Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ibrahim Egriu:23 vjetë më parë …

Shko poshtë

Ibrahim Egriu:23 vjetë më parë … Empty Ibrahim Egriu:23 vjetë më parë …

Mesazh nga Agim Gashi Thu Mar 19, 2009 12:42 am

23 vjetë më parë …




Nga Ibrahim Egriu
Trauma Suedeze

Ibrahim Egriu:23 vjetë më parë … Lule_per_palmeSaktesisht 23 vjet me pare, në mbremjen e 28 shkurtit 1986, ne ora 23, me disa te shtena pas shpine, nga një doras i paidentifikuar, ne qender te Stokholmit u krye atentat misterioz ndaj kryeminstrit-Olof Palme, i cili ne ato caste se bashku me bashkeshorten, Lizbeth Palme, ishin duke dalur nga kinemaja. Nje plumb i dorasit e qelloi dhe z-jen-Lisbeth. Mengjesi i 1 marsit 1986 zgjoi Suedine me lajmin trondites e pikellues te vrasjes se tij.


Per kete rast, komuniteti i shqiptareve te perqendruar ne Suedi e gjetke, familjes se te ndjerit O. Palme, kryeministrit, disa ministrave, masmedive dhe shtypit suedez ia derguan kete Telegram ngushëllues:

Porsi rufe e pranuam lajmin tragjik per vrasjen brutale te kryeministrit, Olof Palme.Ne shqiptarët te vendosur ne Suedi e ne mbare Skandinavinë me dhëmbje te thellë e pranuam lajmin per vrasjen makabër dhe humbjen e nje burrë shteti te madh, vrasjen e arqitektit të demokracisë moderne suedeze, i cili me plot impenjim shfaqi solidaritet te pashoq per boten e tretë te popujve te varfër e te shtypur . Olof Palme, me nje angazhim te vecante u perkushtua ne drejtim te mbrojtjes se te drejtave e lirive te popujve ne mbare boten dhe luften e tij kunder rasizmit.
Ibrahim Egriu:23 vjetë më parë … Gazetat_per_olof_palme_tsh
Per ne shqiptaret, Olof Palme, gjithmone ka shfaqur mbështetje te plote, ndaj jemi mirenjohes dhe me indinjim te thelle shprehim ngushullime tona te sinqerta e miqesore.
Lidhja Shqiptare ne Bote per shtetet skandinave TELEGRAM
Till:
FruLisbeth Palme och familj,
Statsminister, registrator@primeministerministri.se
Integrationsrminister Jens Orback
Utrikesminister Laila Freivalds
fornamn.efternamn@aftonbladet.se
arne.jar@skd.se
redaktionen@expressen.se
redaktionen@kvp.se
sydsvenskan@sydsvenskan.se
Som en blixt från en klar himmel drabbade oss den
tragiska nyheten om att vår avhållne statsminister
Olof Palme brutalt hade mördats. Alla albaner i
Sverige och i hela Skandinavien var djupt upprörda
över detta brutala brott och vi bär nu inom oss den
stora sorgen över förlusten av en stor statsman, en av
arkitekterna till den moderna, svenska demokratin och
en av de främsta förkämparna för internationell
solidaritet samt utveckling i den tredje världen. Olof
Palme har icke minst genom sitt stora internationella
engagemang visat vägen för de mänskliga rättigheterna,
kampen mot rasismen samt mot fattigdom och orättvisor
i världen. För oss albaner har Olof Palme alltid
inneburit ett stort stöd och vi är honom personligen
för all framtid gränslöst tacksamma för detta.
Vi ber att med anledning av 23-årsminnesdagen den 28
februari 2009 få framföra vårt djupaste deltagande i
sorgen över förlusten och våra kondoleanser.
Herr Ibrahim Egriu
Ordförande i Albanska Världsförbundets Skandinaviska
Avdelning
Vougtsv. 7
SE-213 72


MALMÖ
Tel&Fax: 040-6024008 / 28 02 2009/F.F.




FÖDELSEDAG



Ibrahim Egriu:23 vjetë më parë … Egriu2Ibrahim Egriu,
70 år 3 mars ’09
Han är född i Maqellar, Albanien
Efter studier vid univertsitet och lärarhögskola jobbade han under
25 år år som gymnasielärare. Sedan
16 år arbetade han som hemspråkslärare
i albanska i Malmö.
Ibrahim Egriu har också gett ut tre bocker
om svensk-albansk språklära.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Ibrahim Egriu:23 vjetë më parë … Empty Re: Ibrahim Egriu:23 vjetë më parë …

Mesazh nga Agim Gashi Thu Mar 19, 2009 12:43 am

Berat Luzha

I dashur z. Imi!
Më duhet të ju përgëzoj për grevën e urisë që organizuat kohë më parë në Suedi. Padyshim se Suedia është një shtet dhe një komb mik i shqiptarëve, e cila në kohë të vështira e ndihmoi Kosovën, si politikisht, ashtu edhe materialisht, me fonde të siguruara nga qeveria dhe nga donatorët tjerë suedezë. Për ndihmën e dhënë para, gjatë dhe pasluftës, si dhe për njohjen e menjëhershme të Pavarësisë së Kosovës populli shqiptar i është mirënjohës përgjithmonë popullit dhe shtetit mik suedez.
Mua me Suedinë dhe me emrin e kryeministrit suedez, Olof Palme më lidh një gazetë sindikale e Kosovës, e quajtur “Bashkimi sindikal”, gazetë të cilën e kam udhëhequr, por që projektin për botimin e saj e ka financuar qendra ndërkombëtare “Olof Palme”. Gazeta është botuar si organ i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Kosovës në vitet 1997 - 1998 në gjithsej 17 numra, deri kur lufta në Kosovë e pamundësoi nxjerrjen e saj.
Në emër të BSPK-së atëherë qendrën ndërkombëtare “Olof Palme” dhe drejtorin e saj, z. Sven Eric Soder e ka falënderuar personalisht Dr. Hajrullah Gorani, kryetar. Shfrytëzoj rastin që edhe njëherë ta falënderoj këtë fondacion të respektuar, duke i uruar të ketë suksese edhe më të mëdha të zhvillimit të tij.
Kryeministri suedez Olof Palme ishte një personalitet shumë i respektuar politik i nivelit botëror, i cili me sukses udhëhoqi Suedinë si ministër dhe kryeministër i shtetit. Ai kishte integritet të lartë politik, kishte virtyte të larta njerëzore, kishte aftësi të rralla intelektuale… Vrasja e tij mizore më 28 shkurt 1986 në ora
23.00, në qendër të Stokholmit, tronditi jo vetëm Suedinë, por edhe mbarë opinionin demokratik e liridashës botëror.
Ne të burgosurit politikë shqiptarë në Burgun e Nishit e kemi marrë lajmin e hidhur për vrasjen e politikanit të shquar, kryeministrit të Suedisë dhe mikut të popullit shqiptar, me shumë dhembje e shqetësim, duke konsideruar se bota demokratike humbi një personalitet të madh të kauzës së lirisë dhe të dermokracisë.
Me shumë respekt!
Berat Luzha, deputet i Kuvendit të Kosovës, Prishtinë
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi