Poezi satirike nga Nehat Jahiu

Shko poshtë

Poezi satirike nga Nehat Jahiu

Mesazh nga Agim Gashi prej Mon Feb 15, 2010 4:20 am

Poezi satirike nga Nehat JahiuPoezi satirike:


NEHAT JAHIU


Seç u dogje


Seç u dogje,
Seç u trete,
Jo për popull,
Po për vete.
Ti me popull
Bën fejesën
Dhe për vete
Bën martesën!...


Dardha bie nën dardha


Dardha bie nën dardhë
Kur ju shisni pallavra
Ju pallavra, natë e ditë
Ne:
-Mos ua pafshim sytë!


Kukuvajkat


Kukuvajka, vaj medet
Nuk di si bëhen foletë
I lëshon vezët
Në fole të tjera:
Në folenë e gjeraqinës,
Në folenë e bilbilit
Në folenë e kanarinës
Por ç,e do, nga vezët e saj
Nuk lindin kurrë gjeraqina
As bilbila, as kanarina
Se ashtu, siç e do haka
Lindin vetëm kukuvajka…
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi