Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

The Telegraph: Nga Shqipëria 140 në Jihad.. Ja numri i xhihadistëve në mbarë botën

Shko poshtë

The Telegraph: Nga Shqipëria 140 në Jihad.. Ja numri i xhihadistëve në mbarë botën Empty The Telegraph: Nga Shqipëria 140 në Jihad.. Ja numri i xhihadistëve në mbarë botën

Mesazh nga Agim Gashi Tue Sep 02, 2014 3:46 pm

The Telegraph: Nga Shqipëria 140 në Jihad.. Ja numri i xhihadistëve në mbarë botën Faaaaaaaaaaak


The Telegraph: Nga Shqipëria 140 në Jihad.. Ja numri i xhihadistëve në mbarë botën

The Telegraph: Deri në 11,000 luftëtarë nga më shumë se 70 vendeve ju janë bashkuar luftës në Siri kundër Presidentit Bashar al-Asad, pothuajse dyfishuar vlerësimet e bëra në fillim të këtij viti. (“Up to 11,000 fighters from more than 70 nations have joined the struggle in Syria against President Bashar al-Assad, almost doubling estimates made earlier this year..)


Numri i shqiptarëve nga Shqipëria dhe Kosova ae aktualisht luftojnë në Siri , sipas të dhnave të fundit, sillet rreth 300 sish. Një studim i bërë për 25 vende të larmishme të botës ku përfshihet edhe Kosova dhe sqhipëroa tregon se numrin e xhihadisteve të cilët kanë shkuar në Siri eshte i vogël për dallim nga ato vende krisitane në të BE-së. The Telegraph dhe “La Libre” në numrin e fundit ka shkruar se nga keto vende evropiane numri i jihadistëve qe sot sherbejnë në Siri sillet rreth 2.000 sish. Turqia-500, Rusia 423, Franca-412, Serbia-350, Belgjika -296, Shqipëria-140, Kosova-150 etj..ka shkruar “The Telegraf” dhe “La Libre”, transmeton “Presheva jonë”. Të paktën tridhjetë francezë vetëm nga Franca kanë vdekur në Siri po aq sa edhe shqiptarë, njofton agjencia e lajmeve « Presheva jonë»
Në Siri bashkohen rreth 2.000 jihadist nga vendet e BE-së
Ndërsa shifrat në Holandë nuk janë edhe shumë larg Britanisë, rreth një në 7.700. Kurse myslimanët amerikanë të cilët kanë shkuar për të luftuar në Siri janë në shkallë shumë më të ulët, një në 25.000. Britania dhe Franca kanë përqindje të krahasueshme të myslimanëve lokalë që kanë shkuar për të luftuar në Siri, pak më shumë se një në 6.000 myslimanëve britanikë dhe një në 6666 myslimanët francezë kanë shkuar në Siri, sipas burimeve qeveritare.
Rreth 800 të rinj të prekur nga nisje në Siri, pesëdhjetë procedurat e hapur për të prokurorit të terrorizmit, pak më shumë se 160 raporte të një linje telefonike ngritur deri në fund të prillit Brendshme … problemi i kandidatëve për xhihadin në shifra :
Kjo është shifra e dhënë nga ministri i brendshëm i Bernard Cazeneuve. Ai përfshin të rinjtë tashmë e la teatrin e operacioneve në Siri (300), ata që janë në tranzit (pak më shumë se 300) dhe atyre të shërbimeve të inteligjencës e të cilëve kanë sigurinë se kanë në plan të shkojnë. Turqia-500, Rusia 423, Franca-412, Serbia-350, Belgjika -296, Shqipëria-140, Kosova-150 etj..ka shkruar “The Telegraf” dhe “La Libre”, transmeton “Presheva jonë”
Ky grup përfshin më shumë se njëqind gra dhe një “të rëndësishëm” numrin e të miturve, sipas një burimi ministror i cili nuk pranoi të bëjë të ditur numrin e saktë. Përqindja e femrave dhe fëmijëve është në rritje në mënyrë të qëndrueshme për disa javë, një fenomen që ka të bëjë shërbime anti-terroriste.
Këto anketa ka të ngjarë të përfshijë 230 njerëz, siguroi atë burim. Si pjesë e këtyre procedurave, 99 persona u arrestuan dhe të paktën 70 padi, 50 të paraburgosurve.
Këto raporte zbuloi 45 nisje të stafit për Sirinë, “dhe një numër të konsiderueshëm të nisjeve penguar, por shumë e vështirë për t’u matur, sepse sipas definicionit nuk janë palë,” tha burimi i Punëve të Brendshme.
Në përgjithësi, duke përfshirë edhe largimet sinjalizoi përmes platformës, vlerësimin e inteligjencës, sipas burimit të njohur me këtë çështje, që ka një mesatare prej gati tre nisje të përditshme
Për të plotësuar nevojat e call center, rreth 300 punëtorë duhet të trajnohen deri në fund të korrikut, tha Bernard Cazeneuve.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi