Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hilmi Saraçi: Vepër me vlerë për veprimtarinë humanitare dhe shëndetësore gjatë luftës

Shko poshtë

Hilmi Saraçi: Vepër me vlerë për veprimtarinë humanitare dhe shëndetësore gjatë luftës Empty Hilmi Saraçi: Vepër me vlerë për veprimtarinë humanitare dhe shëndetësore gjatë luftës

Mesazh nga Agim Gashi Mon Dec 21, 2009 2:15 am

Hilmi Saraçi: Vepër me vlerë për veprimtarinë humanitare dhe shëndetësore gjatë luftës U1_HilmiSaraciVepër me vlerë për veprimtarinë humanitare dhe shëndetësore gjatë luftës

Dr. Gani Demolli: Një luftë më ndryshe- botoi “Koha” , Prishtinë

Nga Prof. Hilmi Saraçi

Për luftën e popullit tonë kundër pushtuesit serbë gjatë periudhave të ndryshme kohore e në veçanti për luftën çlirimtare gjatë viteve 1998-1999 janë shkruar shumë vepra .Këto vepra kanë një rëndësi të veçntë për opinionin tonë kombëtar, sepse nëpërmes të këtyre veprave tregohet e kaluarja jonë e vështirë nën pushtetin e huaj, sidomos atij serbë dhe lufta me sakrifica , por heroike që është bërë për çlirimin dhe pavarësinë tonë kombëtare , gjatë kësaj kohe. Kjo luftë është zhvilluar jo vetëm me pushkë në dorë, por edhe me forma të tjera , respektivishtt: “një luftë më ndryshe” siq e quan autori këtë vepër të cilën i kushton veprimtarisë humanitare dhe shëndetësore të SHHB- “Nëna Terezë” gjatë kësaj periudhe kohore .
Dr. Gani Demolli është më tepër i njohur si mjek, udhëheqës shumëvjeçar në shërbimin humanitar dhe shëndetësor, sidomos i SHHB-së “ Nana Terezë” në Prishtinë e cila u themeluar gjatë periudhës disa vjeçare të luftës kundër armikut serbë si zgjidhje e përkohshme për zgjedhjen e problemit të madh me të cilin ballafaqohej popullata e Kosovës- mungeses së mbrojtjes primare shëndetësore gjatë kohës së sundimit kriminal të Sllobodan Millosheviqit. Kjo shoqatë jetoi gjatë , mbi një dekadë , prej të cilave tetë vjet ishin jashtzokonisht të rënda dhe intensive. Ato gjithsesi do të shenohen si anale të historisë bashkohore të Kosovës, si “një luftë më ndryshe” për liri dhe pavarësinë e Kosovës…

Vite të vështira me sakrifica të mëdha

Dr. Demolli ishte njëri ndër mjekët më të angazhuar në këtë kohë , sidomos në Shoqatën Bëmirëse Humanitare (shëndetësore) “Nëna Terezë”, në këtë punë (luftë) të veçantë , të veprimtarisë humanitare dhe shëndetësore- për lirinë dhe pavarësin kombetare . Ishin këto vite të vështira për popullin tonë ku duhej mund dhe sakrificë e madhe për të mbijetuar nga pushtuesi serb , i cili në çdo mënyrë bëntë përpjekje për ta penguar jetën e lirë të popullit tonë , për ta asgjasuar dhe për ta zhdukur qenjen tonë kombëtare në të gjitha fushat e jetës. Ishin këto vitët e rezistencës të cilën e bënin secili në mënyrën e vetë. Ishin vitet e mbijetesës dhe gjetjes së rrugëdaljeve nga qorrsokaku në të cilën na kishte ngujuar një regjim represiv dhe gjakatar” - thotë autori.
Autori me kujdes dhe përpikëri do të shkruaj për të gjitha këto vështirësi dhe sakrifica që e përcollen popullin tonë, të lidhura me sistemin humanitar dhe shëndetësor në veprën e tij gjithpërfshirës , të sistematizuar mirë , me sqarime, data dhe shpiegime të nivelit të lartë profesional, artistik dhe letrar- për këtë periudhë të luftës për liri dhe pavarësi kombëtare, deri në përfundimin e saj .Me shumë dilema dhe pytje pa përgjigje kishim filluar punën-thot autori, për të shtuar se ishin të vetëdijshëm për pasojat e veprimit të tyre , por të bindur thellë se me këtë akt po përmbushin vetëm një obligim të tyre patriotik, njerëzor, humanitar dhe profesional ndaj popullit dhe kombit tonë, duke theksuar se mjekët dhe infermjeret e “Nana Terezë”, me 30 mars 1992 , ditë e premte kishin filluar punën dhe “një luftë më ndryshe “ kundër armikut, për të shtuar se para shënjtërisë e madhështisë të Nënëmadhes sonë, Nëna Terezë përkuleshin klerikët më të mëdhenj të kohës, shkencëtarët më shpresëdhënës të njerëzimit, burrështetasit më të fuqishëm të botës . Pikërisht për këtë të vërtetë krenare dhe obliguese , para këtyre vullnetarëve më të pazakonshëm të kohës , ngrihej obligimi dhe përgjegjësia e jashtzakonshme për ta arsyetuar emrin me të cilin pagëzuan përkushtimin dhe punën e vet. Duhet justufikuar emrin, që si emblemë madhështie do të hijeshojë e do të mbrojë punën madhore dhe përkushtimin mbinjerëzor dhe përmes së cilit do të njëheshin dhe do të mbështeteshin edhe ata që humanizmin nuk e kanë në shkronjat e para të alfabetit të sjelljes së vet.

Njohës i mirë në fushën e mjeksisë dhe krijimtarisë letrare

Kjo veper, në veçanti, përshkruan luftën cpecifike të këtyre njerëzve (mantilbardhëve), entuziastë të cilët në krye me Dr. Demollin u gjenden të gatshëm për të dhënë kontributin e tyre në kohën më të vështirë , kur Kosova kishte nevojë më së shumti, në rrugën e shërbimit humanitar dhe shëndetësor. Dr. Demolli me kujdes të veçntë do t’i hyej kësaj pune të vështirë dhe me përgjegjesi. Ai si njohës, jo vetëm në fushën e mjeksisë por edhe në fushën e krijimtarisë letrare do të shënojë të gjitha këto përpjekje dhe sakrifica që nga hapja e parë e ambulancave , ndihma e pakursyer e këtyre ambulancave , hapja e tyre nëpër ato vendbanime të cilat shumicës kosovare do t’i bëheshin të njohura që nga viti 1998, angazhimi i qytetarëve për ta ndihmuar dhe përkrahur moralisht dhe materjalisht këtë veprimtari, dukë lëshuar edhe shtëpitë e tyre për hapjen e ambulancave. Në këtë kohë u hapen, më parë tri depot e SHHB-së “Nana Terezë” të cilat u furnizuan me plotë gjera ushqimore , veshmbathje dhe të mira tjera materjale , në këtë mënyrë nisi ndihma dhe furnizimi i këtyre depove nga qytetarët, njerëzit bamirës dhe patriotë në formë të organizuar, pothuajse institucionale –thotë autori.

SHBH “Nëna Terezë” i shpallë luftë sëmundjeve dhe varfërisë në të gjitha viset e Kosovës

Të punosh në këtë fushë , në këto kushte pa përfillur organet pushtuese serbe dhe të kërkosh mbështetje të përhershëm nga qytetarët dhe të tjerët, të mbledhësh dokumentacion, të mbashë shënime , të evokosh kujtime të ndryshme ishte një punë me pergjegjësi dhe mjaft e vështirë –thotë autori, për të shpieguar pozitën e pavolitshme të pacientit kosovar në kohën kur rrënohet rrjeti i preventivës shëndetësore , përkatësisht ai i mbrojtjes themelore shëndetësore, kur niveli i punkteve shëndetësore ishte i mbyllur nga organet e dhunshme , kurse si rrjedhojë e mbylljes së tyre dhe të dëbimit të mjekve dhe personelit mjeksor shqiptarë nga institucionet shoqërore të shëndetësisë anëkënd Kosovës, lindi papritmas ideja për një angazhim të domosdoshëm për hapjen e ambulancave private . Të gjitha këto angazhime i mori mbi veti Shoqata Humanitare Bamirëse “Nana Terezë” e Kosovës e cila qysh në fund të marsit 1992 u shpalli luftë sëmundjeve dhe varfërisë gati në të gjitha viset e Kosovës . Më parë hapi punktin shëndetësor në lagjën “Kodra e Trimave” në Prishtinë e më vonë edhe nëpër qendra të tjera të Kosovës .

Ndihma nga “Doctors osforld” nga Amerika

Autori në veçanti flet për organizimin, përpjekjen dhe sakrificën e mjekve ( të personelit mjeksor) dhe të qytetarëve gjatë kësaj periudhe të luftës, për të përmendur me respekt të veçantë, me emer të gjithë ata që ishin të angazhuar, që ndihmuan. rrezikuan dhe u vranw nga armiku vetën për ta ndihmuar dhe për ta mbajtur gjallë popullatën në këto kushte të vështira të pushtimit, të luftës dhe të rezistencës tonë kombëtare. Ai pastaj shkoqit shumë detaje me shembuj të lartë humanitar dhe patriotik të mjekve , personelit mjeksor dhe qytetarëve në legalizimin dhe furnizimin e këtyre punkteve humanitare dhe shëndetësore me shërbime cilësore . Të gjitha këto u ariten, me ndërhyrje të ndryshme dhe guxim të veçantë, për ta ndihmuar dhe afirmuar këte “luftë më ndryshe” kundër pushtuesit represiv dhe kriminal serbë…
Duke bërë fjalë për ndihmat dhe bashkëpunimin nga jashtë , autori përmend bashkëpunimin e ngushtë me “Doctors oforld” nga Amerika e cila kishte sjellur, përveç të tjerave edhe idenë e përcielljes së përvojave dhe të ngritjes së trajtimit mjeksor në ambulancët e “Nanës Terezë”me një ekip të njohur mjeksor ku qendruan me ditë të tera në Kosovë dhe shkëmbyen përvoja me mjekët dhe infermieret e “Nëna Terezë”-sqaron autori . Ekspertët e rinjë kosovarë, entuziastë zotoheshin se me përpikëri do t’i zbatonin njohuritë e aritura, ndërsa musafirët nga SHBA-ja premtonin se do të ishin ambasadorë të shërbimit humanitar dhe shëndetësor të “Nënës Terezë” dhe të popullit shqiptarë në shtëtet prej nga vinin- sqaron autori…
Vepra është mjaftë voliminoze, e shkruar në formë të ditarit, më një përfshirje të gjerë të veprimtarisë humanitare dhe shëndetësore në këtë periudhë të sundimit serbë. Me një njohuri profesionale , kujdes të veçantë gjatë hartimit, gjuhë të pastër, me fjalë (fjali) të ndërtuara , të gëdhendura dhe të radhitur mjeshtërisht, por me një mungesë të titujve dhe të nëntitujve.Vepra gjithashtu përmban analiza dhe verejtje nga më të ndryshmet gjatë punës dhe angazhimit në teren, fotografi, dokumente dhe letra të llojit të veçantë që e begatojnë veprën dhe e bëjnë tërheqëse për lexuesin…
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi