Faruk TASHOLLI: DHIFQAT E KOSOVËS - Satirë në stilin popullor

Shko poshtë

Faruk TASHOLLI: DHIFQAT E KOSOVËS - Satirë në stilin popullor

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Nov 07, 2014 10:22 pm

Faruk TASHOLLI


DHIFQAT E KOSOVËS
Satirë në stilin popullor
„Mos e dhini, mos e dhini!“,
- Pse mbi krye po na rrini?
Vetë e dhimë dhe vetë e hamë
Por pushtetin kujt s'ia lamë!


Kështu dhifqat e Kosovës
Flasin tinëz vetmeveti,
Zanë ekrane faqe gazetash
Plot profile interneti.


Mendjen lart para popullit
T'u ngreh bëlrryla t'u çu grusht,
Me vesh n'krah kah Amerika
Kur iu mbetet botha ngusht.


Si ma t'mirët n' politikë
Baballarë n'ballë të kombit,
Me fytyrë a pa fytyrë -
Shpirt i mbretit, shpirt i robit!


Mos e dhini, mos e dhini!...
Porse dhifqat s'dinë me pra,
Mos me pasë kufi Kosova
Do ta flliqnin nji dynja!


Ha e ha e mos u ngi
Sy e vesh gjithmonë në gjah,
Mbaj e mbaj barkun me du'r
Por teprica del dikah!


Dhi aty e dhi këtu
Si thotë populli me dal jashtë,
Kur nuk mujnë krye në veti
Zori dhifqat i ban bashkë.


Ju si t'doni emërtoni
Trimat çfarë ka plitika,
Po unë s' kam si t'u them ndryshe,
Vetëm dhifqa, vetëm dhifqa!


Dhinë Kosovën me shpëtu veten
Dhinë miqësitë jashtë e mrena,
Merr kurajo populli im
Jepju pare për pelena!


„Mos e dhini, mos e dhini!“
U çon fjalë Amerika,
Tash i lidhin zorrë e tlina
Trimat tanë nga politika!


Gjithë heroj ka pasë Kosova
Burra me nder të vërtetë,
Por këso dhifqash rrallë e rrallë
Që e kallin për bothë t'vet.

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi