Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

VIP-at shqiptarë

Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty VIP-at shqiptarë

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 4:53 pm

Çuna mamaje


E Shtune, 15 Dhjetor 2007


VIP-at shqiptarë 20071214192711_artikull

Dalja e Redon Makashit ne skenen e nates finale te Kengeve te Shekullit nuk kishte asgje te vecante per t’u fiksuar ne kujtese. Ishte thjesht momenti kur ne skenar ishte caktuar radha e tij per te kenduar, ashtu sic kishte ndodhur ne gjithe netet e tjera. Por kur menjehere pas kenges, Pandi Laco te ftonte ne skene Drita Makashin, salla do te elektrizohej e tera. Ishte hera e pare qe nene e bir, megjithese te dy kengetare, dilnin ne skene se bashku. Do te duhej ai spektakel qe Drita jo vetem te rikthehej ne ekranin e munguar per vite e vite te tera, por edhe te mbeshtetej per here te pare ne krahet e djalit te saj per te kenduar se bashku nje kenge. Do te duhej nje performance e tille per te zberthyer ne fare pak minuta lidhjen e forte qe i mban lidhur ata, nene e bir. Gje qe ishte ndjere pothuasje ne gjithe heret kur neper intervista te ndryshme Redoni eshte ngacmuar per familjen e tij. Pavaresisht se eshte perpjekur te percjelle imazhin e djalit te pavarur, qe i merr vete vendimet per gjithcka, qe i pelqen te jetoje vetem, larg ndikimit te asaj cfare i ka diktuar e ema, ne te vertete Redoni eshte krejt tjeter gje. Mjafton vetem nje detaj qe te bindeni per kete: po te shkosh ne shtepine e tij shikon se ne orendite e shtepise nuk ka ndryshuar asgje, edhe pse prinderit e tij kane vite qe jetojne ne Amerike. Ka ruajtur me fanatizem gjithe stilin e mamase se tij.

Dalja e Ardit Gjebreas me mamane e tij, dy vjet me pare, ne naten finale te Kengeve te Shekullit, te edicionit te pare, do te ngacmonte edhe me shume se performanca e Redonit me Drita Makashin.

Ate nate kur zonja, pothuasje e panjohur, u shfaq ne skene krah Ardit Gjebreas qe ndersa e shoqeronte ne kengen e saj e perqafonte e i puthte duart gjithe dashuri, salla do te mahnitej e tera. Jo prej sjelljes se tij skenike, e cila tashme eshte e njohur: artisteve te thinjur ai u perulet gjithmone, u puth duart ne shenje respekti te pamate. Cudia qendronte tek personazhi grua. Kush ishte ajo? Enigma do te zgjidhej fare pas pak minutash kur Alketa Vejsiu emrit Meroti Miculi ne prezantim do t’i shtonte nga pas dhe: mamaja e Ardit Gjebreas. Sapo eshte permendur ky mbiemer atyre qe kane kujtese te forte duhet t’u jete kujtuar ajo kengetarja e anketave, qe nuk u shfaqur kurre ne ekran, por qe kishte fituar ne nje prej anketave nje cmim te pare. Per ta lene me kaq karrieren e saj. Arsyeja? Do te sillte ne jete Arditin. Nje artist me pak ne te shkuaren, per nje artist me shume ne te ardhmen. Pra, ajo kishte vendosur te shkeputej nga aktiviteti i saj artistik vetem e vetem qe t’i perkushtohej te birit, te cilin do ta bente me cdo kusht artist. Keshtu ajo kenga e saj e famshme, me te cilin do te fitonte te vetmin cmim te karrieres se saj, do te harrohej per vite e vite te tera ne arkiven e Radio Tiranes, deri ne diten kur djali i saj do ta riorkestronte e risillte ne skenen e nje spektakli. Kete here per ta kenduar te dy bashke. Do te ishte ky momentin me i mire per Gjeberan, t’i jepte nje falenderim publik mamase se tij per gjithcka ajo ka bere per te. Ndersa ne mes tyre ai falenderim eshte bere me qindra e mijera here. Miqte dhe te afermit e familjes Gjebrea te thone me bindje te plote se pika e dobet e Arditit eshte mamaja e tij, Meroti. Ai nuk merr asnje vendim pa u konsultuar me pare edhe me te, madje edhe kur behet fjale per projekte te medha artistike. E ajo eshte e zonja te jape gjithmone mendimin e duhur. Sepse, ndonese nuk eshte shfaqur kurre krah tij, ka qene gjithmone fare prane tij, e ka ndjekur hap pas hapi ne cdo moment e ne gjithcka ka bere. Lidhja mes tyre ka qene gjithmone e heshtur e padukshme, deri ne ate naten kur u shfaqen te dy, per te kenduar, vallezuar e per t’u perqafuar gjithe dashuri. Por perseri pa thene shume fjale. Ndoshta sepse donin ta ruanin ende ashtu te paprekur fillin qe i mban fort lidhur pas njeri- tjetrit, per te cilin do te vendosnin te flisnin vetem ca muaj me pas, per nje dokumentar qe stacioni italian Raiuno realizoi per jeten e Ardit Gjebreas. Ku mundem t’i shikonin edhe njehere me shume nene e bir bashke.

Ne fakt emocione te tilla na jane shkaktuar me shume se nje here. Kohe me pare, ne skenen e festivalit “Kenga Magjike” edhe Pirro Cako me mamane e tij Luiza. Nje moment mjaft emocionues ky jo vetem per spektatoret ne salle dhe teleshikuesit, por edhe per ata vete. Me nje dalje te tille ata po kurorezonin me sukses sakrificat e viteve me radhe per t’i arritur pikerisht nje dite te tille. Ne kohet kur Pirro Cako u largua per ne Paris edhe mamase se tij Luizes do t’i duhej te largohej nga Tirane per t’i ardhur ne ndihme djalit te saj. Luiza do te sakrifikonte nje periudhe te gjate kohe per t’i qendruar prane nipit te saj Anthony-t, sepse vetem keshtu Pirro do te mund te kishte te gjithe kohen qe i duhej per t’u marre pak me shume me krijimtarine e tij, per t’u rikthyer ne jeten artistike te Tiranes, pra per ta lidhur fillin aty ku e kishte keputur shume vite me pare. Fale ndihmes se mamase se tij Pirro Cako arriti vertet ta lidhe ate fill. Ndaj ajo performance ne skene, e realizuar vetem pak kohe pasi Pirro ishte shfaqur ne Tirane, mund te konisderohet si nje pershendetje publike per trimfin e perbashket. Qe pervec rikthimit aktiv ne jeten artisitike nenkupton dhe qendrim me te gjate ne Tirane, pra ne familjen e tij, pra prane mamase se tij, e cila sigurisht qe vazhdon te tregohet e gatshme ne cdo kohe per t’i sherbyer me gjithcka djalit te saj te vetem. Edhe pse ai nuk jeton me ne nje shtepi me te, sepse ka te tijen tashme, andej nga kodrat e liqenit.

Performancat nene e bir qe na kane ngacmuar sa here kane ndodhur, per Kujtim Prodanin jane bere tashme te zakonshme. Sepse kane ndodhur me shume se nje here. Se fundmi ne naten finale te Kengeve te Shekullit. Megjithate, momentet kur ai nis te kendoje krah Anita Takes mbeten interesante. Kujtimi e ka kuptuar tashme se fiton me shume pike kur kendon bashke me mamane e tij ndaj jo me kot e ka perfshire edhe ate si personazh ne klipin e tij te ri ku Anita s’mund te ishte vecse ne rolin e saj te vertete: ate te nenes. Nje rol ky qe do te na zbulonte edhe me shume ate marredhenien e vertete mes tyre, edhe jashte skenes. Nje klip qe na e beri krejt te qarte se Kujtimi eshte djali i preferuar i Anites. Ndoshta dhe thjesht per arsyen se ai vazhdon te jetoje ende nen nje cati me te, ende i pamartuar.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Pendimi i Xhemit

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 4:55 pm

Pendimi i Xhemit


E Shtune, 12 Janar 2008



VIP-at shqiptarë 20080111181921_artikull
Nese do t’i jepnin nje shans te dyte per t’ia nisur edhe nje here nga fillimi karrieren televizive, Xhemi Shehu nuk do te kishte pranuar me kurre te behej Velina e “Fiks Fare”. Eshte penduar per gjithcka ka bere me pare. Ndaj, tani po perpiqet te realizoje gjera me serioze. Te cilat ajo na i zbulon ne kete interviste.



Xhemi Shehun, bukuroshen qe u be sa hap e mbyll syte e famshme, prej Top Channel-it, e qe me pas do te shfaqej dhe ne ekranet italiane, tani nuk ke me asnje shans ta shikosh ne ndonje spektakel a emision televiziv. Duket se ka hequr dore nga jeta prej veline, qe bente dikur. Ndaj me shume se neper studiot televizive apo kafenete luksoze te Tiranes tani e gjen ne mjediset e Universitetit Evropian te Tiranes.

E pa trukuar dhe e veshur sportive, kalon oret duke ndjekur me kujdes leksionet e seminaret e duke lexuar ne biblioteken e shkolles. Tashme eshte e bindur t’i perfundoje studimet e te mund ta marre me ne fund nje diplome, ndersa kjo eshte e treta here qe nis universitetin.

Nderkaq, jashte mureve te atij universiteti e larg orareve te mesimit, i kushton gjithe kohen e nevojshme te dashurit te saj, Visit. Asgje me shume se kaq? Lexoni intervisten qe Xhemi ka dhene per “Koha VIP”, qe te zbuloni dicka me shume se kaq.



Si shkon nje dite e jotja tani?

Pas zgjimit me shume zor ne mengjes, duke rrezikuar oret e para te mesimit, marr mungesa (aty ku me lejohet) gjithmone ne oret e para. I jam rikthyer jetes normale, pa makijazh, me nje ndjenje pertacie per t’u kujdesur per veten. Pjesa me e madhe e dites kalon ne auditor, biblioteke, kafet perreth universitetit dhe shtepi. Kam hequr dore edhe nga palestra dhe pak kohe ne darke ja kushtoj shokut. Asgje me shume se kaq! Ky eshte rituali im i tanishem.

Ritual qe duket se eshte kryekeput ndryshe nga atehere kur angazhimi yt ishte televizioni, spektaklet... A ndjehesh me mire keshtu?

Ne fillimet e daljes sime ne ekran, kam qene ne universitet, studioja anglisht dhe kur nisa te dilja te “Fiks Fare” nuk mundesha t’i ndiqja te dyja, pasi ishin ne te njejtin orar, ndaj edhe zgjodha te lija shkollen, me mendimin se do ta rifilloja. Por, puna ndoqi punen dhe kurre s’u bera mbare te mbaroja nje shkolle. Me pas, mora vendimin per te shkuar ne Itali, por edhe atje ose do te punoja, ose do te studioja, te dyja nuk mund te shkonin ne asnje menyre. U ktheva per te qene serish ne “Portokalli”, qe per arsye te ndryshme nuk munda te jem dhe vendosa te provoja te beja edhe shkollen. S’di te them fatmiresisht apo jo qe nuk jam ne “Portokalli”, pasi vetem keshtu po i kushtohem shkolles teresisht, se ndryshe do te me mbeste pergjysme edhe kjo tentative e trete per t’u diplomuar. Po ka shkuar vone duke u marre vetem me pune e jo me shkolle, tani dua ta perfundoj.

Kur ti u largove ne Itali, u thuren shume thashethemet per te shpjeguar arsyet e ikjes tende. Ne fakt, c’ndodhi realisht?

Isha e lodhur dhe doja te ndryshoja ambient. Kisha kohe qe doja te shkoja ne Itali, thjesht prita te largohesha me vize studenti dhe te qendroja deri ne perfundimin e studimeve. Edhe nga ana profesionale, ne fillim shkoi mire gjithcka. Beja fotomodelen, nje pune e veshtire kjo, por ja qe e bera. Do te filloja edhe tek emisioni “Ciao Darvin”, i Paplo Bonolis, qe po transmetohet aktualisht. Audicionin e fitova qe ne prillin e vitit te shkuar, por xhirimet ishin ne tetor-nentor dhe une humbisja dy muaj nga shkolla. Kete here vendosa te mos e le shkollen pas dore. Atje kisha pune te perkohshme dhe shkollen s’po e frekuentoja sic duhej, e nese do te qendroja atje, nuk kisha asgje te sigurt. Kuptova qe Italia nuk ishte per mua dhe kaq. Ndjehem mire me kete zgjedhje qe kam bere tani. Pash se si funksiononte atje televizioni. Kriteret per te qene ne ekran si prezantuese atje jane kryekeput te ndryshme nga ketu. Te kalosh me pare nga shefat, nuk ben per mua, ndaj edhe jam ketu, e kenaqur!

Po atyre qe s’ju ke kthyer pergjigje per thashethemet, c’do u thuash?

Te gjithe ata qe folen, vete i hapen thashethemet e vete i mbyllen. S’kam nder mend t’i jap me shume rendesi asaj cka nuk ka vertet rendesi per mua.

Ne Itali bere per pak kohe fotomodelen. A do te pranoje te pozoje nudo?

Jo! Me kane propozuar te pozoja per revisten “Fox Women”, me nje foto nudo vetem te pjesa e gjoksit, qe do te vihej ne kopertine, ndersa ne brendesi do te botohej CV-ja ime. Ishe reviste per ato femra qe kerkonin te lancoheshin dhe qe shkonte gjithandej. Une s’e pranova, vetem sepse nuk e ndjeja se doja ta beja nje gje te tille. As kam per ta bere kurre! Mua me duket shume vulgare.

U shfaqe per te paren here te “Fiks Fare”, si u gjende aty?

Kur kam filluar une te dal te “Fiksi” ishte ndryshe, pasi nuk dilnin vajza me shumice, sic po shohim sot. Prinderit me kundershtuan shume, dhe as vet s’e di se si perfundova duke ua mbushur mendjen. Them se ata nuk i zhgenjeva, por e them me bindje qe une jam zhgenjyer. Po te kthehesha pas, nuk do e beja serish te njejten gje! Une s’e dija se cfare do ndodhte, sepse po ta dija... Por ishte ai qejfi i adoleshentes per te dale ne ekran! S’kisha kohe as per te menduar, me kapi entuziazmi i momentit.

Pa “Fiks Fare” nuk do te kishte emisione te tjera...

Jam penduar njesoj, dhe pse jam e ndergjegjshme se pa ate s’do te kishte asnje prej emisioneve te tjera me pas ne ekran. Por, edhe duke e ditur kete, serish s’do e beja, natyrisht nese do kisha pjekurine e sotme. Nje gje eshte e sigurt, nese do kisha trute qe kam tani s’do e kisha bere Velinen te “Fiks”-i.

Lidhja jote me Visin u be publike, krejt pa dashje, kur dolen fotot e para te paparaceve qe ju kishin ndjekur. A ishe e pergatitur per kete?

Po, gjithcka nisi kur doli nje foto e imja dhe te jem e sinqerte m’u duk vetja “e shitur”, sepse informacioni doli nga nje shoqe e Visit. Nuk isha fare e pergatitur, pasi, si cdo njeri ne hapat e tij te pare, nuk eshte gati t’ia tregoje te gjitheve lidhjen e tij intime. Me pas dolen fotot ne Voskopoje, ku ishim te dy. S’dua qe jeta personale e dikujt te trajtohet pa pike pergjegjesie, pasi te gjithe kemi familje dhe keto jane ceshtje delikate. S’i intereson askujt se me ke shoqerohem une, po jane thashetheme qe te gjithe i bejne kafeve dhe une nuk ndjehem mire.

Ne gjithe keto kane folur te tjeret per lidhjen tuaj, ndersa ti pothuajse ke folur fare pak. Si shkon ne te vertete kjo marredhenie?

S’kam preferuar te flas asnjehere per jeten time private, pasi eshte dicka qe nuk dua te preket. Askujt nuk i intereson sa e lumtur eshte Xhemi. Por ajo eshte publike tani dhe une ju them se shkon shume mire dhe jam e lumtur me te, shpresoj per me mire.

Nuk i trembesh fejeses apo me tej?

Nuk i trembem asgjeje, perderisa mes nesh do te shkoje mire cdo gje.

Po Visi, si ndjehet kur flitet per ju?

Nuk dua dhe s’kam se si te flas ne emer te tij. As per mua dhe as per te nuk eshte aspak e kendshme, qe dicka e jona, shume intime te behet publike.

Xhemi dhe familja ne c’raporte jane?

Shume te mira. Me kane mbeshtetur, por edhe kundershtuar, por kemi mundur te gjejme kompromis, dhe jam shume e lumtur qe kam dy prinder te mrekullueshem. Puna qe kam bere deri tani nuk eshte e lehte, por ata kane ditur te me qendrojne prane dhe jam shume me fat per kete.

Festa e 25-vjetorit ne Mavrove

Kane mjaftuar ditet e pushimit nga shkolla per t’ju larguar zhurmes se Tiranes. Debora e pikes turistike te Mavroves qene edhe pushimet dimerore te Xhemi Shehut, ku ka kaluar edhe 4 janarin, diten e 25-vjetorit te lindjes, sigurisht perkrah Visit, te dashurit te saj. Ndersa festat e fundvitit i ka kaluar ne menyren me tradicionale te mundshme, deri ne mesnate ne shtepi, e me pas levizja e zakonshme ne ato vende argetimi qe ofron Tirana.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Krasta dhe Ethet e se dieles mbrama

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 4:56 pm

Krasta dhe Ethet e se dieles mbrama


E Shtune, 05 Janar 2008

Nga Anisa Ymeri

I duhet ta prishe heret gjumin e mengjesit, per t’u zgjuar bashke me shqiptaret. Me Adi Krasten nis dita e re, por jo vetem kaq! Prej mbremjes se neserme, pas perzgjedhjes se 10 konkurrenteve me te mire, nis edhe spektakli i madh, qe kete here eshte pagezuar thjesht “Ethe”. Ato do te jene e diela e shqiptareve, ku secili prej tyre “le te gjeje c’t’i doje shpirti”. Keshtu rrefen Krasta, vetem pak ore para se te shfaqet rishtazi para publikut ne sallen e Teatrit te Operes dhe Baletit, per te percjelle kete edicion te “Etheve”, e prej andej ne te gjithe Shqiperine nepermjet valeve te Top Channel. “Ata qe duan qe gjejne garen, e dine si veprohet. Ata qe pelqejne shfaqjen e ndermjetme, e dine si realizohet”, shprehet Krasta, qe nuk eshte vetem nje prezantues i ketij shou, ku kerkohen talentet e reja. Kur vendos te rikthehesh, si Krasta me “Ethet”, padyshim qe synim nuk kane monotonine. Ndaj edhe i mjafton vetem nje PO, per te thene se ky edicion do te percjelle ethe, nga ato qe nuk jane ndjere ne edicionet e shkuara. Jo vetem pse konkurrentet jane perhere te ndryshem, por edhe surprizat me gjase nuk do te mungojne, per te mos e lene thjesht nje gare, por te qenit nje spektakel i madh, ku mund te kalosh nje te diel te kulturuar.

A mundet ta shijonit nderrimin e viteve larg “etheve” te punes?

Nderrimi i viteve nuk shijohet vetem per vete. Ne kete feste behemi shpesh protagoniste ne emer te kenaqesise qe u jep femijeve apo miqve. Ngaqe cdo dite zgjohem heret, ate nate me zuri gjumi nga ora 23:00 deri 15 minuta para mesnates. Ndaj, si e zgjidha ate handikap, munda vertet ta shijoj kalimin ne nje Viti te Ri.

E diela shenon rikthimin e madh te spektaklit qe percjell “Ethe...”, premtoni te percillni ethe qe nuk i kemi ndjere me pare?

Po!

Jeni cdo dite ne ekran per nje dite te re me shqiptaret, ju ngaterron shume emisioni i mengjesit per spektaklin?

Te dy programet kane pak gjera te perbashketa. Por, ato ne nje kuptim i ngaterrohen neper kembe njeri-tjetrit. Sidoqofte, me sa jam i informuar, eshte nder rastet e rralla kur nje prezentator e autor programesh ben dy programe impenjative ne te njejten kohe ne Shqiperi. Deri vone me eshte dukur Maurizion Costanzo e De Filipi si kafshe pune. Kam pasur edhe ndonje ndjesi jo te mire per “grykesine” e tyre ne protagonizem. Kjo qe po bej eshte sfida e radhes.

Vec gares, c’do te gjejne shqiptaret tek “Ethet” e se dieles?

Shqiptaret le te gjejne cfare t’u doje shpirti. Ata qe duan qe gjejne garen, e dine si veprohet. Ata qe pelqejne shfaqjen e ndermjetme, e dine si realizohet. Ata qe nuk duan te gjejne gje, le te luajne golf.

Keni bere shkeputje here 1 vit e here 2 mes cdo edicioni te spektaklit, ka dicka qe ju ben te besoni se do te jeni ne qender te vemendjes te dielave?

Nese nuk do kishte dicka qe me ben te punoj ne kete profesion, me siguri do kisha pasur guximin te bej nje profesion tjeter. Jam i bindur se ti personalisht nuk ke cfare te besh te dielen ne mbremje, ndaj do vish ne salle per te ndjekur “Ethet”. Shpresoj shume te kene mbetur bileta.

Keni me c’te mburreni sa i takon zbulimit te talenteve deri tani, po ne kete edicion si jane gjasat?

Pyetje gazetareske. Dhe me vend. Kemi konstatuar se si dhjeteshe finaliste kjo e kesaj radhe eshte nder me cilesoret ne cilesi vokali dhe ambicie. Do jete nje gare shume e forte.

Konkurrentet do te perballen prej se dieles me publikun e salles se madhe te operes, keni frike per ta?

Formula na ka shpetuar nga nje pergjegjesi e tille. As prinderit ne nje menyre nuk duhen te frigohen per ta. Askush! Ata hyne ne konkurrim, dalin ne skene dhe presin opinionet e jurise me trimeri. Ky eshte shpirti i ketij programi. Fiton popullaritet ai njeri qe ka zemer te madhe trimerie, zemer te madhe shoqerie, zemer te madhe dashurie per kengen dhe njerezit.

“Ethet” linden e vijojne me Pali Kuken ne autobusin levizes. Jeni aq mire bashke sa qe s’ju ka shkuar ne mendje te keni eksperienca te ndara per spektaklet?

Ka nje lapsus qe ka bere ndonje prezentator i ri ne moshe ne lidhje me autobusin e regjise. Pali, shume perpara se te ulet ne pultin e regjise, eshte ne tryezat e konceptimit te programit ne fazen embrionale. Perpara se te ulet ne pultin e regjise, eshte duke mbikeqyrur realizimin e dekorit, per te cilin pothuaj gjithnje jep ide fillestare. Eshte ne salle duke vendosur kameramanet ne pikat e xhirimit e duke sugjeruar teknika interesante xhirimi. Eshte me konkurrentet duke u hapur perspektiva per sfiden qe i pret. Eshte duke keshilluar jurine per menyren e “sjelljes” televizive. Duke mbikeqyrur vendosjen e ndricimin dhe duke provuar skenat artistike. Perpara se te ulet ne pultin e regjise, Pali Kuke e “sheh” shfaqjen me syte e regjisorit dhe e nderton ate. Dhe une ndjehem shume mire me te (Ky shpjegim duhej te behej nje here e mire per te gjithe ata qe ndertojne pyetjen keshtu).

A jeni problematik me ata qe ju rrethojne, stafin e spektakleve a emisioneve, se ka zera qe thone se preferoni qe punen me te madhe ta beni vetem?

Perceptim ne distance. I gabuar! Une parapelqej punen ne grup dhe ne nje karakteristike qe me kane bere ne nje vend tjeter pune eshte shkruar se di te jem pjese e grupit. Nese ju i referoheni prezantimit te programeve, nuk e fsheh qe me pelqen ta bej vetem.

Ne festivalin e fundvitit ishit spektator. Si ndjehet nje prezantues ne salle?

Nje prezentator i ulur ne salle ndjehet te levize ne karrige, te kete shtysen te cohet dhe perkunder gjithe cudise dhe skandalit qe mund te shkaktoje te “marre” skeptrin MicSokolesk e te “zgjidhe hallin e regjisoreve”. Por, pas kaq vjetesh, une kenaqem si spektator. Elsa me solli ndermend veten (Ne lidhje me kenaqesine qe mori). Nje diva ne moshe te re. Pirro, ne ndryshim me opinionin shkarazi te kritizereve pa para’, qe kerkojne klecka neper programe TV, me pelqeu per thjeshtesine. Sensin shume simpatik te humorit, faktin qe diti te mbante nen kontroll ate sens protagonizmi, qe shpesh ne te tjeret nuk e mbajme dot nen kontroll. Me pelqeu modestia dhe fakti qe u kenaq ne skene. Une si spektator kam thirrur dy here. Nje here iu dedikua batutes “nje milion dollareshe” qe Pirro Cako i drejtoi njerit prej anetareve te jurise. Ishte shfaqje e bukur.

Duke qene kaq prezent ne ekran, a keni kohe te jeni fizikisht edhe ne shtepine tuaj?

Filma te medhenj hollivudiane kane pasur ne qender familje qe i ka kercenuar distanca dhe moskalimi kohe se bashku. Une e gjej gjithe kohen e duhur per familjen time. Te gjithe kohen e duhur!

A “arratiseni” shpesh nga zhurma e Tiranes?

Duket si veprim mendjemadh i pseudo VIP-ave. Nuk kam ndjere nevoje te arratisem, sepse perpiqem te gjej balance mes punes, qytetit, gjithckaje. Qyteti im nuk me ka futur ne burg. Po ashtu edhe Shqiperia. Nuk me rri e vogel. Po te dish ta trajtosh si te madhe behet e tille.

A thoni shpesh MJAFT ne jete?

Arsyeja pse nuk them mjaft eshte shume e thjeshte: Koha per te bere cdo gje te mire e te bukur eshte relativisht e shkurter dhe kalon shpejt. Ndaj MJAFT eshte nje fjale e madhe censuruese.

A lejoni te censuroheni nga televizionet ku keni marre hapesirat per te shfaqur projektet tuaja?

JO! Por dhe une nuk imponohem ne menyre te pamencur. Jam mesuar te respektoj strukturat dhe hierarkine.

Gjithmone bashke

Ata jane serish bashke, madje nese do te qene ndare do te ishte cudia e radhes. Regjisori Pali Kuke dhe Adi Krasta duket se ja kane mesuar mire huqet njeri-tjetrit, pasi jane te dy qe i ngjizin projektet e medha, qe ne fazen e tyre embrionale. “Une ndjehem shume mire me te, tregon Krasta. Pali, shume perpara se te ulet ne pultin e regjise, eshte ne tryezat e konceptimit te programit ne fazen embrionale. Perpara se te ulet ne pultin e regjise, eshte duke mbikeqyrur realizimin e dekorit, per te cilin pothuaj gjithnje jep ide fillestare...”.

Por te qenit kaq prezent ne ekran nuk e ben asnjehere te leje menjane familjen e tij. “Une e gjej gjithe kohen e duhur per familjen time. Te gjithe kohen e duhur!”, rrefen Krasta.

Ndersa Festivalin e 46-te te Kenges e shijoi si spektator, dhe pse Pali Kuke ishte serish regjisori i festivalit. Po si e ka percjelle festivalin Krasta ne syrin e spektatorit?!
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty The Dreams u kthyen!

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 4:57 pm

The Dreams u kthyen!


E Shtune, 29 Dhjetor 2007

Jo me Ermal Mamaqin por me lider te grupir Flor Mumajesin. Ashtu sic kishin qene qe ne fillimet e tyre. E kur u ndane per ca arsye qe ata i rrefejne sot per here te pare. Sepse tani nuk ka me te fshehta. Flori, Soni dhe Eriosti zbulojne pse jane u bene perseri bashke

Qe Flori Mumajesin ta shohesh shpesh here te ngjise e te zbrese shkallet qe te cojne ne studion e tij ne ambientet e Nrg Radio, kjo nuk eshte ndonje gje e jashtezakonshme. Sepse ai kalon atje pjesen me te madhe te dites. E ndonjehere edhe te nates. Kete e dine te gjithe. Qe te shohesh teksa edhe Soni hyn e del shpesh aty, as kjo nuk perben habi. Bashkepunimi i tij me Florin dhe radion Nrg eshte i hershem. Ndersa te shohesh edhe Eriostin qe se fundmi ben te njejten gje, kjo po, te ben te dyshosh. Cne tre djemte e ish-grupit The Dreams, te ndare prej kaq shume vitesh, te shihen kaq dendur se bashku? Mos valle…? Ne fakt po. Eshte e vertete. The Dreams u ribashkuan! Pas shtate vjetesh te ndare...

Atehere ishte data 31 dhjetor e vitit 2001, ora dymbedhjete e pak minuta. Ishin te ftuar ne koncertin e Vitit te Ri ne sheshin para Teatrit te Operes dhe Bletit. Menjehere sapo shijuan edhe te fundit duartrokitje dhe lane skenen, Flori, Soni dhe Eriosti do te vendosnin pikerisht ne ate moment qe te ndaheshin. Ajo ishte hera e fundit qe The Dreams kenduan se bashku. Kishte ardhur koha qe te vinin ne jete ate plan qe prej kohesh e bluanin ne mendje. E kishin ditur qe kjo nuk do te zgjaste pergjithmone. Dhe ja momenti per t’i dhene fund kishte ardhur. Tani qe kane kaluar shume kohe, ata per here te pare tregojne se nuk ka qene aspak e lehte, se sa shume e kane ndjere ndarjen e sa te veshtire e kishin qe te zhbenin nje cast te vetem endrren e tyre. E dinin edhe qe nuk do te mund te rezistonin gjate. Ndaj edhe qe nga ajo dite e deri shume kohe me pas, te tre djemte do te gjenin shume here rastin per te thene se kjo ishte nje ndarje e perkohshme. Se do te vinte dita kur ata te tre te ishin serish bashke. Por se kur do te ndodhte kjo, as njeri e as tjetri nuk dinin ta thoshin. As ata vete nuk kishin me te voglen ide se kur mund te bashkoheshin serish si me pare. Ne ate kohe dinin vetem kaq: qe ndarja ishte e pashmangshme. Arsyet? “Sepse une kisha nje tjeter vizion, kisha menduar nje tjeter rruge. Doja te ndiqja endrren time”, rrefen Flori shkaqet qe e cuan te largohej nga The Dreams. E ndersa ai menjehere pas kesaj do te fillonte nje karriere te tijen, qe shume shpejt do te deshmonte se vendimi qe mori ne ate kohe per te mos qene me pjese e grupit nuk kishte qene aspak nje kaprico, aspak mendjemadhesi, sic shumekush nxitoi te hamendesonte, dy djemte e tjere do te vazhdonin ta mbanin edhe per pak kohe grupin. Vendin e Flori Mumajesit asokohe do ta zinte Ermal Mamaqi dhe grupi edhe pse me nje fryme tjeter do te vazhdonte serish te prodhonte hite. Derisa pas nje fare kohe nuk do te shiheshin me ne skene bashke.

Nderkohe, menjehere pasi u nda nga grupi, Flori vijoji nje karriere prej solisti, duke krijuar kenge per veten e te tjeret, Soni duke vazhduar bashkepunimin me Nrg Radio e Eroisti me te tjera bashkepunime muzikore. Ama kjo nuk do te thoshte aspak se miqesia me njeri-tjetrin kishte marre fund njehere e mire. Ata nuk ishin me pjese e nje grupi, por vazhdonin te ishin miq te mire. E jo vetem kaq. Vazhdonin edhe te bashkepunonin me njerit tjetrin per projektet muzikore personale. Pikerisht i tille ishte edhe ky i fundit qe do te shenonte kthesen e madhe. Flori ishte duke kompozuar nje kenge per Eriostin. “Deri ne ate cast Flori me kishte dhene shume ide dhe variante. Te gjitha me pelqenin, por per asnjeren nuk isha e bindur. Kerkoja dicka tjeter dhe nuk po arrija te vendosja, deri ne momentin kur Flori vuri duart mbi tastiere dhe krijoi ate muzike qe te dy do te na trondiste dhe aty do te merrte fillin nje kenge per nenen”, tregon Eriosti. Por ndersa te dy punonin, e ndersa kenges do t’i shtohej edhe zeri i Florit, te dy kishin filluar ta ndjenin se The Dreams sapo kish filluar te rikrijohej, se ajo kenga ishte 100 per qind The Dreams. Pas nje telefonate, ne studio do te mberrinte menjehere Soni dhe… kaq ishte: The Dreams-at u bashkuan serish. Por nese i pyet, te pergjigjen qe te tre njezeri se e gjitha kjo ishte thjesht nje rastesi. Ata kthimin e kishin menduar here pas here. Por vetem kaq. Nuk kishin bere asnje plan. Nuk kishin menduar asnje kohe e as nuk kishin shenuar ndonje takim per te folur rreth kesaj. “Ndodhi sepse The Dreams per ne eshte nje dashuri e madhe qe veshtire se do te rezistonte gjate pa shperthyer”, thote Soni.

Kane kaluar shtate vjet. Qe nga dita kur u ndane e deri shume kohe me vone, me gjithe ndarjen e grupit, te tre djemte u identifikuan gjate si Flori i The Dreams, Soni i The Drams, Eriosti i The Dreams. E pikerisht kur kjo lidhje kishte filluar pak e nga pak te mos behej me, kur qe te tre kishin filluar te therriteshin Flori Mumajesi, Soni NRG dhe thjesht Eriost, ja ku vjen permbysja qe i vendos serish te tre nen logon e grupit qe cmendi te rinjte. Sepse tani gjithcka eshte vendosur: ata jane serish bashke. Vecse me shume ndryshime nga koha e shkuar. Tani jane me te rritur, por edhe me te pjekur profesionalisht, kane me shume eksperience sesa atehere kur ishin thjesht tre cunake te talentuar qe krijuan hite njeri pas tjetrit e qe deshmuan se nuk kjo nuk ishte aspak nje loje qe behej per t’u dukur. Ata e kishin seriozisht. Aq seriozisht sa nuk do ta linin me aq, thjesht me nje kenge te bukur qe incizohej sa ne nje kasete ne tjeter. Sepse nuk do te vononin te pushtonin festivalet serioze e do te ktheheshin ne grupin me te preferuar. Edhe pse pastaj do te ndaheshin. Tani ata jane ne gjendje te marrin edhe vendime te rendesishme per karrieren e tyre. E nje nder ta eshte edhe ky: te rikthehen serish bashke.

Serish 31 dhjetor

Ka pak dite qe jane kthyer nga Maqedonia, ku kane xhiruar videoklipin e kenges “Dedikuar nenes”, qe mban firmen e The Dreams, me tekst te Getoar Selimit. Kjo eshte kenga e pare qe ata kane realizuar te tre bashke pas kaq kohesh. Gjithcka eshte bere me shpejtesine e eres. Shpejt e shpejt udhetimi (qe sigurisht u ka kthyer edhe njehere ne cmendurite e dikurshme e batutat ne pune e siper), shpejt e shpejt xhirimet, shpejt e shpejt kthimi. Klipi eshte realizuar brenda nje studioje te ftohte, ndersa jashte bora kishte shtruar. Por nuk kishte kohe per t’u kujdesur per ngrohjen e per kushtet. Klipi duhej mbaruar sa me shpejt. Po pse? Ata pergjigjen me nje fryme: “Qe te transmetohet me 31 dhjetor. Diten kur plot shtate vjet me pare ne vendosem te ndaheshim”. Ndaj edhe gjithcka nisi e perfundoi brenda nje jave. Dhe me 31 dhjetor, kur ky vit te jete duke perenduar, ata do te jene serish nje nder grupet me te preferuar ne Shqiperi. Vecse nuk e dine se c’do te behet me tej. Nuk e dine nese do te ndahen serish. Ende nuk kane menduar per ndonje kenge tjeter. As nese do te kene nje album nuk dine te te thone. Per momentin jane duke pritur me qetesi kengen e pare. Te tjerat ia kane lene kohes. Ama nje gje e dine me siguri: The Dreams u kthyen.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Jeta e motrave Lila

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 4:58 pm

Jeta e motrave Lila

Zefina Hasani
E Shtune, 22 Dhjetor 2007


VIP-at shqiptarë 20071222023331_artikull

Si e kane ndertuar jeten ne Rome, ne nje apartament me qira, larg babait qe jeton ne Lece. Sa te ngjashme dhe sa ndryshe jane nga njera- tjetra dy motrat, Eni dhe Elsa Lila. Cilat jane projektet qe kane ideuar se bashku. Dhe ca sekrete te tjera, qe Elsa na i ka zbulon vete, pak dite pas mbarimit te festivalit

Ne ato ditet kur do te nisnin provat e para ne sallen e madhe te Pallatit te Kongreseve, per tri netet e Festivalit, mes turmes se vogel te operatoreve, punonjesve te skenes, balerineve, kengetareve, organizatoreve... levizte sa andej- kendej edhe nje vajze krejt e panjohur. Ndiqte gjate gjithe kohes Elsa Lilen, pastaj largohej nxitimthi prej saj, ndersa ajo i jepte ndonje porosi. Kthehej prape duke qendruar ne gatishmeri per porosine e radhes. Ndersa nuk ia kishte shume qejfi te ngaterrohej me te tjeret. Dukej qarte qe pjesen me te mire te njerezve qe ndodheshin ne ate salle, ajo nuk i njihte. Ashtu si dhe ata nuk e njihnin ate, derisa Elsa Lila ua prezantonte- "Kjo eshte motra ime, Eni". Nje prezantim i shpejte ky, pasi as njera e as tjetra nuk kishin shume kohe per te humbur me kesi gjerash te vogla. Pergatitjet per festivalin ishin me te rendesishme se cdo gje tjeter ne ato dite. E jo vetem per Elsa Lilen, e cila do te ishte prezantuesja e ketij aktiviteti te madh, por edhe per motren e saj. Ndaj pergjate gjithe diteve te provave, Eni do te ishte e pranishme ne gjithcka, per te kryer punet, te cilave duket se ua ka marre doren tashme, sepse me c'do te na tregonte vete Elsa, pas perfundimit te festivalit, kjo nuk ishte hera e pare qe ato bashkepunonin. "Ne Sanremo ajo ishte gjithe kohes krah meje. Kembengula qe te vinte me mua qe te prekte realitetin artistik, te shikonte nga afer se cfare ndodhte ne ate skene", pohon Elsa, duke te bere me dije se e kishte nje qellim pse e beri te gjithe kete: ta pergatise Enin qe ne nje te ardhme te afert te mund te beje Public Relation per motren e saj artiste. "Eni po studion qe prej dy vjetesh e gjysme ne Rome per shkencat e komunikimit". E ndersa teorite po i merr ne ato auditore, praktiken po e kryen pak e nga pak krah motres se saj, sa here ajo ka nje projekt, sa here ajo leviz per ne ndonje qytet a shtet tjeter per aktivitete te ndryshme.

Me kete qellim erdhi edhe ne Tirane, nje jave para se te fillonte festivali. Por kete here nuk i eci shume mbare. Nje gjendje e rende gripale do ta bllokonte ne dhomen e "Rognerit" (aty ku ishin akomoduar bashke me Elsen (per aq dite sa do te zgjaste festivali) pikerisht atehere kur nuk duhej, ne naten e pare dhe te dyte te festivalit. Pershendetja qe Elsa i beri permes ekranit do te thoshte se Eni eshte ndjere shume keq qe nuk i eshte gjendur dot prane motres se saj. Aq keq sa ne naten finale vendosi te ishte me cdo kusht ne paskuinta, pavaresisht se temperatura, rrufa dhe dhimbja e kokes nuk e kishin leshuar aspak. Keshtu do te ndjehej me e dobishme per te motren. Ndonese e dobishme kishte qene edhe ne netet kur nuk gjendej dot fizikisht ne sallen e Pallatit te Kongreseve. Pasi ndihma me e madhe qe Eni mund t'i jape Elses ka te beje me keshillat qe ajo i jep per look-un skenik. "Ne kete pike eshte gjithmone ajo qe me keshillon. Ndryshe nga une, ajo ka shume shije dhe e di mire se cfare duhet e cfare jo per ne skene. E ka pasur gjithmone pasion kete gje, ndersa une jo". Ndaj Elsa i eshte bindur gjithmone ne kete drejtim motres kater vjet e gjysme me te vogel. Ashtu sic ka bere edhe kete here per Festivalin e madh te TVSH-se, ku e ftuan per te provuar edhe rolin e prezantueses. Mision te cilin e kreu me shume sukses. Ndaj ne mengjesin e se henes, pas festes se gjate me stafin e festivalit tek "Piano Bar", Elsa dhe Eni jane zgjuar te kenaqura prej nates se shkuar, kane nisur te pergatisin valixhet dhe kane lene dhomen e "Rognerit", per t'u shperngulur serish ne shtepine e gjysherve te tyre. Nga ku Eni do te nisej per ne Itali vetem dy dite me pas, e ku Elsa do te qendroje edhe per pak dite te tjera.



Dy motrat do te jene ne Rome ne prag te festave te fundvitit. Do te vijojne normalisht ditet ne apartamentin me qira ku jetojne bashke qe prej dy vjetesh e gjysme, pra qe prej kohes kur Eni do te vendoste te largohej nga babai (i cili jeton bashke me bashkeshorten italiane ne Lece), per te nisur studimet ne Rome, ashtu sic kishte bere dhe motra me e madhe pak vite me pare. Vecse ndryshe nga Elsa, qe zgjodhi arkitekturen, Eni preferoi te zgjidhte shkencat e komunikimit. Nuk eshte cudi qe kete orientim t'ia kete dhene vete Elsa, nisur nga deshira per te pergatitur keshtu bashkepunetoren e saj me te mire. Nje zgjidhje shume e mire kjo, frytet e se ciles kane nisur t'i shijojne qe tani si Elsa ashtu edhe Eni. Kjo e fundit, duke u gjendur pothuajse gjithmone krah motres se madhe, ne rrethe te ndryshme artistike, ne Itali apo dhe jashte saj, po njihet e po prezantohet jo vetem me artiste por dhe me producente te ndryshem. Ka pasur jo pak raste kur ka marre dhe ndonje oferte pune prej tyre, sic ishte dhe rasti kur e perzgjodhen per nje serial televiziv "La scuadra". E kjo eksperience e pare ne shesh xhirim duket se nuk ka per te mbetur e fundit. Per cfare projekti tjeter behet fjale? Elsa nuk te jep as me te voglin shans per ta zbuluar. Eshte plani sekret qe ajo po ia ruan me shume fanatizem motres se saj te vogel. Duke na lene te kuptojme vetem nje gje, qe pasi te nise te konkretizohet ky projekt, Eni nuk ka per te qene me e panjohur, nuk ka per te pasur me nevoje ta prezantojne neper Tirane thjesht si motra e Elsa Liles.

Ne shtepine tone

Nuk jane nga ato vajzat qe e duan shtepine te jete ne cdo moment e rregullt dhe e paster. U pelqen te jene paksa shkatarraqe. Megjithate, merren me shume me ato qe quhen punet e shtepise. Ndersa me kuzhinen nuk duket se i kane dhe aq mire marredheniet. "Jemi te dyja pertace persa i perket gatimit. Gjithsesi, ndryshe nga Eni, une jam disi me mire ne kuzhine". Thjesht i mungon deshira. Ndaj me e zakonshmja eshte qe te hane jashte shtepise, vetem, se bashku me njera- tjetren ose me miqte. Per keta te fundit motrat kane vendosur nje rregull qe nuk e kane thyer asnjehere: ata nuk duhet te hyjne ne shtepine e tyre. Arsyeja? "Jemi dy femra qe jetojme vetem e nuk na pelqen te marrim njerez te huaj ne shtepi. Kemi ruajtur intimitetin tone".

Perballe pasqyres

Ndodh shpesh qe te tjeret mos ta kuptojne se ato jane dy motra. Shume here te tjera kane degjuar t'u thone se ngjajne si dy pika uji. Ndersa ato vete nuk jane bindur ende se eshte vertet keshtu. E kjo bindje u forcohet edhe me shume sa here qe vendosen te dyja perballe pasqyres. Ne fakt, ngjajne qe c'ke me te. Nje sy i vemendshem e kupton menjehere ngjashmerine (sidomos tek syte) mes Enit dhe Elses. "Por si tipa nuk ngjasojme aspak",- kembengul Elsa, duke shtuar me pas se ndersa ajo eshte tip pasionant, me impulsiv, qe nevrikoset e reagon shume shpejt, Eni perkundrazi, eshte shume me e rezervuar e me e heshtur. Ama, si me e vogla qe eshte, i takon te jete paksa me e llastuara.

Te tjerat...

Mariza dhe Ledia Ikonomi

Motra e Mariza Ikonomit do te zbulohej per here te pare, ashtu si motra e Elses, pra ne Festivalin e madh te RTSH-se (dhjetor 2002), kur konkurruan me kengen, muziken e se ciles e kishte shkruar vete Mariza, ndersa tekstin Ledia. Kur Adi Krasta shpalli kengen "Mbi ure" fituese te cmimit te dyte, pakkush e dinte se autoret qe mbanin te njejtin mbiemer ishin motra. Ndersa qe pas asaj nate, Mariza do te niste ta prezantonte Ledian neper te gjitha intervistat qe do te jepte, si bashkepunetoren e saj me te mire. Nje bashkepunim qe ne fakt kishte nisur kohe me pare, qe atehere kur motra (kater vjet me e vogel) Marize sapo kishte nisur te kendonte me grupin "Ilirianet". Ndersa pak vite me pas te dyja bashke do te shenonin dhe cmimet e para neper festivale.

Inva dhe Adelina Mula

Dy vajzat e Avni Mules e kane nisur bashkepunimin mes tyre qe ne kohet kur Inva ishte ne Lice, kur nisi te bente koncertet e para e shoqeruar ne piano nga Adelina. Por duke qene se atehere nuk lejohej qe dy motra te benin nje koncert, ky bashkepunim u shkeput per t'u rinisur ne vitin 1993, ne France, ne nje prej koncerteve te para qe Inva do te realizonte jashte Shqiperise. Ne "Naten shqiptare" ishte hera e pare ku Inva do te prezantonte motren (kater vjet me te madhe) Adelinen, ne nje rreth te gjere artistik, si bashkepunetoren e saj me te mire. Prezantim qe do ta bente pak kohe me pas edhe ne Tirane, ne nje koncert te organizuar ne Qendren Nderkombetare te Kultures e pak kohe me pas ne koncertin e madh festiv organizuar me rastin e Krishtlindjeve ne Pallatin e Kongreseve.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Bleona, pse e shtyva diten e dasmes

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 5:00 pm

Bleona, pse e shtyva diten e dasmes



VIP-at shqiptarë 20070706191716_artikull
Diten kur e takuam, ne nje prej lokaleve prane stadiumit "Qemal Stafa", nuk ishte e krehur apo e kapardisur mbi taka te larta. E veshur me nje fustan te bardhe sportiv, me floket e lidhur bisht e me nje pale shapka me rripa hequr ashtu shkujdesur nga kembet, te linte te kuptoje se kishte kaluar nje dite shume te lodhshme. Dhe sapo e pyet, nuk vonon te ta pohoje menjehere: "Po, jam lodhur shume sot". Ndersa Bleona Qereti shfryn ne lodhjen e saj, gjeja e pare qe te vjen ne mendje, e qe mund te te shpjegoje kete lodhje, eshte dasma e shumeperfolur qe do te behej ne muajin korrik. Por ajo ta permbys shpejt kete mendim, duke treguar gjithe punet qe ka bere keto dite, te cilat vetem me dasmen qe nuk kishin asnje lidhje. Ne vend te pergatitjeve te ceremonise se madhe ajo te tregon pergatitjet per albumin e saj te ri qe do te hedhe se shpejti ne treg. Te tregon gjithe entuziazem per takimin me kengetarin e madh grek Triandafilos, per variantin e ri te kenges "Monahos" dhe per klipin qe do te realizojne se bashku ne Rodos. Te tregon gjithe planin qe ka ngritur per te bere zhurmen e saj te radhes. E te pohon me bindje se vetem kur te kene mbaruar te gjitha keto, do te mund te jete e qete per te organizuar ceremonine e dasmes se saj te madhe me Gani Bardhen. Duket se kohen e kane percaktuar tashme: ne vjeshte. E deri atehere Bleona ka gjithe kohen per te realizuar gjithcka ka planifikuar tashme ne axhenden e saj.

Puna duket se sapo ka filluar...

Po. Sapo jam kthyer nga Greqia, ku ndryshe nga heret e tjera nuk vajta per ndonje koncert, por per nje projekt shume te rendesishem se kaq. Isha ne studion e nje prej kompozitoreve me te njohur grek, Kostandinit, per te realizuar nje variant te ri te kenges se famshme "Monahos", me kengetarin e madh grek Triandafilos. Ky ishte qellimi i ketij udhetimi, pa menduar dot se ne ate studio do te ndodhte dicka edhe me e bukur se kaq.

Cfare?

Pasi mbaruam se regjistruari kengen "Monahos", Kostandini me dha dhe dy kenge te reja, per albumin tim te ri, qe do ta dale se shpejti ne treg.

Si u gjende ne studion e ketij kompozitori?

Nepermjet kengetarit te njohur grek Triandafilos, te cilin jam e bindur qe e njohin te gjithe shqiptaret.

Po Triandafilosin si e gjete? Si u njohe me te?

Si gjithmone gjerat e bukura tek une vijne krejt rastesisht, ama kur vijne une nuk i le te me ikin ashtu kot (qesh). Fati e ka dashur qe te gjendem shpeshhere ne vendin dhe ne kohen e duhur. Mesa duket keshtu ndodhi edhe kete here. Me qelloi te udhetoja per ne Krete ne nje avion, te ulur fare prane njeri- tjetrit me Triandafilosin. Sigurisht qe nuk e njoha dot me te pare dhe ne fillim nuk tregova aspak interes per te. Por kur nisi te me tregonte se ishte kengetar, nuk mund te rrija me indiferente. Aq me shume kur me tha se quhej Triandafilos. Nisa t'i tregoj dhe une kush isha dhe cfare kisha bere ne gjithe keto kohe dhe ai nuk vonoi te me bente nje propozim fantastik.

Qe ishte?

Te realizonim se bashku kengen aq shume te njohur "Monahos".

Dhe ti sigurisht qe do te pranoje menjehere, apo jo?

Dhe e ve ne dyshim? Nuk kisha rrugezgjidhje tjeter (qesh).

Me pas si do te vazhdonte kjo histori?

Duke qene se destinacioni i udhetimit tone ishte Kreta, patem kohe te flisnin me gjate nga c'zgjaste fluturimi me avion. Ai ishte i ftuar ne nje emision te televizionit te Kretes, ku me ftoi te merrja pjese dhe une. Me krijoi hapesiren te kendoja tre kenge ne anglisht ne minutazhin qe i perkiste atij ne ate emision.

Pastaj?

Nje jave me pas une do te shkoja ne Selanik per nje koncert tjeter dhe e lame qe pas atij koncerti te shkoja ne Athine per ta takuar serish ne studion muzikore, per te biseduar me konkretisht per kete bashkepunim.

Dhe perfundimi i ketyre bisedimeve...

Ishte shume pozitiv. Ja, sapo kam perfunduar regjistrimin e "Monahos" ndersa ne fund te korrikut do te jem ne Rodos per te realizuar se bashku me Triandafilos edhe klipin e kesaj kenge.

Kur do te mund ta shohim kete klip?

Besoj ne shtator do te shikoni jo vetem kete klip por dhe dy te tjere, nga albumi im i ri e qe do te realizohen ne bashkepunim me Etno Engjejt dhe Makiato Band ne Kosove. Ndersa i pari do te realizohet ne Greqi, i dyti do te behet ne Maqedoni. Per te tretin nuk kam vendosur ende.

Kjo do te thote qe edhe albumi do te hidhet ne treg ne fillimin e vjeshtes, pra ne shtator?

Po. Do te jene rreth dymbedhjete kenge te reja, qe do te hidhen ne treg me kete album, ku vec dy kengeve qe mora ne studion e komopozitorit grek Kostandin, do jene dhe kenge te Darko Dimitrov, Evis Presheves, Virusit e Edi Balilit. Jam e bindur se keto kenge te realizuara mbi tekstet e Jorgo Papingjit e Armand Trebickes do te hyjne mire e do te qendrojne gjate ne treg. Po synoj shume qe ky album te shenoje ne shenje. Ky eshte misioni im i radhes, te cilin po perpiqem fort ta realizoj me shume sukses. Ndryshe nga gjithe heret e tjera per kete album jam lodhur vertet shume. Kam dashur ta kem vete nen mbikeqyrje gjithcka, tekstet, muziken...

Pse gjithe kjo perkujdesje kete here?

Ndoshta sepse kete e mendoj albumin tim te fundit ne shqip. Nese do te kete nje album me shume, ai do te jete vetem me kenge anglisht. Por kjo do kohe qe te ndodhe.

Ndersa albumi qe ke ne duar nuk do dhe aq shume kohe per te perfunduar. Kjo do te thote qe vera do te vazhdoje te jete shume e ngarkuar per ty, apo jo?

Po. Jane, sic e thashe dhe pak me pare, tre klipe per t'u realizuar ne te njejten kohe e disa kenge qe duhen perfunduar.

Ne gjithe keto dite ishte perfolur shume se kjo do te ishte vera e dasmes se madhe te Bleona Qeretit dhe Gani Bardhes. Kane qene vertet fjale ne ere apo ishte menduar me te vertete nje ceremoni ne korrik?

Nuk kane qene fjale ne ere. Ceremonia e dasmes ne fakt ishte planifikuar te behej kete vere. Daten nuk e kishim ndare, por besonim se do te ishte nje prej diteve te korrikut.

Gje qe mesa duket nuk do te ndodhe...

Jo. Dasma jone eshte shtyre per ne vjeshte, pasi te kem perfunduar te gjitha keto pune qe kam neper duar.

Keto projekte u bene shkak per shtyrjen e dasmes?

Po, sepse jane projekte shume te rendesishme per mua. Duke qene se une ceremonine e dasmes e lidh me femijen, mendova se do te ishte shume me mire qe te mbyllja te gjitha punet, qe pas dasmes te ndjehesha e qete dhe e lire per t'iu kushtuar vetem familjes sime. Une nuk kam ndonje ngut per kete ceremoni, qe bashke me Ganin mendojme ta bejme thjesht per qejf per te mbledhur miqte dhe te afermit tane, ndersa celebrimin e kemi bere qe ne tetorin e 2006-es, ne Detroit. Ndaj jam e bindur se duke i shtyre gjerat ne menyre qe gjithcka te shkoje ne vendin e duhur, po bej pikerisht ate qe duhet.

Pak me pare the se e kishit planifikuar dasmen per ne korrik. A i kishit bere nderkaq gjithcka gati?

Po. Ne kete moment qe po flasim gjithcka eshte gati, kater fustanet qe zgjodha tek "Mariage", sandalet Swarovski... Kaq. Nuk po tregoj me shume. E rendesishme eshte qe kjo dasme, kurdo qe te behet, do behet ne Tirane e se do jete nje feste tradicionale shqiptare.

Me shume se nje here

Ne veren e dy viteve me pare, Bleona do te rrefente pak a shume nje histori te tille: se fati e kishte ndihmuar te ishte ne kohen dhe vendin e duhur. Nese kete vit ky fat i mbare e hodhi direkt e ne studion e kompozitorit te njohur grek Kostandini, dy vjet me pare do te gjendej ne studion muzikore te Eric Morgeson ne Amerike.

Krejt rastesisht ne nje feste private ne Palm Springs, qe organizohej nga familja e te dashurit te saj (ne ato kohe), sot bashkeshorti i saj Gani Bardhes. Ne kete feste do te qellonte te ishte i ftuar dhe Itzy Liberman, qe do ta ndihmonte kengetaren shqiptare te gjente agjentin e duhur, qe po kerkonte ne ato kohe me qellim per te hyre ne tregun muzikor amerikan. Biznesmeni Liberman ishte personi i duhur, te cilin ajo vete nuk do ta kishte konsideruar dhe aq nese Gani nuk do t'i kishte dhene menjehere sinjalin, se ky ishte momenti me i mire per te. Ashtu do t'i rezultonte pak dite me pas dhe asaj vete. Nje jave me pas, telefoni ne shtepine e Ganit do te tringellinte per Bleonen. Keshtu ajo do te gjendej ne nje takim me agjentin e njohur Michael Novak, e me pas ne studion e Eric Morgeson, ku do te regjistronte disa kenge ne anglisht e nga ku do te lidhej me Henry Fox Agency, per te marre te drejten e nje kenge te kompozuar nga Kiki Santander (qe kompozon kenget e Riki Martinit). Keshtu, Bleona do te rishfaqej ne tregun muzikor me "Boom Boom", klipin e se ciles do ta realizonte gjithashtu ne Amerike, me kompanine "Caos film production". Duke shkaktuar zhurmen e saj te radhes ne Shqiperi. Duket se keshtu do te ndodhe edhe kete vere, me kengen dhe klipin qe vjen kete here nga Greqia.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Manjola, kthehet ne identitet

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 5:01 pm

Manjola, kthehet ne identitet



VIP-at shqiptarë 20071207195453_artikull
Ka preferuar te konkurroje neper festivale per te rinj, si Top Festi. Tentoi te shfaqej ndryshe edhe ne nje kenge e videoklip qe s’kishte asnje lidhje me repertorin e saj te zakonshem. Por kete fundvit ka vendosur te rikthehet serish ne terrenin saj: ne festivalin e dhjetorit. Manjola Nallbani shpjegon arsyet pse

Ditet e fundit te vitit e kane gjetur ne valen e punes. Arsyeja? Festivali i Dhjetorit ne RTVSH. E nese kishit menduar se Manjola Nallbani i kishte dhene lamtumiren njehere e pergjithmone atij evenimenti, gaboheni. Vertet ka munguar per nje kohe te gjate ne festival. Vertet gjate kesaj kohe e kemi pare te shfaqet ne festivale per te rinj, me kenge e veshje trendy. Vertet ka xhiruar nje videoklip larg natyres se kengeve te saj. por kjo nuk do te thote se nuk do te rikthehet serish ne festivalin e TVSH-se. Sepse Manjola eshte Manjola. Ajo qe eksperimenton rryma te ndryshme, qe u pershtatet edhe brezave me te rinj por qe synon te mbetet, megjithate, po ajo kengetare qe ka dale nga skena e festivalit te dhjetorit. Ndaj do te rikthehet serish aty. Sepse per Manjolen nuk ka pasur kurre nje kufi te prere mes asaj qe ben. Mund te kendoje opera, mund te shfaqet ne festival, por edhe te zbuse tonet me regaton. C’ka do tentoje ta beje perseri, pasi festivali te kete mbaruar.

Per sa kohe i kishit munguar Festivalit te Radiotelevizionit Shqiptar?

Dy vjet dhe para dy vjetesh nje mungese tjeter goxha te gjate.

Pse kjo mungese e herepashershme?

Sepse une vertet e cmoj ate festival, por gjithashtu kam edhe pretendimet e mia.

Qe jane?

Kryesorja eshte nje foni e mire, e cila do te mundesonte jo vetem mua, por te gjithe kengetareve qe kur te jemi ne skene te shqetesoheshim vetem per interpretimin vokal dhe jo per tekniken, per degjimin ne salle dhe transmetimin ne televizion.

Kjo ka ndodhur me pare?

Po, ka ndodhur. Do te me dukej me e arsyeshme qe ne vend qe te ftohen kengetare nga bota qe kushtojne miliona, te investohet tek kushtet e te kenduarit, sepse ne festival, rendesine me te madhe e kane kenget konkurruese dhe pastaj shoe. E theksova kaq shume kete element, sepse behet fjale per festivalin e vetem ku kendohet direkt dhe kjo eshte vlere.

Meqe kete vit rivjen pas kaq kohesh, c’te ben te mendosh se keto probleme nuk do te jene serish te pranishme?

Kam bindjen se me stafin organizator te sivjetshem do te kemi komoditetin e nevojshem.

Sa ka te beje arsyeja e rikthimit me synimin per te prekur Eurovizionin?

Qe ne momentin qe festivali ka te drejten ekskluzive te prezantimit ne Eurovizion sigurisht qe kjo eshte nje arsye shume e rendesishme per te konkurruar, por po kaq e rendesishme eshte edhe qe te paraqitesh me nje kenge te bukur, vertet shqiptare si persa i perket muzikes, ashtu edhe poezise dhe qe te rezistoje gjate.

Pavaresisht nese do te vleresohet apo jo me cmim?

Pavaresisht nga kjo. Sepse ne nje festival sic eshte ky i TVSH-se, ku kenget degjohen per here te pare, ndryshe nga Top Fest apo Kenga Magjike, qe bejne nje prezantim paraprak, preferencat synojne te kanalizohen drejt kengeve ritmike dhe ndonjehere cmimi nuk eshte ai qe i ve vulen nje kenge te bukur.

Kete vit vjen si bashkautore e kenges. Ke vendosur te provosh seriozisht me tekste kengesh apo ky ishte thjesht nje eksperiment?

Kjo nuk eshte hera e pare qe une shkruaj, por nuk i kam publikuar shpeshhere sepse kam menduar se kete pjese ka poete qe e bejne shume me mire sesa une. Per poezine e kesaj kenge kam bindjen se eshte e ndjere dhe percjell nje mesazh shume te bukur. Ne momentin qe degjova muziken e Enver Shengjergjit, kompozitorit te disa hiteve shqiptare si: “Nen kuroren e ullirit”, “Vajzat e fshatit tim” etj., vargjet me erdhen me nje fryme. Nje element me shume rendesi ne kenge eshte edhe orkestracioni, i realizuar me mjeshteri nga Klodian Qafoku.

E quan veten poete?

Eshte shpejt ta quaj veten poete, por poezia me ke pelqyer gjithmone. Kesaj radhe me pelqeu te jepja nje mesazh.

Cfare mesazhi eshte ky?

Nje mesazh i forte dashurie per jeten dhe njeriun. Sepse nuk do te me pelqente qe ne festival te konkurroja me nje kenge abuzive. Per vete rendesine qe ka, mendoj se ne kete festival artisti duhet te vije me nje kenge sa me dinjitoze, pse jo edhe me mesazh.

E megjithate, ka pasur raste kur keni kenduar edhe kenge te nje natyre tjeter, jo kaq serioze, ne nje festival kryesisht per te rinj si Top Fest. Ishte nje menyre per te qene edhe trendy?

Top Fest-i me duket nje festival mjaft interesant ne llojin e tij. Kenga mund te jete ritmike dhe shume e bukur, apo kenge serioze, por pa ndonje vlere dhe e kunderta. Kengetari nuk mund te kendoje vetem per nje brez publiku. Ne ate festival isha vetvetja, si per nga interpretimi ashtu edhe nga veshja. Per mua, kenga mjafton te kete muzike dhe tekst te bukur dhe te mos jete e huazuar. Une natyrisht di t’i kategorizoj performancat e mia, nuk mund te interpretosh dhe as te vishesh njesoj, sikur kendon ne nje skene opere, apo kur je ne skenen e Top Festit, apo ne nje aktivitet te nje natyre tjeter.

Pse ke zgjedhur pikerisht festivalin e TVSH-se per shfaqjen e radhes?

Sepse pavaresisht nga ulje-ngritjet, ajo eshte skena prej nga kam dale, prej nga kam marre emrin. Per peshen qe kam tani i detyrohem atij festivali. Kam dobesi per ate aktivitet.

Do te na zbulosh ndonje sekret te vogel te look-ut te atyre neteve?

Jam duke punuar bashke me stilisten Rezarta Skifteri per te krijuar nje veshje qe do te jete ne funksion te natyres se kenges.

Qe do te thote?

Qe do te thote jo nje fustan i bukur dhe kaq. Por nje veshje qe te perforcoje mesazhin e kenges. Une keto i quaj elemente perberes te kenges.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Bionde te te gjithe botes, bashkohuni!

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 5:02 pm

Bionde te te gjithe botes, bashkohuni!


VIP-at shqiptarë 20071201034111_artikull

Me personazhin mitik te filmit “Legally Blonde”, qe beri te ndjehen krenare te gjitha biondet e botes, diten e pervjetorit te Gjykates se Larte, ku edhe po bente te paren dalje publike ne detyren e Kryeprokurores se re, Ina Rama kishte te perbashket vetem tre gjera: profesionin e juristes, kemishen roze dhe ngjyren e verdhe te flokeve. Ngjyre roze dhe floke te verdhe kombinimi perfekt qe vinte qe nga filmat e Doris Day-t e qe per vite me radhe ishte menduar si simboli i femrave qe ndihen shume femra, ato qe e kalojne diten ne sallonet e bukurise, mbi takat e holla, me cantat e shopping-ut neper duar, me ndonje kone kacurrele te veshur gjithashtu ne roze, me nje reviste Vogue ne dore, tashme ishte ngjitur ne majat me te larta te pushtetit. Si per te treguar edhe njehere se te qenit bionde, apo te veshurit me roze eshte thjesht ceshtje konvencioni, se nuk eshte aspak e vertete qe femrat bionde jane vetem bionde, floket e verdha u ngjiten kesaj radhe as me shume e as me pak, por drejt e ne karrigen e Kryeprokurores, ne vendin e shumelakmuar qe per gati dy vjet resht qe bere shenjester akuzash dhe lakmie nga nje politike e tere. Nje tjeter bionde e emeruar ne nje pozicion te rendesishem dhe me nje akses te jashtezakonshem mediatik, ne fokusin dhe paragjykimin e te gjitheve, ashtu sic kishte qene disa muaj te shkuar nje femer me floke te verdha, Mesila Doda qe kishte pranuar te behej kryetare e Keshillit Kombetar te Radio Televizioneve, postit te vene ne “goje te ujkut” nga lufta mediatike per licencat e televizioneve, apo nje bionde tjeter, Mimi Kodheli, e cila ishte ende nje ekonomiste krejt e panjohur, kur miku i saj, Edi Rama, e thirri “nen arme” dhe e vendosi automatikisht ne fokusin e polemikave, qe kishin shperthyer nga komisioni parlamentar per te hetuar Bashkine e Tiranes, te cilen tashme ajo po e perfaqesonte si nenkryetare… U gjend menjehere perpara kamerave, sikur te kishte bere ate pune gjithe jeten dhe askush nuk e vuri me ne diskutim ngjyren e saj te flokeve. Ajo ishte nje grua e afte dhe aq, asgje pertej kesaj.



Ina Rames do t’i duhet mjaft kohe, derisa njerezit te fillojne te njohin punen e saj konkrete, pertej pamjes se pare, asaj te nje gruaje terheqese e elegante, qe buzeqeshi embel nje dite te tere ne te gjitha faqet e gazetave shqiptare, te cilat pervec lajmit se Shqiperia ate dite po gdhihej me nje Kryeprokuror te ri, kishin edhe nje tjeter arsye per t’i lene atij lajmi vendin kryesor ne faqet e tyre te para: behej fjale per nje fytyre simpatike, per me teper me floke te verdhe. Perzierja e duhur per ta kthyer ne nje gazete qe shitet. Kureshtja e lexuesve do te ishte me se normale: kush ishte ajo grua e re bionde, nje emer krejt i panjohur per lexuesit e thjeshte, qe, per surprizen e te gjitheve, ishte emeruar ne postin me te lakmuar per karrieren e cdo juristi. Ne fakt, po aq surprize kishte qene edhe per vete Ina Ramen propozimi per t’u bere Kryeprokurore (me teper sesa propozim, mund te quhet nje kontakt i vetem me presidencen, ku ajo eshte njoftuar se emri i saj ishte nje nga kandidaturat per kete post). Ne te paktat prononcime, me pikatore, te dhena per mediat, Ina Rama nuk ka shprehur ndonje hezitim per ta pranuar apo jo ate post. Ne ato dite te pas propozimit, me teper sesa me te menduarit ta pranoje apo jo ate post (nese do te shpallej si kandidature sigurisht), ajo eshte kujdesur vetem qe te mos e perhape fjalen dhe ia ka dale mbane mrekullisht mire, deri kur emri i saj u tha publikisht ne sallen e parlamentit, si emri zyrtar per t’u votuar. Prandaj dhe askush nuk mundi te bente asnje spekulim deri ne ate dite. Menjehere pas emerimit, ajo qe mundi te behej publike ishte thjesht curriculum-i zyrtar, ai i nje 35-vjecareje, nene e dy femijeve, e diplomuara e Fakultetit Juridik me note mesatare 9,4, ndihmesgjyqtarja ne Gjykaten e Durresit e qe me pas nisi shkollen e Magjistratures, gjate se ciles ka kryer edhe stazhin si gjyqtare ne Gjykaten e Durresit. Me pas, rruga e Ina Rames drejt Kryeprokurorise kaloi nga emerimi si gjyqtare ne Gjykaten e Lushnjes dhe me pas ne detyren e gjyqtares ne Gjykaten e Apelit per Krime te Renda, nga ku iu hap rruga per t’u bere anetare e Kolegjit Zgjedhor. Nje CV qe Ina Rama u kujdes ta shperndante menjehere ne organet e medias, bashke me fotografite me imazhin e biondes terheqese, si per te treguar qe emerimi i saj ne ate funksion ishte me se i justifikuar me shkollimin dhe me detyrat e funksionet qe kishte kryer deri me ate dite. Do te kete kohe per ta treguar ne fakt, kur te gjithe zerat per emerimin e saj dhe shkarkimin e paraardhesit te fillojne te fashiten e kur ajo te kete qetesine e mundshme per te punuar, per te vertetuar edhe njehere qe floket e verdha dhe kemisha roze, simbolet femerore, mund te jene edhe look-u i nje femre te afte ne profesion.



Ndersa per Ina Ramen, emerimi si prokurore e Pergjithshme do te ishte nje surprize, per bionden tjeter, Mesila Doda duket se nuk ka qene dhe aq surprize ftesa qe i bene per te zene, pas ikjes se Biankut, vendin e kryetares se KKRT-se. Pak a shume dihej qe drejtimi i ketij institucioni do t’i lihej ne dore njerit prej 7 anetareve. E duke qene se perreth nje vit kishte kryer detyren e zevendeskryetares (nderkohe qe ne mungese te kryetarit, kishte kryer efektivisht detyrimet si drejtuese e institucionit), Mesila Doda ishte zgjedhja me e mundshme. Por, a ishte kjo zgjidhja me e mire per vete ate? “Pergjigjja ime eshte totalisht pozitive”. Ndoshta sepse duke kaluar (ne vite te ndryshme) eksperienca te tilla si shefe kabineti prane Ministrise se Drejtesise, zedhenese e shtypit ne Ministrine e Pushtetit Lokal, zedhenese e Kryeministrit dhe drejtore e Departamentit te Shtypit ne Keshillin e Ministrave, apo dhe se fundi si zevendeskryetare e KKRT-se, ajo e dinte mire tashme se me cfare veshtiresish mund te hasej e se si mund t’i perballonte ato. E c’ishte me e rendesishmja (ne postin e zevendeskryetares) kishte mesuar si te perballej edhe me shantazhet. “Me duhet te rikujtoj qe betejat e verteta dhe reagimet e forta kane qene ne periudhen kur une isha zevendeskryetare”. Atehere shumekush do te mendonte se nje femer si ajo do ta kishte te veshtire t’u bente balle shantazheve. Ndersa ajo vete do te tregonte krejt te kunderten e kesaj. “Aq sa tani jam bere krejtesisht e pandjeshme ndaj ketyre lloj reagimesh, sepse jam e sigurt qe ky sektor, pra media, duhet te ece perpara me cdo kusht dhe duke iu bindur rregullave te nje loje te ndershme”. Ne fakt, ditet e para si kryetare, nuk kishte pasur dhe aq shume kohe per te menduar per ndryshimin e ndodhur, aq me teper qe vijonte te bente te njejten pune, ne te njejten zyre. Ishte mesuar me ate zyre, kishte vendosur vulen e vet, stilin e vet dhe ndjehej aq komode, sa s’ia bente zemra ta linte per te kaluar ne nje zyre burrerishte. “M’u desh te levizja ca per te zgjedhur orendite, per te krijuar nje zyre me mikpritese dhe ku te ndjehesha rehat. Pasi zyra e re mori forme, bera dhe kalimin, duke u mesuar pak nga pak me permasat e reja dhe me peshen qe do me duhej te mbaja. Fillova te perdorja pak me shume shoferin dhe te kerkoja pak me shume gjera nga sekretarja, pasi realisht nuk i perballoja me si dikur levizjet dhe ngarkesen e madhe gjate dites. Me pas, na u desh te perballonim nje pune voluminoze, pasi ishin me dhjetera vendime, te cilat prisnin te trajtoheshin nga keshilli, i cili kish mbetur i paralizuar per shume muaj ne vendimmarrje nga mungesa e anetareve. Keshtu qe, nese me pyesni per ndjesine e diteve te para, do t’ju thosha shume pune dhe lodhje per te kapur kohen”. Por, kjo nuk do te thote se Mesila Doda tashme e ka bere gjithcka qe ka synuar: dixhitalizimi i televizioneve shqiptare eshte sfida e re e institucionit qe ajo drejton. Dhe Mesila Doda eshte kaq kembengulese, sa mund te quhet nje bast i fituar fakti se ajo do t’ia dale qe e gjitha kjo te arrihet gjate mandatit te saj.



Sa u takon basteve, biondja e PS-se, Mimi Kodheli, mund te thuhet se ka humbur vetem nje: ate te kandidimit per deputete, perballe kandidatit te atehershem, Bamir Topi. Miqte e saj te afert, thone se kur ka mesuar rezultatin e votimeve, ka qare. Reagim normal, jo dhe aq prej biondeje, sesa thjesht prej femre. Gjithsesi, askush nuk e ka pare te qaje ne publik. Perkundrazi, figura qe kane pare ka qene ajo e nje gruaje te vendosur, me nje ton here pas here te akullt, qe nuk e ka per gje te debatoje e t’u ktheje pergjigje burrave te regjur ne politike. Pikerisht sepse kishte pare shpirtin luftarak pertej fytyres se bukur dhe flokeve te verdhe te ish-shoqes se tij te klases, Edi Rama ia ndryshoi rrjedhen e karrieres, duke e zhvendosur nga ambientet bankare ne ato politike, si nenkryetare e Bashkise se Tiranes. Ndoshta nuk do te ishte vendosur ne fokusin e medias, nese fillimi i asaj detyre nuk do te perkonte me fillimin e punes se komisionit hetimor parlamentar, qe kishte per detyre te hetonte veprimtarine e Bashkise, ku tashme Mimi ishte numri dy, e qe si e tille mori detyren e mbrojtjes publike, qe per pak kohe i dha famen dhe te qenit personazh publik. Prandaj dhe emerimi i saj i me vone Prefekte e Tiranes ishte me se normal, po aq sa edhe roli i saj si zedhenese ne fushaten e fundit elektorale te PS-se, qe do ta shpinte ne detyren e zedheneses se partise me te madhe opozitare, cka e ben te jete cdo dite ne fokusin e medias, ne disa raste me nje gjuhe edhe me te ashper e cinike nga cdo ta kishte pasur, nese do te kishte qene thjesht biondja elegante e perkushtuar ne karrieren e saj si bankiere.



E ashper apo cinike, Elvana Hana, nje tjeter femer bionde, drejtore e rendesishme per sa kohe qe Instituti i Sigurimeve Shoqerore vijon te jete nje nga institucionet me te rendesishme shqiptare, nuk ka qene kurre. Se paku jo publikisht. Dhe nuk mund te thuhet se gjithcka ka vajtur vaj ne karrieren e saj: eshte nder te vetmit drejtues te rendesishem qe eshte gjendur nen sulmin, jo vetem te opozites. Ndryshe nga cdo kishte bere ndokush tjeter, Elvana Hana ka preferuar heshtjen perballe akuzave, ka preferuar qe me shume sesa te merret me emra konkrete, te pergenjeshtroje apo te humbase kohe me pergenjeshtrime apo te tjera sulme, ne te paktat dalje publike te numeroje bilancet pozitive te institucionit qe ajo drejton. Nje taktike kjo qe i ka rezultuar me se e suksesshme. Duke treguar se nje grua mund te jete e forte edhe pa u shfaqur publikisht si e tille. Perkundrazi, duke shfaqur gjithe brishtesine e saj te simbolizuar me se mire ne nje aureole flokesh te verdhe. E nese eshte dita e duhur, pse jo, dhe me nje kemishe ngjyre roze.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Dhe ne fund... s'jetuan te lumtur

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 5:04 pm

Dhe ne fund... s'jetuan te lumtur


VIP-at shqiptarë 20071116192922_artikull



Ka pritur plot shtate vjet lirimin e bashkeshortit nga burgu. Por pak dite pasi Mentor Hadergjonaj eshte kthyer ne shtepi Alberia ka vendosur te ndahet prej tij. Nje histori kjo qe na kujtoi ndarjen po kaq te cuditshme te Ingrid Gjonit me Enean, vetem pak jave pas fejeses se tyre te bujshme. Apo dhe ndarjen e papritur te Alban Dudushit me Nigda Dakon, pasi ishin kurorezuar e betuar per besnikeri te perjetshme. "Koha VIP" i ka rimarre keto histori per te zbuluar se cilat kane qene arsyet qe shkaterruan dashurite e deklaruara si shume pasionante

Vitet e pritjes ne familjen Hadergjonaj- qe nuk ishin pak, por plot shtate - paten nje fund shume te cuditshem. Vetem pak kohe pas atyre deklaratave te bujshme e shume te gezuara te ribashkimit te familjes- pasi i zoti i shtepise, Mentori, perfundoi denimin e tij ne qelite e burgut- do te ndodhte ajo qe askush nuk e priste: ndarja.

Ne fillim sigurisht qe nje lajm i tille do te qarkullonte neper Tirane thjesht si nje thashethem, i cili veshtire te merrej shume seriozisht, deri ne diten kur Alberia do ta jepte vete sinjalin se dicka kishte ndodhur vertet mes tyre. Duke u prezantuar ne "Kenga Magjike 2007" thjesht me emrin dhe pa mbiemrin e bashkeshortit te saj, e me nje kenge, teksti i se ciles fliste hapur per nje marredhenie qe nuk mund te vazhdonte, kengetarja i beri me te besueshme thashethemet, derisa nje dite do te vendoste te rrefehej ne media se gjithcka ishte e vertete: martesa e saj shumevjecare me Mentor Hadergjonajn ishte prishur pikerisht atehere kur sapo e kishin rigjetur njeri- tjetrin, kur mund te jetonin perseri tok, bashke me dy vajzat e tyre, sic kishin bere vite me pare, para se Mentori te perfundonte ne qelite e burgut. Por ja qe nuk ka funksionuar aspak keshtu.

Lumturia e ribashkimit, e rrefyer edhe ne media ato dite, nuk ka zgjatur shume. Cifti eshte gjendur shume shpejt mes debatesh dhe grindjesh pa fund, aq sa Alberia ka vendosur nje dite te largohet nga shtepia bashke me dy vajzat e saj. C'ka do te thote se problemet duhet te kene qene shume serioze. Alberia vete ne rrefimin e saj per revisten "Klan" ka pohuar se krisja ne kete marredhenie erdhi ndoshta prej largesise 7-vjecare. "Mbase vitet e qelise kane ndikuar tek Mentori. Mendova se pas gjithe ketyre viteve sakrifice mundi im do te shperblehej", ka thene vete ajo, duke te lene te nenkuptuar se bashkeshorti nuk ia ka njohur aspak sakrificen e saj ne gjithe keto vite. Por kaq nuk do te mjaftonte kurrsesi per te marre vendimin per t'u ndare nga njeriu qe e ka pritur per shtate vite me radhe. Jashte rrefimit te Alberies, nepermjet thashethemeve qe qarkullojne keto dite neper Tirane, kemi ndertuar nje variant tjeter te historise se ndarjes se saj me Mentor Hadergjonajn: shkak per ndarjen e ciftit duket se eshte bere xhelozia qe Alberia ka nisur te ndjeje ndaj bashkeshortit te saj. Dhe jo pa e pasur ndonje arsye te forte. Gjithsesi ajo nuk ka preferuar te rrefeje arsyet e ndarjes dhe e ka mbyllur kete histori duke thene shprehjet me korrekte qe mund te perdoren ne keto raste: "Ne e vleresojme njeri-tjetrin dhe mbase keshtu edhe marredhenia jone do te jete me e mire. Ai eshte babai i femijeve te mi". Por nuk mund te quhet me bashkeshorti i saj.

Pas nje dashurie aq shume te zjarrte, sa ata vete e rrefenin neper intervistat e ndryshme dhene pothuajse per te gjitha gazetat shqiptare, ndarja e Ingrit Gjonit dhe Eneas do te dukej shume e cuditshme dhe krejt e papritur. Ne fakt, jo me e papritur se fejesa e tyre, vendimin per te cilen dy te rinjte e dashuruar do ta merrnin vetem nje jave para se te ndodhte vertet, pa e diskutuar shume gjate. Ata bashkejetonin, qe prej diteve te para kur u njohen- kater muaj tek shtepia e Eneas e me pas tek shtepia e re e Ingritit tek "Komuna e Parisit"- ndaj ndjeheshin shume te kenaqur me njeri- tjetrin. Keshtu qe venia e nje unaze ne gisht s'kishte ndonje rendesi te madhe per ta, sepse nuk do t'u sillte ndonje ndryshim ne marredhenien e tyre. Por ja qe, si ne nje loje femijesh "e bejme apo s'e bejme dot", te ngacmuar nga komentet e shumta qe u beheshin neper kronikat roze te gazetave, ata i kishin thene nje dite prej ditesh njeri- tjetrit: "Do ta bejme fejesen". E vendosen sa hap e mbyll syte dhe ndersa Enea kishte nisur te merrte ne telefon gjithe miqte e tij per t'u dhene lajmin e t'i ftonte ne ceremonine e fejeses, Ingriti kishte njoftuar te sajet. Ndersa prinderit e te dyja paleve kishin qene te fundit qe e kishin mesuar kete "cmenduri" te femijeve te tyre. Gjithsesi familjet e mirepriten vendimin e tyre dhe respektuan gjithe deshirat qe ata shprehen per kete fejese, deri dhe tek shkembimi i vizitave zytare mes familjareve per vendosjen e unazave. "Donim qe kete fejese ta benim sipas zakoneve shqiptare, te cilat nuk i dinim fare, por i mesuam duke pyetur te tjeret dhe ia arritem t'i respektojme te gjitha cfare na thane. Per shembull, kur Enea erdhi me njerezit e tij ne shtepine time, une si nje nuse e mire dola dhe i qerasa me llokume. Pastaj shkembyem dhuratat e pastaj dhe unazat. Enea u ul ne gjunje para meje kur erdhi momenti qe te me vinte unazen ne gisht". Keshtu do te rrefehej Ingriti ne nje interviste dhene vetem nje jave pas fejeses. Duke te treguar qarte se kete here behej fjale per nje histori te vertete dashurie e per nje lidhje qe do te funksiononte gjate, shume gjate. Por vetem pak muaj me pas do te ndodhte "gjema". Thashethemi se Enea dhe Ingriti ishin ndare nga njeri- tjetri do te zinte menjehere vend neper te gjitha rubrikat roze te gazetave. E shume shpejt, ajo qe dukej si nje ze i kote e asgje me shume se kaq, u vertetua 100 per qind. Intervistat qe do te jepte ne ato dite Ingrit Gjoni, e pastaj per inat te saj edhe Enea, treguan qarte se dashuria e zjarrte mes dy te rinjve ishte shuar. Fejesa ishte prishur po aq shpejt sa ishte bere. Arsyeja? Xhelozite dhe dyshimet per tradhti. Te pakten kete nenkuptuam me aq sa u tha e me aq sa treguan ata vete neper interevistat e atyre diteve.

Lajmin se Alban Dudushi dhe Nigda Dako po ndaheshin nga njeri- tjetri, shumekush e pati te veshtire ta besonte qe ne ato ditet e para kur neper kafenete apo dhe faqe te ndryshme gazetash nisi te qarkullonte ky informacion. Ne fakt ishte e veshtire ta merrje seriozisht nje thashethem te tille per ciftin qe e kishin kurorezuar lidhjen ne martese pasi kishin provuar me pare, per vite me radhe, bashkejetesen nen te njejten cati e pasi kishin lindur edhe femijen e tyre te pare. E per aq kohe sa Alban Dudushi do te perpiqej ta pergenjeshtronte kete lajm qe po merrte dhene me shpejtesine e eres, ata qe dyshonin tek permbysja, e paten me te lehte te besonin se e gjitha paska qene nje genjeshter, pra se cifti Dako- Dudushi nuk kishin ndermend te ndaheshin. Por ne fakt e verteta, pavaresisht perpjekjeve te Dudushit per ta mbuluar, kishte qene krejt ashtu sic ishte lakuar neper rreshtat e gazetave: cifti kishte mberritur ne piken e ndarjes. Jo duke iu drejtuar dyerve te gjykates, per te kerkuar divorcin (c'ka nuk duket se e kane bere as sot e kesaj dite), por duke mos jetuar me ne te njejten shtepi.

Shkak per ta cuar ciftin detyrimisht ne nje pike te tille- gjithmone duke iu referuar thashethemeve te shkruara e te pashkruara ne ato kohe- duket se u be nje histori e re dashurie qe Alban Dudushi nisi me nje kolegen e tij ne Top Channel. Duke dale keshtu edhe nje here me shume jashte rregullave, ashtu sic ka bere gjithmone edhe kur ishte me Nigden, qe ne ditet e para kur u njohen e kur u lidhen me njeri- tjetrin pas nje kinoprove per nje film te Spartak Pecanit. Qe ne fillim shkembyen vizitat neper shtepite e njeri- tjetrit. Nuk e ndjene aspak te nevojshme te benin ato ceremonite e fejeses, shkembimet e nishaneve e te tjera gjera te tilla si keto. Edhe unazat i vune ne 25 qershorin e vitit 2005, ne pranine e vajzes se tyre te vogel Joel, ne naten e dasmes se tyre, te cilen e organizuan gjithashtu jashte rregullave, sepse ishin te bindur se pikerisht atehere kur vajza e tyre kishte mbushur 1 vjec, ata ishin me te konsoliduar se kurre per t'u kurorezuar e betuar perballe njeri- tjetrit per besnikeri te perjetshme. Betim qe nuk zgjati shume. Shume shpejt neper faqet e gazetave, historine e dasmes se tyre te famshme e zuri historia e ndarjes.

Puthja e fundit

Nje histori e tille do te perseritej pak a shume sipas te njejtit skenar edhe per ciftin Rama-Magjistari. Fillimisht te pakte do te ishin ata qe do te besonin se lidhja e tyre nuk do te perfundonte me "happy end", ashtu sic kishte filluar te besohej ne ato kohet kur bashkejetesa e tyre po funksiononte me se miri- ne fillim ne shtepine e Edi Rames, tek Rruga e Elbasanit, e me pas edhe ne vilen ne fshatin Peze. Por pikerisht ne nje kohe te tille nisen te dilnin zerat e pare per krisjen qe po behej gjithnje e me dukshme ne marredhenien e tyre. Zera qe ata do te perpiqeshin t'i pergenjeshtronin duke u shfaqur perseri se bashku ne ekspoziten "MidMaps", qe Edi Rama do te hapte ne Galerine e Arteve, ne tetorin e 2006-es. Por misioni i tyre nuk rezultoi shume i suksesshem. Ne kete dalje- e cila mund te konsiderohet si dalja e fundit publike- u duk qarte se dicka ishte thyer vertet. Dhe vetem pak kohe me pas kjo u vertetua. Rudina dhe Edi nuk ishin me bashke. Arsyet qe e cuan marredhenien e tyre drejt ndarjes as njeri e as tjetri nuk preferuan t'i komentojne e as te jepnin qofte edhe sqarimin me te vogel. Gjithcka qe qarkulloi si histori e rrefyer goje me goje, vazhdon te mbetet edhe sot e kesaj dite e tille. Ata, as njeri e as tjetri nuk pranojne kurre te ngacmohen me per ate histori qe tashme e quajne te shkuar. Rudina ndonjehere leshon pe. Ama vetem kur nje rrefim i tille i intereson per te bere ndonje promovim te ndonje projekti te saj te ri.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Zanfina Hasani:Kthesat e Elsa Liles

Mesazh nga Agim Gashi Sun Mar 29, 2009 5:05 pm

Kthesat e Elsa Liles

Zefina Hasani

VIP-at shqiptarë 20071124021622_artikull
Se do te kishim shume shpejt ndonje lajm te ri nga Elsa Lila, e se ky lajm do te kishte lidhje me festivalin e Radio Televizionit Publik Shqiptar, nuk qe e veshtire te merrej me mend, ndersa ajo u shfaq pak dite me pare duke zbritur shkallet e ketij televizioni. Por ndersa hamendesimi yne mund te shkonte deri tek ndonje ftese speciale drejtuar Elsa Liles per te qene e ftuara e nderit ne kete eveniment, ne zyrat e RTVSH-se ishte pergatitur nderkaq nje tjeter surprize. Jo vetem per ne, por edhe per Elsen vete.

Diten kur Edmond Zhulali i ka telefonuar per t’i percjelle ftesen ne emer te gjithe organizatoreve, edhe hamendesimi i saj deri tek ajo ftesa speciale per naten e fundit te festivalit- sic kishte ndodhur pese vjet me pare, kur kendoi “Moj e bukura more”- kishte mberritur. Nderkohe qe zeri ne telefon i kishte kumtuar nje tjeter lajm, ate qe s’ kishte per ta cuar kurre neper mend: te prezantonte Festivalin e RTVSH-se. Si? Me ke? Kujt i kishte shkuar nder mend se ajo mund te drejtonte nje festival te tille? Keto e shume pyetje te tjera Elsa Lila do te donte t’ia bente menjehere, aty ne telefon Edmond Zhulalit, por nuk harxhoi asnje impuls me shume. Do te kishte gjithe kohen qe do t’i duhej per t’u sqaruar per gjithcka po ndodhte. Ne canten e saj ajo kishte nderkaq bileten e prere per udhetimin e radhes (pak dite pas asaj telefonate) drejt Tiranes, ku duhej te vinte per disa pune te sajat personale. Nje koicidence e bukur kjo, qe i vlejti shume kete here. Duke u gjendur ketu Elsa Lila do te kishte mundesi te kuptonte me mire se cfare kerkohej kete here prej saj e keshtu do ta kishte me te lehte te vendoste se cfare duhej te bente, te pranonte apo jo. Gjithsesi, pasi takimit te pare me organizatoret e festivalit, u kerkoi atyre 4 dite kohe per te reflektuar. Dhe jo vetem per te reflektuar. “Nderkohe une isha shume e zene ne Itali me disa projekte te miat. Keshtu qe do te me duhej t’i nderprisja punet e nisura, ta bllokoja projektin per nje muaj e te riorganizohesha. E per kete duhej te koordinoja kohet, gjerat, telefonatat me bashkepunetoret qe ndodhen neper vende te ndryshme te Evropes e qe pastaj te mund te levizja pa problem per ne Tirane”. Kater dite i mjaftuan per t’i sistemuar te gjitha keto. Kur ketij afati i erdhi fundi, pergjigjen pozitive e dha ne telefon, nga Italia. Ndersa pas pak ditesh do te priste perseri bileten e udhetimit per ne Tirane, ku tashme ka nisur punen per te ndertuar dite pas dite profilin e saj te ri: ate te prezantueses se festivalit ne madh te dhjetorit ne RTVSH.



Po ia jep vetes gjithe kohen e duhur per kete mision te ri. I ka lene te gjitha angazhimet e saj ne Itali dhe ka mberritur ne Tirane per t’ia kushtuar plot nje muaj pergatitjeve per festivalin. A ka marre ndonje model nga Italia, per ta imituar ne skenen e festivalit shqiptar? Jo. Me shume se botes se spektakleve italiane ajo duket se po i referohet kujtimeve te femijerise se saj te hershme, pervojes personale te koheve kur prezantonte koncertet ne Pallatin e Pionierit. “Kjo nuk eshte eksperienca ime e pare ne prezantim- pohon Elsa duke qeshur. - Dikur, femije, une isha e regjistruar ne kursin e aktrimit ne Pallatin e Pionierit, ndaj shpesh here me kane besuar prezantimin e koncerteve qe organizoheshin. Sigurisht qe atehere ishte tjeter pergjegjesi nga kjo qe ndjej sot. Atehere isha thjesht nje femije qe u drejtohesha disa femijeve te tjere. Ndersa tani jam nje vajze e rritur qe do u drejtohem te rriturve dhe jo vetem. Megjithate, nuk e di pse ne gjithe keto dite u jam kthyer atyre koheve. Ndonese nuk e mbaj mend mire se si behej atehere kjo pune, pra prezantimi, por perpiqem te kujtoj sa me shume ”. Thjesht sa per te nxjerre nga subkoshienca emocionet e strukura qe nga ajo kohe, e sa per t’u ndjere disi komode me rolin e prezantueses. Pjesen tjeter te pergatitjeve duket se do t’ia lere me shume spontanitetit, ashtu sic ka bere gjithmone kur i kane kerkuar te beje dicka ndryshe nga kenga. Dhe nuk i ka dale aspak keq. Shkoi ne studion e Fadil Berishes ne Amerike- ne vitin 2003- per te realizuar fotografite e albumit te saj, por pas kesaj do te gjendej serish ne ate studio si fotomodelja qe duhet te pozonte per kataloget e firmave te ndryshme te modes. “Qendroja disa muaj me radhe, kthehesha pastaj ne Itali e pastaj shkoja prape ne Amerike. Kjo levizje zgjati pothuajse nje vit te tere, derisa u realizuan te gjitha fotografite”. Me pas? Do t’i kthehej perseri kenges, por nderkaq do ta terhiqnin ne nje tjeter eksperiment: ne boten e filmit. “Kane qene disa role te vogla ne disa filma, qe jane transmetuar kryesisht ne “Canale 5”. Duke qene se tashme jam e perfshire ne ambientet artistike, krahas kengetareve une njoh dhe aktore, producente te ndryshem te cilet me kane ftuar te angazhohem ne keto role te vogla”. Ftesa te ardhura krejt rastesisht, te cilat ajo i ka pranuar pa hezituar, sepse “Jane momente eksperimentimi qe te bejne te ndjehesh mire. Jane angazhime qe i marr persiper nxitur nga deshira per te provuar gjera te reja. Por asnjehere nuk jam joshur aq shume sa per t’u marre shume seriozisht, sepse une s’kam talent te jashtezakonshem as per aktrim e as per te qene modele. Talenti im eshte diku tjeter, tek kenga. Sekreti i nje artisti te vertete eshte te ndjeke ate talent qe ka me te vertete”. Elsa Lila duket e bindur kur e pohon kete. C’ka do te thote se nuk mund te ndodhe asnjehere qe ajo ta braktise apo ta kaloje ne plan te dyte kengen, per te rendur pas filmit apo studiove te fotografive. Kthesat e vogla qe ben here pas here jane thjesht prova te vogla qe e joshin per aq kohe sa zgjasin. Ndaj me te mbaruar festivalin ajo do te largohet nxitimthi per ne Itali, per te vijuar projektin e saj, te cilin iu desh ta bllokonte vetem per nje muaj. “Ia vlen kur e ben per festivalin nga i cili une kam dale. Nese s’do kishte qene ky festival, ndoshta une s’do te kisha bere asgje nga cfare kam bere ne gjithe keto kohe. Ndaj ndjej se duhet ta jap kaq kontribut. E vec kesaj, te prezantosh nje festival te tille eshte dicka qe rralle te ndodh ta besh ne jete. U tundova nga ftesa dhe pranova ta provoj per ta shtuar ne curiculumin tim kete eksperience, qe jam e bindur se do te mbetet nje kujtim i bukur ne jeten time artistike”. Duket qarte se nuk i vjen aspak keq pse iu desh te nderronte kaq shpejt axhenden e puneve te saj. Tashme eshte mesuar t’i marre mire kthesat ne cdo kohe e te mos humbase asgje nga gjithcka kerkon te beje.

Te provosh gjithcka

Pak kohe me pare, ne spektaklin “Taksi e rezervuar” Elsa Lila do t’i rrefente Rudina Magjistarit (e permes saj gjithe spektatoreve) aktivitetin e saj te fundit sportiv, ne boks. Jo per te mesuar vertet gjuajtjet me grushte, por thjesht per te provuar dicka te re. Deshira per t’u marre me gjera krejt te ndryshme nga njera-tjetra nuk ka te mbaruar. Ka mesuar mjaft mire skite, patinazhin, hipizmin dhe eshte nje notare shume e mire. “Pak vjet me pare jam stervitur me notaret e kombetares se te rinjve shqiptare ne pishinat e Tiranes. Qellova nje dite atje duke notuar per qejfin tim dhe ata me ftuan te stervitesha me ta. E qe atehere e ndjej veten nje notare te vertete”. E jo vetem kaq. “Tashme kam marre dhe nje diplome per zhytese. Kreva nje kurs te gjate intensive dhe dola shume mire. Cdo vit zhytem ne dete te ndryshem. Kam provuar dhe detin e Vlores kete vere qe shkoi, por ngaqe me mungonin pajisjet e duhura nuk e shijova dot tamam zhytjen. Veren tjeter do t’i marr me vete te gjitha pajisjet dhe do te zhytem perseri”. Deri atehere sigurisht qe do te kete provuar te tjera gjera.

Elsa ne kerkim te nje shtepie

Sapo mberrin ne Tirane destinacioni i vetem eshte shtepia e gjyshes. Atje i ka zbarkuar edhe kete here valixhet e saj. Por ndoshta per te mos qendruar shume gjate. Nuk e ka vendosur ende se ku do te akomodohet pergjate ketij nje muaji qe i duhet te rrije ne Tirane. Per nje gje eshte e sigurt: tek gjyshja nuk do mund te rrije dot. Sepse do ta kete nevoje te domosdoshme te jete sa me afer TVSH-se e Pallatit te Kongreseve. Keshtu qe ne keto dite te para, kur provat per festivalin nuk kane filluar ende intensivisht, Elsa po perpiqet te gjeje zgjidhjen me te mire. Pse jo ndonje shtepi me qira apo dhe ndonje dhome hoteli diku andej nga zona e TVSH-se.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

VIP-at shqiptarë Empty Re: VIP-at shqiptarë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi