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Sep 19, 2014 12:29 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Sep 19, 2014 12:32 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Sep 19, 2014 12:57 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Sep 19, 2014 2:53 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Sep 19, 2014 8:39 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Sep 20, 2014 5:27 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Sep 20, 2014 6:47 pm

Mirë se vini në Shqipëri Ati i Shenjtë!
Welcome to Albania Holy Father!
Bienvenue à l'Albanie Saint-Père!
Benvenuti in Albania Santo Padre!
Bienvenido a Albania Santo Padre!

Bem-vindo à Albânia Santo Padre!
مرحبا بكم في ألبانيا الأب الأقدس!

APOSTOLIC JOURNEY OF HIS HOLINESS POPE FRANCIS TO TIRANA (ALBANIA) (21 September 2014)
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Sep 20, 2014 9:30 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Sep 20, 2014 9:31 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Papa takon Presidentin Nishani (LIVE video)

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 11:13 amPapa takon Presidentin Nishani (LIVE video)


Papa tashmë ka arritur në presidencën e Shqipërisë. Nën brohoritjet shumta të qytetarëve përreth ai u takua me Presidentin e Shqipërisë Bujar Nishani.


Para tij parakaluan edhe ushtria shqiptare.


I pari që takon Papën, kryeministri Rama (Video)

Ka mbërritur në Tiranë Papa Françesku. Avioni i linjës ajrore “Alitalia” është ulur në aeroportin “Nënë Tereza” teksa mbante flamurin shqiptar.

Të pranishëm në aeroport janë kryeministri Edi Rama, ministri i Punëve të Jashtëm Ditmir Bushati dhe ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, të cilët do të mirëpresin Atin e Shenjtë. Përfaqësues të Kishës katolike janë gjithashtu prezentë në aeroport.

100 mijë pelegrinë nga i gjithë Ballkani do të jenë sot në Tiranë, ndërsa 1200 gazetarë nga e gjithë bota do të ndjekin këtë vizitë.

Pelegrinë nga Puka, Shkodra dhe gjithë Shqipëria por dhe nga Kosova e Maqedonia kanë mbushur sheshin “Nënë Tereza” për të pritur Papa Franceskun. Ata kanë mbërritur që në orët e para të mëngjesit, dhe disa edhe prej mbrëmjes së djeshme.

I pari që u takua me Papën ishte kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, derisa në tapetin e kuq e prisnin edhe liderët e tjerë të shtetit shqiptar,.

Ai pritet tashmë të shkojë drejt altarit tek i cili po e presin të gjithë qytetarët. 

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 11:18 am

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Kreu i shtetit, Bujar Nishani priti në Presidencë Papa Françeskun (LIVE)

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 11:24 amKreu i shtetit, Bujar Nishani priti në Presidencë Papa Françeskun (LIVE)Ati i Shenjtë mesazh në librin e përshtypjeve
Ati i Shenjtë, Papa Francesku u takua me Presidentin Bujar Nishani, në Presidencë. Ati i Shenjtë, Papa Francesku u prit me një ceremoni zyrtare nga Presidenti Bujar.
Papa Francesku la një mesazh në librin e përshtypjeve në PresidencëPapa Françesku mbërriti në aeroportin shqiptar “Nënë Tereza”


Papa Prançesku mbërrit në aeroportin shqiptar “Nënë Tereza”, ku u prit nga Kryeministri i vendit, Edi Rama.
Ne oren 8:50 minuta avioni “Alitalia” qe transporton Atin e Shenjte u duk ne qiellin shqiptar. 10 minuta me pas ai u ul ne aeroportin e Rinasit “Nënë Tereza”. Ati i Shenjte u prit nga Kryeministri Edi Rama, Ministri i Jashtem Ditmir Bushati, Ministrja e Kultures Mirela Kumbaro dhe krere te Kishes Katolike. Kryeministri Rama dhe Papa Francesku u ndalen ne sallen me fotografi te “Marubit” ku zhvilluan dhe nje bisede te shkurter. Kryeministri e informoi Atin e Shenjte se ne bulevard do te njihej me portretet e martireve te Kishes Katolike vrare ne vitet e diktatures nderkohe qe i dhuroi dheun nga toka e shqiptareve. Drejt Presidences Ati i Shenjte u nis me eskorten papale.Udhëtoi me një avion airbus A321 të kompanisë “Alitalia”

Papa Françesku erdhi në Shqipëri me një avion të kompanisë italian Alitalia. Kjo e fundit, përmes një njoftimi për shtyp, saktëson se mjeti me të cilin fluturon Papa drejt Tiranës dhe në kthim, është një Airbus A 321, i quajtur “Piazza della Signoria-Gubbio”. Në bordin e avionit, përveç Papës dhe delegacionit të tij, do të jenë përfaqësuesit e medias italiane që shoqërojnë udhëtimin e Françeskut në Shqipëri.
Ekuipazhi i Alitalia koordinohet nga komandanti Roberto Germano, drejtor i Operacioneve të Fluturimit për kompaninë. Bashkë me të, në kabinën e pilotimit janë edhe dy pilotë të tjerë. Për pasagjerët kujdesen 6 stjuardesa të përzgjedhura nga Alitalia, që sipas kompanisë janë dalluar për profesionalizëm dhe impenjim gjatë karrierës së tyre. Në bord gjithashtu do të jetë një ekip i posaçëm Alitalia-s për fluturimet e veçanta. Bashkëpunimi mes Vatikanit dhe Alitalia-s ka nisur 50 vjet më parë, me rastin e udhëtimit historik që Papa Pali VI zhvilloi në 1964 në Tokën e Shenjtë.Mirësevjen Papa Francesku, përgatitjet e fundit, 100 mijë pelegrinë në Tiranë

Vetëm pak orë para vizitës së Papa Franceskut në Tiranë, gjithçka është gati.
Në sheshin “Nënë Tereza”, po përfundon altari ku Ati i Shenjtë do të mbajë meshën për mijëra besimtarë.
Zef Çuni, zv.ministri i Kulturës thotë se mbi 100 mijë pelegrinë pritet të vijnë nesër në Tiranë për të marrë pjesë në meshën e Atit të Shenjtë.
Në shesh janë vendosur karriget ku do të ulen të autoritetet e shtetit, dhe trupi i huaj diplomatik dhe më pas në të dy anët është caktuar vendi se ku do të vendosen rreth 300 të sëmurë të cilët do të bekohen nga Papa , ndërsa në anën tjetër të sheshit do të vendosen 400 të rinj të cilët do të përshëndesin Papën.
Përgjatë bulevardit “Dëshmorët e Kombit” në pjesët ngjitur me trotuaret janë vendoset kangjellat që do ndajnë besimtarët nga Ati i Shenjtë i cili do të përshkruajë me makinën e tij të hapur bulevardin dhe do të përshëndesë qytetarët.
Po ashtu ka përfundaur vendosja e ekraneve gjigande përgjatë bulevardit, ku besimtarët që nuk do të kenë mundësi të jenë afër Papës, do ta ndjekin përmes këtyre ekraneve.
Policia ka nisur zbatimin e planit të masave për të ndalur qarkullimin e makinave në rrugët e paralajmëruara që do mbyllen, ndërsa pas ora 20 të mbrëmjes nuk do të lejohet as parkimi në bulevard dhe në disa rrugë të tjera kryesore. Qentë antieksploziv kanë inspektuar zonën ku do të qendrojë Papa, ndërsa i pranishëm ka qenë edhe kreu i policisë së Tiranës Ardian Cipa dhe ekspertë të tjerë të policisë.Gazetari irlandez: Atmosfera shumë mikëpritëse

Një gazetar irlandez, i cili punon për “Iris Times” ka ardhur në Tiranë për të ndjekur nga afër vizitën e Papës. Ai tregon për RTV ‘Ora News’ thotë se atmosfera është shumë e bukur dhe mikpritëse
“Papa Françesku udhëtimin e parë në Evropë po e zhvillon në Tiranë, jo në Paris apo Berlin. Papa do që të jetë pranë popullit, ndaj zgjodhi Shqipërinë, duke ditur edhe historinë e popullit dhe të kishës shqiptar. Zgjodhi të vizitojë Shqipërinë edhe për bashkëjetesën fetare, për të treguar se të krishterë, myslimanë dhe ortodoksë mund të jetojnë bashkë dhe të qeverisin bashkë’ thotë ai për gazetaren e Ora News Denisa Ruzi.
Përgatitjet janë në orët e fundit, me zbukurimin e rrugëve, ku flamuri shqiptar me shqiponjën dykrenare qëndron në krah të atij të Vatikanit. Gota, bluza dhe sende të tjera me portretin e Papës shiten në dyqane, kurse Posta Shqiptare ka emëruar një pullë të veçantë në nder të vizitës së Papës.
Për të garantuar sigurinë e të gjithë aktiviteteve, Policia e Shtetit ditën e dielë do të angazhojë 2500 forca policie, të cilët do të vendosen në bazë të një plani të detajuar masash.
Në shërbim të shqiptarëve dhe pelegrinëve do të jenë në dipozicion 15 ambulanca, 6 prej të cilave vetëm pranë sheshit “Nënë Tereza”.
Po ashtu përgjatë Bulevardit Dëshmorët e Kombit do të vendosen stafe mjekësore me çadra dhe vullnetarë të lëvizshëm.
Përgjatë bulevardit do të vendosen edhe 6 pika uji, ku pjesëmarrësit në meshën e Atit të Shenjtë mund të shuajnë etjen.Programi i detajuar i kësaj vizite sipas Konferences Ipeshkvnore


Ora 7:30 Nisja me avion nga Aeroporti i Romës, Fiumicino, për në Tiranë
Ora 9:00 Mbëritja në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza” të Tiranës, dhe Pritja Zyrtare nga Kryeministri I Shqipërisë, dhe disa përfaqësues të Kishës Katolike.
Ora 9:30 Ceremonia e Mirëseardhjes në oborrin e Presidencës, vizitë kortezie Presidentit të Republikës.
Ora 10:00 Takim me autoritetet në Sallën e Pritjes së Presidencës – Fjalim i Atit të Shenjtë.
Ora 11:00 Mesha e Shenjtë në Sheshin “Nënë Tereza”. Predikimi i Atit të Shenjtë, Lutja e Engjëllit të Tënzot dhe fjalët e Atit të Shenjtë.
Orën 11:00, Papa Françesku, do të kremtojë Meshën e Shenjtë në sheshin “Nënë Tereza”. Do të bashkëkremtojnë me Atin e Shenjtë 2 kardinalë, 18 ipeshkvinj, 240 meshtarë, 10 seminarista dhe 4 diakonë.
Në meshë janë të ftuar të marrin pjesë të gjithë besimtarët dhe dashamirësit që kanë dëshirë të jenë pranë Atit të Shenjtë. Në hapësirën para altarit, do të vendosen një grup të sëmurësh, për të cilët Papa Françesku ka gjithmonë kujdes të veçantë, disa të rinj të dioqezave të Shqipërisë, të Kosovës dhe të Malit të Zi, si edhe një numër personash, të ftuar nga Kisha Katolike, ndër këtë zyrtarë të lartë të shtetit, përfaqësi diplomatike në Shqipëri, besimtarë dhe persona që i kanë qëndruar pranë Kishës në këto 20 vite.
Në lidhje me mbarëvajtjen e kësaj ngjarjeje, janë marrë të gjitha masat e duhura nga institucionet shtetërore në bashkëpunim me Kishën Katolike.
a. Këshillohet që hyrja dhe vendosja e pjesëmarrësve në shesh të kryhet sa më herët, për të shmangur konfuzionin dhe për të respektuar udhëzimet organeve të sigurisë, para mbërritjes së Atit të Shenjtë.
b. Ministria e Shëndetësisë do të vërë në dispozicion disa ambulanca dhe ekipe mjekësore, që do të ndodhen në sheshin pas stadiumit “Qemal Stafa”.
c. Për të asistuar pjesëmarrësit do të jenë në shesh një numër i madh vullnetarësh të Kishës Katolike dhe të Shtetit Shqiptar, si edhe do të vendosen disa tenda për të shpërndarë ujë.
e. Vendet e caktuara për parkim janë: – Automjetet që vijnë nga Veriu do të parkohen në krah të rrugës së ish-Fushës së Aviacionit. – Automjetet që vijnë nga Jugu do të parkohen në sheshin “Garibaldi” dhe në stadiumin “Selman Stërmasi”. – Automjetet që vijnë nga Juglindja do të parkohen në rrugën “Gjeneral Nikols”.
Ora 13:30 Takim dhe dreke me Ipeshkvinjtë Shqiptar, dhe me shpurën papnore në Nunciaturën Apostolike.
Në mjediset e Nunciaturës Apostolike Ati i Shenjtë do të takojë Ministrin e Brendshëm Z. Sajmir Tahiri me një grup bashkëpunëtorësh të Ministrisë së Brendshme.
Ora 16:00 Takim me krerët e besimeve të tjera, dh komuniteteve të krishtera në Universitetin Katolik “Zoja e Këshillit të Mirë” . Ati i Shenjtë duke vlerësuar bashkëjetësën fetare në Shqipëri ka shprehur dëshirën të takojë personalisht përfaqësues të komuniteteve fetare të vendit tonë. Në këtë takim do të marrin pjesë përfaqësues nga komuniteti musliman, ortodoks, bektashian, katolik dhe protestant. Ky takim do të zhvillohet pa praninë e mediave.
Ora 17:00 Kremtimi I lutjes së “Mbrëmësores” me Meshtarët, rregulltarët, rregulltaret, seminaristët dhe lëvizjet laikale në Katedralen e Tiranës . Në këtë takim do të marrin pjesë rreth 800 meshtarë, motra, rregulltarë dhe rregulltare si dhe përfaqësues të lëvizjeve laikale në Shqipëri. Përveç lutjes së Mbrëmësores, gjatë këtij takimi do të ketë edhe dy dëshmi nga një meshatr dhe një motër që i kanë mbijetuar periudhës së egër të komunizmit.
Ora 18:30 Takim me fëmijët e qëndrës “Betania” dhe me një përfaqësi personash të qendrave të tjera të bamirësisë të Kishës në Shqipëri në Qendrën Betania. Qendra “Betania” në Bubq do të jetë ndalesa e fundit e Atit të Shenjtë para nisjes drejt aeroportit të Rinasit. Në këtë qendër janë të strehuar aktualisht rreth 70 fëmijë, ndër të cilët shumica janë jetimë, ka fëmijë të braktisur dhe me probleme të shumta sociale. Pjesë e këtij takimi do të jenë përfaqësues nga qendra të shumta Caritas nga mbarë Shqipëria, të cilët ushtrojnë veprimatrinë e tyre bamirëse në zona të ndryshme.
Ora 19:45 Ceremonia e largimit në Aeroportin Ndërkombëtar “Nënë Tereza” të Tiranës.avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 11:39 am

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 11:48 am


pamje të dhuratës që Papa Françesku do të marrë me vete nesër në Selinë e Shenjtë nga kryeministri i Republikës së Shqipërisë
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 11:50 amPapa: Zoti e bekoftë Shqipërinë “Tokën e Shqiponjave” dhe heronjve

ti i shenjtë, Papa Francesku I e quajti Shqipërinë tokë të fisme, tokë heronjsh, që kanë flijuar jetën për pavarësinë e vendit, tokë martirësh, të cilët sipas tij, e kanë dëshmuar fenë në kohët e vështira të përndjekjes.
Ai falenderoi shqiptarët që e ftuan, në siq e quajti Shqipërinë, tojkë e shqiponjave.
“Respektimi I të drejtave njerëzore, ndër të cilat spikat liria fetare dhe ajo e shprehjes së mendimit, ëhstë kushti paraprak për vetë zhvillimin e shoqëror e ekonomik të një vendi. Kur respektohet dinjiteti i njeriut dhe njihet e graantohen të drjetta e tij, lulëzon edhe shpirti krijues e nismëtar, e personaliteti njerëzor mund t’i shpalosë nismat e veta në dobi të së mirës së përbashkët”, tha ai.
Papa pqrgëzoi Shqipërinë për bashkëjetesën paqësore dhe bashkëpunimin ndërmjet anëtarëve të feve të ndryshme.
“Kjo që ndodh në Shqipëri tregon, përkundër, se bashkëjtetsa paqësore dhe e frytshme ndërmjet njerëzve dhe bashkësive me përkatësi të ndryshme fetare jo vetëm që e urohet, por është e mundur dhe e zbatueshme konkretisht.
Bashëkjetesa paqësore ndërmjet bashkësive të ndryshme fetare, në të vërtetë, është pasuri e paqmueshme për paqen dhe zhvillimin e harmonishëm të një populi. Është vlerë, që duhet ruajtur e duhet ushqyer qdo ditë me edukimin për të respektuar dallimet dhe identitet specifike, të gatshme për dialog e bashkëpunim në dobi të të gjithëve, duke e njohur dhe duke e nderuar njëri-tjetrin. Është dhuratë, të cilën duhet t’ia lypim gjihtmonë Zotit, në lutje. Uroj që Shqipëria ta vijojë këtë udhë, duke u bërë për shumë vende shembull frymëzimi”, tha Ati i Shenjt.
Papa përmendi edhe Nënë Terezën, tha se ajo bashkë me martirët që e dëshmuan fenë dhe heroizmin, atyre sipas tij, u takon mirënjohja jonë më e thellë e lutja jonë – sigurisht galdojmë në Qiell për punën e burrave dhe të grave vullnemirë në rilulzëimin e shoqërisë dhe të Kishës së Shqipërisë.
Por Papa tha se tash ëhstë një sfidë tjetër, ajo drejt një bote që priret drejt globalizimit ekonomik e kulturor, e që sipas tij, duhet bërë qdo përpjekje që rritja dhe zhvillimi të jetnë në shërbim të të gjithëve e jo vetëm të një pjese të popullësisë.
Tha se ky globalizimit të tregur duhet t’i përgjigjet globalizmi i solidaritetit.

“Rritja ekonomike duhet shoqëruar me më shumë respekt për botën e krijuar, bashkë me të drjetat individuale duhen mbrojtur edhe ato të realiteteve të ndërmjetme mes individëve e shtetit, me në krye familjen. Shqipëria sot mund të përballet me këto sfida në kornizën e lirisë dhe të stabilitetit, që duhen përforcuar dhe që japin shumë shpresa për të ardhmen”, tha ai.
Në fund ai iu lut Marisë, Nënëns së Këshillit të Mirë, ta mbrojë Shqipërinë dhe tha se ia beson asaj shpresta e mbarë popullit shqiptar.
Ai e përfundoi fajlimin e tij me një lutje: Hyji dikoftë mbi Shqipërinë hirin dhe bekimin e vet!

Një pjesë nga fjalimi i Papës:

Jam shumë i gëzuar që gjendem mes jush në tokën e fisme të Shqipërisë, tokë heronjsh, që kanë flijuar jetën për pavarësinë e vendit, tokë martirësh, të cilët kanë dëshmuar fenë në kohët e vështira të përndjekjes. Ju falënderoj që më ftuar të vizitoj atdheun tuaj. “Tokën e Shqiponjave”, si dhe për pritjen tuaj kremtore. Ka kaluar tashmë gati një çerek shekulli që kur Shqipëria e gjeti përsëri udhën e mundimshme por edhe joshëse të lirisë. Kjo udhë i krijoi mundësitë shoqërisë shqiptare të niste ecjen e rindërtimit material dhe shpirtërore, të vinte në lëvizje shumë energji e nisma të ishte e gatshme për bashkëpunim e shkëmbim me vendet e afërta të Ballkanit e të Mesdheut, të Evropës e të mbarë Botës.
Ju përgëzoj posaçërisht për një karakteristikë fatlume të Shqipërisë që duhet ruajtur me shumë kujdes e vëmendje. E kam fjalën për bashkëjetesën paqësore dhe bashkëpunimin ndërmjet anëtarëve të feve të ndryshme. Klima e respektit dhe besimit të ndërsjellë ndërmjet katolikëve, ortodoksëve e myslimanëve është pasuri e çmueshme për vendin dhe fiton rëndësi të veçantë në kohën tonë në të cilën grupet ekstremiste e shtrembërojnë e vërtet fetarë.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 11:53 am

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 11:59 am

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 12:07 pm

Papa Françesku niset drejt sheshit “Nënë Tereza” (Foto)
Para Françesku, tani sapo është nisur për të takuar qytetarët me veturën e tij. Ai momentalisht është duke u drejtuar për tek sheshi “Skënderbeu”.
Mirëpo, desinacioni i tij do të jetë shëshi “Nënë Tereza”.
Po ashtu në një moment Papa u ndal dhe bekoi disa fëmijë në hyrje të Sheshit "Nënë Tereza".Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Sun Sep 21, 2014 12:12 pm, edituar 2 herë gjithsej
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 12:11 pm

Papa Françesku takon Lulzim Bashën (Foto)


Papa Françesku sapo ka takuar kryetarin e bashkësisë së Tiranës, Lulzim Bashën, sapo ka arritur në Sheshin “Nënë Tereza”.
Ku Lulzim Basha ia ka dorëzuar “Çelësin e Tiranës”, apo çmimin “Qytetar Nderi”, i Tiranës.


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 12:13 pm

Papa bekon dhe përqafon fëmijët shqiptarë (Foto)
Papa Francesku në një moment të rrugëtimit të tij për në sheshin “Nënë Tereza” është ndalu për një qastë dhe ka marrë disa fëmijë nga turma për t’i përqafuar dhe për t’i bekuar.
Ky ishte një nga momentet më të mira të ditës deri më tash, ku turma prej mijëra vetash brohoritën me të madhe kur panë një gjest të tillë./Zeri/


avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

E GJITHË SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT E PRESIN ME KRAHË HAPUR PAPA FRANESKUN

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 12:17 pm

E GJITHË SHQIPËRIA DHE SHQIPTARËT E PRESIN ME KRAHË HAPUR PAPA FRANESKUNGjithë Shqipëria i bën pritje të jashtëzakonshme Papa Françeskut. Papa me makinë të zbuluar i pritur mrekullisht nga shqiptarët me 70 % myslimanë, duke e bërë Papa Françeskun që ta zgjasë turin me makinë midis popullësisë, e cila e ka stërmbushur gjithë Bulevardin dhe Sheshin Nënë Tereza ku do të mbahet mesha.
Kanë ardhur shqiptarë nga të gjitha anët, nga diaspora e kudo në Tiranë të mirëpresin Papa Franceskun..
Problemi është se duhet të respektohet axhenda e cila është shumë e ngjeshur brënda këtyre 11 orëve sa parashikohet vizita e Atit të Shenjtë.
Por ajo që thuhet është se e gjithë Shqipëria dhe Shqipëtarët e kanë pritur me krahë hapur Papa Françeskun.avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Papa: Shqipëria, vend i lirive fetare dhe mendimit të lirë (LIVE video)

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 12:20 pm

Papa: Shqipëria, vend i lirive fetare dhe mendimit të lirë (LIVE video)


Pas presidentit Nishani, fjalën e ka marrë Papa Françesku.

Ai ka thënë se është i nderuar me pritjen që po i bëhet nga Shqipëria, derisa, ka thënë se vendi i shqiptarëve ka marrë rrugën e ndërtimit materialist dhe shpirtëror.
“Jam i nderuar që ndodhem në tokën e shenjtë të Shqipërisë, në tokën e martirëve”, ka thënë Papa.
Gjatë fjalimit, Papa ka thënë se Shqipëria është një vend ku respektohen të drejtat e njeriut, duke filluar nga të drejtat fetare e deri te liria e mendimit.
“Respektimi i të drejtave njerëzore, respekti është një fjalë themelore, respektimi i të drejtave njerëzore ku spikat liria fetare dhe e mendimit, janë kushte paraprake për zhvillim shoqëror dhe ekonomik të një vendi”, ka thënë ai.
Lexojeni të plotë fjalimin e Papës

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ja momenti kur Papa Françesku takoi qytetarët (Video)

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Sep 21, 2014 12:27 pm

Ja momenti kur Papa Françesku takoi qytetarët (Video)


Foto: Enis VeliuKjo është videoja të cilën ua sjell gazeta “Zëri”, momentin kur Papa Françesku u largu nga Presidenca dhe iu drejtuar qytetarëve të shumtë të cilët janë nëpër rrugët e Tiranës.
Ekipi i gazetës "Zëri", gazetari Enis Veliu dhe fotoreporteri Driton Bublaku, po qëndron në Tiranë për të përcjellë nga afër çdo moment të vizitës së Atit të Shenjtë.avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: VIZITA E PAPËS NË SHQIPËRI

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi