Kelmendi: Ja dy klanet që shkatërruan UÇK-në

Shko poshtë

Kelmendi: Ja dy klanet që shkatërruan UÇK-në

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Oct 04, 2016 9:32 pm

Kelmendi: Ja dy klanet që shkatërruan UÇK-në
Muhamet Kelmendi

Anëtari i Kryesisë së AAK-së,  dhe një prej anëtarëve më të hershëm të Lëvizjes Popullore të Kosovës, Muhamet Kelmendit.
Kelmendi, përmes një postimi në facebook ka shkruar dy klanet që shkatrruan UÇK -në, ishin klani Klani i Xhavit Halitit, Azem Syles, Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit, si grup politik pranë UÇK -se dhe grupi likuidator pranë LPK-i udhëhequr nga Bedri Islami dhe Bardhyl Mahmuti.


Ja postimi i tij i plotë pa ndërhyrjen tonë:


Shkaterruesit e LPK-se dhe te UCK-se behen edhe de-jure bashke ne Presidencen e Kosoves
Ne vitin 1998 ishte koha me rende e ceshtjes sone.
Ne pytje ishte organozimi i nje lufte mbarekombetare, ne njeren ane dhe, ne anen tjeter, ndertimi i nje strukture amorfe dhe te paorganizuar, te kapur dhe teresisht nen kontrollin e nje grupi,qe u krijua nga strukturat antikombetare.
Ky shkaterrim ube kryesisht nga dy klane.
1.Klani i Xhavit Halitit, Azem Syles, Hashim Thaqit dhe Kadri Veselit, si grup politike prane UCK-se dhe
2 Grupi likuidator prane LPK-i udhehequr nga Bedri Islami dhe Bardhyl Mahmuti.
Keto grupe ishin dakorduar ne mes veti.Udhehesi te dyja grupeve ishte Lobi serbo-greko-amerikan, te udhehequr nga Franca, kuptohet nepermjet Hashim Thaqit. 
Po pa ndihmen e Fatis Nanos nga Tirana nuk ecete asgje perpara.Ai beri bashkimin e ketyre dy grupeve dhe keshtu teresisht e deformuan LPK dhe gradualisht edhe UCK-, te cilat i zhduken ne korrik te vitit 1999.
Per te artitur kete e drejtuan frontin kunder udheheqjes se atehershme te LPK-se dhe UCK-se. Kryesisht kunder Ali Ahmetit, Muhamet Kelmendit, Fazli Velit, Emrush Xhemailit dhe Regje iberdemes
Akuast ishin te tmerrshme dhe vetem vellavrasja pritej te behej ne mes ketyre.
Te gjetur ne kete gjendje, u dha doreheqja nga udheheqja e atehershme, duke hapur rruge,por ne realitet u deformuan keto organizata dhe keta i zhduken.
Keshtu e perfunduan jeten keto dy organizata patriotike, luftarake dhe clirimtare.
Tash pas 17 vjeteve perseri u bashkuan dy subjekte fizike ne Presidencen e Kosoves. 
U bashkua me rrugen tradhtare te Thaqit edhe Bedri Islami,qe ishte nje nder elementet me besnike grupit politik qe i shkaterroi keto dy organizata luftarake.
Kuptohet se ky bashkim asgje te mire nuk do ti sjelle Kosoves. Keta qe dermuan organizimin 30 vjeqar te LPK dhe te UCK-se, pritet te ndertojne Asociacionin e Komunave me Shumice Serbe ne Kosove dhe keshtu perfundimisht te copetojne vendin.
Tash po shihet se edhe demarkacioni eshte veper e tyre e perbashket, pavaresisht se kush ishte ne pushtet.
Te gjitha keto e kane emeruesin e perbashket:
Lobin serbo-greko-amerikan dhe shtetin e Frances.
Prandaj, pa menjanimin e tyre nga skena politike, kurre ceshtja kombetare dhe shteti i Kosoves nuk ndertohet.
Ata qe e shkaterruan dhe e bene bashkeqeverises Serbine ne Kosove nuk e shpetojne vendin. Keta jane shkaktaret dhe e ardhmja e vendit vetem pa ta garantohet.
MKPs. Me amerikan, si lob qe i takon serbo-grekeve, mendohet ne lobistet serbe dhe greke, qe vijne nga keto vende, te vendosur atje dhe te organizuar ne SHBA. 
Nuk eshte fjala per parti dhe as per shtetin.
Respekt.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi