ISTREF NUSHI:MITROVICA QERDHJA E DREQIT!

Shko poshtë

ISTREF NUSHI:MITROVICA QERDHJA E DREQIT!

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Aug 18, 2015 3:48 pmISTREF NUSHI:MITROVICA QERDHJA E DREQIT!

Një shkrim për qytetin tim[ltr]


Nga perspektiva ime, e një mergimtari me një qerek shekulli evropianizim, mund t'thëm lirishtë se mu në Mitrovic jeton Dreqi dhe i biri!
Ndoshta kan qerdhen nën Urën e Ibrit, ndoshta mbi urë apo gjithë se kundi andej e këndej!
Politika shekullorë serbe gjithmon ka qenë rritja e Serbisë, lëvizja e kufive, gjë që edhe ne luftën e fundit Serbet ja arritën dhe sollën kuferin serb në lumin Ibër.
Ata pastruan edhe Islamin ne territorin e tyre dhe rrënuan xhamin e fundit matan Ibrit duke i vën një kufi ndarës fetar dhe kombtarë, ku njëkohësisht ndertuan një Kish te madhe Ortodokse n'ballë t'qytetit.
Shqiptarët e tërbuar nga i biri i Dreqit serbë, ran nën grackën e tyre dhe u vllazëruan bashë me kryedreqin Turk, dhe vetëm brenda 15 vitëve kan arrit ta q'kombtarizojn mbi gjysmën e popullsis se Mitrovicës, nga popullë shqiptarë musliman në një popullë vetëm musliman !
Brenda këtyre vitev armiku korri suksesin më te madhë Historik mbi një popull autokton që e lufton me shekuj, dhe ka alianca turko sllave për zhdukjen totale te shqiptarve nga faqja e dheut.
Pra Dreqi dhe i biri i dreqit jan bashkë kundër shqiptarve, qdo kund por folen apo qerdhen e kan n'mitrovicë!
Turqia kinse per hakmarrje se serbët bën një Kishë n'veri, rrënoi xhamin e Zallit që ishte e renovuar pas luftës dhe ndertoi një të re gjigande me motive alla-Turke!
A thua pse nuk e ndertuan turqit xhamin e Ibrit që ishtë e rrënuar tërsisht gjatë Luftës po atë te Zallit?!.
Në vazhgun e dreqnive Turko-Sllave u inkuadruan edhe dreqën tjer nga e gjithë Bota, por leku vjen nga lindja dhe n'vend se te rimbkëmbet Kosova pas luftës me industri, shkolla, uzina, e mirëqenje, ajo futët në turbulencat fetare dhe ndertime te objekteve për lutje, nga mjete dhe njerzë te dyshimt.
Po thuajse tani nuk ka lagje dhe fshatë pa Xhami, bile edhe ato fshatra që kur ishte krijuar toka që kurrë nuk kishin pasur objekte fetare, tani bëhen të "Pasura" me shtëpi preudikimi nga njërz te dyshimt, nga një gjuhë e pa njohur, nga ideologji te pa njohura që të gjitha shpërbëjn shqiptarin në diqka tjetër.
Gati në të gjitha kto fshatra apo lagje me qëllim ndertohën xhamit para shkollave, apo Shumë pran shkollave, por edhe tek vorrezat e dëshmorve!!!
A thua pse?
Tek Shkollat bëhët me qellim që të kët burim dhe influenc tek te rinjët, te miturit, dhe nxënsit që kan trurin e pastërt dhe te q'kombtarizohën sa më herët!
Pran vorrezave të deshmorve, për t'ndryshuar ideologjin e të rënve për Liri dhe bashkim kombtarë, në një ideologji të ndo një lufte t'shënjët për Zotin!
Në Mitrovicë i gjëni të gjitha idet antikombtare aktive, që 16 vite shoqata dhe organizata të dyshimta, mbledhin dhe grumbullojn edhe shtresen e popullsis së vjetër, tradicionale Muslimane shqiptare, dhe i dergojn në Haxhë, për ti kthyer gati si Arab!
Sepse;
Haxhi zhduku dhe asimiloi me mijra simbole shqiptare, si Plisin dhe shumë karakteristika burrërore te shqiptarve,
Haxhi zhduki dhe humbi me mijra fjalë të gjuhës shqipe si ato të pershendetjeve dhe urimeve shqipe duke i zëvendsuar me fjalë të huaja!
Hunbi edhe shumë tradita tjera edhe tituj të ndryshëm të nderit dhe intelektit, ku sotë dajës, axhës, vllaut, mjekut, profesorit, dhe bujkut të gjithve ju thuan Haxhi!!!
Në qytetin me qerdhe Dreqi, por ndoshta më mirë të thëm në shtetin e dreqnive, populli është nxjerr nga dituria dhe shkenca, nga sporti dhe jeta dhe i është dedikuar krejtësisht fes, besimit, bile edhe ekstremizmit me besim te tepruar.
N'Mitrovic kishim gjithëmon kuadro të gjitha fushave ndoshta para të tjerve, Cinema, qënder kulture, festivale, bile edhe Festival Roku, sportist dhe disiplina sportive të gjitha fushave, bile edhe për olimpiada.
Tani asgjë nuk funksionon, të gjitha dyert jan të mbyllura me përjashtim te objekteve fetare, pra rinia nuk ka nga kush dhe ku te drejtohët vetëm nga fetarët, dhe t'pa fet që bëhen fetar brenda nate, dhe jan n'gjëndje me jap jetën për luftrat e ndyta fetare nëper Botë, njëherit dhe pastaj edhe n'vendin tonë.
Politika dhe udhëheqësit shqipëtar që jan n'rrugë t'dreqit kontribojn po ashtu më se shumti në q'kombtarizimin dhe destabilizimin e popullit, dhe kombit, por edhe rrethi familjarë dhe posaqërisht prindërit e q'do fëmije që nuk kshillohët në frymen e Atdheut, në frymen kombtare dhe në Gjuhën amtare.


Nushi[/ltr]
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi