Lavdim Lita:Zgjedhjet në Greqi: Leksione demokracie nga komshiu

Shko poshtë

Lavdim Lita:Zgjedhjet në Greqi: Leksione demokracie nga komshiu

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Oct 08, 2009 12:36 am

Zgjedhjet në Greqi: Leksione demokracie nga komshiu

Lavdrim Lita


Nëse nuk kemi kuptuar se ç’kanë grekët më shumë se ne, mjafton të shikojmë leksionin - si politik ashtu edhe demokratik - që i treguan botës, pas zgjedhjeve të parakohshme. Kriza ekonomike e brendshme e Greqisë bëri që kryeministri Karamanlis të thërriste zgjedhjet e parakohshme. Zgjedhjet e reja u bënë paqësisht pardje dhe sikundër besohej, fitoi kundërshtari socialist Jorgo Papandreu (i PASOK), kurse Kosta Karamanlis e përgëzoi sapo doli rezultatin zgjedhor - e njëkohësisht, dha dorëheqjen si lider i partisë Nea Demokratia.
Të kuptohemi, ne këtë nuhatje e kishim përfytyruar ose/dhe kuptuar qysh në lashtësi, kur grekët kishin diçka më shumë se të tjerët që luftonin për mbijetesë, pra, siç thotë Aristoteli, kur e kishin siguruar mbijetesën, edhe mund të filozofonin. Tani s’po them se ishin shumë hapa përpara, por në filozofi, kulturë, ushtri e ekonomi kishin diçka më shumë, sepse mjafton të kujtosh se kur shqiptarët kishin Gentin e Teutën nga shekulli i tretë para Krishtit, ata qysh në shekullin e gjashtë kishin pasur Sokratin, Platonin, Perikliun, e sidomos Safon ose Aspasianin.
Mirëpo që të hyjmë në temë aktualiteti, ky krahasim kulturor mund të përthyhet edhe në procesin postzgjedhor. Pasi doli rezultati i zgjedhjeve, Rama e uroi Papandreun për fitoren, por ka 2 muaj plot që ka përfunduar procesi i zgjedhjeve parlamentare në Shqipëri dhe si kryetar i opozitës, E.Rama ende nuk e ka uruar kryeministrin e vendit te vet, por në vazhdën e bojkotit ka nxjerrë dështakët të ulërasin në konferenca llafoshtypi. Me datën 10 tetor kryetari i PS-së ka vendosur të krijojë një klimë artificiale tensioni me një protestë huligane ndaj qeverisë. Edhe pse në kohë të tjera, mund të pranohej krahasimi Rama-Papandreu dhe Berisha-Karamanlis – gjithmonë, për qëllime programore dhe ideologjike - sot kjo gjë s’mund të bëhet, sepse gjërat kanë ndryshuar dhe informacioni është i shpejtë dhe kultura qarkullon më tepër, pra shumëfishohet me shpejtësinë e dritës; kriza ekonomike që kapi Greqinë ishte në disa sektorë të rëndësishëm dhe që kërkonin një frymëmarrje legjislative më efikase të cilën Kosta Karamanlis nuk e kishte as në aleancën e vet qeverisëse... Ja pse ai u detyrua të bëjë zgjedhje të reja. Disa media të Tiranës po tregojnë me çiltërsi e pacipësi manipulimin e tyre informativ, apo siç quhet në terminologjinë e gazetarisë, seleksionojnë vetëm pjesët që u interesojnë mentorëve të tyre politikë. Doktrina komuniste e emulacionit të figurave politike të jashtme kur i intereson liderëve ka shkuar deri aty sa s’bën më. Rama nxjerr nga arkivi opozitën e Iranit të Mir Mussavi, kur e di mirë se Mussavi përpara se të dilte kandidat kundër Ahmadinejad-it ishte njëri nga konservatorët më të egër të shtetit pers. Dhe kur flasim për konservatorë në Iran, e dimë mirë se për ç’oksidentalë po flasim. Ndoshta Balla as e di fare historinë e Iranit, prandaj të mos e zgjasim me identifikime mediatike. Të mos kujtojmë më tej se i kemi rrahjet e zemrës në sinkron me kohën digjitale dhe jo me klesidrën e Egoarkut Rama.
Kur dëgjon një njeri si Taulant Balla kujton se rrahjet e zemrës i paskemi me ayatollahët e Iranin, dhe jo të Evropës, prandaj atëherë këtu kemi konflikt interesash? Interesi jonë i shpallur është Oksidenti, kurse i Ballës me shokë është Aksidenti. Por në të vërtetë a e kupton Balla se shefi i tij i ngjan më shumë delinkuentit të koordinatës politike sesa një profili të ordinatës demokratike? Ndoshta Balla si gangster politik që është, provokon me urdhër siç ka dhënë prova në sallën e parlamentit, të cilit siç duket, i mungon fort shumë rroga dhe kërkon ta kompensojë me show financiarë përpara bahçes së selisë së PS.
Edhe të tjerë po blejnë aksione nga Edi Rama për stresin e përditshëm politik, që krijohen nga investimi permanent në tregun e bojkotit të Kuvendit. Dhe protestat nuk janë gjë tjetër veçse një konfirmim i kësaj orverdoze urrejtje që ka Rama ndaj demokratëve. Politika për Edi Ramën është mënyra më e shpejtë dhe më efikase për të rritur dhe mbrojtur biznesin e vet. Ai ka qenë gjithmonë kështu, qëkur është zgjedhur në krye të Bashkisë së Tiranës, edhe kur shembtte ndërtimet pa leje, të lejuara nga Albert Brojka, apo edhe kur shembtte pallatin a bizneset e Fidel Yllit, i cili sot është deputet për longa manus të tij. Vjersha e tij bukolike se “zgjedhjet janë të deformuara” mbetet një banalitet i zgjeruar nga kompleksiteti infantil, thjesht një sakat emocional, që edhe kur flet, ngjan se po mbjell një infarkt kardiak me ato fjalët breshër të zi.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi