Akllapi Net - Forum i Hapur
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Dikur digjnin flamurin dardan e sot nuk e djegin flamurin serb

Shko poshtë

Dikur digjnin flamurin dardan e sot nuk e djegin flamurin serb Empty Dikur digjnin flamurin dardan e sot nuk e djegin flamurin serb

Mesazh nga Agim Gashi Sat Nov 10, 2012 1:40 pm

Dikur digjnin flamurin dardan e sot nuk e djegin flamurin serb


Dikur digjnin flamurin dardan e sot nuk e djegin flamurin serb Largea_flamurin-dardan1352486368
Prej se ekzistojnë njerëzimi kanë ndodhur luftëra, gjithmonë dikush luftoi kundër dikujt, luftërat zhvilloheshin për territore dhe për përfitime materiale e ego personale, aty këtu. Luftërat gjithmonë pas përfundimit të tyre kanë imponuar palët e armiqësuara që në një apo mënyrë tjetër të ulen rreth tavolinave dhe të bisedonin në mes vete për të kaluarën dhe të ardhmen e tyre. Rreth kësaj teme nuk është e udhës të ndalem kësaj here, ngase janë gjëra shumë mirë të ditura nga secili njeri që ka në kokën e vet pakëz dije dhe logjikë, andaj pa u ndalur shumë rreth të së kaluarës më duhet të fokusohem konkretisht në mometumin tonë që po ndodh sidomos këto vitet e fundit pas përfundimit të luftës së Kosovës ku si pasojë mbetën të vrarë më shumë se 12.000 shqiptarë, nga barbaria e gjenocidi serb, ku Kosova doli e traumatizuar dhe e shkatërruar në të gjitha segmentet e jetës, dhe të të mirave të saj kombëtare.
Që pas përfundimit të luftës kur Kosova ende se kishte arritur njohjen formale të saj si shtet, ajo u vu nënë një administrim ndërkombëtar, që si rezultat i kësaj pranie më vonë do të rrjedh edhe rishpallja e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, por të ndalemi shkurt pakëz para kësaj date të madhërishme historike.



(Tekstin e plotë mund ta lexoni të shtunën në publikimin e shtypur të gazetës kombëtare “Bota sot” botimi i Diasporës – Perëndimit)


Abonohuni në gazetën “Bota sot”. Mundësitë e abonimit janë në Zvicër e Gjermani.
Agim Gashi
Agim Gashi
Administrator
Administrator

Numri i postimeve : 45955
Age : 69
Location : Kosovë
Registration date : 17/11/2008

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi