Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ARSIM MULLIQAJ:Mendimi im për Nënë Terezën - Anjezë Gonxhe Bojaxhiu

Shko poshtë

ARSIM MULLIQAJ:Mendimi im për Nënë Terezën - Anjezë Gonxhe Bojaxhiu Empty ARSIM MULLIQAJ:Mendimi im për Nënë Terezën - Anjezë Gonxhe Bojaxhiu

Mesazh nga Agim Gashi Sat Aug 27, 2011 9:02 pm

Mendimi im për Nënë Terezën - Anjezë Gonxhe Bojaxhiu
ARSIM MULLIQAJ

Milano, 23 prill 2011

Në gjuhën Shqipe
in lingua albanese


Është fat i madh për ne Shqiptarët - mund të them me shpirt mirënjohës, që Nënë Tereza është bijë e tokës sonë.
Nënë Teresa, në të vërtetë, duke jetuar në mënyrë shembullore besnikrinë në Zotin e Jezu Krishtin, por mbi të gjitha duke pranuar vlerën më universale të Dashurisë së pakushtëzuar ndaj të afërmit e ndaj njerzëve, pa dallime etnike as fetare, ka përfaqësuar më së miri para botës shpirtin shqiptar, atë të një populli krenar e mikpritës, kryelartë sa edhe zemërgjërë. Kështu Nënë Tereza ka ditur e di të jetë universale sa që përvuajtshëm është rrënjosur në origjinën e saj.
Unë, Shqiptar mysliman që jetoj në diasporë, mund t'i drejtohem Asaj duke e thirrur Nënë dhe kur mbylli sytë mund ta dëgjoj zërin e Saj të ëmbël që më pëshpëritë në gjuhën time >> Arsim Biri im ...>>



--------------------------------------------------------------------------------------------------------
in lingua italiana

Në gjuhën Italiane
Il mio pensiero per Madre Teresa - Anjezë Gonxhe Bojaxhiu

------------------------------------------------------------------------
Milano, 23 aprile 2011

E' una grande fortuna per noi albanesi poter dire, con animo grato, che Madre Teresa è figlia della nostra terra.
Madre Teresa, infatti, vivendo in modo esemplare la fedeltà verso Dio e Gesù Cristo, ma soprattutto accogliendo il valore ancora piu' universale dell' Amore incondizionato verso il prossimo, senza distinzione di etnia o religione, ha presentato al meglio dinnanzi al mondo la vera anima albanese, quella di un popolo orgoglioso e accogliente, fiero quando generoso. Cosi Madre Teresa ha saputo e sa essere universale quando umilmente radica alla sue origini.
Io, albanese musulmano che vive in diaspora, ma posso rivolgere e lei chiamondola Madre e se socchiudo gli occhi posso sentire la Sua voce che mi sussurra nella mia lingua , - Arsim figlio mio...-

ARSIM MULLIQAJ:Mendimi im për Nënë Terezën - Anjezë Gonxhe Bojaxhiu 222810_189165224462995_100001085567344_521470_311731_n
Arsim Mulliqaj, afër Pikturës me Nënë Terezën të cilën e ka berë Maestro Ibrahim Kodra në Milano,

ARSIM MULLIQAJ:Mendimi im për Nënë Terezën - Anjezë Gonxhe Bojaxhiu 222050_189166681129516_100001085567344_521494_4062633_n

Arsim Mulliqaj me Dr.Dom Lush Gjergjin e Prof.Engjëll Koliqin me rastin e promovimit të Librit për nder të 100 vjetorit të lindjes së Nënë Terezës në Lecco të Italisë 06/06/2010 " YLLI I DARDANISË RREZATON TOKË E E QIELL" me autor Prof.Engjëll Koliqin ku mendimi im gjeti vend në faqën 130.

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi