Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit?

Shko poshtë

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Empty EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit?

Mesazh nga Agim Gashi Tue Jan 12, 2016 8:13 pm

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit?

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Largea_ekskluzive-komandant-malisheva-tt1452613863


Komandant Malisheva: Dikush na tradhtoi në Kumanovë!



Gazeta Bota sot, për herë të parë boton letrën ekskluzive të Muhamet Krasniqit- Komandant Malishevës për luftimet në Kumanovë.
Cili ishte ideali I ish-ushtarëve të UÇK-së që morën armët dhe u nisën për në Kumanovë?
Ku janë takuar dhe si kanë bërë plane për të nisur konfliktin në Maqedoni?
Me cilët dilpomatë amerikanë është takuar Beg Rizaj e Mirsad Ndrecaj para se të shpërthente konflikit në Maqedoni?
Cila ka qenë kërkesa e amerikanëve për grupin e Beg Rizajt e Mirsad Ndrecajt? A u bindën amerikanët se ky grup nuk kishte lidhje me ISIS-in?
Sa orë para konfliktit Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecaj janë takuar më agjentët e sigurimit shtetëror maqedonas?
Sa orë ka zgjatur takimi i Rizajt e Ndrecajt me agjentët maqedonas dhe kush e ka inçezuar këtë bisedë?
Çka ka biseduar Mirsad Ndrecaj me Ali Ahmetin përmes telefonit?
Sa shqiptarë të Maqedonisë e sa të Kosovës morën pjesë në luftimet në Kumanovë?
Si arritën të largohen nga luftimet shqiptarët e Maqedonisë dhe si u zunë në grackë luftëtarët nga Kosova?
A u tradhëtua grupi i Kumanovës dhe kush e shiti idealin për lirinë e shqiptarëve të Maqedonisë?
Pse shteti i Kosovës nuk po bën asgjë për shqiptarët e arrestuar për rastin e Kumanovës, që po gjykohen në Maqedoni.
Për të gjitha këto dhe mjaft detaje të tjera, lexojeni letrën e Muhamet Krasniqit të cilën e ka siguruar gazetën Bota Sot, dhe kuptojeni të vërtetën e konfliktit në Maqedoni…
Konflikti që nisi në mëngjesin e hershëm të 9 majit të vitit 2015 përveç se la të vrarë 10 shqiptarë, të arrestuar mbetën edhe 28 luftëtarë të tjerë, kryesisht nga Republika e Kosovës.
Konflikti i armatosur në Kumanovë edhe më tutje vazhdon të mbetet një mister i përgjakshëm për shqiptarët jo vetëm në Maqedoni por edhe në Kosovë. Gjatë këtij konflikti por edhe pas përfundimit të tij, në opinion dhe në medie u lansuan interpretime të ndryshme, për prapavijën e këtij konflikti, për udhëheqësit dhe luftëtarët që morën pjesë në këtë konflikt dhe për pasojat e luftimeve në Kumanovë.
Në të gjitha këto reagime, më të viktimizuar u trajtuan ata që u vranë dhe ata që u arrestuan nga policia maqedonse. Të vrarët u varrosën dhe pothuaja u harruan ndërkaq të arrestuarit po vazhdojnë të mbahen prapa grilave të burgjeve në Maqedoni duke u trajtuar në fillim me metoda mizore, në ndërkohë që Prokuria e shteti e Maqedonisë tashmë ka ngritur aktakuzë kundër 28 të arrestuarve të akuzuar për terrorizëm kundër shtetit maqedon.


Atje, në burgjet e Maqedonisë, në burgun e Shutkës, dhe në burgun e Prilepit dhe Manastirit po mbahen këta shqiptarë të arrestuar:


Enver Klain, qytetarë i Kosovës njëkohësisht shtetas i Gjermanisë
Landrit Rustemi, i lindur më 24 janar 1991, me vendbanim në Gjakovë, Republika e Kosovës
Refki Dogani
Hjarush Avdia, i lindur më 20 janar 1974, me vendbanim në Gjakovë, Republika e Kosovës
Betim Kabashi, i lindur më 4 janar viti 1992, me vendbanim në Prizren, Republika e Kosovës
Shefqet Hallaqi, i lindur më 31 korrik viti 1981, me vendbanim ne adresën “Edin Duraku”, numër 134, Prizren Republika e Kosovës
Bek Bajra, i lindur më 16 shtator viti 1979, me vendbanim në Gjilan, Republika e Kosovës
Fatmir Reçica, i lindur më 01 maj 1986, me vendbanim në Lipjan, Republika e Kosovës
Fadil Elshani, i lindur më 6 nëntor viti 1975, me vendbanim në adresën “Zhavid Sula”, Suharekë, Republika e Kosovës
Ardian Bujari i lindur me 16 dhjetorë 1975, Duhël pn, në Suharekë

Esat Kafexholli, i lindur më 25 mars të vitit 1985, me adesë në Belanica, Malishevë, Republika e Kosovës
Lirim Krasniqi, i lindur më 10 shtator të vitit 1989, me vendbanim në Ferizaj, Republika e Kosovës
Valdet Zekaj, i lindur më 9 korrik të vitit 1978, më vendbanim në adresën “Maria Shllaku” nr.49, Pejë, Republika e Kosovës
Mirsad Qerimi, I lindur më 25 nëntor rë vitit 1986, me vendbanim në adresën “Muharem Fejza”, nr.15, Prishtinë, Republika e Kosovës
Demë Shehu, i lindur më 20 prill të vitit 1980, me adresë në Deçan –Junik, Republika e Kosovës
Sami Ukshini, i lindur më 15 tetor të vitit 1967, me vendbanim në adresën Nënë Tereza pn, Republika e Kosovës
Genci Sefa- i cili është nga Lushnja por ka shtetësi të Koosvës i lindur më 18 prill të vitit 1973, me vendbanim në Ferizaj, Republika e Kosovës
Andi Krasniqi ose Muhamet Krasniqi, i lindur më 10 prill të vitit 1970, me vendbanim në adresën “Sali Nevica”, numër 14, Prishtinë, Republika e Kosovës
Bajram Elshani, i lindur më 15 korrik të vitit 1987, me vendbanim në Suharekë, Republika e Kosovës
Cila është e vërteta e luftimeve në Kumanovë, rrëfim ekskluziv i Komandant Malishevës – Muhamet Krasniqit – Andit
Muhamet (Andi) Krasniqi i njohur si Komandant Malisheva ka marrë pjesë në të gjitha luftimet në uniformë të UÇK-së. 14 vjet më parë ka luftuar edhe në Maqedoni.

Kur është arritur Marrëveshja e Ohrit, ka zhveshur uniformën e UÇK-së dhe i është kthyer familjes, punës, biznesit. Ka krijuar familje…
Por ai dhe bashkëluftëtarët e tjerë të UÇK-së në Kosovë e në Maqedoni, janë ndjerë të indinjaur nga zhvillimet në Maqedoni, përkatësisht nga mospërmbushja e Marrëveshjes së Ohrit dhe nga diskriminimi i shqiptarëve në Maqedoni në të gjitha sferat e jetës. Muhameti dhe bashkëluftëtarët e ndjeheshin të zhgënjyer më kastën politike shqiptarë në Maqedoni. Disa herë kishin shprehur revoltën e tyre në takime me politikajt shqiptarë të Maqedonisë por asnjëherë nuk ishin përmbushur kërkesat e tyre.


Një ditë, durimit të tyre u erdhi fundi. Të gjitha rrugët i qonin drejt armëve…


Liria u kërkonte edhe një sfidë…Kumanova ishte caku dhe qëllimi i tyre. Andi Krasniqi ose Muhamet Krasniqi, i lindur më 10 prill të vitit 1970, me vendbanim në adresën “Sali Nevica”, numër 14, Prishtinë, Republika e Kosovës, ishte në kontakt të përhershëm me Mirsad Ndrecaj – 1979 Beg Rizaj – 1977 si dhe me mikun e tij (vëllain e bashkëshortes) Arben Rexhajn.
Një ditë, në javën e parë të majit të vitit 2015, Muhamet Krasniqi ishte larguar “për pak ditë nga Kosova”. Një miku dhe bashkëpunëtori të tij i kishte dhënë telefonin dhe dokumentet e identifikimit që t’ia sillte në shtëpi. Bashkë me mikun e tij Arben Rexhajn dhe 28 luftëtarët e tjerë ia kishte mësyrë Kumanovës…
Atje Arben Rexhaj dhe 9 bashkëluftëtarët e tjerë gjetën vdekjen….u vranë në dyluftime me Njësitë Speciale të policisë maqedonas.
Atje, u arrestuan Muhamet Krasniqi dhe 18 bashkëluftëtarët e tjerë.
Muhamet Krasniqi sot gjendet në vuajtje të dënimit në burgun e Prilepit. Atje po pret të fillojë gjykimi dhe ta thotë të vërtetën e konfliktit në Kumanovë.
Por ai prej atje ka shkruar një letër për opinion shqiptar kudo që është dhe ku do që jeton.
Në këtë letër, origjinalin e të cilit e ka siguruar gazeta Bota sot, Muhamet Krasniqi shkruan për motivet që e shtynë të marrë përsëri armët në dorë, luftimet me Njësinë speciale maqedonase, tradhëtia që ua bë këtyre luftëtarëve, drejtësia e munguar dhe mungesa e përkrahjes institucionale jo vetëm nga lidershipi shqiptar në Maqedoni por edhe ai në Kosovë.
Muhamet Krasniqi dhe 18 bashkëluftëtarët e tjerë ndjehen të harruar, të injoruar, të zhgënjyer.
Lexojeni letrën e Muhamet Krasniqit të cilën e ka siguruar gazeta Bota sot, dhe kuptojeni të vërtetën e konfliktit në Maqedoni…/Bota sot

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Malsiheva51451562


Nesër do të lexoni:
Muhamet Krasniqi, – Komandant Malisheva: Letër popullit shqiptar: Kjo është e vërteta e luftës në Kumanovë? Dikush na shiti, dikush e shiti idealin kombëtar – Çka biseduan Mirsad Ndrecaj me Ali Ahmetin? Për grupin tonë kanë qenë të informuar edhe diplomatët amerikanë?
Është e vërtet dhe përgjatë ndjekjeve Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj janë takuar me disa agjentë të DBK-së së Maqedonisë.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Empty Një parti politike u ka ofruar para pjesëtarëve të arrestuar të Grupit të Kumanovës

Mesazh nga Agim Gashi Tue Jan 12, 2016 8:36 pm

Një parti politike u ka ofruar para pjesëtarëve të arrestuar të Grupit të Kumanovës



EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Largea_auto_kumanova14385038751452601167


Një subjekt politik në Maqedoni u ka ofruar para disa pjesëtarëve të arrestuar të Grupit të Kumanovës, duke kërkuar prej tyre që të japin dëshmi të rrejshme lidhur me prapavijën e ngjarjeve të Kumanovës, merr vesh “Lajm” nga burime diplomatike.
Qëllimi i këtij subjekti është që pjesëtarët e grupit të Kumanovës që gjenden në burg të japin dëshmi të rrejshme (përmes letrave të hapura), ku do të akuzojnë disa prej pjesëtarëve të vrarë të grupit si fajtorë kryesorë dhe se kanë bashkëpunuar me shërbimet sekrete.
Qëllimi është që para zgjedhjeve të 24 prillit, ky subjekt të heqë nga vetja përgjegjësinë për tradhtinë që bënë krerët e saj ndaj pjesëtarëve të grupit të Kumanovës më 9 dhe 10 maj.
“Bëhet fjalë për subjekt i cili shitet si subjekt patriotik shqiptar dhe si subjekt që punon për integrim të Maqedonisë në NATO dhe në BE, por që në realitet punon për interesat maqedonase dhe për mbetjen e Maqedonisë sa më gjatë jashtë strukturave euroatlantike”, thonë këto burime diplomatike, duke insistuar të mbeten anonime.
Këto informacione i kanë konfirmuar edhe disa prej familjarëve të pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës. Ata thonë se partia politike në fjalë jo vetëm që ka ofruar para, por edhe ka premtuar dënime më të ulëta për pjesëtarët e arrestuar të grupit të Kumanovës, vetëm e vetëm të dalin me dëshmi që shkojnë në favor të këtij subjekti.
Disa familjarë të pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës paralajmërojnë se së shpejti do të flasin edhe publikisht për presionin që është duke ushtruar kjo parti ndaj familjarëve të tyre që gjenden në burg. Ata thonë se para u janë ofruar edhe disa familjarëve të pjesëtarëve të grupit që u vranë në Kumanovë, mirëpo janë refuzuar.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Empty Komandant Malisheva letër nga burgu i Prilepit: Pas bisedës së Mirsad Ndrecajt me Ali Ahmetin, janë shtuar edhe më shumë sulmet ndaj nesh!

Mesazh nga Agim Gashi Wed Jan 13, 2016 1:24 pm

Komandant Malisheva letër nga burgu i Prilepit: Pas bisedës së Mirsad Ndrecajt me Ali Ahmetin, janë shtuar edhe më shumë sulmet ndaj nesh!


EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Largea__-komandant-malisheva1452677062
Në vzhdimin e dytë të letrës së Muhamet Krasniqit – Komandant Malishevës, të cilën e ka siguruar ekskluzivisht Bota sot, ai tregon të vërtetetën e luftës në Kumanovë?, shtron pyetjen se kush tradhëtoi dhe kush e shiti idealin kombëtar, flet për detajet e bisedës së Mirsad Ndrecajt me Ali Ahmetin,…


Letër nga burgu i Prilepit: Kjo ësjtë e vërteta e luftës së Kumanovës!

I dashur popull!



Pasi mu dha një mundësia që të komunikoj me, dua që të ju informoj lidhur me ngjarjen e 9 dhe 10 majit 2015 në Kumanovë, ku siç dihet na u vranë 10 luftërarë të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare.
Pas shumë fjalëve e thashethëmeve që janë përfol lidhur me rastin ,unë mora kurajon që të ju inoformoj ,pikë për pikë.
E para shumica e grupit kemi qenë në luftërat çlirimtare dhe sidomos të 2001-shit në Maqedoni ku edhe ne ishim pjesë e fuqishme e UÇk-së .
Pas marrëveshjes së Ohrit u muarr vendim mu bë demobilizimi I Uçk-së dhe u bë. Ne filluam jetën normale duke kërku punë e duke ju përkushtuar familjes.
Por 14 vjet pas nënshkrimit të marrrëveshjes së Ohrit, implementimi i kësaj marrëveshje u bë vetëm 14 % , gjersa afati I implementimit ka qenë 3 vjet që do të thotë ,që për të arritur të drejtat shqiptarët duhet të presin 140 vite gjë që është absurde.
Faktori politik shqiptar bart përgjegjësi historike sepse nuk kanë qenë të interesuar për implementimin e marrëveshjes. E rëndësishme për këta politikanë ka qenë pushteti e paraja , e jo të drejtat dhe liritë e shqiptarëve , kështu që gjatë kësaj periudhe ,14 vjeçare për shqiptarët nuk u bë asgjë, përveç se u bënë orkestrime të dëmshme për shqiptarët siç është rasti I Sopotit , rasti Brodecit, rasti Monstrës, vrasja e afër 100 ish pjesëtarëve të UÇk-së, si dhe shumë të tjera, helmimi i nxënësve shqiptarë, rrahja masive e shqiptarëve, djegja e Gjorgje Petrovit, investimi I më shumë se 600 milionë eurove në Shkupin 2014 ,pjesën slave etj.
Pra për partitë politike shqiptare bartin faj të madh për mos implementimin e Marrëveshjes së Ohrit ,përderisa nuk janë marrë seriozisht me implementimin por me shumë me punësime partiake sesa me ato që vërtet janë kombëtare.
Ndërkaq ë shumë vendbanimë shqiptare nuk kanë ujë për pije e nuk ka rrugë, mungojnë gjërat elementare të jetës, në punsime akoma punësohen 80 -85 % sllavë e vetëm 10 -15 % shqiptarë .Në pozita ekzekutive ,shqiptarët nuk kanë vend askund.
Regjistrimi i popullsisë , së cilës , sllavomaqedonasit I frikësohen ,nuk është bërë për arsye që dihet se shqiptarët mund të jenë në numër të barabartë. Politikanët shqiptar e partitë politike në këtë republikë , pa fije turpi kërkojnë akoma 25 % pjesëmarrje në çdo dikastër, kjo është shumë e dëmshme përderisa shifrat në përqindje lëvizin nga 35 -38 %shqiptar.
Unë , personalisht ,gati thuaja mbushen 8 muaj që jam në paraburgim, një muaj e një javë isha në burgun në Shutk dhe aty shihet qartë sa janë të përfshirë shqiptarët, ku në atë pjesë të qytetit, shqiptarët përbëjnë 90% të popullit, gjersa të punësuar janë vetëm 20 % ,edhe atë me pozita roje e shërbyese, pra asnjë pozicion udhëheqës përveç zv. drejtorit nuk është në pozitën e shefit të ndërrimit, të gjithë janë sllav. Pas asaj na kanë transferu katër nga grupi në Prilep, dihet që rrethina e Prilepit ka shumë shqiptarë, por asnjë të punësuar nuk e kam takuar në qendrën e paraburgimit.


Dikush na shiti, kur na suloi policia ne ishim në gjumë…


Po I kthehem ngjarjes së luftimeve në Kumanovë më 9 e 10 maj të vitit 2015.
Të gjitha këto që I përmenda më lart janë arsyet që UÇk-ja, ka filluar me u riaktivizu. Inciativën për këtë e kanë marrë Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj, gjashtë muaj kanë punuar për këtë mobilizim.
Por me rëndësi është të cekët fakti se ky mobilizim i tyre është bërë me kërkesën e mijëra shqiptarëve të Maqedonisë, duke kërkuar që sa më shpejt me u organizue për t’i dalë në mbrojtje popullatës shqiptare. Pasi ky shtet, pas “bombave” të Zaevit po shkonte drejt destabilizimit dhe ne në bazë të urdhërave të Shtabit të Përgjithshëm është dasht të mobilizohemi në heshtje dhe të qëndrojmë e të presim momentet se kur duhet të dalim në skenë. Në këtë grup ka pasë më shumë shqiptarë nga Maqedonija se sa nga Kosova. Por vendorët ditën si të shmangen nga luftimet pasi që e dinin terenin, ndërsa ne u zumë nga policia maqedonase.
Por në këtë rast dikush na shiti ,dikush e shiti idealin kombëtar! Ne u zumë në gjumë dhe nuk u mbrojtëm nga shfarosja, sepse mbi një mijë forca speciale me rreth 800 veta na rrethuan. Ata nuk kishin marrë urdhëra për arrestim por për eliminim fizik dhe kjo dëshmon qartë që si kanë ardhë policia kanë filluar sulmet me rafale, me bomba, me 5 automobila ,me mjete të rënda ,armë të kalibrit të madh dhe filluan edhe djegjet e shtëpive . Me çdo çmim me çdo kusht janë munduar me na eliminu ,jo me na arrestu ,ne jemi mbrojt sa kemi mundur.


Çka biseduar Mirsad Ndrecaj me Ali Ahmetin?


Deri sa ne orët e dt : 9 maj mëngjes, Mirsad Ndrecaj ka bisedu me Ali Ahmetin, ka kërku prej tij mu ndal zjarri nga policia sepse mund të ketë civilë të vrarë apo mund të vritën edhe shumë të tjerë.
Ali Ahmeti I ka thënë që po kqyri çka po mund të bëj e Mirsadi ka kërkuar që edhe ne të tërhiqemi e nëse është e mundur të dorëzohemi te autoritetet e Kosovës. Në këtë pyetje Aliu I ka thënë që unë nuk mundet me dhënë premtime sepse nuk u beson këtyre policëve maqedonë dhe se mund të na vrasin. Por pas kësaj bisede përveç se nuk është ndal sulmi I Policisë , këto sulme sa vinin e shtoheshin me ashpër, deri në orët e mbrëmjes.
Mirsad Ndreshaj e Sami Ukshini kanë rënë në lidhje me OSBE-në dhe kjo e ka ndalë aksionin policor. Dhe më pas jemi dorëzu, deri në momentin e dorëzmit tonë nga tanët janë vrarë 5 veta, gjersa një nga tanët ka bërë vetëvrasje duke mos e përballuar presionin luftarak që zhvillohej në 5-10 metra e që katet e shtëpisë sipër nesh digjeshin. Kati poshtë ku ishim, vinin zhurmat nga të gjitha kalibrat rafaleve pa ndal e nga 3-4 granata dorësh njiherësh hidheshin në drejtim tonin. Ka qenë e pamje etmerrshme. Unë nuk kam përjetu një luftë të tillë edhe pse kam marrë pjesë në shumë beteja në Kosovë e në Maqedoni, por kjo ka qenë lryekëput kurth I përgaditur nga shërbimet sekrete të këtij shteti pa dijeninë tonë. Por dikush nga tanët ka bashkëpunu me këto shërbime secrete maqedonase. Dikush mendon që si u bë e pse u bë që ndodhi kjo, a mos ndoshta kokë me vete është fillu mobilizimi ?
Jo , vëllëzër e motra sipas asaj çka më ka thënë Mirsad Ndrecaj e edhe që e kam parë është marrë pëlqimi I shumë politikanëve shqiptar në Kosovë e Shqipëri ,po ashtu edhe i shumë veprimtarëve në Maqedoni e të më se 90 % të veteranëve./Bota sot


Nesër do të lexoni:
Për grupin tonë kanë qenë të informuar edhe diplomatët amerikanë
Është e vërtët dhe përgjatë ndjekjeve Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj janë takuar me disa agjentë të DBK-së së Maqedonisë
Apeli im për shqiptarët dhe Kosovën: Mos na leni të dergjemi burgjeve të Maqedonisë
Lexo poashtu:
EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit?
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Empty Komandant Malisheva letër nga burgu i Prilepit (4): Ja çka biseduan Mirsad Ndrecaj e Beg Rizaj me agjentët e shërbimit sekret maqedonas (DBK)

Mesazh nga Agim Gashi Fri Jan 15, 2016 4:18 pm

Komandant Malisheva letër nga burgu i Prilepit (4): Ja çka biseduan Mirsad Ndrecaj e Beg Rizaj me agjentët e shërbimit sekret maqedonas (DBK)


EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Largea_muhamet-krasniqi-e-ramush-haradinaj1452858581
Muhamet Krasniqi – Komandant Malisheva e Ramush Haradinaj gjate nje takimi


Në vazhdimin e katërt të letrës së dytë të cilën e ka siguruar Bota Sot, Muhamet Krasniqi – Komandant Malisheva tregon detaje të takimit të Mirsad Ndrecajt e Beg Rezajt me agjentët maqedonas, çka foruan dhe çka kërkuan agjentët maqedonas nga Grupi I Kumanovës?
Kush e ka inçezuar bisedën në mes të Mirdad NDrecajt e Beg Rizajt me agjentët maqedonas?
Thashethëmet nëpër gazeta ditore shqiptare në Kosovë, në Shqipëri e Maqedoni të disa analistëve , politikanëve ,gazetarëve e të disave të tjerëve që flasin ne emër të grupit të Kumanovës janë të patolerueshme.
Duke parë e lexuar shumë analiza të analistëve në gazeta e mora lapsin që të shkruaj dhe që të ju informoj të gjithëve se qëllimi ynë në përgjithësi ka qenë kombëtar. Duke I pa politikanët në Maqedoni se nuk e kanë për qellim implemetimin e marrëveshjes së Ohrit e gjersa gjendja tek populli shqiptar sa vinte e vështirësohej UÇK-ja ka filluar riorganizmin e saj .
Në një analizë të analistit Nuhi Matoshi kam lexu se në rastin e Kumanovës kanë luftuar shërbimet secrete.

Shërbimi sekret maqedonas na ofroi para, biznese vetëm që të mos e nisnmim luftën në Kumanovë



Ne si pjesëtar të përhershëm të UÇK-së nuk kemi qenë antarë të strukturave sekrete asnjëherë. Shërbimet sekrete neve na kanë ndjekur, është e vërtët dhe gjatë kësaj kohe të ndjekjeve përgjatë ndjekjeve Mirsad Ndrecaj dhe Beg Rizaj janë takuar me disa agjentë të DBK-së së Maqedonisë.
Takimi ka pas karakter të mobilizimit dhe ata kanë kërkuar që mos të riaktivizohet UÇK-ja, sepse Maqedonia nuk mund të luftonte me UÇK-në. Në ëktë takim agjentët maqedonas u kanë ofru Mirsad Ndrecës dhe Beg Rizës para sa të doni vetëm mos nisni luftë. U është ofruar bizneze e shumë favore të tjera, vetëm mos të ju prishet qetësia pushtetarëve maqedonas.
Ndrecaj dhe Rizaj nuk kanë pranuar as para e as biznes, këta kanë kërkuar federalizimin ose konfederat në baza etnike në Maqedoni dhe së pari kanë kërkuar të ndriçohen menjëherë rastet e orkestruara Sopoti, Monstra, vrasja e komandant Kushtrimit, dhe shumë orkestrimeve ku qindra shqiptar po vuajnë dënime pafajshëm, dhe është kërkuar lirimi pa kusht I rasteve në fjalë, Sopot ,Monstra ,Brodeli.


Mirsad NDrecaj ka inçezuar bisedën me agjentët maqedonas


Pas një bisede që ka zgjat plot tre orë e shtatë minuta, Mirsad Ndrecaj e ka inçizuar bisedën dhe ju ka tregu që bisedën e ko inçezuar për të dal e vërteta. Ky inçezim tregon qartë që nuk kemi qenë djem që shitemi për para e për bizneze sepse jemi bij të Kosovës. Të gjithë e kemi pasur dhe e kemi gjendjen financiare të mirë e poashtu edhe një pjesë e mirë e shqiptarëve të Maqedonisë që morën pjesë në luftimet në Kumanovë.

Nesër do të lexoni: A janë të afërmit e Mirsad Ndrecajt e Beg Rizajt ata që kanë spiunuar në rastin Kumanova? Çka deklaroi ministrit Skender Hyseni për rastin Kumanova? Pse po heshtin shqiptarët e Maqedonisë ndaj rastit Kumanova? A po i mashtron Ali Ahmeti shqiptarët me “bombona” të Maqedonisë? Pse nuk është bërë regjistrimi i popullsisë në Maqedoni?
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Empty Komandant Malisheva letër nga burgu (5): Kush ishte i afërmi i Mirsad Ndrecajt e Beg Rizajt që spiunoi për luftën në Kumanovë?

Mesazh nga Agim Gashi Sat Jan 16, 2016 4:28 pm

Komandant Malisheva letër nga burgu (5): Kush ishte i afërmi i Mirsad Ndrecajt e Beg Rizajt që spiunoi për luftën në Kumanovë?
EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Largea_km-284_961046797_n1452946189

A janë të afërmit e Mirsad Ndrecajt e Beg Rizajt ata që kanë spiunuar në rastin Kumanova? Çka deklaroi ministrit Skender Hyseni për rastin Kumanova? Pse po heshtin shqiptarët e Maqedonisë ndaj rastit Kumanova? A po i mashtron Ali Ahmeti shqiptarët me “bombona” të Maqedonisë? Pse nuk është bërë regjistrimi i popullsisë në Maqedoni?



Por duket se diçka shkoi gabim përderisa u zumë në gjumë, dikush ka spiunuar.
Ai dikushi duket të ketë qenë I afërt me Mirsad Ndrecën e Beg Rizën e këta të fundit I kanë besuar dhe përfundimi dihet tani. Por çka është me rëndësi të veçant është se Njësitë speciale, një numër prej 850 forca dhe qindra policë të njësive tjera ,me 9 maj në mëngjes nuk erdhën më na arrestu, ata erdhën me na ekzekutu, pa asnjë paralajmërim dhe në këtë rast ne jemi mbrojt nga policia.
Të gjitha ato shtëpi i shkatërroi e i dogji Njësia speciale maqedonase me armatimin e rëndë, sepse ne nuk kemi pas armatim të rëndë përveçarmëve automatike dhe vetëm me 2 -3 sneipera jemi mbrojtur.
Unë kam qenë në grupin e fundit të dorëzimit dhe e di kretj ngjarjen. Na ana e Njësive Speciale maqedonase kanë qenë 8 të vrarë dhe 42 të plagosur dhe me këto shifra ne akuzohemi për terrorizëm,gjë që ne nuk kemi të bëjmë me terrorizëm e as ndonjë element të saj.


Komandant Malisheva: MInistri Skender Hyseni ka folur qartë për ngjarjen në Kumanovë

Më ka pëlqy shumë një deklaratë e Ministrit të Punëve të Brendshme të Kosovës , Skender Hyseni,ku thotë se ngjarja ne Kumanovë nuk ka të bëjë me terrorizmin dhe kushdo që tenton t’i bashkangjes terrrorizmin,gabon shumë rëndë.Pastaj deklarata e kryeministrit shqiptar, ku thotëse i keni ngatërru fjalën shqiptar dhe terrorizmin andaj kjo është e patolerueshme.



Pse po heshtin shqiptarët e Maqedonisë ndaj rastit Kumanova?

Mirëpo pas gjithë kësaj torture që ne kemi përjetu, shteti shqiptar, e poashtu Kosova nuk bënë asgjë.

Ne akoma , po torturohemi në mënyra të ndryshme,gjersa shqiptarët në përgjithësi po heshtin!Pse po nodhë kjo! Ne ia falëm jetën flamurit kombëtar, ia falëm jetën duke e mbrojtur demokracinë e lirinë për shqiptarët e këtij shteti e shqiptarët e Maqedonisëheshtin.
Pse heshtin,nuk po kuptoj a janë të hutuar pas futbollit që kombëtarja shkoi në Europian?Të gjithë I gëzohemi kombëtares ,mirë që ata po i mbrojnë ngjyrat e flamurit, jemi edhe ne sepse edhe e mbrojtëm flamurin kombëtar. Ne po vazhdojmë politikëne lirsië kombëtare pornë një mënyrë tjetër,jo në mënyrën si e bënë Ali Ahmeti me partinë e tij. Të them të drejtën Ali Ahmeti e ka deviju rugëtimin kombëtar dhe po mundohet qëme “bombona” maqedonasetë mashtrojë popullin shqiptar.
Nuk durohen premtimet e Ali Ahmetit që për 15 vjet do ta kemi edhe Ohrin edhe Manastirin e që do ta hapim tunelin Tetovë-Prizren.Ku janë ato premtimet? Ali Ahmeti mostë harrojë se nga djersa e gjaku ynë ke hipur në frontin e politikës e pushtetit, prandaj Ali Ahmeti është mir tëthërrasë mendjen dhe tëmos lejojë qëtë dënohemi për terrorrizëm sepse është dëm i madh edhe për Ali Ahmeti edhe për shqiptarët e Maqedonisë,sepse kështu tregohet i pa aftë për të mbrojt shqiptarët prandaj mos të lejojë orkestrime , si rasti Sopotit, Monstrës, etj .


Ali Ahmeti mos lejo me t’u vra bijtë e bijat më të mirë të shqiptarisë?

Ali Ahmeti mos lejo që shqiptarët të vriten pas shpine, sepse do të jeshë bashkëfajtor,përderisa më vrasësin e qeverisë dhe vendit bën koalicion.Ali Ahmeti sllavët në këtë shtet nuk munden me lujt me shqiptarët se jemi 8 milionë. Duhet ta dish se përveç shqiptarëve në Maqedoni edhe 7 milionë të tjerë janë të gatshëm që tëtë përkrahin nëse punon për kauzën kombëtare.Dhe një të vërejtje e kam për partinë kryesore si BDI po ashtu PDSH çdo herë kur ka të bëjë me punësime ose me ndonjë komision ose me ndonjë institucion partitë shqiptare kërkojnë 25% përfaqësim.A nuk është e dhimbshme kjo kur dite se analizat e Gjermanisë dalin të jenë 35 % shqiptarë e mbase edhe më shumë.



Pse nuk është bërë regjistrimi i popullsisë në Maqedoni?

Unë përsonalisht që 8 muaj vetëm në Maqedoni kam kontakte dhe i pyes ata pse nuk bëhet regjistrimi , e maqedonasit vetë e thonëse janë frigu se mos do të jenë shqiptarët në përqindje më të madhe.E partitë politike kërkojnë përfaqësim 25 %. Zotërinj, ka kaluar koha e 25 % .Shqiptarët në këtë shtet, duhet të vetëdijësohen, sidomos partitë politike, në vend që të vendosin selitë e partive politike në Shkup, ata shkojnë në Tetovë. Tetova dihet që është shqiptare, po Shkupi gjithmonë ka qenë kryeqendër e shqiptarëve, e partitë kryesore po e humbin Shkupin duke mos u koncentruar në investime, e mbi të gjitha duke mos e stimuluar natalitetin,sepse me ngritje të natalitetit prapë Shkupi mund të ndryshojë.



Ne vazhdim te bashkepunimit me Muhamet Krasniqin nga burgu i Prilepit ne do te botojme edhe fjaledn e tij mbrojtese para gjykates te cilen nuk e lejoi ta lexoje gjyqtaraja maqedonase.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit? Empty Re: EKSKLUZIVE: E vërteta e luftës së Kumanovës, ja çka shkruan Komandant Malisheva nga burgu i Prilepit?

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi