Reis Mane:EPOPEJA E CADRAVE

Shko poshtë

Reis Mane:EPOPEJA E CADRAVE

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri May 21, 2010 12:16 am


Reis Mane
EPOPEJA E CADRAVE

Me dyqind bastarde komunist hajdut.
E mbylli partia historinë me mut.
Siç e nisën nënat baballarët e tyre.
Kopjoj historinë dhe kjo farë lëtyre.

Edhe këtë radhë ata nuk harruan,
Në çorbën e ndyrë të fusnin prapë gruan.
Është morali i tyre, morali partisë,
Që çdo vlerë kombëtare do ta bëjnë pis.

Këta kameleonë duan “demokraci”.
Jo si të Evropës, po si në Azi.
U ngeli në gojë: shtet si Kirgizia,
Për këta banditë atje është “liria”.

Sa panë këmish’ kuq, vëllezërit e sojit.
E morën vesh mirë luftën brenda llojit.
Aty e kuptuan që janë në Evrop’
Paçka se me mendje rrojnë në Bankok.

Këta farë “trimash” që ishin betuar,
Se s’delnin të gjallë kutitë pa i parë,
Sa i ra bilbilit i pari i tyre,
Dolli pa u skuqur kjo farë lëtyre.

Kemi pasur fatin mirë për ti parë.
Këtë farë ngjirizi që nuk janë shqiptarë.
Kjo mase amorfe pa shtyllë kurrizore.
Janë mësuar një jetë, veç me favore.

Për këtë kope nuk njihet morali
Për këta s’ka vlere as çupa as djali
Këta duan para te hane e te pinë
Për ta s’ka problem qe grat ua q….

Ne i njohim mire, i kemi pare e dëgjuar,
Kurrë në jetën e tyre këta s’kanë punuar.
Këta janë zvarritur gjithmon’ pranë partis.
Ajo i përdor kur i leverdis..

Dhe i pari tyre vjen po nga ky fis,
Nuk njeh grua fëmi i vu zjarrin shtëpis.
Këto që kam shkruar i kanë veç këta,
Këta vrasin babën dhe se quajnë hata.

Se ky soji i tyre as skuqen as nxihen,
Ne shërbim të së keqes këta shpejt vihen.
Po kjo rracë e shpëlarë, si s’e kanë kuptuar,
Tashmë komunizmi për jetë ka mbaruare !


O turmë amorfe, o u rëntë pika,
Me ju u tall bota, u tall Amerika.
Dy fjalë i thanë Edit, hidhi lek me kosh,
Ne do të mbështesim që ti të fitosh.

Si e shkundën mirë me gjith’ sojin e tija.
I treguan ligjet, nuk hapet kutiat.
Nga e gjith kjo lojë fitoj Shqipëria.
Latë lesht e kokës’ ndatë gratë nga fëmia.

Shpirti komunistit dhe gung’ e gungaçit
mund të drejtohen veç në varr të Spaçit !


Reis Mane
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi