Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ali D. Jasiqi:Erotika në poezinë shqipe; Rajmonda Mojsiu

Shko poshtë

Ali D. Jasiqi:Erotika në poezinë shqipe; Rajmonda Mojsiu Empty Ali D. Jasiqi:Erotika në poezinë shqipe; Rajmonda Mojsiu

Mesazh nga Agim Gashi Thu Aug 26, 2010 12:18 am

Erotika poezinë shqipe; Rajmonda Mojsiu
ÇILTËRSIA E SHPREHJES LIRIKE
Ali D. Jasiqi:Erotika në poezinë shqipe; Rajmonda Mojsiu 12445_1318142272828_1208896826_30993422_91545_n
Poezitë e dashurisë, përkatësisht ato erotike shkruara nga femrat gjithmonë kanë zgjuar kureshtjen e lexuesve. Sepse femrat për nga natyra janë ndjeshme, suptile andaj edhe ndjenjat e tyre shprehura vargje janë gjithashtu holla dhe ndjeshme. Këtë e dëshmojnë edhe poezitë e Rajmonda Mojsiut. Prozatore, poete,publicistë, tregimtare u lind qytetin e Korçës. Pas mbarimit shkollës 8 vjeçare me rezultate shkëlqyera i del e drejta e studimit shkollën e gjuhëve huaja Tiranë. Pas përfundimit studimeve kthehet qytetin e saj lindjes dhe punon mësuese e gjuhës angleze shkollat e mesme Korçës. Qe rininë e saj hershme ka qenë e dashuruar me letërsinë. Pasioni i saj ka qenë publicistika dhe përkthimi. Gjithmonë ka qenë gjurmuese e kërkuese dhe këmbëngulëse leninë e histori e zhvillimet aktuale, duke evidentuar vlerat dhe traditat me mira Atdheut dhe njeriut. Si rezultat i punës se saj krijimtarinë letrare kane dalë librat:" Jeta mes dy dashurive" dhe ai me poezi " Dashuria nuk ka emër". Ka ne proces botimi një roman dhe një libër me publicistikë. Është angazhuar prezantimin e poezisë shqipe qarqe ndryshme letrare. Gjithashtu është bashkautore disa antologji shqiptare. Ka bashkëpunuar me disa gazetave me emër shtypin shqiptar siTirana Observer” ,”Albania“,”Panorama” ,”Ndryshe Shqipëri dheIllyria SHBA,etj. Raimonda Moisiu jeton dhe punon si qytetare amerikane Hartford, Connecticut bashkë familjen e saj. Është organizatore dhe aktiviste e palodhur Komunitetin Shqiptar Hartfordit. Vazhdon shkruaje dhe përkthejë shkrime shumta, duke u bërë një emër i njohur dhe i respektuar i medias dhe komunitetit tonë anembanë. Shkrimet e saja janë pëlqyeshme dhe vlerësuara lartë për vlerat e tyre artistike .
Poezitë e Rajmondes karakterizohen edhe me çiltërsinë e shprehjes lirike, shprehura me gjuhë pastër, rrjedhshme dhe mjaft pasur. Pos poezisë e zgjodhëm kësaj radhe Mojsiu ka shkrua edhe shumë poezi tjera dashurisë, cilat i ka shpreh ndjenjat e saja çiltërta dhe ndjeshme.
O , sa romantik është i dashuri im
Me
shikon veç sytë, skuqet
përherë
Po
unë kam një mike
,
e thërres me te hedhur
flokëve
quhet
ERË
Shkruan ajo poezinë “Unë e dua Erën” për përfundua atë me këto vargje:
Shkon gjeje dashnorë tjerë
Ne
na le vetëm fshehur ajo
re
Dhe
vjen papritur…kur ndërsa nuk e kam
mendjen
Ai
gjoksi im…në gjumë…me puth ende.
Ajo është mjeshtër e zgjedhjes se simboleve ku do veçuar në radhë të parë metaforën, si njërën ndër figurat më të dashura dhe më të preferuara për poetët lirikë, që shkruajnë poezi jo vetëm për dashuri por edhe për temat e motivet tjera të të shprehurit artistik.

Raimonda Moisiu
BINTE SHIU LITARË-LITARË...

Binte shiu litarë-litarë
Bjere
e bjere, s´kish
pushuar
Unë
një çast
dritare
Tej
vështroja e menduar
.

O Zot! ç´me zuri sonte syri
Nëpër
shi ai... Ai kish
mbire
Pa
çadër ndodhej
bliri
Për
veten, jo s´kish mëshire
.

Pse u shfaqe sonte
mëkatar
Ne
"tonin" vend me kaq
ngutje
S´te
mjaftoi ajo natë e "pare
"
Kur me vodhe shtrenjtën puthje
?!

S´harron kjo zemër e
mjera
Vuajtjen
nga një
tradhti
Nen
ketë blir' me te
tjera
Ti
vjel e vjel veç dashuri
.

Për inatin tim u
këndonte
Me
afshe puthte sytë e
saj
Ndërsa
zemra ime
lëngonte
Pas
perdes shkrehesha vaj
.

Zbrita shkallet neper
shi
Gjej
veç nje fytyre te mjere
...
Ai...I mekur s´di se
si
Me
vështronte oh...si atëherë
.

Dëshmitarja e rinise
sonë
Ah
..ai blir' dege-
florinjte
Drite
i dha mbrëmjes se
vone
Puthur
buzët nen qirinjte
.

Kur litarët shiu
ndaloi
Puthja
e tij s´kish me
ze
Sytë
e mpikur mbi mua
lëshoi
Ajo
zemër eh...nuk rrihte me
E përgatiti Ali D. Jasiqi
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi