Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Xhevat Rexhaj:KANDIDATI QË MERITON VOTËN E QYTETARËVE TË KANTONIT TË SCHAFFHAUSENIT PËR ZGJEDHJET FEDERALE PRA (STÄNDERAT) ËSHTË ZOTËRI HERBERT BÜHL

Shko poshtë

Xhevat Rexhaj:KANDIDATI QË MERITON VOTËN E QYTETARËVE TË KANTONIT TË SCHAFFHAUSENIT PËR ZGJEDHJET FEDERALE PRA (STÄNDERAT) ËSHTË ZOTËRI HERBERT BÜHL Empty Xhevat Rexhaj:KANDIDATI QË MERITON VOTËN E QYTETARËVE TË KANTONIT TË SCHAFFHAUSENIT PËR ZGJEDHJET FEDERALE PRA (STÄNDERAT) ËSHTË ZOTËRI HERBERT BÜHL

Mesazh nga Agim Gashi Mon Oct 17, 2011 8:08 pm

Xhevat Rexhaj:KANDIDATI QË MERITON VOTËN E QYTETARËVE TË KANTONIT TË SCHAFFHAUSENIT PËR ZGJEDHJET FEDERALE PRA (STÄNDERAT) ËSHTË ZOTËRI HERBERT BÜHL U2_XhevatRexhaj

Xhevat Rexhaj:KANDIDATI QË MERITON VOTËN E QYTETARËVE TË KANTONIT TË SCHAFFHAUSENIT PËR ZGJEDHJET FEDERALE PRA (STÄNDERAT) ËSHTË ZOTËRI HERBERT BÜHL
Xhevat Rexhaj:KANDIDATI QË MERITON VOTËN E QYTETARËVE TË KANTONIT TË SCHAFFHAUSENIT PËR ZGJEDHJET FEDERALE PRA (STÄNDERAT) ËSHTË ZOTËRI HERBERT BÜHL 93262_640

Ja- Herbert Bühl in Ständerat

Shumë njerëz nga e gjithë bota kanë patur fatin që të jenë shtetas të një shteti me demokracin më të përkryer në botë, pra në Zvicerr. Ndër të ardhur të shumë kombeve botërore në këtë vend ku çdonjëri gjenë mikpritjen dhe mirësjelljen zvicerrane janë edhe shqiptarët. Fatmirësishtë ne ishim dhe jemi të klujdesshëm dhe mirënjohës që ky vend dhe ky popull ka bërë aq shumë për neve sa që duhet tkemi kujdesë që të sillemi me vlera dhe të mira ndaj Zvicrrës.
Në këtë shtet jetojmë, punojmë dhe krijojmë të mira materiale, familjare, shoqërore dhe personale, këtu na u ka dhanë mundësija që të jemi pjesë aktive e shoqërisë zvicerrane , ngase një numër shumë i madh i yni tani më me dëshirë ka fituar me meritë të qenit shtetas zvicerranë, pra jemi shtetas që marrim edhe obligime dhe përgjegjësi për të gjitha rrethanat dhe zhvillimet që kanë të bëjnë me shoqërinë zvicerrane në terësi dhe me njësitë federale në veqanti. ne sot çmohemi shumë nga shumica e shoqërisë zvicerrane, edhe pse nganjihere, në raste të veqanta mund të krijohet përshtypja se nuk jemi të dashur në shoqërin zvicerrane, kjo nuk qëndron fare, nuk janë të dashur ata që sillen keq me ligjin dhe rrregullimin shoqëror të këtij shteti, kundër tyre jemi edhe vetë ne shqiptarët që duam të krijojmë imazhin e mirë për neve vetë dhe për kombin nnë përgjithësi, por në të njëjtën kohë3 duhet të angazhohemi edhe për vetë shtetin zvicerranë ngase këtu jemi pjesë e vetë strukturës shtetërore zvicerrane, ne mundë të zgjedhim dhe mund të zgjidhemi në pozita të ndryshme pa kurrfarë kufizimesh vetëm se nës e i plotësojmë kriteret për të tilla gjëra.
Me 23 tetor në krejtë Zvicrrën do të votohet për dy dhomat e Parlamentit Zvicerran, për (Ständerat und Nationalrat), pra do të votohen dhe zgjhidhen njerëz që do udhëheqin me legjislativin e shtetit për 4 vitet e ardhshme, pra janë zgjedhje të një rëndësije të veqant dhe mundësija që neve na ipet është e madhe, ngase me votën tonë edhe neve mund të ndikojmë pakëz në rezultatet finale duke zgjedhur kandidatët të cilët meritojnë vëmendjen tonë dhe janë të përkushtuar për një Zvicërr ku çmohet dhe vlerësohet çdo njeri pa marr parasysh rrënjet e tyre. Në këto zgjedhje edhe neve kemi detyrat dhe obligimert tona kushtetuese si shtetas zvicerran, andaj duhet ta shfrytëzojmë rastin që na ipet.
Me këtë rast une do të ndalem në Kantonin e Schaffhausenit. Duke marr parasysh se ka 20 vite që merrem me qështje të ndryshme organizative në rrafshin politike( si atë shqiptarë) ashtu edhe në atë zvicerranë e pash të udhës që të bëjë një portret të një kandidati për zgjedhjete 23 tetorit nga Schaffhauseni dhe ai është Z. Herbert Bühl, njeri me një kapital të madh human.njerëzor, profesionistë i dalluar në inzhinjeri, ish Ministër i brendshëm kantonal 4 vite, në kohën që ishte bëri shumë të mira sidomos për shumë Familje shqiptare të cilat ishin me vite këtu, ishin integruar mirë dhe iu mundësua qëndrimi i përhershëm dhe shumë të mira të tjera.
Në kantonin e Schaffhausenit ka shumë shtetas zvicerran që prejardhjen e kanë shqiptare, andaj une si një njeri që shumë vite isha Co- President i Shoqatës mikste Zvicerrano-Shqiptare, ku përmes kësaj shoqate u bënë aq shumë të mira shqiptarëve në kohë lufte dhe pas lufte kam të drejtë morale që jo të kërkoi por të tregoi kualitetet e një kandidati të mirë, të sygjeroi që edhe votat tona luajnë peshë të madhe në atë se kush dhe pse po zgjidhet, andaj votimi ërshtë qështje personale dhe e fshehtë, ama kryesore është që të votohet, pra shfrytëzojeni mundësionë që e keni në shtetin më demokratikë të botës.
Xhevat Rexhaj:KANDIDATI QË MERITON VOTËN E QYTETARËVE TË KANTONIT TË SCHAFFHAUSENIT PËR ZGJEDHJET FEDERALE PRA (STÄNDERAT) ËSHTË ZOTËRI HERBERT BÜHL 276460_111067662321851_2004366_n

Martina Munz in Nationalrat
Une votoi Zotëriun Herbert Bühl për Ständerat, ndërsa Zonjën Martina Munz për Nationalrat.
Votoni ngase mundësitë janë të mëdha, votimi me postë dhe me dorë, pra sipas dëshirës dhe kohës këto të mira na i kemi për fat në Zvicerr, dhe Zvicrra është shtëpija e jonë ngase e kemi kulm mbi kokë, e vendlindjen e mbajmë në shpirtë sna pengon askush.

Xhevat Rexhaj
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi