Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TARIKATI MELAMI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovë

Shko poshtë

TARIKATI MELAMI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovë Empty TARIKATI MELAMI, Shkruan: Mexhid YVEJSI, Gjakovë

Mesazh nga Mexhid Yvejsi Mon May 11, 2009 12:20 pm

Mexhid YVEJSI, Gjakovë



TARIKATI MELAMI



Tarikati Melami është një prej tarikateve, rrugëve apo drejtimeve që merret me dimensionin shpirtërorë të Fesë Islame.

Termi melami është i hershëm, madje më i hershëm se edhe vetë termi sufi…Në në këtë rast nuk do të merremi me hollësi, por do t'i përshkruej shkurt, kalimthi…

Historianët i përmendin tri periudha të këtij tarikati…
Periudha e parë lidhet me emrin e dijetarit Ebu Salih Hamdun b. Ammar el-Kassar, nga Nishapuri, Persi. Pasuesit e tij quheshin: Kassari – Melami…
Periudha e dytë fillon nga Anadolli, Turqi, lidhet me emrin e dijetarit Haxhi Bajram Veli, ndrroi jetë me 1430. Ndjekësit e tij njihen me emrin: Bajrami - Melami…
Periudha e tretë lidhet me emrin e dijetarit nga Egjypti, Sejjid Muhammed Nur el-Arabi (1813-1887), i cili e përhapi në Ballkan…Ndjekësit e tij quhen Nuri Melami apo Melami…




Kush ishte Sejjid Muhammed Nur el-Arabiu?



Sejjid Muhammed Nur el-Arabi lindi në Mehaletul Kubra, Egjipt, në vitin 1813. Ka qenë një prej dijetarëve më të shquar të kohës, e gëzonte titullin e nderuar: Muxhadid, përtërinjës i fesë, kurse disa e pranonin edhe si Kutb, që në terminologjinë e tesavvufit ka kuptimin: Pozita më e lartë shpirtërore…

Me dritën e sufizmit u ndriçue nga disa shejhlerë të njohur, por një shkëndi Hyjnore e ndriçoi, jetën e tij e ndryshoi, kjo ndodhi në një xhami, në Xhaminë e Imam Hyseinit, në Kairo, Egjipt…

Mbasi u ndriçue shpirti i tij nga kjo shkëndi, atëherë e dërguan me mission në Rumeli. Në këtë rast i kanë thënë vetëm dy fjali:

“Të është dhënë dituria – tani shkoni kah Rumelia!”



Sejjid Muhammed Nur el-Arabi dëgjoi dhe veproi. Erdhi në Rumeli, nga pakëz qëndroi në Shkup, Shtip, Manastir e vizitoi edhe disa qytete tjera të Kosovës. Nga Kosova e dashur, ku tashmë ishte mik, me një grup besimtarësh, shkoi në Haxhillëk…

Kur u kthye, nga haxhxhi, e vazhdoi veprimtarinë e tij me shumë zell, me shumë dashuri…

Ishte shumë i dashur nga besimtarët, nga medresantët i admiruar, nga ylematë e kohës i nderuar…Shumë prej tyre u bënë Melami dhe e përhapën tarikatin e tij…

Këtu vlen të përmendën me nderim myderrizët, hafizët, si Myderriz Rexheb Hulusiu nga Prizreni, Myderriz Haxhi Ymer Lutfi Paçarrizi, Myderriz Abdyl Malik Hilmiu, i njohur më shumë si Shejh Mala, nga Rahoveci, Hafiz Sylejmani nga Gjakova, etj. etj…

Sejjid Muhammed Nur el-Arabiu, përveç kësaj veprimtarie me shumë ndikim, me shumë frymëzim, ka lanë mbi 50 libra të shkruar, që kurrë s’kanë për t’u harruar…!

Disa prej libra janë edhë këto:

“Esrari Ezani Muhammedi” (Fshehtësia e ftesë së Muhammedit), “Risalei Salihijje” (Mesazhe Mirësije), “Njazi Misri Sherhi” (Komente mbi Divanin e poetit, Njazi Misriut), Imam Aliu, Haxhi Bajram Veliu, Shtatë Shkallët e Tarikatit, Komentimi i Sures Jusuf, etj. etj…

Shejh Muhammed Nur el-Arabiu ndrroi jetë në moshën 74 vjeçare, në vitin 1887, në pranin e dashamirësve më besnikë, në afërsi të Strumicës, në Maqedoni…

All-llahu e mëshiroftë shpirtin e tij! Amin!

Tarikati Melami ka disa veçori: Sa i përket Tarikatit, të gjithë melamitë i kanë mbetur besnik Sheri’atit, kush është melami, pa dyshim, i kryen urdhërat e tij…

Mexhid Yvejsi

Numri i postimeve : 37
Registration date : 24/03/2009

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi