Agim Gashi:Qeveritë tona

Shko poshtë

Agim Gashi:Qeveritë tona

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed Jun 10, 2009 10:54 am

Agim GashiQeveritë tona

Dërgova te rrobaqepësi
Një stof të mirë shumë,
Më mati e më çmati
Të më bëj kostum.

Dhe për disa ditë
Kostumi u qep,
E vesha të shkretin
Oh! Sa më binte keq!

U „skuq“ rrobaqepësi
Në fytyrë sa ska,
Tërë fajin i shkreti
Stofit ia la.

Prap shkova n´dyçan
Bleva stof të ri,
Ia dërgova rrobaqepësit
Të më bëj zotëri!

Shkova pas një jave
Kostumi rrinte varrë,
E vesha të shkretin
Më qiti si të marrë.

Kështu disa herë
Bleva stofa tjerë,
Kur paratë hargjova
Mendje erdhi n´derë.

Si të ketë faj stofi
Dhe popull´ i shkreti,
Faj kanë rrobaqepsit
Faj ka dhe pushteti.

I kanë hypur popullit
Si kuejt n´vrapim,
Fushata me gënjeshtra
Kush do dale n´fitim.

Vjen një qeveri
Dhe vjedhin me kosh,
Ndersa populi i shkretë
Gjithmonë barkun bosh!

09.06.2009
Spitali i Bierkesdorfit


Edituar për herë të fundit nga Agim Gashi në Mon Sep 26, 2016 3:54 pm, edituar 2 herë gjithsej
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Agim Gashi:Qeveritë tona

Mesazh nga Rrebele prej Wed Jun 10, 2009 4:45 pm

Po shoh  drite ne vargjet e tua. 
Pergezime per poezine, qe mbase do t´i quaja "nje poeme dhimbjeje".
Vazhdo te shprehesh gjithcka ne varg, pasi shpesh eshte ilaci me i mire!!E lodhur,e merzitur dhe dhimbje pa kufi,
e mbyllur, shpirtrazuar ne kete dhome po rri,
po jashte çpo behet,kush nga ju e di,
do nderohet qeveria,do kete diell, bore apo shi.
avatar
Rrebele
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 484
Registration date : 06/01/2009

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Agim Gashi:Qeveritë tona

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Sep 26, 2016 3:47 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Agim Gashi:Qeveritë tona

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Sep 26, 2016 3:52 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Agim Gashi:Qeveritë tona

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Sep 26, 2016 3:55 pm

avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Re: Agim Gashi:Qeveritë tona

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi