BRILANT GASHI - KUR DO TË BËHEMI NJERZ

Shko poshtë

BRILANT GASHI - KUR DO TË BËHEMI NJERZ

Mesazh nga Agim Gashi prej Sun Jul 05, 2015 9:06 pm
BRILANT GASHI


KUR DO TË BËHEMI NJERZ"Më tepër më hyjnë dyshime , nëse do të qytetërohemi ndonjëherë (Faik Konica) .
Edhe tek një shkrim tjetër i imi kam thënë se "A do të qyetërohemi ndonjëherë si një komb me vlera të mëdha" ose nuk do të qytetërohemi aspak , sepse ne jemi një popull i pastër etnik me një histori shekullore që kalon brez pas brezi .
E kuptojmë se jemi një komb i pastër etnikisht por duhet ta pranojmë se ngjarjet në ditët e sotme janë bërë lëmsh të gjitha . Në këto ditë po luftojmë me vetveten dhe mesa duket ndaj vetvetes sonë jemi duke humbur dhe duke pësuar disfatë të rëndë .
Por në të kaluarën gjërat kanë qenë ndryshe , në të kaluarën kishte ligj por tani nuk ka , në të kaluarën kishte një princ (e kam fjalën për Princ Vidin) por tani nuk ka , në të kaluarën kishte një mbret në Shqipëri (Ahmet Zogu) por tani nuk ka , në atë kohë kishte ligj por tani më duket se po mbretëron "Sundimi" i më të fortit ose Ligji i Xhunglës .
Shkurt dhe shqip mund të themi se ne nuk jemi mbushur mend fare ose nuk jemi njerëz fare . As vet nuk e dimë se çka jemi ? A jemi jashtëtokësorë , alienë , majmunë apo njerëz , por jo njerëz të vërtet por jo - normal .
Po them jo - normal sepse nuk kemi qytetërim . Tek ne po mbretëron një kaos i madh dhe për këtë arsye nuk ka ligj tek ne . Nuk mundemi të dijmë se përse nuk ka ligj ? Sepse tek ne po na udhëheqin horrat dhe askush tjetër , këtë duhet ta fusim në kokë përgjithmonë .
Nuk e di që ta kuptojë se nga më vijnë të gjitha këto ngjarje mua dhe popullit tim të shtrenjtë që nuk mund ta shes me asnjë komb tjetër ose nuk mund ta ndërroj me asnjë komb të botës , jo kurrë .
Përderisa nuk jemi bashkë , ne nuk mund të qytetërohemi e aq më pak të bëhemi njerëz . Bashkimi i Shqipërisë do të ndodhë kur politikanët tanë do të hiqen nga postet e tyre ose do të ndodhë kur ne do t'i bashkojmë të gjithë qeveritarët në një dhe do t'i qojmë në rrugën e bashkimit kombëtar .
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi