Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut

Shko poshtë

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut Empty Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut

Mesazh nga Agim Gashi Mon May 09, 2011 3:37 pm



Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut 7Besnik%20Laji

Besnik Lajçi: Unë dëshmoj kundër Xhabir Zharkut (1)

Një dosje për veprimet e Xhabir Zharku kryetar i komunës së Kaçanikut është dërguar në Prokurorinë Speciale të EUELX-it. Kjo dosje është shkruar dhe dërguar nga Besnik Lajçi, një ish mik shtëpie i Xhabir Zharkut. Besnik Lajçi, i-sh dhëndër i Zharkut (i martuar me motrën e Zharkut por i ndarë më vitin 2007) ka dërguar një dosje “të trashë” në EULEX, pjesë të së cilës i ka dërguar edhe redaksisë së gazetës tonë.

Kryetari i Kaçanikut, Zhabir Zharku është shpallur fajtor të enjten nga Gjykata e Qarkut në Prishtinë për veprën penale të detyrimit. Për këtë vepër penale ai është dënuar me tre vjet burgim, ndërsa është gjobitur edhe me 1500 euro për armëmbajtje pa leje.

Akuzat ndaj Zharkut

Besnik Lajçi, shqiptar nga Peja me vendbanim në Danimarkë ka përgatitur këtë dëshmi të cilën e ka dorëzuar në Prokurorinë Speciale të EULEX-it e në të cilën nxjerr në pah disa veprime që bien ndesh me ligjin nga ana e Xhabir Zharku, kryetar i komunës së Kaçanikut. Sipas Besnik Lajçit me veprimet e tij Xhabir Zharku ka kryer ”Vepra penale kundër të drejtës ndërkombëtare ; Krime kundër njerëzimit, sipas nenit (117) dhe (128) të KPK, Përgjegjësia e komandës, neni (129) KPK, Terrorizëm, neni (129), Vepra penale kundër sigurisë së përgjithshme të njerëzve dhe të pasurisë; Vepra penale kundër martesës dhe familjes.

Duke u bazuar në veprat penale të lart cekura e të kryera nga ana e ish komandantit të brigadës (162) "Agim Bajrami" zona e Nerodimes Xhabir Zharkut, unë Besnik Lajqi në cilësinë e dëshmitarit okular ju ofroj informata të më poshtme dhe po ashtu jam në gjendje të informoj, të ju ndihmoj, t'ju ofroj edhe prova materiale që dëshmojnë mbi përgjegjësin penale të tij , në çdo kohë dhe në çdo moment kur ju e kërkoni nga unë, vetëm e vetëm që personat e tillë të dalin para drejtësisë dhe të marrin dënimin e merituar .

Biografia ime dëshmitarit Besnik Lajçi

Quhem Besnik Bajram Lajqi i lindur me 11 09 1965 ne Pejë.

Nga prindit baba Bajrami nëna Shake prejardhjen nga Rugova e Pejës fshati Malaj. I larguar nga Kosova nga viti 1981 me vendbanim në Danimarkë. Baba i 3 fëmijëve; Flamurit lindur ne 1988, Korabi 1991 dhe Fisniku 1993. I ndarë nga viti nga bashkëshortja me 2007. Kam jetuar me 3 djemtë deri para pak muajve. Flamuri jeton tani i pavarur. Korabi jeton me mua. Fisniku nga shtatori i vitit 2008 banon tek nëna e vet. Pronar i një lokali tip restoranti pizerie.

Me ketë letër ju drejtona prokurorisë të EUELX- it Kosovë, ne lidhje me Xhabir Nezir Zharkun nga Kaçaniku i lindur ne Shkup tash kryetar i komunës te Kaçanikut,. Xhabir Zharku ishte vëllai i ish-bashkëshortes time.

Që nga viti 1998 e kam përcjell aktivitetin e Xhabir Zharkut ku jemi ra shume herë ne kundërshtime me idetë dhe planet e tij.

Xhabir Zharku ka lindur në Shkup, në vitin 1963, në lagjen Dizhonska. Shtetas suedez, kurse tash shtetas i Kosovës me banim në Kaçanik. Qëndrimit i tij në Suedi dhe në USA e përbën një histori të zezë për vetë Zharkun. Këtë më së miri e dinë institucionet suedeze, komuniteti shqiptar në Suedi dhe në USA. Dhe, herët a vonë do të informohen edhe vetë qytetarët kosovarë për veprat e tij të paligjshme që ka bërë në këto dy vende. Kurse unë po prezantoj disa nga këto vepra që ka bërë në Kosovë dhe Shqipëri gjatë kohës se luftës dhe pas luftës.

Takimi në Tiranë me Xhabir Zharkun

Gjatë luftës në muajin shkurt vitin 1999, me ra rasti ta takoj tek miku im R.Sh. në Tiranë. Xhabiri kishte marre titullin komandat “Qorri” për zonën e Kaçanikut. Tek R. Sh kam banuar disa herë nga viti 1989. Ramadani kishte telefon ne shtëpi dhe nga telefoni i tij folshim me familje. Në shkurt te vitit 1999 isha duke ndej te Ramadani kur theret dikush ne telefon dhe lyp te bisedon me komandant “Qorrin”- Xhabir Zharkun, thotë se jemi nga shtabi i UÇK-ës nga Kaçaniku. Pas disa minutave erdh Xhabiri me kushërini e tij Xhafer Zharkun. Pas disa minutave ata thirren prapë dhe nisi biseda. Ata që thirren thanë se popullata ka nis me ikë dhe si te veprojmë. Ky ju thotë se duhet me e ndalu ikjen e tyre për ne Maqedoni. Xhabiri ju thotë ata qe nuk ju binden urdhrave duhet me i arrestua. Të nesërmen ata thirren prapë ku than se kemi arrestua 10 vetë që janë njerëz që nuk ju binden urdhrave e janë njerëz te dyshuar qe kanë bë biznese te ndryshme para lufte. Ky i lypi emrat e tyre dhe i shkroi ne një letër dhe ju tha te thirrini pas një ore se me duhet te bisedoj me shefin time. Ne atë bisedë ishte edhe kushërini i tij Xhafer Zharku ku ky i shikoj këta emra. Xhaferi i njihte këta njerëz sepse ishte nga ajo pjesë. Xhabiri nuk i njihte sepse ky ishte lindur e rritur ne Shkup dhe nuk i njihte njerëzit nga ajo anë. Duke e shkrua emrat e tyre mua me ra ne vesh një mbiemër Kiki. Unë kisha një shok timin te mirë ne Danimarkë me ketë mbiemër. Xhabiri dhe Xhaferi dolën ne qytet dhe pas disa orëve u kthyen. Ata nga shtabi i Kaçanikut kishin thirrur prapë sipas orarit qe aje jua kishte dhanë. Xhabiri ju tha “filanin fistekun” te lëshoni. Kurse “filanin e filanin” ku ne atë bisedë u përmend edhe i personi me mbiemër “Kiki”, t’i afroni afër pozicioneve serbe dhe t’i vrani. Kur tha kështu unë u habita dhe i them Xhaferit te keni kujdes se çka bëni!!?

Xhaferi tha unë nuk di se çka bën ky është puna e tij se ky është komandant. Pas bisedës që beri Xhabiri unë e kundërshtova rreptësisht duke thëne se po e bëni një gabim shumeë të madh. I thash se ti nuk i njeh njerëzit dhe mos bën aso gabime me fatet e njerëzve. Ky mu përgjigj: “Ky është problemi im, ti je dhëndër dhe mos u përziej ne punët e mia”. Ne ato moment shkova deri poshtë te një kafe dhe i tregova R.Sh. për ketë bisedë qe e dëgjova nga Xhabiri ne telefon. R.Sh.i erdh keq shumë dhe e takoi Xhabirin dhe ia tërhoqi vërejtjen se po bën gjëra se nuk janë të mira për situatën qe është popullata ne Kosovë. R. i tha se nuk kam dëshirë që të përdoret telefoni im për këso gjerave. Pas dy ditëve dikush tregoj se babën e Xhaferit dhe vëllanë ia kishin vrarë serbet. Pas disa ditëve dëgjova se janë vrarë edhe disa persona nga ata qe ky u kishte dhënë urdhër dhe një kishte shpejtua nga ata. E pash se i kishte kap një shqetësim Xhabirin.

Eksploziv në Malmo të Suedisë kundër R.N, personit që ishte kundër fondit “Vendlindja thërret!”

Gjatë dimrit te viti 1999, Xhabiri erdh këtu ne Danimarkë me 2 persona tjerë. Njeri nga ata ishte nga Suedia me prejardhje nga Kaçaniku kurse i tjetri nga Maqedonia. Ky i fundit banonte ne Danimarkë. Ketë nuk e kam pa as njëherë nga ajo kohe. Xhabiri kishte qenë në Suedi dhe aty kishte bërë një prove me eksplozive me telekomandë në një park neë Malmo. Këtë bisedë me tregoi ish gruaja dhe motra e tij që banonte në Kanada. Vëllai i ti Zylfiu e kishte kundërshtua atë vepër qe e kishte bërë Xhabiri në atë park. Xhabiri erdh me një makinë volvo të bardh qe ia kishte marre vëllait të vet Skënderit. Duke pa unë se diçka nuk është puna ne rregull, e marr Xhabirin dhe i them se diçka nuk është puna në rregull dhe e lus të më tregojë se çfarë problemi kishte. Xhabiri më tha se “kësaj pune ke me ja dëgjuar krismën”. Unë i them duhesh me më tregua sepse këtu plane po i bën ne shtëpi time dhe në lokal timin. Mua me dënon ligji dhe mirë është me dite. Ky tha se jemi ardhur me e vra një person qe po na pengon shume për mbledhjen e parave për “Vendlindja Thërret”.

Pas një presioni tim e detyroi të me tregojë.

Thotë jemi ardhur me vra “R.N.”. Unë ju thashë se po gaboni shumë, sepse nuk vrahet njeriu që ju kundërshton sepse është bindja e tij politike. Ju thashë se ju nuk guxoni të bëni një vepër të tille sepse unë hy e dal familjarisht me personin R.N.. Nëse ju bëni ketë vepër unë do ju lajmëroj në polici. Pas kësaj Xhabiri u kthye në Shqipëri pa u përshëndetur fare me mua.

(Vijon)

Nesër do të lexoni: Cilat uzurpime i ka kryer Xhabir Zhakru pas lufte në Kosovë? Si përgatiti atentatin ndaj vetvetes më vitin 2011? Si ia vuri eksplozivin kushëririn të tij Lutfi Zharkut në shtëpinë e tij një ditë para se të vizitonte Kaçanikun presidenti Ibrahim Rugova?

Pas luftës kam dëgjua se janë arrestua disa persona për këto vrasje.

1. Zharku pas luftës ka uzurpuar prona të ndryshme në Komunën e Kaçanikut dhe të Ferizajt. Ka uzurpuar të vetmen pompë karburanti që ishte në Kaçanik, duke vjelë prej saj shuma të majme parash. Uzurpoi një ndërtesë në qendër të Kaçanikut, duke u dhënë me qira, sipas dëshirës shumë qytetarëve, Aty një kohë ka banuar edhe vetë. Në katin e lartë të ndërtesës hapi një radio, ndërsa në banesën ku jetoi, kur doli prej saj, i vuri zjarrin.

2. Në vitin 2001, Zharkut i ndodhi një fatkeqësi, gjoja dikush ia futi masë shpërthyese nën makinën e tij, parkuar në oborrin e shtëpisë së vet. Por, e vërteta është tjetër. Ky e përgatiti vetë këtë “atentat”. Kishte këto qëllimi: Të behej i njohur dhe të fitojë një armë me leje nga KFOR-i. Policia e UNMIK-ut nuk kishte gjetur gjurmë se “atentati: kundër Zharkut ishte montuar. Por, faktin më së miri e dinë vetë KFOR-i dhe polica e UNMIK-ut dhe SHPK-së.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut Empty Xhabir Zharku i vuri eksploziv kushëririt të tij një ditë para se të vinte Rugova në Kaçanik

Mesazh nga Agim Gashi Mon May 09, 2011 3:40 pm


Xhabir Zharku i vuri eksploziv kushëririt të tij një ditë para se të vinte Rugova në Kaçanik

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut 8foto%203
Besnik Lajçi: Unë dëshmoj kundër Xhabir Zharkut (2)

Pas luftës kam dëgjua se janë arrestua disa persona për këto vrasje.

1. Zharku pas luftës ka uzurpuar prona të ndryshme në Komunën e Kaçanikut dhe të Ferizajt. Ka uzurpuar të vetmen pompë karburanti që ishte në Kaçanik, duke vjelë prej saj shuma të majme parash. Uzurpoi një ndërtesë në qendër të Kaçanikut, duke u dhënë me qira, sipas dëshirës shumë qytetarëve, Aty një kohë ka banuar edhe vetë. Në katin e lartë të ndërtesës hapi një radio, ndërsa në banesën ku jetoi, kur doli prej saj, i vuri zjarrin.

2. Në vitin 2001, Zharkut i ndodhi një fatkeqësi, gjoja dikush ia futi masë shpërthyese nën makinën e tij, parkuar në oborrin e shtëpisë së vet. Por, e vërteta është tjetër. Ky e përgatiti vetë këtë “atentat”. Kishte këto qëllimi: Të behej i njohur dhe të fitojë një armë me leje nga KFOR-i. Policia e UNMIK-ut nuk kishte gjetur gjurmë se “atentati: kundër Zharkut ishte montuar. Por, faktin më së miri e dinë vetë KFOR-i dhe polica e UNMIK-ut dhe SHPK-së.

Eksploziv në shtëpinë e kushëririt Lutfi Zharku e të policit

3. Gjatë vizitës të dr.I. Rugovës në Kaçanik, kur ishin zgjedhjet e para në Kosovën e pasluftës, një kushëri i Xh, Zh,Lutfi Zharku që ishte simpatizant i LDK-së, shkoi ta pretë Rugovën në qytet. Zharku, ashtu si gjithmonë faqezi, shkoi dhe i vuri eksploziv në shtyllat e shtëpisë dhe ia shkatërroi të tërën. Kjo vepër ishte mburrje për Zharkun dhe me shumë tehe.

4. Zharku me mençurinë e vet te poshtër bleu një makine të tipit “Opel”, me ngjyrë të bardhë, të njëjtë si të një si një polici kaçanikas,(Ahmet Bella) i cili po i hetonte veprat e Zharkut gjatë luftës dhe pas luftës. Zharku montoi eksploziv ne makinën e këtij hetuesi dhe pas eksplodimit, e tërë makina u shkatërrua. Kjo vepër ishte një paralajmërim për hetuesin që ai të mos vazhdojë më tutje hetuesinë kundër tij, se përndryshe e pret e njëjta fatkeqësi si e makinës së tij. Të nesërmen, Zharku lajmëroi policinë se gjoja ata persona që kanë vënë eksplozivin, kanë menduar se ishte makina e tij e jo e policit që e hetonte. Dhe këtë karrem e hëngrën KFOR-i dhe policia e SHPK-së. KFOR-i dërgoi forca sigurie rreth shtëpisë së tij. Maj i sigurt se me kohë institucionet tona të mirëfillta demokratike dhe shtetërore do të thonë të vërtetën e njëjtë si unë.

Ne vitin 2002 unë me familje u ktheva për të jetuar në Kosovë. Një ditë me vjen Xhabir Zharku dhe me thotë se dëshiron të blejë material për fabrikë por nuk i ka paret me veti dhe kërkoi t’ia huazoja 2500 euro. Unë ia dhashë dhe me tha që t`i jap numrin e kartelës së bankës qe t’i deponoj paratë në bankë nga Ferizaj qe të mos humb kohë. Unë a dhashë numrin e kartelës qe i kisha në bankën Banka Kreditore e Prishtinës Zharku kishte gjetur lidhjen në bankë dhe më kishte kontrollua kartelën time se sa para i kam në bankë. Ato 2500 euro nuk m’i ktheu kurrë më.

Një dite me vjen në shtëpi dhe me thotë që të bëhem bashkëpronar i një punishte kemikale që prodhon ngjyra dhe fasada. Unë i thashë se nuk është profesioni ime dhe nuk ka fitim nga ajo pune sepse e ka aty afër një fabrikë që quhet RENOFIX. Xhabiri me thotë se nuk është fitimi tek ngjyrat por fitimi është diçka tjetër. Thotë se po i pres këto dite makinat nga Bullgaria qe te me vinë. Aty do të prodhojë eksploziv, lëndë plasëse dhe mundemi me e dhanë me qira njerëzve qe ju duhet për laborator. E kishte fjalën për lëndë narkotike. I thashë se unë nuk bëj asgjë çka është jashtë ligjit dhe ne demin te njerëzimit.

Xh.Zharku: Ky popull do me ia kajt nanën se ia ka dhënë votat Rugovës!

Ne vëren e viti 2002 isha duke ndejtur me disa mysafirë qe janë policë të SHPK ës në banesën qe e kisha në lagjen Arbëri ish-Dragodan në Prishtinë. Ishte pasdite para se të binte terri. Duke biseduar me mysafirë u dëgjua një eksplodim i madh ku na dridhi edhe neve. Mysafiret shkuan te vendi i ngjarjes sepse ata ishin policë të Kosovës. Pas disa minutave erdhi Xhabiri me babën e nënën e vet me një xhip te madh Mitsubishi me targa të Shqipërisë.. Zbres poshtë e them: Çka po bëhet kështu? Ku ka ndodh ky shpërthim? Xhabiri më përgjigjet: ”Q... nanën bre dhëndër, qashtu e lyp ky popull. Ky popull duhet zhduk se ja ka dhanë votat prapë Rugovës dhe ma bëri me sy. Kjo bisedë e tij me shqetësoi shumë mua. Shpërthimi kishte ndodhur aty afër sheshit Klinton.

Padyshim bazuar në drejtësinë e institucioneve te Kosovës dhe miqve tanë do të hetohen te gjitha rastet qe kanë të bëjnë me eksplozivin në Kosovë, të gjitha rastet nga Merdara e deri ne Prizren.

Dallavere me makina në Durrës

Ne vitin 2002 isha ne Durrës për pushime me familje kur e shoh Xhabirin në plazh. Me tregon se mbrëmë i kanë dal maskat dhe ja kanë marr makinën Opel të bardhë në rrugën Fushë Kruje - Tiranë. Makinën e kishte gjet pas disa orëve te pa dëmtuar. Rastin e kishte lajmërua në Polici të Shqipërisë. Policisë i kishte thënë se “...nuk dua me e bo ketë rast të madh sepse frikohen me ardhur kosovarët në pushime në Shqipëri”. Por kishte lyp një letër nga ata për atë ndodhi qe i kishte ndodh. Pas dy ditëve dëgjova në pazh nga disa njerëz që po të njëjtin vend një shokut të tij i kishin dalë maskat dhe ia kishin grabit makinën. Por pas disa orëve e kishte gjet disa qindra metra me larg të pa dëmtuar. Kur dëgjova kështu, unë nisa ta hetoj ketë rast. Gjeta një lidhje në policinë e Fushë Krujës dhe pashë në libër se kush ishte aji person. Me çuditi shume kjo ndodhi se si ka mundësi qe dy shokëve me ju ndodh po te njëjtin vend grabitja e makinave. Makina e shokut të tij ishte me targa gjermane. Zharku qëndro disa dite ne Durrës deri sa ai shoku e lajmëroj se ka mbërri mirë në Gjermani, duke kërkuar ndihmë nga një shok i imi i cili kishte eksperiencë ne kriminalistik. Pas një hetimi që bëmë dhe një bisede të gjatë, e zbuluam ketë lloj dallavere të Zharkut me ketë grabitje te makinave. Ketë e kishte bërë me qëllim. Ne makinën e shokut ka shti lëndë narkotike ose eksplozive. Nëse e nxënë policia kufitare Italiane ose Gjermane rrugës me pas një argument se makinën ma kanë grabit ne Shqipëri dhe aty ma kanë fsheh ketë material te ndaluar. Nëse policia e huaj pyet, polica e Shqipërisë do ju jepte fakte që në të njëjtën rrugë janë grabitur dy makina. Kështu do te shpëtonte nga dënimi shoku i tij.

Prishja dhe “rregullimi” i makinave në shtëpinë e Zhabirit

Musafirëve të tij qe kanë ardhur nga jashtë disa herë u janë prishur makinat dhe ky u ka dërguar në Shkup për t’i rregulluar. Ish baxhanakut tim nga Suedia iu ka prish makina tek Xhabiri dhe ia kanë dërguar ne Shkup që t’ia rregullojë. Unë mendoj se Xhabiri vet me qëllim ua ka prishur makinat sepse gjatë rregullimit te tyre u ka fshehur atyre në makinë gjëra të ndaluara si p.sh.:droge dhe eksploziv.

Njëherë me kujtohet se vëllai i tij i vogli Skënderi ka shkuar me e rregullua makinën ne Bullgari se nuk i bejke ftohja. Sa herë ka shkuar vëllai tij në Kaçanik nga Suedia ky i ka ndërruar makinat. Nuk ka ardhur 2 herë kurrë me një makinë d.m.th. se diçka ky ka bartur nga Kosova për në Suedi. Edhe mua me ka ndodh dy herë qe të me prishet makina tek Xhabiri por nuk e kam lejuar qe të ma dërgojë makinën askund e kam rregullua tek mekaniku qe i kam ndej te koka. Ato makina qe mu kanë prish janë kanë MITSIBISHI SHUGON dhe DIATSUNG ROCKY.

Gjatë qëndrimit në Kosovë me familje vendosem qe te adaptojmë një fëmije nga jetimorja unë dhe ish gruaja ime, që është motra e Xhabirit. Pasi që i rregulluam të gjitha letrat Xhabiri dhe Zylfiu vëllezër të ish gruas, i kishin bërë ish gruas time presion që të mos ta adaptojmë atë fëmijë që ishte vajzë. “Nëse e adaptoni ju këtë fëmijë e keni të ndaluar që të vini me atë fëmijë tek ne” i kishin thënë ish-gruas time vëllezërit e Xhabirit. Pas bisedës qe pata me qendrën e Socialit në Prishtinë ata më thanë: “Na vjen keq por nuk bën me e adaptua fëmijën nëse keni probleme me gruan”. Kjo dëshirë e imja shumëvjeçare që ta rris një jetim nuk u realizua. Ishte kjo një goditje e madhe për mua shpirtërisht nga ana e Zharkut. Pash se nuk isha i qetë nga Zharku dhe nga rrethi i tij. Vendosa që të kthemi në Danimarkë prapë. Fëmijët dhe ish gruan i ktheva para meje në Danimarkë. Unë qëndrova edhe 2 muaj qe t’i rregulloj disa gjera dhe t’i shes banesat. Një dite me vjen kushërini i Xhabirit Xhafer Zharku të cilin e nderoja shumë. Më thotë a ki mundësi me m’i dhanë 30.000 euro (tridhjetëmijë) se po me duhet të blej nafte. Pas 3 muajve t’i kthej. Shkuam në bankë ku i kisha paratë dhe ia dhashë nga banka. Unë u ktheva ne Danimarkë ka muaji mars i viti 2003. Nisa të punoj në lokal të cilin e kish më parë.

Vijon
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut Empty Xhabir Zharku më tha: Ti dhëndër mundesh me krye një punë, me vra Ibrahim Rugovën!

Mesazh nga Agim Gashi Mon May 09, 2011 3:43 pm



Xhabir Zharku më tha: Ti dhëndër mundesh me krye një punë, me vra Ibrahim Rugovën!

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut 9rruga
Dëshmoi Besnik Lajçi Kopenhagen-Danimark
Besnik Lajçi: Unë dëshmoj kundër Xhabir Zharkut (3)

Në mars 2003, Xh. Zharku lajmëroi familjen e vet se ishte kidnapuar nga mafia bullgare në Kosovë dhe ishte dërguar në Bullgari. Ka kërkuar 300 mijë euro që po ia kërkonte mafia për ta liruar. Familja ishte tmerruar. Vëllai i Zharkut, Z. Zh., me telefonon mua dhe më thotë se Xhabirin e kanë kidnapuar mafia bullgare dhe gjendet në Bullgari. Nuk ma tha se për çfarë motive e kishin kidnapuar. Por më tha se i kanë kërkuar 300 mijë euro për ta shpëtuar kokën dhe paratë duhet t’ia dërgojmë Brenda 48 orëve. Unë i thashë se duhet të lajmërosh policinë në Suedi dhe në Kosovë, pasi ai është qytetar i këtyre vendeve. Pas një kohe, Xhabri nga Bullgaria telefonon vëllai që paratë të bëhen sa më parë. Por, Xhabiri nuk ka pranuar që të lajmërohet as policia, as KFOR-i, në mënyrë që në një sekret të plotë të mblidhen paratë dhe t’i dërgohen. Dhe, i vëllai i tij e dëgjon. Vendos të mbledhë paratë në rrethin familjar pa e ditur sigurimi. Motra e tij, që është ish-gruaja ime, u shqetësua pa masë.

Për gjoja kidnapimin Xhabirit u mblodhën 300 mijë euro

Ishte rasti i parë i një lajmi për kidnapimi në Kosovë. Gjithë sa patën dhanë. Dikush shiti makinën, dikush hyri borxh deri sa edhe floririn e grave e shiten që ta grumbullojnë shumën ë parave që Zharku po kërkonte për të shpëtuar. Edhe unë hyra borxh dhe i dhashë një shumë parash .Kështu, vëllai Xhabirit mblodhi 300 mijë euro për Xhabirin “e kidnapuar”. Ai u ka kthyer paratë të gjithëve, pos meje. Me ka mbet dhe borxhe 32.500 euro (tridhet e dymijë e pesëqind) 2500 euro qe mi ka marre gjatë as kohe ne Kosovë kur isha dhe 30.000 euro qe mi kishte borxhe kushërini i ti Xhafer Zharku. Gjatë kidnapimit këta e dijshin se mi ka kushërini i tyre 30.000 euro borxhe dhe kanë shkuar ja kanë marr parat Xhaferit me pëlqimin tim. Zharku u lirua. Pas një kohe ia kërkova paratë e mia, ndërsa më ka kërcënuar, duke më thënë se nuk të kam gjë borxh dhe mos më shqetëso më tutje. E thirra prapë dhe më thotë: A e din ti se e ki te ndalume me hy ne kosove se je i denum me vdekje. Zharku pas një takimi me motrën e tij, pra me gruan time, e kërcënon me revole në fyt, duke i thënë: Boni presion burrit qe mos ti lyp parat ose une ta vras burrin ose ndaju nga ai. Shoqja erdhi duke u dridhur dhe tregoi ndodhinë që i kishte ndodhur me të vëllai. Nga ia moment, ajo ka qenë e izoluar nga familja e saj dhe ka rënë në një gjendje të keqe psikike. Pas 20 vjetësh martesë, për shkak të Xh. Zhakut, ne u ndamë. Nuk është hera e parë që ky njeri ka shkatërruar familje. Rasti i një vajze të kushërirës së tij është një shembull tjetër. Vajza martohet me një djalë dhe lind një fëmijë. Familja e dhëndrit ishte i një partie tjetër. Ky hyn mes tyre dhe i ndanë, duke lënë jetim fëmijën, pse babai i tij ishte i një partie tjetër.

Të gjitha shpërthimet e pasluftës në Kaçanik

Te ndalemi pak te gjitha këto eksplodime ne Kaçanik që unë i kam përcjellë deri diku me mundësit e mia. Mundet te ketë te tjera ne Kaçanik , Ferizaj, Kosove dhe Maqedoni P.sh ne Kaçanik janë disa raste që unë i di dhe qe janë edhe ne gazeta te ndryshme .Shohim ne artikullin me larte kur janë demolua makinat e komunës nga eksplozivi. Vetura zyrtare e kryeshefit të ekzekutivit të Kaçanikut, Agron Shurdhani (AAK). Ku Zharkut nuk i konvenonte qe te shef ketë me ketë makinë .

Si ka mundësi qe te harrohet kjo ngjarje shume me rendësi e cila rrezikoj jetën e njerëzve dhe dëmtoj pasurin shoqërore. Si ka mundësi që Zharkut ti ndodhin disa eksplozive ndaj tij. Kjo me çudite qe askush nuk është marr qe ti heton këto raste. Si ka mundësi qe ne komunën e Kaçanikut te ketë aq shume raste te këtyre ekspozimesh qe te mos dihet keqbërësi.

Unë i shqetësuar nga këto vepra ti Zharkut te shëmtuar kontaktova dy policë të SHPK-së. Ishte një kontakt ndërmjet disa njerëzve qe i njisha. Këta i kam kontaktua me ane telefoni dhe interneti, kemi pas një bashkëpunim te mirë se bashku. Mundësia e tyre qe te shkojnë me shume ne hetime ishte shume e kufizuar sepse nuk kishin aq buxhet te madh qe te përcjellin dhe ti hetojnë këto raste. Sipas tyre ishte pune qe duhet kohe dhe pune me rrezik. Këta dy policë ishin shumë të shqetësuar për këto vepra te Zharkut.

Unë isha shume i shqetësuar vendosa te kontaktoj me ambasadën Amerikane ne Danimarkë. Ne telefon ju tregova shqetësimin tim. Këta me caktuan një kohe që të shkoj ne Ambasadë. Ne muajin prill 2008 kam shkuar. Aty ju tregova për Zhakun shqetësimin tim qe kisha. Ju tregova për fabrikën e cila prodhonte edhe eksplozive ku ishte disa kilometra larg bazës amerikane Bondstill. Unë ju thash se shqetësimi im është ky. Xhabir Zharku ka prodhua eksplozive ka bo disa prova .Shqetësimi ime është ; Mos vallë Zharku i ka shite apo i shet ndonjë organizate terroriste eksploziv. Apo mundet ta përdor për qëllimet e veta ne Kosovë. Biseda zgjati mbi një orë. Me falënderuan për informacion.

Këtu ne Danimarkë kam disa klientë me prejardhje nga Izraeli ku kam respekt për ketë popullatë. Një dite bisedova me njërin nga këta. Ja tregova shqetësimin tim qe kisha ndaj Zharkut. Ky me tha se do te kontaktoj me një person nga ambasada e Britanisë te Madhe Anglisë.

Pas disa ditëve me thërret një person i quajtur John. Thotë se jam nga ambasada Angleze dhe ka kontaktua një koleg i juaji me ne për shqetësimin e juaj. Unë i tregova te gjithat çka i kam cek edhe ne ambasadën Amerikane. Pas një bisede te gjatë. Ky me lypi person numrin tim personal te cilin ja dhashë. Me falënderoj për bisedë. Tha do ta bisedoj me shefin tim.

Unë gjatë asaj kohe bisedojsha me disa shoke nga vende te ndryshe te Kosovës dhe te Kaçanikut. Qëllimi im ishte ta kem nen përcjellje qe te mos bën diçka te keqe. Me datën 29 tetor 2008 me thërret një shok i imi telefon me thotë: Zharku do te del jashtë shtetit por ka problem nipi i tije Bedri Elezi për vizë. Po me datën 30 tetor 2008 Bedri Elezi shkon ne Ambasadën gjermane për vizë. Këta i thonë eja nesër. Te nesërmen ditën e premte 31 tetor 2008 Bedri Elezi dhe Xhabir Zharku shkojnë ne Ambasadën gjermane dhe e marrin vizën. Te nesërmen udhëton për ne Shqipëri nga aty ne Itali Gjermani. Ditën e marte data 4 nëntor 2008 policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja ia kontrollojnë shtëpinë ne Kaçanik ku gjejnë një arsenal armatimi dhe ekspozimi. Ketë lajm e mora nga një shok i Kaçanikut. Pastaj edhe nga lajmet e ndryshme. Zharku nga Gjermania ku ishte shkoj ne Suedi tek një koleg i veti qe te strehohet ne qytetin e quajtur Gislaved. Një gazetar i Kosovë qe e njisha me thirri dhe me tha ku muj ta gjej Zharkun. Unë i tregova se ku gjinden. Gazetari pas disa orëve me thirr nga Suedia me datën 07 nëntor 2008 dhe me thotë se e gjeta ku është dhe po shkoj ta marr ne intervistë dhe pas intervistës do te takoj ty. Ky e kishte taku Zharkun dhe i kishte ber intervistë. Te nesërmen erdh tek unë me datën 09 nëntor 2008 dhe tregoj se Zharku u nis për ne Kosovë.

Duhet te hetohet vrasja e konel Ahmet Krasniqit

Ne fillim te shtatorit te vitit 1998 me ra rasti te takoj ketë njeri tek një mik i imi ne Durrës. Duke ja tregu ndodhitë e luftës në Kosovë Ahmet Krasniqi me thotë se si mundesh te me kontaktosh me disa njerëz qe i njeh nga organizimi i juaj. Unë i dërgoj fjale Zharkut se duhet te vjen në Tirane që të kontakton një person. Pas 2 ditëve erdh nga Tropoja Zharku. Takimin e lam tek një banës aty pas Piramidës ne Tirane ku e kishte me qira Ahmet Krasniqi. Aty u takuan disa njerëz te cilët nëse vjen momenti do i tregoj. Unë nuk pranova qe te jam ne atë takim. Pas ati takimi takova Zharkun dhe me tha se është një takim i mirë për neve. Ky tha se Ahmet Krasniqi dha shumë informacione dhe ne fund ia nguli vetit me një bisedë shumë të rëndësishme. Ahmeti u paska thënë se nëse nuk m’i plotëson kushtet që më ka premtuaar Bukoshi për furnizim të armatimit ai do të dal në gazetë e në TV dhe do te tregoj për shume gjera te këqija qe i ka ber Bukoshi. Kjo bisedë i kishte gëzuar shumë këta. Zharku tha: Edhe me vra dikush tash Ahmet Kransiqin faji i mbetet Bukoshit sepse Ahmeti do t`ja qet dallaveret ne shesh. Pas disa ditëve dëgjova ne lajme se është vra Kolonel Ahmet Krasniqi me erdh shume keq për ketë njeri sepse kishte mendime serioze për organizimin e luftës ne Kosovë.

Duhen bërë hetime

Duhet te hetohet vrasja para 3 viteve ne rrethin e Kaçanikut tek ura e 2 te rinjve. Këta kanë pas konflikt me Zharkun para vrasjes te tyre. Duhet te hetohet rrahja para 3 viteve te arsimtarit te djalit te Zharkut po ne mesin e qytetit para kafes Çapi ne Kaçanik rrahet para qytetarëve nga Xhabir Zharku.. Mësuesi Driton Gashi e denoncon ne polici por nën presion e hekë denoncimin. Duhet te hetohet edhe rasti ime. Duhet te hetohet rasti ne Danimarkë qe mi ka montua kabllot nga bateria ne rezervar te benzinës ne natën e vitit te ri. Duhet hetuar rasti i ish gruas time se kush e shtini qe ajo te me qet tableta ne ushqim te me dëmton psikikishte dhe fizikisht. Pastaj humbja e një kompjuterit dhe shkatërrimin e një BOKSIT ku ishin te gjitha argumentet e mia për vëllanë e saj Xhabir Zharkun.

Duhet te hetohet Bedri Elezi nip i Zharkut

Ky ka qen aty kur është kidnapua Zharku. Bedrin e kanë leshu Zharkun e kanë quar ne Bullgari. Duhet te hetohet pse u kidnapua Zharku. Ky është dora e djathtë e Zharkut.

Ne dimër te vitit 2007 jam kanë ne Kosovë dhe kam shkua ta shoh fabrikën e Zharkut. Jam shkuar ditën dhe natën. Ditën punonin punëtoret. Natën ishin dritat ndezur dhe aty gjithmonë ishte një makinë e bardh e policisë aty para fabrikës. Makina e policisë gjithmonë ishte roje ter natën aty. Kam shkuar edhe ne korrik te viti 2007 .Me ka interesua se çka po ndodh ne atë fabrikë. Prapë ishte makina e policisë para fabrikës si lloj roje. Jam ndale dhe i kam pyet se ku i bien rruga për Elez Han. Sipas informacioneve qe i kam mbledh. Zharku kishte shoqëri te madhe me kryepolicin e Kaçanikut Mehmet Tali Hajdini. Sipas meje ajo fabrikë ditën punonte normal. Natën aty punon diçka jashtë ligjit. Droge ose eksploziv. Ata punonin rehat sepse aty e kishin policin ter natën .Policia bënte kontrollin e rrugës Kaçanik, Shterpc dhe Tetove. Sipas një personi qe me tregoj. Ky me tha se polici Selatin Kamishi është i kërcënuar nga Zharku.

Këto ishin disa gjera te pa hijshme kriminale te Xhabir Zharkut. Jam ne gjendje dhe pa as një përfitim timin personal apo diçka të tille që të dëshmoj para çdo drejtësia re gjitha institucioneve te Kosovës dhe të EULEX-it
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut Empty Re: Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut

Mesazh nga Agim Gashi Mon May 09, 2011 3:48 pm

Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut Empty Re: Të gjitha veprimet e kundërligjshme të Xhabir Zharkut

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi