Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TRAJTIMI I FEMRES NË KOHËT E VJETRA!

Shko poshtë

TRAJTIMI I FEMRES NË KOHËT E VJETRA! Empty TRAJTIMI I FEMRES NË KOHËT E VJETRA!

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jul 20, 2011 7:46 pm

TRAJTIMI I FEMRES NË KOHËT E VJETRA!

Femra është përdorur edhe si ushqim në periudhën e thatësisë
TRAJTIMI I FEMRES NË KOHËT E VJETRA! Maliqja-shefdomi
Gruaja në Australi konsiderohej si pasuri shtëpiake dhe shërbenin si mjet për fashitjen e pasioneve të mashkullit, për lindje dhe për shtimin e popullësisë. Por më e tmerrshme është se atje përdoreshin edhe si ushqim gjatë periudhave të thatësisë. Kur njerëzit nuk gjenin për të ngrënë, në kohë të tilla gruaja mbytej e mishi i saj hahej për të plotësuar mungesën e ushqimit.
Gruaj nuk kishte të drejtë të hante në tavolinë me burrin, pasi hante burri, mbeturinat e ngrënies i hante gruaja.
Me vdekjen e të shoqit, gruaja e re bëhej pronë e të vëllait.
Nganjëherë thuhej se ajo ka jetuar mjaft dhe mbytej duke ia zënë ftymën, ose i ndalohej buka. Ndërsa për të mos parë duke vuajtur nënën, fëmijët e asaj kohe shfaqnin dashurinë ndaj nënës në mënyrë shumë të çuditshme, ata e varrosin atë për së gjalli.
Në Afrikë, në disa pjesë mishi i femrës dhe i fëmijëve sevohej në ahengje. Punët e rënda, si ndërtimi i kasollave, punët bujqësore etj., i përkisnin femrës.
Babai mud ta shiste vajzën kudo; mund ta jepte për borxh, mund ta jepte hua ose ta mbyste.
Në Greqinë e lashtë, burri i martuar mund t’ia falte gruan kujtdo, ta jepte hua ose ta shiste. Pra, gruaja mbahej si pronë, ashtu siç mbaheshin skëllvërit dhe kafshët që përdoreshin për nevoja të ndryshme.
Edhe në Kinë dhe në Indi, ashtu gjatë menstruacioneve gtuaja mbyllej në një dhomë dhe ushqimi i jepej për sporteli e izoluar, sepse konsiderohej si e ndyer gjatë kësaj kohe.
Plakat mbyteshin që të mos shpenzonin më. Në Amerikën e veriut, plakat mbyteshin duke i kaput për fyti që të mos shpenzonin më. Ata përdornin edhe metoda të tjera duke jua futur kokën në vrimë të mbushur me tym karboni.
Në Arabi, para shfaqjes të islamit (Muhamedi e ka ndërpre), posa lindte një vajzë e varrosnin për së gjalli atë ose e mbytnin më pastaj. Burri ishte një qenie brutale më i egër se shtaza. Ai nuk kishte mëshirë as për fëmijën e vet. Në Arabi lindja e vajzës konsiderohej si kob, si një ngjarje e turpshme- fatkeqësi. Atë e prisnin dy fate: ose do të rritej në gjirin familjar, ose, do të varrosej për së gjalli. Babai kur merrte lajmin e lindjes të vajzës, skuqej nga turpi. Në këtë vend, vuajtja e fëmijëve femra nuk është diçka e panjohur.
Derisa romët kanë jetuar në Indi, përpara se të dyndeshi në Evropë, ishin luftëtarë dhe zanatlinj të lavdishëm, berlinezët e sotëm i bytnin prindërit pleq dhe i zienin në kazan e bënin supë me ta!
Dikur diskutohej nëse femrat kishin shpirt, e sot disktohet për barazi gjinore.

(Mlodhi dhe sistemoi- Xhelil Rama, arsimtar në pension)
Dergoi:Kadri Mani
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi