Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

2012, viti i progresit drejt BE për Shqipërinë e Kosovën-2012, das Jahr der Annäherung an die EU für Albanien und Kosovo

Shko poshtë

2012, viti i progresit drejt BE për Shqipërinë e Kosovën-2012, das Jahr der Annäherung an die EU für Albanien und Kosovo Empty 2012, viti i progresit drejt BE për Shqipërinë e Kosovën-2012, das Jahr der Annäherung an die EU für Albanien und Kosovo

Mesazh nga Agim Gashi Sun Dec 25, 2011 3:37 pm

2012, viti i progresit drejt BE për Shqipërinë e Kosovën-2012, das Jahr der Annäherung an die EU für Albanien und Kosovo 2012-berisha-jahjaga


2012, viti i progresit drejt BE për Shqipërinë e Kosovën

2012, viti i progresit drejt BE për Shqipërinë e Kosovën-2012, das Jahr der Annäherung an die EU für Albanien und Kosovo December-24-20

Kryeministri Berisha priti në takim Presidenten e Republikës së Kosovës Ahtifete Jahjaga e cila bëri një ndalesë në Tiranë gjatë kthimit të saj nga Praga ku mori pjesë në funeralin shtetëror në nderim të ish presidentit çek Vaclav Havel. Kryeministri Berisha shfrytëzoi rastin për ti përcjellë presidentes Jahjaga, të gjithë krerëve të institucioneve shtetërore dhe qytetarëve të Kosovës përshëndetjet dhe urimet më të përzemërta për festat e fundvitit. Gjithashtu edhe Presidentja Jahjaga i përcolli kryeministrit Berisha dhe nëpërmjet tij edhe popullit shqiptarë urimet më të mira për Krishtlindjen dhe Vitin e Ri 2012.

2012, viti i progresit drejt BE për Shqipërinë e Kosovën-2012, das Jahr der Annäherung an die EU für Albanien und Kosovo December-24-20-40-553-1

Të dy bashkëbiseduesit shprehën bindjen se viti i ardhshëm do të jetë për qytetarët e të dy vendeve një vit edhe më i mirë ku ata do të çojnë përpara e do të progresojnë në projektet e tyre madhore për zhvillim dhe integrim evropian. Në këtë takim u rikonfirmua vullneti i të dy vendeve për të intensifikuar përpjekjet për konsolidimin e bashkëpunimit dypalësh por edhe atë rajonal në mënyrë që shqiptarët të shndërrohen gjithnjë e më shumë në një faktor për zgjerimin e bashkëpunimit e miqësisë me të gjithë popujt e rajonit. Duke u ndalur në 100 vjetorin e pavarësisë së vendit kryeministri Berisha dhe presidentja Jahjaga ripohuan se në këtë vit jubilar do të kremtohet duke nderuar me solemnitetin më të lartë qytetar dhe respektin më të thellë ngjarjet dhe figurat historike vendimtare që nga Lidhja e Prizrenit deri te pavarësia e Kosovës dhe përpjekjen e sakrificën ne kombit që bëri të mundur që sot shqiptarët të jenë më të lirë se kurrë dhe të ecin të vendosur drejt vizionit të tyre të ri, atij evropian.





2012, das Jahr der Annäherung an die EU für Albanien und Kosovo



Premier Berisha hatte ein Treffen mit dem Präsidenten der Republik Kosovo Ahtifete Jahjaga, die einen Anschlag in Tirana während seiner Rückkehr aus Prag, wo er an dem Staatsbegräbnis zu Ehren des ehemaligen tschechischen Präsidenten Vaclav Havel aus.Premier Berisha nutzte die Gelegenheit, um Präsident Jahjaga, alle Staats-Institutionen und den Bürgern des Kosovo Grüße und besten Wünsche für die Feiertage zu vermitteln. Präsident Jahjaga vermittelte auch Ministerpräsident Berisha und dem albanischen Volk durch seine besten Wünsche für Weihnachten und Neujahr 2012.

Die Gesprächspartner zeigten sich zuversichtlich, dass im nächsten Jahr wird für die Bürger der beiden Länder ein noch besseres Jahr, wo sie nach vorne machen werden und machen Fortschritte in ihrer Großprojekte für die Entwicklung und die europäische Integration sein. Bei diesem Treffen wurde bekräftigt die Bereitschaft beider Länder, die Bemühungen um bilaterale Zusammenarbeit und regionale Konsolidierung zu intensivieren, sondern auch so, dass die Albaner immer mehr zu einem Faktor für den Ausbau der Zusammenarbeit und Freundschaft mit allen Völkern der Region zu werden. Die Konzentration auf den 100 Jahrestag der Unabhängigkeit des Landes Ministerpräsident Berisha und Präsident Jahjaga bekräftigte, dass in diesem Jubiläumsjahr wird durch die Ehrung die höchste Feierlichkeit und Respekt Bürger tiefer entscheidende historische Ereignisse und Persönlichkeiten aus der Liga von Prizren, die Unabhängigkeit gefeiert werden Kosovo und die Opfer der Nation das Angebot, dass es möglich für die Albaner heute sind billiger als je zuvor und entschied sich, ihre neue Vision zu gehen, und europäische gemacht.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi