Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Vladimir Bizhga sjell shkrimin Kroatët NË SHQIPËRI nga Vladimir Markotic

Shko poshtë

Vladimir Bizhga sjell shkrimin Kroatët NË SHQIPËRI nga Vladimir Markotic Empty Vladimir Bizhga sjell shkrimin Kroatët NË SHQIPËRI nga Vladimir Markotic

Mesazh nga Agim Gashi Thu Nov 15, 2012 12:15 am

Vladimir Bizhga sjell shkrimin Kroatët NË SHQIPËRI nga Vladimir Markotic 273344_100000009315381_718947507_n

Vladimir Bizhga sjell shkrimin Kroatët NË SHQIPËRI nga Vladimir Markotic

Kroatët NË SHQIPËRI
nga Vladimir Markotic


Vladimir Bizhga sjell shkrimin Kroatët NË SHQIPËRI nga Vladimir Markotic 26629_509863855690587_2138542984_n


Gazeta e Studimeve kroate, I, 1960, faqe 25-31 - Rishikimi vjetor i Akademisë Kroate të Amerikës, Inc New York, NY, botim elektronike nga Studia Croatica, me leje. Të gjitha te rezervuara nga Akademia kroate e Amerikës.
1.
Ekzistojnë dy shkolla të mendimit në lidhje me ardhjen e kroatëve në Kroaci e sotme. E vjetëra dhe dominuese pohon se ata erdhën së b
ashku me sllavët e tjerë në shekullin e 6. E tjera, që shpejt fiton terren, thotë se kroatët erdhen pas. 626 pas Krishtit.
Një perandor bizantin dhe një prift i panjohur qe përshkruan rajonet e pushtuar fillimisht nga kroatët. Konstandini Porphyrogenitus tha se pas kroatëve ,erdhi në Dalmaci " pjesë të shkëputura dhe të zotëruara te Ilirisë dhe të Pannonis .Priest Dioclea shkruante se vija bregdetare ishte e ndarë në dy pjesë:. Perëndimore quhej e Bardhë, dhe në jug e quajtur Kroacia e kuqe. Sidoqoftë ka vende të tjera kroate që nuk përshtaten. tilla janë, për shembull, Arvati pranë Donja Prespës në Maqedoni tek sllavet e Jugut, Harvati në Atikë, dhe në qarkun Mykenae pranë Argos në Peleponez, dhe Harvata në Khania qarkut në Kretë. Për më tepër, kohët e fundit, një libër të botuar në Turqi përmend lokalitete kroate në Shqipëri .
Titulli i librit është: Hicrî 835 Tarihli Süret-i defter-i Sancak-i Arvanid, dhe përkthimi anglisht është: kopje të regjistrit të Krahinës shqiptare 835 Datë (1431 AD). Ajo merret me Sanxhakun (krahinës) të Shqipërisë. Ka pasur dy kopje origjinale. Njëri ishte mbajtur në Adrianopojë dhe është e humbur. Ky tjetri është mbajtur nga Guvernatori i Përgjithshëm i Ballkanit dhe është sot, në Arkivat Basbakanlik në Konstandinopojë. Dokumenti përfshin një listë të timars ose fiefs, që përbëhej nga fshatrat ose pjesë të tyre, së bashku me numrin e familjeve në secilin, emrat e fiefholders, dhe shuma e parave të paguara për ta. Ajo mbulon një periudhë prej 25 vjet 1431-1456. Regjistër nuk është i rëndësishme vetëm si dokumenti më i vjetër i këtij lloji në historinë turke, por është një burim i domosdoshëm historike dhe etnike i shqiptarëve dhe kombeve të tjera të Ballkanit. Ai përmend të gjitha lokalitetet që ishin të përfshira administrativisht në gjuhën turke në Shqipëri. Profesor Inalçik u përpoq për të identifikuar ata në një hartë me emra modern vënë në kllapa. Një pjesë përkatëse e hartës është riprodhuar në artikullin tonë.
Në fillim kam zbuluar dy fshatrat kroate ne librin e Profesor Inalçik. Një Asagi Hirvate, ose Hirvate e Ulët, përbëhej nga 27 familje, paguhet 2035 Aksa në vit, dhe ishte pjesë e timar. Fshati është përmendur gjithashtu nën emrin Hirvat .Fshati tjetër ishte Hirvatova dhe ishte 256 timar një pjesë e saj. Ajo përbëhej nga 17 familje dhe paguar 1422 Aksa [7]. Që nga Hirvate e Ulët u përmend, një Hirvate Upper duhet të ketë ekzistuar shumëe pare . Nëse kjo ishte Hirvatova apo jo nuk mund të konstatohet nga regjistri. Asagi Hirvate dhe Hirvatova ishin të dy në Myzeqe, në mes të lumenjve Séman (Seman) dhe Shkumbini (Shkumbin), por vetëm Asagi Hirvate mund të identifikohet. Ajo tani quhet Krutje. Më vonë, kur kam studiuar hartën në më shumë detaje, kam zbuluar në qoshen veriperëndimore një lokalitet të quajtur Kasaz, Kazaz moderne.
Emri ndodh gjerësisht dhe nuk është tashmë një literaturë të konsiderueshme në lidhje me të. Kasegs ishin të njohur në Slloveni Vjetër ku kanë jetuar së bashku me kroatët. Në mes Steiermark ne gjejmë emrat kroat, Krowot pranë Weiz, Kraubat pranë Stainz, Krabaten, Krabatenberg dhe Krabersdorf pranë Straden. Në Steiermark sllovene kishte Chrowate. Në Carniola ne kemi Charwacsach dhe në Carinthia Kraut (Chrouuat), në veri të Spittal. Në jugperëndim të Leoben në Steiermark është Kraubat moderne fshatit, dhe Chrowat është i njohur afër Lobming. Ky rajon është quajtur "pagus Chrouuat". (Grafschaft) Freibach qarkut, nga Treffen në Villach në Carinthia, ka qenë i njohur si i tillë vetëm që nga 1016, më parë, ajo u quajt "pagus Chrouuati", dhe në të ishin vendosur Kroatenberg dhe Krobaten. Këtu, me sa duket, ishte qendra e kroatëve. Të gjitha këto emra janë të rrethuar dhe të shoqëruar nga Edling dhe Kaseg. Edling është thjesht përkthimi gjerman të Kaseg, dhe ndodh si një lokalitet dhe si emër personal. Ne nuk duhet, pra, përshkrimin Edlings të ndryshme, por do të përmendim vetëm Kaseg emrin. Kjo ndodh si Kajzice, Kazaze, Kajzaze, Kazda, Kazize, Kassasse (Kassese, Kasaze sllovene). Në dokumentet që është shkruar edhe si Kasses, Kosses, Khasess, Khasses dhe Khases .
Emrat janë interesante në mënyrë që ne duhet të pranojmë teorinë se kroatët dhe Kasegs ishin në atë kohë etnikisht te njëjtë .Emri është shpjeguar në mënyra të ndryshme. Ramovš supozohet se rrjedh nga emri Gausing Lombard dhe sugjeroi si një mundësi që një grup Lombards shoqëruan kroatët nga Veriu. Vasmer, gjurmët e origjinës për të * gjermanike te vjetër Kasing në Skandinavi dhe Angli. Kelemina interpretohet si rrjedhin nga latinishtja nepermjet Furlanic; casa (shtëpi) të casagium (domnicatum, Domus principalis), gjoja titullin juridik për pronën .Oštir gjurmuar atë në emrin e njërit prej shtatë fiseve vendës kroate, Kosences (Kasegz, Kasedz). Me këtë Hauptmanneshte dakord dhe shpjegoi atë si Käsäg Osetisë, Kasog ruse, do të thotë Czerkess, një mundësi argëtuese tashmë nga Lessiak [14]. Dvornik ka sugjeruar se nëse Kasegs ishin me origjinë gjermanike atëherë ndoshta ata ishin fillimisht një fis gotik që u bashkuan me kroatët për të ikur nga Hunet dhe të cilët më vonë erdhi me ato të Dalmaci .
Atribuimi Lombardic, apo të vjetër gjermanike nuk mund të mbajë, për vende të tjera Kaseg janë të njohur në Lindjen e Prusisë, Bohemi dhe Sylesia.. Me zbritje nga latinishtja nepermjet Furlanic është e vështirë, për emrin, i cili është i njohur në Kroaci,. Ajo është gjetur në Lika si Kasezi Kaseg, shumësi gjinore. Ajo gjithashtu ka qenë kohët e fundit zbuluar si Kosežina, nga Oskovac, jashtë Lika, pranë Varazhdinit, dhe në një hartë arkeologjike të Duvno, në Perëndim Hercegovinës, kam gjetur rrënojat Kazaginac. Kazaz shqiptare është një tjetër provë negative. Prandaj origjina latine mund të hidhet. Unë personalisht mendoj se Oštir-Hauptmann e teorin e tij mund të ketë te saktë. Në çdo rast ajo është me e mira që kemi deri tani.
Shpjegimet te cilat janë ofruar për kroatët në Maqedoni dhe Greqi? E zakonshme është se ata erdhën me sllavët e tjerë, emri është shpërndarë shumë gjerë në mesin e sllavëve dhe nuk kishte të bënte gjenetikisht me kroatët e sotme. -Historianët na tregojnë se sllavët erdhën në Shqipëri nga Lugina e Vardarit, dhe në realitet pjesa më e madhe e emrave sllave duken në Shqipërinë e Jugut, në jug të lumit Séman, rreth Beratit (Beograd), dhe edhe më tej në juglindje. Mes-Lumenjve Séman dhe Shkumbin, ku ne dy fshatrat jetonin kroate, ka pasur disa emra sllavë, dhe në veri të lumit Shkumbin, ku vë re Kazas, vështirë se çdo. Kazas në vetvete është i rrethuar nga jo-emra sllave. Kështu gjeografia konfirmon se, si në Kroacia, ka pasur edhe dy migrime në Shqipëri. Së pari sllavet nga Lindja dhe më pas përgjatë bregdetit kroat nga Veriu.
Ne nuk kemi llogari për kroatët në Shqipëri? Ndoshta mund të kete pasur me pare njohuri per territoret kroate të jetë e lidhur direkt me ta? Carinthia, Pannonia, dhe madje edhe Kroacia e Bardhë janë gjeografikisht shumë larg nga Shqipëria. Kështu vetëm Kroacia e Kuqe dhe Iliria mbeten si mundësi. Prifti i Diocleas ka deklaruar se pika më jugore e Kroacisë ishte apollonia dhe, kur Kroacia u nda, Kroacia e kuqe, shtrihet në afersi te aulones. Appolonia vjetër dhe aulona me La Vlorës ose Vlorë. Prifti po ashtu në mënyrë eksplicite thotë se Bambaulona,. Kazaz vetë ishte vendosur në jug të Durrësit dhe dy fshatra të tjerë kroatë kanë qenë rreth gjysmë të rrugës në mes të Durrësit dhe Vlorës. Kjo tregon se kufiri duhet të konsiderohet si vend mes Vlorës e Durrësit dhe kjo është e gjitha më shumë gjasa që (Appollonia) gjithashtu ishte afër Vlorës. Bambaulona është një dëshmi më shumë që prifti ka përdorur burimet me gojë dhe me shkrim përveç atyre folklorike. Se kishte dy vende fqinj të cilin ai kishte shfaqje reciprokisht kontradikta ne informacione se ai ishte përdorur më shumë se një burim, dhe kjo konfirmon edhe më tej saktësinë e këtyre burimeve.
Iliri i Porphyrogenitus u identifikua si Bosna by Dümmler [24] dhe Dvornik [25] ndër të tjera, dhe gjithashtu si Dioclea nga Hauptmann, sepse kroatët janë përmendur atje nga shkrimtarët bizantine të shekujve njëmbëdhjetë dhe dymbëdhjetë [26]. Prifti vetem, në një pikë më vonë te kronikës së tij, ka identifikuar Dioclean me Kroacinë e kuqe. Ai tha se një luftë u zhvillua kundër ndalimit të Prevalis (Dioclea) dhe, kur Banoret vdiqën gjatë luftës, të gjith Kroacia e kuqe u mor [27]. Shqiptaret ne bregdet nga Himara në jug të lumit Vijosa deri Budva në Mal të Zi u përcaktua si Illyricum dhe një pjesë e Kroacis se Kuqe [28], dhe Nicephorus Bryennius qartë thotë se Dyrrhachium është kryeqyteti i Ilirisë [29].
Nuk duket të jetë një kontradiktë midis priftit dhe perandorit dhe në mes të dy fragmente nga shkrimet e priftit. Kontradiktat janë të shpjegushme lehtë. Kroatët zënë të dy territoret, si prifti i pari deklaroi pas përdorimit të disa, burimeve jo shumë të qarta. Më vonë Kroacia e kuqe u zhduk nga Shqipëria, por Dioclea mbeti. Në kohën e tij, prifti e dinte saktësisht se ku Kroacia e kuqe ishte, sepse ai ka jetuar atje dhe barazimin e tij me Dioclea është konfirmuar nga shkrimtarët bizantine.
Në lidhje me Greqinë ne kemi, aq sa unë di, informacion vetëm për Harvati në Atikë e cila u vizitua nga Županič. Në fillim të shekullit të 6 e paraqesin atë përbër nga njëzet familje, te cilat flisnin shqip dhe që nuk kanë ndonjë traditë të origjinës së tyre. Dokumentet historike, si letra e Papa Inoçenti III në 1208 të kryepeshkopit latin të përmendim njëzet e pesë vende në Atikë, por Harvati nuk është përfshirë. E njëjta gjë është e vërtetë e regjistrit të Kishës Orthodhokse para Perandorisë Latine [30]. Për shpjegim, Županič sugjeroi se ndoshta kur Atikës u pushtua nga turqit, është shkatërruar në mënyrë që robërit turqit i sollen nga Kroacia Juglindore Carniola për të banuar atje, dhe kështu u paraqit emri kroat [31]. Ne gjithashtu mund të shtonim, si një mundësi, që ndoshta shqiptarët sollen emrin nga Shqipëria. Por, duke lexuar me kujdes emrat që janë përmendur në letrën e 1208, ne dallojmë një vend duke mbajtur në masë të madhe problemin tonë, e cila është anashkaluar më parë. Kjo është lokaliteti, apo manastiri, Cazas. Vendi ka ekzistuar dy shekuj e gjysmë para se turqit te arrinin dhe para migrimeve të medha shqiptare te kishin filluar. Prandaj të dy, mundësitë nuk duhet të refuzohen. Përveç kësaj, ata nuk mund të shpjegojë emra të tjerë kroatë jashtë Atikës.
Origjina e Kasegs është debatuar ende, por në këtë moment është krejtësisht irrevelant për problemin tonë nëse Kasegs janë të gjurmohen të Lombardic gjermanike, e Vjetër ose burimet latine. Nuk ka rëndësi në qoftë se ata ishin fillimisht Lombardians, Czerkess, apo të gotë, dhe kjo nuk është e rëndësishme në qoftë se ata ishin një nga fiset kroate përmendur nga Porphyrogenitus. Por është e sigurtë se ku ka Kasegs ne gjejmë kroatët, si në Shqipëri, Lika, Hercegovina, Carniola, Styria dhe Carinthia. Mundësia sugjeruar nga Grafenauer që Kasegs në Lika, për shkak të numrit të tyre të vegjel, të zhvilluara nga Sllovenia e Vjetër [32] nuk mund të jetë bindëse, tani për tani ne e dimë Kasegs qe ka ekzistuar jashtë Likas dhe Sllovenia se Vjetër, dokumentet dhe gjeografia tregonë qartë se origjinale duhet të ketë qenë Kroacia. Numri i tyre më i vogël nuk është për shkak të migrimit.
Së fundi ka vetëm një shpjegim te mundshëm u nis për paraqitjen e kroatëve në Shqipëri, Maqedoni dhe Greqi. Pas kroatëve erdhen në Dalmaci një pjesë të ndara, Dioclea e zënë dhe Iliria dhe pastaj, për disa arsye të panjohura, ndahen më tej dhe u vendosën në vende të ndryshme, ndoshta duke e bërë kauzë të përbashkët me sllavët e tjerë kundër Bizantit.
Përmbledhje:
lokalitetet kroate në Shqipëri, të përballojnë provat të ekzistencës se kroatëve atje, dhe ata janë në marrëveshje me Kroacinë e Kuqe i Priftit të Dioclea dhe ne Iliri te Konstandinit Porphyrogenitus. Kjo zgjidhje nga kroatët u zgjeruan kryesisht përgjatë bregdetit, në jug të Durrësit dhe midis vlores e durrsit. Shfaqjes së Kasegs së bashku me kroatët jep konfirmim të mëtejshëm. Vendet kroate në Maqedoni dhe në Greqi mund të shpjegohet vetëm si migrimet nga Kroacia e kuqe.

referu ne keto matriale ..
[1] gy Moravcsik dhe RJH Jenkins, eds., Konstandini Porphyrogenitus, De Administrando lmperio. (Budapest 1949), f. 143.
[2] V. Mošin, ed., Ljetopis Dukljanina Popa. (Zagreb, 1950), f. 54.
[3] M. Vasmer. "Die Slawen në Griechenland." Abhandlungen der Akademie der Wissenschaften Preussischen. Fil.-hist. KL. Nr 12. (Berlin, 1941), f. 123, 127, 175.
[4] Për të gjitha faktet lidhur me këtë libër dua të shpreh mirënjohjen time për Profesor Halil Inalçik i cili shpjegoi me durim të gjitha sendet në të cilat kam qenë i interesuar.
[5] Halil Inalçik, Hicri 835 tarihli Süret-i defter-i Sancak-i Arvanid. (Ankara, 1954) f. 5.
[6] po aty. faqe 95.
[7] po aty. faqe 94.
[8] L. Hauptmann, "Die Herkunft der Kärtner Edlinge," Vierteljahrschrift für Sozial-dhe Wirtschaftsgeschichte (Vjenë), vol. 21 (1928), f. 263-73.
[9] P. Lessiak, "Edling-Kazaze", Carinthia (Klagenfurt), vol. I (1913), f. 84, L. Hauptmann, "Kroaten, Goten dhe Sarmaten," Germanoslavica (Pragë), vol. III (1935), f. 347.
[10] P. Lessiak, op. cit., fq 84 ff.
[11] L. Hauptmann, "Kroaten, Goten dhe Sarmaten," op. cit., fq 347-48.
[12] po aty, f. 351,52.
[13] J. Kelemina. "Kazaz, Kosez." Slavistična Revija (Ljubljana). vol. III (1951), f. 465.
[14] L. Hauptmann, "Kroaten, Goten dhe Sarmaten," op. cit., fq 349, 353, P. Lessiak, op. cit., fq 887.
[15] F. Dvornik, sllavët. Historia e tyre e hershme dhe Civilisation (Cambridge, Mass, 1956). faqe 64.
[16] P. Lessiak, op. cit., fq 88.
[17] po aty. faqe 91.
[18] J. Kelemina, op. cit., fq 456.
[19] Wissenschaftliche Mittheilungen aus. Bosnien dhe der Hercegovina (Wien. 1896) vol. IV p. 136.
[20] L Hauptmann, "Albanija, Povijest," Hrvatska Enciklopedija (Zagreb), vol. I (1941), f. 177-79.
[21] V. Mošin, op. cit., fq 43, 54.
[22] F. SISIC, Letopis Dukljanina Popa. (Beograd dhe Zagreb, 1928), f. 424.
[23] L. Jeliç, "Duvanjski Sabor," Vjesnik Hrvatskog Arheološkog Društva (Zagreb), seri e re, vol. X (1908-9), f. 138, P. Skok, "Zum Balkanlatein IV", Zeitschrift für roman. Philologie, f. LIV 176, D. Mandiç, Crvena Hrvatska. (Chicago, 1957), f. 120.
[24] F. SISIC, Povijest Hrvata u vrijeme narodnih vladara. (Zagreb, 1925), f. 462.
[25] F. Dvornik, op. cit., fq 63 .
6] L Hauptmann, "Konstantin Porfirogenet o porijeklu stanovištva dubrovačkog zaleđa," Zbornik iz dubrovačke prošlosti. Milanu Rešetaru o 70 godišnjici života. (Dubrovnikut, 1931), f. 22-23, L. Hauptmann, "Kroaten, Goten dhe Sarmaten," op. cit., fq 339.
[27] V. Mošin, op. cit., fq 73.
[28] D. Mandiç, "Hrvatski Sabor na Duvanjskom polju," Hrvatska Revija (Buenos Aires), vol. VII (1957), f. 12-19. Për historike, ndryshimet e Illyricum afatit të parë D. Mandiç, Crvena Hrvatska. op. cit. faqe 54-73.
[29] F. SISIC, Povijest Hrvata ..., f. 533.
[30] N. Županič, "Hrvati kod Atine. Prilozi antropologiji i istoriskoj etnologiji Atike", Starinar (Beograd). Vol VI (1914), f. 100-11.
[31] po aty. faqe 100.

Perktheu nga kroatishtia LAD BIZHGA 2012 @
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi