Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto)

Shko poshtë

Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto) Empty Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto)

Mesazh nga Agim Gashi Thu Nov 19, 2015 10:59 pm

Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto)
Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto) Largea_legio1447962057


Pas nisjes së sulmeve nga ajri, Franca do të luftojë Shtetin Islamik edhe me trupa tokësore.


Mediat ndërkombëtare raportojnë për dërgimin në Siri të repartit special të njohur me emrin “Legjioni i Huaj”. Janë 7 mijë ushtarë elitë, të stërvitur mjeshtërisht për eleminim.
Specifika e këtij formacioni ushtarak elitë është se, ka në përbërjen e tij trupa nga çdo shtet, që janë të gashëm të luftojnë në këmbim të pagesës si efektivë të rekrutuar në bazë të një page.
Legjioni francez i të huajve u themelua nga mbreti francez Louis-Philippe më 10 Mars të vitin 1831, dhe menjëherë i dërgoi në okupimin e Algjerisë. Legjioni që nga atëherë ka marrë pjesë në të gjitha luftërat të cilat i ka udhëheqë Franca, morën pjesë në Luftën e Parë dhe të Dytë Botërore.
Pas Luftës së Dytë Botërore në Legjionin e të huajve u përfshinë numër i madh i ushtarëve gjermanë. Pra, pas Luftës së Dytë Botërore në Legjionin e të huajve, rreth 40 % ishin gjermanë.
Në vitin 1945. Lufta filloi në Indokinë, në të cilën morën pjesë edhe Legjion i të huaj, dhe atje e tërë ushtria francez përjetoi një humbje të rëndë ashtu që në ferrin e luftës u vranë një numër i madh i legjionarëve. Legjioni i të huajve luftoi nëpër shumë vende të botës, ndërsa Afrika ishte arena më e shpesht e betejave, nga Algjeria, Libia, Tunizia, Çadi madje deri te misonet e tanishme paqëruajtse.


Struktura e Legjionin të Huaj


Sot, Legjioni francez i të huajve përbëhet nga rreth 8500 legjionarëve, ekskluzivisht meshkuj, të ndarë në 9 Regjimente e dhe në një njësi të pavarur.


Misioni i Legjionit të Huaj


Sot, Legjioni francez i të huajëve merrë pjesë pjesë në misionet paqeruajtëse në mbarë botën. Legjionarët kryjnë misionin e tyre në Çad, Republikën e Afrikës Qendrore, Liban, Afganistan, Xhibout dhe Guianën Franceze.


Rekrutimi në Legjionin e Huaj


Kryhet në 11 qendrat e rekrutimit në Francë.
Kandidati për legjionarë duhet të marrë pjesë personalisht në një nga qendrat e rekrutimit në Francë me dokumente të vlefshme (pasaporta dhe viza (nëse kërkohet për të hyrë në FR)). Kandidati duhet ti plotësojë disa kërkesa themelore, e ato janë : mosha në mes 18 dhe 40 vjet, aftësitë mendore dhe fizike që është vlerësohen sipas testit të paraparë. Dikur në Legjionin e të huajve kanë mund të pranohen edhe kriminelët më të mëdhenj, por tash nuk ndodhë më, në Legjion më nuk mund të hyjë vrasësi, përdhunuesit dhe autorë të veprave tjera të rënda, por legjioni i të huajve është tolerant ndaj personave me vepra më të lehta kriminale.
Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto) Legjs2727
Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto) Legjs27271
Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto) Legjs27272
Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto) Legjs27273

Këta janë tmerri i ISIS, Franca nis në Siri trupat elitë (Foto) Lg
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi