Agim Gashi - Drenica: Vargje satirike - humoristike

Shko poshtë

Agim Gashi - Drenica: Vargje satirike - humoristike

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Jul 17, 2009 9:39 am

Agim Gashi - Drenica

UJKU NE PAZAR

Para shumë e shumë vitesh
kjo ndodhi ka ngjar
ne qytetin tim t'vendlindjës
një ditë tregu- ne pazar!

E kish sjell ujkun n'rimorkio
e kish ven ne mes pazari ,
krenohej - fryhej si biban
vrasësi i tij - Xhevat pylltari.

Gjersa shikonte turma bishën
dhe habiteshin e benin seri ,
afër rimorkios ku gjendej ujku
erdhi ne atë çast - xha Veseli.

Duke shikuar ujkun e gjor
iu drejtua Xhevat pyelltarit,
si nuk ke turp te ekspozosh
ujkun e vrarë në mes t'pazarit.

"Ti je ne pyell qe shumë vite
dhe për këtë përjudhë te gjatë,
është dashur ta besh shok
jo te vrasesh ujkun e ngratë".

Dhe sot ne ditë tregu
te vinit me ujkun dorëperdore
- duke biseduar si dy miq
te hynit edhe në ameltore.

Dhe kur ujku do te porosist
dhe ta pagunte akulloren,
atëherë o xhvat "trimi"-pyelltari
axha Vesel ta kish dhane dorën!!!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi