Agim Gashi - Drenica: Vargje satirike

Shko poshtë

Agim Gashi - Drenica: Vargje satirike

Mesazh nga Agim Gashi prej Thu Nov 05, 2009 1:58 am


Agim Gashi - Drenica

Vargje satirike


FUSHATA PARAZGJEDHORE

Prapë erdhen ngjedhjet
- në atdheun tim ,
i përcjelli partit
që dalin në promovim.

Kandidatet për kryetar
n'fushatën parazgjedhore,
dhënë premtimet boshe
- shesin edhe fore!

Del partia e parë
rrafsh e bën dhe kodrën,
shpejt me mbushët mëndja
- kësaj do ia jap votën!

Vjen partia tjetër
më ujë e kanalizime,
dhe ta ndërron mendjën
- këtu shkonë vota ime.

Vijnë njëra pas tjetrës
me fjalë boshe e dokrra,
me t'vetmin qellim
qe të fitojnë kokrra.

Lumë qe u kemi ne
- që u ka Dardania ,
n'zgjedhje do ua falë
- dy kokrrat e mija !


KOHË E PAKOHË

Jetojmë n'kohë te vështirë
jetojmë ne kohë - pa kohë,
se i shkon fytyra
askush s'e ka dro' !

Kush s'mendon për nder
patrioti është "bërë" spiun,
bujku merret me politikë
politikani s'shihet askun' !

Intelektuali në shtëpi
analfabeti në pushtet,
punëtori - pa bukë
hajni pushon në det !

Vlerat në fund te pusit
antivlerat në sipërfaqe ,
mburrën te pafytyrët
që edhe ata kanë faqe !

Dashuri s'ka në zemra
- janë mbush plot inat ,
nuk kanë bukë për darkë
- shtëpit në shumë kat .

Shpesh më vije t'shajë
dhe të mallkojë jetën,
sepse në këtë rrëmujë
më s'po e njoh as vetën!!!
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi