Vetmia dhe vuajtja për dashurinë

Shko poshtë

Vetmia dhe vuajtja për dashurinë

Mesazh nga Agim Gashi prej Wed May 29, 2013 3:45 pm

Vetmia dhe vuajtja për dashurinë
Vetmia, e dëmshme sa pirja e duhanit

Vetmia është aq e keqe për shëndetin tuaj sa është edhepirja e duhanit. Duket e habitshme por kërkime shkencore tregojnë se izolimisocial, është po aq i dëmshëm sa pirja[b] e 15 cigareve në ditë ose të qënit i alkoolizuar.

Studime të tjera kanë sugjeruar se personat me izolimsocial janë më të rrezikuar nga çmenduria dhe presioni i lartë igjakut. Sipas hulumtuesve, ndjenja e vetmisë dhe jo i dashur nga të tjerët mund ta bëjë më të vështirë për personat [b]që të bien në gjumë dhe mund të përshpejtojë zhvillimin e çmendurisë.

Vetmia rrit nivelet e hormonit të stresit, kortizolit, dhe mund të rrisë presionin e gjakut në "zonën e rrezikshme" për sulm në zemër dhe tru. /albeu.com/avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 63
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi