Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mali i Zi, po i merr të gjitha Bjeshkët e Rugovës, Qeveria e Kosovës hesht

Shko poshtë

Mali i Zi, po i merr të gjitha Bjeshkët e Rugovës, Qeveria e Kosovës hesht Empty Mali i Zi, po i merr të gjitha Bjeshkët e Rugovës, Qeveria e Kosovës hesht

Mesazh nga Agim Gashi Mon Mar 02, 2015 7:45 pm

Mali i Zi, po i merr të gjitha Bjeshkët e Rugovës, Qeveria e Kosovës hesht

Pas Pavarësisë së Kosovës, u hapen diskutime të reja në mes Kosovës dhe shtetëve fqinjë duke përfshirë këtu edhe çështja e kufijve me gjitha shtetët fqinjë dhe Malin e Zi me të cilin autoritetët kosovare vite më pare kishin biseduar edhe për demarkacionin e kufirit Kosovë- Mali i Zi.



Mali i Zi, po i merr të gjitha Bjeshkët e Rugovës, Qeveria e Kosovës hesht 562X315884239_mali

Demarkacioni i kufijëve në mes të Kosovës dhe shtetëve fqinjë ndonëse proces i nisur që pas shpalljës së pavarësisë së Kosovës, ajo po vazhdon edhe më tutje të jetë çështje e pambyllur e këtij rajoni, duke shkaktuar edhe shqetësim tek banorët shqiptarë , sidomos kur e kemi fjalën për demarkacionin e kufijëve me Malin e Zi, ku më të dëmtuar nga ky prooces duket të jenë banorët e fshatrave të Rugovës që janë afër kufirit me Malin e Zi.

Banorët e Rugovës janë jashtëzakonisht të shqetësuar për demarkacionin e kufijëve me Malin e Zi ku në këtë proces pothaujse janë të anashkaluar dhe nuk po merrën parasysh as mendimet por as argumentët tyre në bazë te cilave vërtetohet se ato pjesë ku po i përfshin demarkacioni i kufirit dhe po i jepën Malit të Zi, banorët kanë toka me dokumetacion përkates që daton prej vitit 1974.
Banorët e Rugovës kanë ngritur shqetësimet për pjesën e Liqenatit ku është edhe një ndër pikat turistike e atraktive më të mëdha në Kosovë,ku faqja e internetit më e madhja në botë për paraqitjen e hartave GOOGLE EARTH,ka vendosur një kufi të ri ku i bie Liqenatit të Bjeshkëve të Rugovës mu në mes të saj,ku po qe e vërtet kjo atëherë do jetë një humbje e madhe për turizmin malor ne Kosove./ShB/

Mali i Zi, po i merr të gjitha Bjeshkët e Rugovës, Qeveria e Kosovës hesht 562X315955801_1Mali i Zi, po i merr të gjitha Bjeshkët e Rugovës, Qeveria e Kosovës hesht 562X31530513_malizi
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi