Dy poezi satirike nga Dibran Demaku

Shko poshtë

Dy poezi satirike nga Dibran Demaku

Mesazh nga Agim Gashi prej Fri Nov 20, 2009 1:55 amDibran Demaku

POPULLIT

Vrapo o popull,vrapo tek sheshi
dhe shumë zyrtarë kapi për veshi
mos e ndal hapin,nxito ti vrik
kanë kthyer vendin në një çiflik!

Që nga i pari gjer tek i mbrami
sy e vesh ua ka mbyllur harami
janë vënë në rresht,janë vënë në garë
kush të merr më shumë e kush më parë!

Ndërtojnë shtëpi,ndërtojnë pallate
rrokaqiej të lartë me kate e kate
na blejnë tokë,na blejnë fabrika
si zë meraku,si zë as frika!

Marrin sa munden bijtë e Shkabës
si ta kishin gjithçka pronë të babës
dhe nuk u skuqet aspak fytyra
dinjiteti i tyre me njëmijë ngjyra!

Të mbesin të qetë,të mbesin me nderë
thonë:Kemi fituar në shumë tenderë
kur i pyet ndonjëri nga i morët paratë
ata ulin kokën,heshtin si gratë!

Dje nuk kishin as dy palë brekë
mezi i bashkonin nga dy-tre lekë
sot paratë i fshehin edhe ndër shtretër
jetojnë si princër,jetojnë si mbretër!

Vrapo o popull,vrapo tek sheshi
dhe shumë zyrtarë kapi për veshi
mos e ndal hapin,nxito ti vrik
kanë kthyer vendin në një çiflik!...


KOHË E PAKOHË

Çfarë të thuhet për këtë kohë
për këtë kohë të pakohë
kur në krye të piramidës
ngrihet njeriu sa një trohë?

Ngrihet lart dhe krekoset
e ndrit zërin edhe mburret
nuk ka turp,nuk merakoset
mendje e dije i ka të pshurrët!

Sot ministër bëhet askushi
dhe drejton një ministri
nuk skuqet fare babushi
n`krah e ka partinë e tij!

Në Universitet vjen djali i Hallës
dhe ligjëron si profesor
nuk skuqet nga titulli tallës
që ia dhuroi daja nën dorë?!

Çfarë t`i thotë mësuesi-nxënësit
çfarë t`i thotë nëna fëmijës
në këtë kohë të pakohë
për parimet e drejtësisë?!

Për pak centë shitet burri
për pak centë shitet poeti
ndërrohet emri e flamuri
dhe nuk ndodh asfarë tërmeti!

Për pak centë edhe ushtari
e shet armën-lëshon rojën
për pak centë dhe avokati
lë drejtësinë-e mbyll gojën!

Në këtë kohë të pakohë
duhet kujtuar trutharëve:
"Koha është e maskarenjve
por atdheu i shqiptarëve!!!"

Nga libri "Dardha ka bisht" që këto ditë doli nga shtypi.
avatar
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45956
Age : 64
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi