Faruk TASHOLLI KËNGË PËR KOKËN LEGJENDARE TË MILAIM ZEKËS

Shko poshtë

Faruk TASHOLLI KËNGË PËR KOKËN LEGJENDARE TË MILAIM ZEKËS

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Aug 07, 2015 4:15 pmFaruk TASHOLLI

KËNGË PËR KOKËN LEGJENDARE
TË MILAIM ZEKËS

(Parodi alla Naimiane)
Në mes këmbësh kam qëndruar
Dhe tash jam duke festuar,
O unë këmbëvë nuk iu tutem-
Në mes tyre me zjarr futem.


Kur unë rri nën hije këmbësh
Kush më thotë se kam bërë faj,
A nuk tha vetë Naim Frashëri:
„Le t'më shkeli këmbë ë saj!“


Pse çuditeni kur mes këmbësh
Unë me qef i kaloj orët,
Aty shekujt i paluan,
Gjenralët, perandorët...


Veç një burrë kishte Kosova
Që për këmbë nuk është moslisë,
S'hiqte tirq Brahim Hallaqi
Gjeneral i virgjërisë!


Le të thotë kush çka të dojë
Në mes këmbësh do të tretem,
Unë jam kokë e Milaimit
Si legjendë dua të mbetëm.


Ka shumë burra rrenacaka
Në mes këmbësh me kokë t'robit,
Ditën dalin me kravata
Për t'i ndarë fatet e kombit.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi