Opinion nga Haxhi Muhaxheri POZITË E OPOZITË, TË DYJA TE NJË KAZANI !

Shko poshtë

Opinion nga Haxhi Muhaxheri POZITË E OPOZITË, TË DYJA TE NJË KAZANI !

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Jan 09, 2016 3:28 amOpinion nga Haxhi Muhaxheri
POZITË E OPOZITË, TË DYJA TE NJË KAZANI !


/Fran Tanushi: Një Qeveri që se do askush..., nuk mund dhe nuk duhet të ndërrohet nga një Opozite që s'dërgon askund!/

Po të ishte thirrur protesta neserme nga organizatat joqeveritare, jam i bindur se do të kishte shumë pjesemarrës. Por pak kush është i interesuar për te kërkuar ndryshime qe në pushtet të vijnë pashallarë të tjerë, qe para së gjithash e kanë interesin e kapjes së shtetit.

Pa dyshim, gjendja e sotme politike është e pa durueshme. Komunisti Isa Mustafa duhet ta liroj jo vetëm postin e kryeministrit, por edhe detyrën e të parit të LDK-së. Kurse i padijeshmi Hashim Thaqi, duhet të mos bëj serish përpjekje e dredhi për të mbetur me forcë në skenën politike dhe për ti sjell edhe më shumë të kqija shtetit të Kosovës.

Thaqi e Mustafa e kanë berë bërllog dhe patjeter duhet te ikin. Por pastaj vetvetiu shtrohet pyetja se kush duhet të vij pas tyre? Kush janë krerët e opozites së sotme? A e meritojnë ata qe të vijnë në pushtet? A ka përbrenda opozitës individ të korruptuar, persona me të kaluar kriminale, njerëz qe u vën haraq të tjerëve, persona që kanë krijuar lista e kanë dhën urdher për likudimin e kundërshtarëve politik e njerëzve të pafajshem...?

Opozita, për ta fituar të drejten qe të kërkoj besimin e elektoratit për të ardhur në pushtet, para së gjithash, duhet qe ti pastroj radhet e veta. Por, opozita e sotme nuk e ka ketë mundësi, sepse udhehiqet nga dora e fortë e atyre që sot janë në krye të partive opozitare.

Ndaj, kjo është arsyeja që sot qytetaret e Kosoves nuk i besojnë më pozitës e as opozites, sepse siç thonë ata; të dyjat janë te një kazani, te dyjat udhehiqen nga njerëz joserioz, të luhatshem e me gjynahe te njëjta...

Për ketë arsye, është nevoje parësore dhe domosdoshme e kohës qe të ikë komplet kasta e sotme politike, pozitë e opozitë, në mënyrë qe të krijohet mundesia për ndryshime që sjellin prosperitet të gjithanshëm, për ndryshme te njëmendeta qe të shpetojmë njëherë e përgjithmonë nga të këqijat qe i ka sjell kjo kastë politike e Kosoves. Vetëm kësisoj do të mundësohej ardhja e forcave të reja politike, e njerëzve të rinj me vizione të qarta që duan të kontribuojnë për një Kosovë ndryshe, për një shtet ku kriminelet nuk do të jenë më te fortë se ligji, për një shtet qe u siguron qytetarëve të vet jetë të sigurtë dhe të dinjitetshme.

Prandaj lirisht mund të themi se kjo është koha e fundit kur moralisht jemi të thirrur për ti thën gjerat troç, ashtu di duhet dhe si janë. Përndryshe, dikur do të jetë teper vonë dhe përgjegjës e bashfajtorë për gjendjen e krijuar mund të jemi edhe vet.

08.01.2016
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi