Ndue Marku: Shqiptaret nuk duhet te urrejne!

Shko poshtë

Ndue Marku: Shqiptaret nuk duhet te urrejne!

Mesazh nga Agim Gashi prej Sat Nov 28, 2009 6:11 pm
Ndue Marku: Shqiptaret nuk duhet te urrejne!


Ne shekuj populli yne ka vuajtur nen thundren e eger te pushtimeve te nje pas njeshme,te copetimeve te Kombit,te urrejtjes etnike,te shperguljeve masive,diskriminimit racor,etnik e fetar,e asimilizimit masiv te trevave te ndryshme te trojeve,deri ne ckombetarezimin dhe shperfytyrimin kombetar ne trajta e ne kohe te ndryshme.Por kurre berthama e patriotizmit nuk eshte cunguar per asnje moment dhe per asnje arsye.
Me 28 Nentorin e vitit 1912 u arrit nje pjese e endrres se madhe shqiptare,duke krijuar shtetin e pare te pavarur,pas me se pese shekujsh te veshtire qe shqiptaret ishin epiqendra e pushtimit otoman.Dhe erdhi sot nje dite qe ne shqiptaret te kemi dy shtete te pavarura,qe rralle komb e ka nje favor te tille.Sot shqiptaret ne Ballkan mund te themi se jane nje "Superfuqi" e vogel por e forte,gje qe deshmon ne forcimin e faktorit shqiptar ne rajon.Me shpalljen e Kosoves Shtet te Pavarur,gjerat per kombin tone kane ndryshuar,kane ndryshuar raportet ne lidhje me shtetet e tjera,ka ndryshuar komplet autoriteti i shqiptareve si "Komb".Por a eshte arritur ajo "Enderra e Madhe" e Rilindjes Kombetare,vendimet e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit?Kjo absolutisht jo!E pohojme ne shqiptaret perderisa nen sundimin otoman kishim hyre komplet si komb dhe nuk doli as gjysma e tij.Shqiperia akoma ka dhimbjet e saja per gjymtyret qe i kane mbetur jashte kufinjeve te Shqiperise e Kosoves,siq eshte pjesa shqiptare nen sundimin e Ish Republikes Jugosllave te Maqedonise,Lugina e Presheves nen sundimin e Serbise,pjesa gati e asimilizuar e Malit te Zi,Cameria,qe nuk i kane mbetur as shenjat me te vogla te shqiptarizmit,bashke me rreth dy milion alvanitas te cilet jane fshire nje here e pergjithmone nga harta gjeografike,fizike e etnike e kombit shqiptar.Pavaresisht se kemi avantazhin ne favorin tone,dy shtetet tona akoma nuk kane gjetur nje rrugezgjidhje qofte edhe teorikisht per ta rikthyer Kombin Shqiptar ne gjendjen e startit per nje bashkim te mundshem kombetar.Patriotizmi ne shkalle kombetare nuk eshte aq i larte sa duhej faktikisht te ishte,fale perqarjeve te ndryshme qe mund te kete,por faktori i pare qe ekziston perqarja ne shkalle kombetare eshte ai politik,i cili eshte dhe vendimtar aktualisht.Por ka edhe nje perqarje qe ne shqiptaret nuk e veme re se akoma nuk ja kemi ndjere friken ketij faktori.Eshte ai krahinor,i cili jo ne masivitet,por ekziston ne mendjen e individeve te caktuar,jo per arsye kombetare,por mbase per interesa te vogla banale.Askush nuk mund ta mohoje "defacto" se ky mentalitet nuk ekziston!Te gjithe e pame se ne vitin 1997,gati sa nuk u ngjall urrejtja krahinore,e cila u komfruetua per arsye pushteti,dhe gati sa shqiptaret nuk u ngriten per ty kthyer pushken njeri tjetrit nen frymen e mbrojtjes se pushtetit nga njera ane dhe per ta marre ate me dhune nga ana tjeter.Faktori politik shqiptar ne vitin 1997 la nje mbrese te keqe duke spekulluar me ndarjen krahinore,deri ne ate mase sa edhe sot pas dymbedhjete vjetesh,Shqiperia voton e ndare ne menyre krahinore ,Veriu dhe Jugu.Pra kjo eshte nje nga plaget e reja qe kombi yne nuk e ka te trasheguar,por ka lindur ne kohen tone.Por nuk duhet ta fleme mendjen asnjehere se kjo lloj perqarje nuk i ka rrenjet tek faktori"fqinje"!Viti 1997,i cili patjeter qe ju perket "fqinjeve tane.Por nga ky vit doli edhe dicka e mire.Si rezultat i shperthimit te depove te ushtrise,armet qe dolen jashte kontrollit,perfunduan ne duart e UCK-se,dhe kjo i dha iniciativen aleateve tane per te nderhure ne Kosove dhe tani kemi Shtetin e Ri Shqiptar.E filluam me patriotizmin dhe nuk dua ta perfundojme me urrejtjen.Ka shume individe qe perpiqen te organizojne faqe te tera interneti me njerez qe tu imponojne te tjereve urrejtjen nderetnike,si per Serbine apo Maqedonine,apo edhe Gereqine.Une personalisht mendoj se kurre nuk do te ishte e drejte qe shqiptaret te urrejne nje popull tjeter.Shqiptaret kane nevoje ta duan atdheun e tyre e jo te urrejne nje komb tjeter.Jemi dakort se plaget tona te reja apo dhe ato te vjetrat dhimbin akoma,por kurre sduhet ngaterruar dashuria dhe patriotizmi per vendin tend te shnderrohet ne nje urrejtje per nje popull tjeter.paqja qe u duhet kaq shume shqiptareve asnje here nuk duhet te fashitet prapa syve te erresuar te urrejtjes etnike.Nuk mund te behemi miq mbase por per armiq nuk kemi nevoje.Faktori shqiptar duhet te konkuroje sot ne bote me cmimin e paqes dhe jo te urrejtjes.Nuk duhet te arrijme ne ate faze qe jane greket me turqit per asnje lloj arsye apo shkaku.Festa e 28 Nentorit duhet te kurorezohet me flamujt e lirise e te sovranitetit,dhe jo te mjegullohet nga etja per urrejtje!Rrofte 28 Nentori,gezuar te gjithe shqiptareve kudo qe jane!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi