Partizan Cene: I perndjekur ne vendin e tij ..

Shko poshtë

Partizan Cene: I perndjekur ne vendin e tij ..

Mesazh nga Agim Gashi prej Tue Feb 23, 2010 2:16 pmPartizan Cene: I perndjekur ne vendin e tij ..

Opinion nga Partizan Cene ..

Mbare opinioni shqiptar , sa lexon kete titull, menjehere do te kuptoje , qe behet fjale per gjyqin e montuar , nga nderkombetaret , kunder liderit te ''Vetvendosjes'', Albin Kurtit .
Albini , perfaqeson shpirtin demokrat dhe anti imponues te shqiptareve ne Kosove .Eshte pikerisht ky, qe per kete aresye po i neneshtrohet nje persekutimi dhe perndjekje , qe nga shkurti i vitit 2007, mbas demostrimeve , qe u zhvilluan, per ti dhene te drejten popullit shqiptare te Kosoves te vetevendose .!..Eshte pra Albin Kurti qe ka fatin e keq qe ne vendin e tij, te lire e te pamvarur , te perndiqet dhe persekutohet politikisht , nga te huajt ... !!

Asnje shqiptar dhe aq me shume Levizha ''Vetevendosja '', nuk e mohon , ndihmen e madhe , dhe luften e nderko,betareve ,perkrah shqiptareve per te larguar pushtuesin shekullor serb nga Kosova... Mirepo , menjehere te shkon ndermend pyetja : Pse atehere kjo levizje popullore , del tani ne kundershtim me metodat e nderkombetareve per te qevrisur Kosoven , dhe mbi te gjitha ne kundershtim , me paketen Ahtisari , e cila sherbeu edhe si pikenisje per shpalljen e Pamvaresise ne shkurtin e 2008..??

Per levizjen ''Vetevendosja '', dhe per liderin e saj zotin Albin Kurti , pasi te merrnin nje falenderim nga zemrat e shqiptareve per ndihmen madheshtore qe i bene Kosoves , te huajt duhet ta lene ne dore te vete popullit te Kosoves te vet qeveriset dhe te vete vendose per fatet e tij .. Ne pamje te pare , duket se kjo eshte realizuar .. me shpalljen e pamvaresise ...

Ne fakt ,megjithese Kosova u shpall , shtet i pamvarur ne 17 shkurt te2008 drejtohet , njehershi nga 5 qeveri :
UMNIK, EULEX,Qeveria e Serbise ,Qeveria e Kosoves , dhe Klika klerike orthodokse serbe .!
Te gjitha keto , ushtrojne aktivitet te ligjshem , e te paligjshem .
Sot Kosova eshte shpallur shtet multietnik , ne nje kohe qe vetem 8-10% e qytetareve te saj nuk jane me kombesi shqiptare ..Po te ishte ashtu .. shqiperia eshte me shume multietnik se kosova , pasi ka me kombesi joshqiptare ( qe eshte rritur me shume artificialisht se fundmi ), 11-13 % te popullsise .

Faktet tregojne se Kosova, keto dy vitet e pamvarsise , nuk ka arritur qe te kete nje qeveri , nje president dhe nje parlament , qe te mund te vendose per gjithshka , qe ka te beje me fatet politiko-ekonomike te Republikes se saj .
Jeta ne Kosove eshte shtrnjtesuar dhe veshtiresuar . Ekonomia e Kosoves eshte ne kolaps , pasi nderkombetaret i dhane te drejte Serbise qe te vazhdoje te mbaje peng pasurite e Kosoves .. duke , bere qe edhe investitoret e huaj , te ngurrojne te investojne ne Kosove .

Influenca e qeverise se ligjshme te Kosoves , nuk shtrihet ne mbare territorin e saj . Qeveria paralele po drejton enklava te tera ne Kosove , ku jetojne serb , pa harruar gjithe veriun e saj, qe ''ligjerisht po drejtohet edhe nga EULEX-i.
Ne kosove hyn e del cda drejtues Serb , sikur te shkonte ne zona brennda Serbise , dhe as qevria e Republikes se Kosoves e as nderkombetaret nuk bejne asgje per ta ndaluar kete poshterim ..
Gjendja ne kosove eshte gjithmon si ne kohe emergjente , duke bere qe te frenohet , zhvillimi dhe perparimi ekonomik i vendit .

Por po te pyesish popullin e Kosoves per gjendjen, do te te thone menjehere ; jane pazaret dhe keq qeverisaja ose mos qeverisja , qe e kane cuar ne kete gjendeje Kosoven sot..
Ky eshte dhe kyci i pretendimeve dhe kundershtive te levizjes ''Vetevendosja'' .. Nje qevri e cila do te shprehte sakt vullnetin e popullit te Kosoves .. do te kishte , dhe perkrahjen e tij ..

Duke vete vendosur , populli do te mund te jetonte ne nje shtet te tijin dhe per te ..
Gjyqi ndaj Zotit Kurti , mendoj qe eshte nje perpjekje e nderkombetareve , per ti bere edhe njehere qejfin Serbise dhe Rusise , duke mbytur zerat , revoltues per kauzen perfundimtare te Kosoves si shtet i shqiptareve per shqiptaret .. !!

Meqense Albin Kurti nuk e njeh EULEX-in, ai edhe nuk mund te paraqitet ne nje gjykate te tille . Urdheri per ta sjelle me zor eshte nje gje qe me shume do ti shtoje tensionet duke i shkuar pershtat , Serbise , ne lobimet qe ben ne dem te njohjes se Kosoves , nga shtete te tjera .

Mendoj se shprehja e vullnetit te zotit Kurti qe ne te ardhmen te marre pjese , ''Vetvendosja '' si nje organizate politike , ne jeten politike te Kosoves , do ti jape mundesi qe te shprehe demokrativishte kundeshtine e anarshise dhe pavendosmerise , qe po zoteron sot politiken drejtuese kosovare .. ! Nje parti me flamurin e saj te Vetevendosjes , do te beje me te forte zerin e levizjes ''Vetevendosja '' , duke i dhene nje legjitimitet , dhe mbyllur perfundimisht farsitetet e gjyqeve dhe persekutimeve ne dem te drejtuesve te saj .. !!

Mos perdorni forcen , per njerez qe ne fun te fundit , forcen dhe paderjtesin ne kurriz te shqiptareve ,kundershtojne ... !!!


Lideri i ''Vet vendosjes'' Albin Kurti
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi