Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prend Buzhala:Kosova është gjaku im që nuk falet!

Shko poshtë

Prend Buzhala:Kosova është gjaku im që nuk falet! Empty Prend Buzhala:Kosova është gjaku im që nuk falet!

Mesazh nga Agim Gashi Mon Jul 23, 2012 12:50 pm

Prend Buzhala:Kosova është gjaku im që nuk falet! 574006_1599663696_510119547_n
Prend Buzhala:Kosova është gjaku im që nuk falet!


Kosova është gjaku im që nuk falet!
PUSHOFTË NË PAQE!
Në vend të homazhit për Ali Podrimjen:


Kosova është gjaku im që nuk falet!

*****************
LIBËRLEXIMI YNË NACIONAL


Poezia e Podrimjes jo vetëm shqip, po edhe në gjuhë të huaja, do të na përfaqësojë me pasaportën e saj shpirtërore-artistike nëpër regjione të tjera gjuhësore, nëpër odeonet e kulturës së popujve tjerë. Së këndejmi, kjo poezi është bërë emblema jonë nacionale me vargjet Miq, Kosova është gjaku im që nuk falet Është bërë libërleximi ynë nacional. Ky libër përplotësohet me përkushtimet poetike për Camajn, Kadarenë, Bellushin, Altimarin etj. Është njajo moshë e pjekurisë shpirtërore, që do të na e ligjërojë përpara vetes dhe të tjerëve urtinë e lartë e ngapak të rebeluar të vargut poetik. Odeon më vete është vetë poezia e Podrimes, me godinën e saj të ndërlikuar, aq të thjeshtë e aq monumentale njëkohësisht, prej katër dekadash, e përfaqësuar edhe në këtë vëllim. (Nga libri Prend BUZHALA: "ODEONI I FJALëS", redaktor Ali Podrimja, "Rilindja", Prishtinë 2003, fq. 73-78)

EPIKA

Me shekuj kam shitur gjakun
e rritur jam me gjakun e shitur
Me shekuj kam hëngër me veten
e ditur s'kam të qesh me veten e tepruar...

Miq, Kosova është gjaku im që nuk falet

Prend Buzhala:Kosova është gjaku im që nuk falet! 314789_3932511203443_66470519_n
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi