Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TERRORISTËT VRASIN AUTORIN E KARIKATURAVE TË MUHAMEDIT

Shko poshtë

TERRORISTËT VRASIN AUTORIN E KARIKATURAVE TË MUHAMEDIT Empty TERRORISTËT VRASIN AUTORIN E KARIKATURAVE TË MUHAMEDIT

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jan 07, 2015 8:32 pm




TERRORISTËT VRASIN AUTORIN E KARIKATURAVE TË MUHAMEDIT

Jana Todo

TERRORISTËT VRASIN AUTORIN E KARIKATURAVE TË MUHAMEDIT AA7Srri

Sulm i përgjakshëm në letër satirike Charlie HEBDO në Paris: Dy burra të armatosur rëndë bastisi selinë e gazetës në Paris të mërkurën, ndërsa, sipas zyrës së prokurorit të paktën dymbëdhjetë vetë u vranë dhe disa të plagosur. Një punonjës i tha revistës 20 minuta: "Kjo është një masakër". Presidenti François Hollande foli për një akt terrorist.


Sipas policisë pushtuar të paktën dy burra të maskuar me kallashnikovë dhe granatë-hedhës armatosur në dhomat e gazetave të a.Sulmi në distriktin 11-të në Paris qendrore që kishte ndodhur rreth 11:30 kohës. Ajo është dhënë pastaj një shkëmbim zjarri me forcat e sigurisë. Kur ata u larguan sulmuesit kishin shtënë një oficer të policisë dhe më pas goditur një këmbësor. Kryesit bërtiti, sipas dëshmitarëve, "Ne kemi hak, profetëve" dhe "Allahu është i madh".


Sipas informatave nga qarqet juridike është ndër të vdekurit dhe redaktori i Charlie HEBDO, artisti Stephane Charbonnier, i njohur si "Charb". Kolegët e tij Jean Cabut, Georges Wolinski dhe Bernhard Verlhac, i njohur si "Cabu", "Wolinski" dhe "Tignous" janë të vdekur. Ata janë identifikuar sipas prokurorit nga një të mbijetuar të sulmit.


Illustrator Corinne Rey aka "Coco", tha ZeitungL'Humanité, ata ishin kërcënuar më parë në hyrje të ndërtesës nga dy burra të maskuar dhe të armatosur. "Ata donin në. Kam hyrë në kodin. Ata qëlluan Wolinski, Cabu, e cila zgjati pesë minuta. Unë kam qenë i fshehur nën një tavolinë." Ata thanë se sulmuesit flisnin përsosur frëngjisht dhe i njohur të al-Kaedës.


Në mesin e të vdekurve janë të dy oficerë policie, një prej tyre është ndaluar nga hetuesit për të mbrojtur Charb.Artist e kishte parë disa herë në të kaluarën me karikatura provokuese e titujve Muhamedit. Të paktën shtatë persona të tjerë u plagosën, sipas akuzës, katër prej tyre seriozisht.


Sulmuesit ishin në pasdite në arrati. Pothuajse 3.000 oficerë janë në detyrë. Sipas Marc Beaugé revistës kulturore Les Inrocks ata janë të persekutuar nga policia: "A e zezë Citroën DS me dritare të thyera shkoi si rrufe në të gjithë Place de la République prapa një furgon dhe të paktën pesë makina policie .."


Elsa Vigoureux gazetar nga Le Nouvel Observateur tha se dy sulmuesit ishin rrëzuar nga një makinë në vendin e ngjarjes, e cila ishte drejtuar nga një njeri i tretë.Makinë nuk ishte ende identifikuar. Pas sulmit, ata ishin pra të një makinë, ju nuk e dini nëse ajo është e kap dhe u drejtuan drejt Porte Pantin njëjtën. Atje ata do të lënë makinën dhe të ketë një makinë të çuditshme vjedhura. Ata duhet të zhvendoset në lindje dhe Paris kanë lënë.


- Stéphane DE SAKUTIN; François Guillot; PATRICK Bernard / AFP © Mundesuar nga Süddeutsche.de - Stephane DE SAKUTIN; François Guillot; PATRICK Bernard / AFP
Sulmi në gazetën satirike, në fjalët e Presidentit francez François Hollande një "akt jashtëzakonisht barbare" ishte një "sulm terrorist". "Me këtë nuk ka dyshim," tha presidenti të mërkurën në Paris, kur ai vizitoi vendin e krimit.


Për 14 orë u mbajt një takim i kabinetit të krizës.Qeveria ka ngritur nivelin terrorist alarm për Paris në nivelin më të lartë.Vigipirate anti-terrorist është ngritur në nivel më të lartë "të ndaluar alarmi", siç u quajt në zyrën e regjistruar të Kryeministrit Manuel Valls. Për ndërtesat e mediave, dyqane të mëdha, kishat dhe mbrojtjen e transportit publik është forcuar.


Kancelarja gjermane Angela Merkel duket e tronditur në një telegram të Hollande. (Më shumë reaksione mund të lexohet këtu.) Gjithashtu në Twitter, tronditjes në sulm të madh - dhe solidariteti me Charlie HEBDO. Mijëra e përdoruesve tweet me hashtag #jesuischarlie ("Unë jam Charlie").


Në vitin 2011, revista me rastin e suksesit zgjedhor e islamistëve në Tunizi për dalje në "Sheriatit HEBDO" ("Charia HEBDO") ishte riemëruar. Në faqen e parë një vizatim i Profetit Muhamed është parë, e cila ishte parashikuar me një flluskë sapuni fjalim. Për të lexuar atë: "100 rëna në qoftë se ju nuk e vdes duke qeshur." Në anën e pasme të një tjetër vizatim ishte shfaqur. Në ditën në të cilën u shfaq çështjen, Unknown kryer një sulm me zjarr mbi zyrat e bëra fllad redaktuese të revistës. Atëherë askush nuk u lëndua, dëmi material, megjithatë, ishte i konsiderueshëm.


Charb pastaj foli në TV BFM TV njeri që rri kot e e-mail që kanë marrë redaktorët. Në të njëjtën kohë, ai theksoi se askush nuk mund të kishte lexuar këtë çështje të veçantë Sheriatit para sulmit me zjarr, si ajo erdhi në newsstands deri orë më vonë. Vetëm faqe titulli ishte këtu më parë i dukshëm në internet.


Edicioni i tij më i fundit i e mërkurë, gazeta kushtuar romanit të ri nga ana e autorit francez Michel Houellebecq skandal, i cili është Franca e 2022 përshkruan ku një president mysliman sundoi vendin.
TERRORISTËT VRASIN AUTORIN E KARIKATURAVE TË MUHAMEDIT AA7Sx7Q
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi