Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Letra e presidentit Obama

Shko poshtë

Letra e presidentit Obama Empty Letra e presidentit Obama

Mesazh nga Agim Gashi Fri Jul 31, 2009 12:10 am

Letra e presidentit Obama "Lajmi për kujdesin shëndetësor i vlefshëm për shpërndarje

Agim Vuniqi


Zhvillimi i demokracisë në Amerikë nuk është vetëm model i jetesës, është shumë më tepër, është respekti dhe komunikimi i drejtpërdrejtë i qytetarëve me përfaqësuesit e tyre, të cilët janë të zotuar se do të jenë të hapur dhe transparent ndaj publikut dhe zgjedhësve. Interesimi i çdo ditshëm për ecuritë e politikës amerikane të bënë kurajoz për angazhimin e përditshëm të liderëvë në përgjithësi dhe të presidentit amerikan në veçanti. Format e komunikimit janë të rëndomëta, qytetari mund të shkruaj dhe të interesohet për problemet që e mundojnë atë, interesimi mund të zgjërohet edhe lidhur me problemet globale por edhe në adresimin e çështjeve me interes edhe në kontinentet tjera, ku vala e represionit nga qeveritë lokale bënë të pamundur përfitimet nga demokracia dhe përmirësimin e jetës së njerëzve për të ngritur shkallën e realizimit praktik të drejtave njerëzore. Vështrimet individuale zgjojnë interesimin e senatorëve, kongresmenëve dhe të vet presidentit amerikan, të cilët nuk harrojnë të përgjigjen shpesh në letrat që u adresohen atyre. Këtë gjë të zakonshme e bëja më heret kur ishte president George W. Bush, por edhe tash kur Presidenti Obama i bëri për vete shumicën e amerikanëve, me intelegjencën, mprehtësin e gjykimit të drejtë dhe të përnjëhershëm, por edhe me mirësjelljen ndaj qyetarëve. E pash të arsyeshme që lexuesin shqiptar ta njohtojë me përmbajten e letrës së presidentit Obama të dërguar në emailin tim, të cilën sigurisht që ia ka postuar edhe shumë qytetarëve tjerë amerikanë, për t'i njoftuar ata për ecurinë e reformave për kujdesin shëndetësor, duke hapur si mundësi angazhimin e drejtpërsëdrejt të tyre, që me propozimet konkrete eventualisht të kontribojnë në përshpejtimin e reformave në shëndetësi dhe zbatimin e tyre në praktikë.

Shtëpia e Bardhë, Washington

Mirëdita,

Ju do të merrni këtë email sepse jeni nënshkruar në WhiteHouse.gov. Unë dhe stafi im planifikojmë për të përdorur këto mesazhe si një mënyrë e komunikimit drejtpërsëdrejti për mundësitë dhe çështjet e rëndësishme, dhe sot kam disa përditësime inkurajuese për reformën e kujdesit shëndetësor.
Vice President dhe unë posa u takuam me udhëheqësit nga Dhoma e Përfaqësuesve dhe morëm zotimin e tyre për të kaluar ligjin e reformës të kujdesit shëndetësor deri më 31 korrik.
Ne kemi gjithashtu një përkushtim të pashoq nga udhëheqësit e kujdesit shëndetësor të industrisë, shumë prej të cilëve kundërshtuan reformat shëndetësore në të kaluarën. Të hënën, unë u takova me disa prej këtyre aktorëve të kujdesit shëndetësor, dhe ata u zotuan për të bërë pjesën e tyre për të zvogëluar shpenzimet e kujdesit shëndetësor dhe shkallën e rritjes së shpenzimeve, duke kursyer më shumë se dy trelion dollarë gjatë dhjetë viteve të ardhshme - rreth 2500 $ për çdo familje amerikane. Pastaj, të martën, disa nga udhëheqësit më të lartë të top kompanive të Amerikës erdhën në Shtëpinë e Bardhë të demonstrojnë mënyrat inovative për të zvogëluar shpenzimet e kujdesit shëndetësor duke përmirësuar e shëndetin e punonjësve të tyre.
Tani Senati dhe Dhoma kanë filluar një debat kritik që do të përcaktojë shëndetin e ekonomisë tonë kombëtare dhe të familjeve. Ky proces duhet të jetë transparent dhe gjithëpërfshirës dhe produkti i saj duhet të ulë koston, të përballueshme, dhe të sigurojë cilësinë e kujdesit shëndetësor për të gjithë, dhe të garantojë për të gjithë zgjedhjen e planeve dhe mjekët .
Reformimi i kujdesit shëndetësor duhet t'u përfshijë edhe ju. Mendoni për njerëzit tjerë të cilët mund të dëshirojnë të qëndrojnë deri në ditën e reformës së kujdesit shëndetësor dhe çështje të tjera kombëtare dhe tregoni atyre që të bashkohen me ne këtu:
http://www.whitehouse.gov/EmailUpdates
Reforma e kujdesit shëndetësor nuk mund të vijë më shpejt. Ne shpenzojmë për kujdesin shëndetësor më shumë se çdo vend tjetër, por familjet vazhdojnë të luftojnë me premitë që kanw hypur në maje të qiellit dhe gati 46 milionë janë krejtësisht pa sigurim. Ky është një prioritet për popullin amerikan dhe një shtyllë e fondacionit të ri që jemi duke kërkuar të ndërtojm
ë për ekonominë tonë. Ne do të vazhdojmë t'ju mbajmë me postime në lidhje me këtë dhe çështje të tjera të rëndësishme.

P.S. Nëse dëshironi të merrni më shumë informacione-të thella rreth reformës shëndetësore dhe se si mund të participoni, bëhuni i sigurtë të vizitoni http://www.HealthReform.gov.
--- On Wed, 5/13/09, President Barack Obama <president@messages.whitehouse.gov> wrote:

From: President Barack Obama <
president@messages.whitehouse.gov>
Subject: Health care news worth sharing
To:
agimih2000@yahoo.com
Date: Wednesday, May 13, 2009, 4:49 PM
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi